RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2011 سپتامبر 21 - 10:43 ب.ظ بازدید: 7,131 کد:1066
 
مالزی مالزی است! آرام باشیم

مالزی: مالزی یک زمانی کشور دوست و برادر بود و سياست‌هاي مثبت جمهوري اسلامي ايران که توسعه روابط با همه كشور‌هاي دوست و برادر را پیش می برد، اقتضا می کرد يكي از كشور‌هاي استراتژيك كه به ‌خاطر نزديكي مواضع و ارزش‌هاي ديني و اسلامي مد‌نظر مسئولان قرار گیرد، مالزي باشد. این کشور حتی تا سر حد مدینه فاضله نیز پیش رفت و بارها مسئولان کشوری ترجیح می دادند که دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به جای غرب، رهسپار مالزی شوند.

اما چند صباحی است که انگار ورق برگشته و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخلاف رهنمودهای بزرگان نظام مبنی بر پیشبرد جهاد علمی و اقتصادی بحث هایی در مورد مالزی مطرح کرده اند که در آن نه تنها مالزی، بلکه شعور، درک و هویت علمی نزدیک به پانزده هزار (و نه سه هزار) دانشجوی جوان، نخبه و پر انرژی ایرانی هدف قرار گرفته است.

مالزی را دام و حلقه اتصال با دشمنان نامیده اند، از این لحاظ که جوانان ایرانی را به چنگال خود در آورده است. سرزمین بی بند و باری نامیده اند، از این بابت که هرکس صرفا برای ارضای نیازهای احتمالا شهوانی و حیوانی به این کشور پا گذاشته است. سرزمین سهل الوصول برای مدارک خوانده اند، از این بایت که هرکسی که از انواع کنکورها ی کشور در مانده، می تواند در اینجا مدرک بگیرد، سرزمین بحران ها نامیده اند، چرا که هر قشری که از آن برگردد، دچار بحران های فرهنگی و روحی هستند. آنرا سرزمین فسادهای اخلاقی و فرهنگی نامیده اند که حتی افرادی هم که شخصیت مذهبی دارند، ممکن است بدان گرفتار شود و از همه جالتر که اینکه مالزی اصلا مالزی نبوده است؛ ما ایرانی ها آنرا مالزی کرده ایم.

اما واقعیت این است که مالزی نه آن بود و نه این است. مالزی فی نفسه از همان اول مالزی بوده، هست و خواهد بود. آنچه که قبلا از پس عینک های خوش بین و اخیرا نیز از پس عینک های بدبین به آن نسبت داده می شود، همه اش شایع صناعی است که در مورد هر کشوری، حتی خود ایران نیز صدق می کند.

نگاهی عمیق به همین گزاره های فوق بیاندازید! درست است که بستر این افعال مالزی است، اما فاعل این همه افعال شرم آور (هوسرانی، کسب مدرک، قشر دچار بحران شده، فاسد فرهنگی و اخلاقی، گمراه، اتصال به دشمن و ….) چه کسی است؟ مالزی یا دانشجویان ایرانی؟ و آیا این بستر فقط و فقط در مالزی فراهم است؟ در اوکراین، روسیه، آفریقای جنوبی، آمریکا، اندونزی، عراق، ترکیه و یا حتی خود ایران فراهم نیست. پس نشانگاه نه بستر این افعال، بلکه فاعل آنها می باشد که همانا ما دانشجویان ایرانی می باشیم! آنهم دانشجویانی که در دانشگاه های رسما مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشغول به تحصیل هستند. این اتهام ها خیلی سنگین است.

البته این مقال نه منکر وجود بعضی موارد خاص و مشکوک و احتمالا امنیتی در مالزی است (که آنهم درمورد چرایی و چگونگی آن قابل بحث است)  و نه قصد پاسخگویی به این همه کلی گویی دارد، چراکه 1- بر اساس مستندات موجود (رجوع کنید به گزارشهای  سایت رایزن علمی در مالزی) این فرافکنی ها صحیح نیست،  2- مشکوک و به نوعی مرموزانه است و به وضوح با اهداف دیگری انجام می شود و 3- در پس هریک از این کلی گویی ها دهها سئوال نهفته است که قبل از هرچیز تنها خودشان باید پاسخگو باشند و بس. اما چون متاسفانه حافظه شان یاری نمی کند، آنها را از گفتن این همه اتهام باکی نیست.

و اما دانشجویان عزیز؛

روی سخن این یادداشت با شما است. شمایی که با هزار و یک زحمت و مشقت، شمایی که برخلاف حتی دانشجویان کشورهای آفریقایی همچون گینه، کامرون، تانزانیا، زیمباوه و … با کمترین حمایت مالی و معنوی دولت رنج سفر، فشار دوجانبه اقتصادی و تحمل غربت را به امید کسب علم، دانش و تجربه های جدید و به امید فردایی بهتر برای خود و کشور عزیزمان به جان خریده اید. واقعا دست مریزاد.

