RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2011 دسامبر 8 - 10:33 ب.ظ بازدید: 17,393 کد:1650
 
رایزن علمی: احتمال اتخاذ یک تصمیم کلی در مورد دانشگاه های مالزی وجود دارد

چکیده- رایزن علمی ایران در مالزی: در مجموع 1122 نفر در مقاطع مختلف از دانشگاه های مالزی فارغ التحصیل شده اند/ اصلی ترین منبع ارتباط من با دانشجویان ایمیل شخصی من است/ احتمال اتخاذ یک تصمیم کلی در مورد دانشگاه های مالزی وجود دارد/ ما از عملکرد دانشجویان ایرانی مقیم مالزی  راضی هستیم/چاپ مقالات دانشجویان ایرانی مقیم مالزی به اسم دانشگاه آزاد غیراخلاقی نیست/پیگیر صندوق رفاه دانشجویان خارج از کشور هستیم.

 مالزی- پایک نیوز: دکتر عزیزالله معماریانی، رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی و سرپرست دانشجویان ایرانی در منطقه جنوب شرق آسیا در یک مصاحبه اختصاصی با وبسایت تحلیلی- تخصصی پایک نیوز به سئوالات خبرنگار ما در زمینه های مختلف پاسخ داد، سئوالاتی که تقریبا با تمامی سئوالات مصاحبه های رسمی متفاوت بود. متن زیر حاصل گفتگوی خبرنگار ما با دکتر عزیزالله معماریانی است که در دفتر وی صورت گرفت.

1-    به عنوان اولین سئوال مختصری از مهمترین اقدامات و فعالیت های صورت گرفته از ابتدای حضور شما در رایزنی علمی سفارت ایران در مالزی بیان فرمایید؟

به طور کلی  مهمترین اقدامات انجام شده در چند محور قابل ذکر است:

الف – ساماندهی دفتر رایزنی

اولین اقدام راه اندازی وبسایت رایزنی بود که به عنوان یک بانک اطلاعاتی داده های فراوانی در آن ثبت شده است. تاکنون بیش از 3000 دانشجو در این وبسایت ثبت نام کرده اند که عمدتا این دانشجویان از مالزی بوده اند، هرچند دانشجویانی نیز از کشورهایی همچون چین و ژاپن  و سایر کشورهای منطقه در میان ثبت نام کنندگان مشاهده می شوند. راه اندازی این وبسایت دارای اهمیت استراتژیکی خاصی است زیرا دانشجویان با ثبت اطلاعات خود می توانند نحوه عملکرد خود را چه در مالزی و چه در ایران انعکاس دهند که این امر می تواند موجب افزایش شناخت پتانسیل های دانشجویان ایرانی در مالزی شود.

اقدام دیگر راه اندازی خبرنامه رایزنی بوده است که تاکنون 79 نسخه از این خبرنامه به صورت هفتگی منتشر شده است که عمدتا مطالبی از قبیل تحولات علمی مالزی و سایر کشورهای منطقه و همچنین آخرین اخبار مربوط به دانشجویان در این خبرنامه انعکاس می یابد. این خبرنامه همچنین از طریق ایمیل برای بیش از 4هزار و 500 نفر ارسال می شود.

تهیه فضای مناسب اداری برای سهولت دسترسی دانشجویان به خدمات دفتر که البته با حمایت سفارت انجام شده و دانشجویان می توانند جلسات علمی و فرهنگی را در این مجموعه برگزار کنند.

ب- گسترش تعامل با دانشجویان و شناسایی توانمندی های آنها

- استفاده از توانمندیهای دانشجویان از دیگر فعالیت های رایزنی بوده است که توانسته تعداد 4 الی 5 هسته علمی و تخصصی که در ابتدا وجود داشت را تا 15 عدد افزایش دهد که با کمک همین هسته های علمی اولین همایش دانشجویان ایرانی در مالزی را با حضور بیش از 400 دانشجو برگزارکند.

- تشویق دانشجویان فعال در مناسبت های مختلف با استفاده از اطلاعات موجود در پرتال

- اقدام برای بورسیه نمودن آنها در دانشگاههای ایران

- حمایت از فعالیت های فرهنگی و مذهبی دانشجویی بخصوص شهرهای پیننگ و جوهور که بدلیل بعد مسافت در محرومیت هستند.