اولین توصیه به همه شما عزیزان دانشجو صبر است و تحمل. تجربیات همه ما نشان داده که امواج رسانه ای و زد و بندهای پشت پرده آن با هر هدفی که باشد، مقطعی و زودگذر است. حتما شما نیز با این حس درونی من همراه هستید که گاهی اوقات برای فراری دادن نخبگان کشور، مایوس کردن بزرگترین سرمایه های انسانی و اجتماعی کشور و راندن آنها به سوی اجانب نیازی به حمله نظامی دشمن نیست!. ظاهرا عده ای آگاهانه یا ناآگاهانه به دنبال مایوس ساختن و سپس فراری دادن جوانان و نخبگان مومن و وطن پرست از کشور هستند. اما اگر در مورد ما نیز این فکر را کرده اند، سخت در اشتباه هستند. بیاییم برای خنثی کردن این هجمه سنگین که بزرگترین پشتوانه آن ناآگاهی و سرپوش گذاری بر ضعف ها است، آرامش و اعتماد خود را حفظ کنیم.

 قطعا همه ما با هدف و برنامه پا به این سرزمین گذاشته ایم، اگرچه این برنامه ممکن است قبل از هر چیز معطوف به اهداف شخصی باشد، اما از آنجایی که به اعتراف دوست و دشمن دانشجویان ایرانی در جهان بیشترین عرق ملی و میهنی را دارند (بی بی سی، 28 دی ماه 1389) ، قطعا بخشی از این برنامه نیز معطوف به هدفی بزرگتر که همان وطن مان، کشورمان و آینده آن است، می باشد. بیاییم این قسمت از هدفمان را پر رنگ تر و هدفمندتر کنیم. مبادا از این هیاهوهای سیاسی و رسانه ای بلرزیم و مایوس شویم.

دانشجوی ایرانی تصمیم به ادامه تحصیل در هر کشوری که گرفته، اگر آگاهانه بوده، بهترین انتخاب را کرده و کسی حق سرزنش کردن آنها را ندارد. سرزنش شایسته همان مدعیانی است که با  فرافکنی افراطی تحصیل را فقط در کسب مدرک، شعور، هدف و درک انسانی را معطوف به امیال حیوانی و شهوانی و تعهد و ایمان جوانان مومن و غیور ایرانی را به نحوی خجالت آور سست و بی بنیان دانسته اند که قلم از تکرار آن باز می ایستد.  قطعا شما هم با این ایده موافق هستید که تحصیل در هر کشوری، ولو در صحرای آفریقا،  پنجره جدیدی به روی دنیای ما، آرزوهای ما و آمال ما ایرانی ها باز می کند، مهم آن تجربه، دانش و ایده ای است که ما از این کشورها بدست می آوریم. بیاییم آنها را به صورت علمی و عملی پرورش داده، برای فردای کشورمان اندوخته کنیم.

دانشجویان عزیز؛

 آینده از آن ماست و وظیفه سنگین ساختن وطن نیز بر عهده ماست. و نیز می دانیم که ساختن کشور ماموریتی است سخت و طاقت فرسا و مستلزم داشتن سواد، تخصص، دانش، آگاهی و بصیرت. بیاییم بدون کوچکترین واکنش و نگرانی به این هیاهوها؛  عزت خود و فرهنگ عمیق، والا و واقعی کشورمان را در هر کجایی که هستیم حفظ کرده و سفیران علمی و فرهنگی واقعی تمدن ایرانی _ اسلامی کشورمان باشیم. بیاییم بدون صرف انرژی و کمترین دغدغه نسبت به این فرافکنی ها، همچون گذشته با دانش اندوزی به آنها پاسخی علمی، شایسته و درخور بدهیم. جوانان ایرانی در داخل کشور در سایه الطاف الهی، عنایات بقیه الله، و شعور و خرد جمعی کشور از بهر آینده ای بهتر جنبش علمی گسترده ای را آغاز کرده اند. بیاییم با ایجاد شبکه های علمی و تحقیقاتی هر امکان و توانایی را که در خارج داریم به طور هدفمند با هموطنان داخل تقسیم کنیم و همه با هم به پیشبرد نهضت عظیم علمی ایران عزیز کمک کنیم.

پر واضح است که از منظر هر عقل سلیمی درخشش نام دانشجویان ایرانی در لیست دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در جای جای جهان، کسب رتبه ها و معدل های درخشان، انعکاس موفقیت هایشان در رسانه ها و مطبوعات جهان، حضور گستردشان در سمینارها و کنفرانس های علمی، ثبت اختراعاتشان، مشارکتشان در توسعه و خدمت به ملل مختلف، انتشار صدها مقاله و کتاب علمی در سراسر جهان با نام و نشان ایران و ایرانی، نه تنها عاملی برای نگرانی و بدبینی و کلی گویی نیست، بلکه باعث افتخار و سربلندی هر ایرانی ایران دوست نیز هست. بیاییم همه با هم این راه را با قوت و توان هرچه بیشتر ادامه دهیم. والله مع الصابرین.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

3 Responses to “مالزی مالزی است! آرام باشیم”

  1. vahid :

    dast mariza va ahsant ke harfe dele ma daneshjoyano zadi

  2. حمیدرضا :

    حرف حق پاسخ ندارد. خیلی عالی بود

  3. محمد :

    امیدوارم این مطلب درست و منطقی به گوش مسئولین محترم و تصمیم گیران در دولت و مجلس هم برسد

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>