- پیگیری در خواست های دانشجویان پیننگو جوهور برای برگزاری امتحان فرزندانشان و ارایه خدمات کنسولی که با لطف مدرسه و سفارت خدمات عرضه شد و انشاءالله در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

- حمایت مالی از چاپ مقالات به نام دانشگاه آزاد اسلامی

ج- فعالیت های مربوط به دانشگاهها

از جمله اقدامات دیگر ارزیابی دانشگاه های کشورهای منطقه بوده است که با رویکرد نیاز کشور انجام شده و این ارزیابی های همچنان ادامه خواهد داشت.

گسترش قراداد های همکاری علمی بین دانشگاههای ایران و مالزی که برخی از آنها قبلا اطلاع رسانی شده است.

2به نظر شما مهمترین تحول صورت گرفته و یا دستاورد شما در دو سال گذشته در رایزنی علمی چه بوده است؟

- مهترین دستاوردهایی که حاصل شده می توان به اقدام برای حل مشکل تبادل ارز از طریق سیستم بانکی اشاره کرد این مسئله از طریق آموزش عالی مالزی پیگیری شده است اما از آنجایی که این موضوع نیازمند دستور خاص نخست وزیر مالزی است، هنوز متاسفانه به نتیجه قطعی نرسیده است.

- پیگیری افزایش کمک هزینه های تحصیلی دانشجویان (گرانت) از جمله دستاوردهای دیگر بوده است که همچنان پیگری های نهایی شدن آن در حال انجام است. با توجه به اینکه بودجه تحقیقاتی دانشگاه مالزی افزایش یافته است ما خواستار افزایش کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان ایران هستیم.

- پیگیری برای حل مشکل ویزای دانشجویان که همچنان در دستور کار است.

- رسیدگی به مشکلات دانشجویان در حد توان و برقرای رابطه عاطفی با آنها

3- طبق آمار شما چه تعداد دانشجوی ایرانی تاکنون از مالزی فارغ التحصیل شده اند و وضعیت شغلی آنها در حال حاضر چه در داخل ایران و خارج از ایران چگونه است؟

گزارش تفصیلی آمار فارغ التحصیلان مراجعه نموده به دفتر رایزنی علمی جهت تایید مدارک در یک سال گذشته به طور کامل ارائه شده که این آمار مربوط به آبان ماه گذشته تا آبان سال جاری است. در مجموع 1122 نفر در مقاطع مختلف از دانشگاه های مالزی فارغ التحصیل شده اند. از این تعداد 132 نفر در مقطع لیسانس، 761 نفر در مقطع فوق لیسانس و 229 نفر نیز در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده اند.  همچنین بیشترین میزان فارغ التحصیلان از دانشگاه یو.پی.ام (333 نفر)، دانشگاه یو.تی.ام (255 نفر)، ام.ام.یو (150 نفر)، دانشگاه یو.ام (115 نفر) و دانشگاه یو.کی.ام (93 نفر) بوده اند.

  4-  نقش دانش آموختگان مالزی در توسعه جمهوری اسلامی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر شما آیا بازار کار ایران از فارغ التحصیلان مالزی استقبال می کند؟

دانشجویان فارغ التحصیل شده از مالزی به ویژه در بخش تحصیلات تکمیلی بیشتر به ایران بازگشته اند و آمار کمی وجود دارد که دانشجویی به هر دلیلی به ایران بازنگشته است. بنابراین حتما باید شغلی در ایران یافته باشند هر چند که آمار دقیقی در مورد دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و بازگشت به ایران وجود ندارد. خیلی از دانشجویان در دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده اند و شرایط جذب برای دانشجویان وجود دارد.

 5-  شما از چه طریق با مشکلات دانشجویان ایرانی در مالزی مطلع می شوید؟ مشخصا نام ببرید؟

اصلی ترین منبع ایمیل خود من هست که روزانه ایمیل های فراوانی جواب داده می شود و شماره تلفن دفتر رایزنی که در وبسایت موجود است نیز از دیگر راههای بیان مشکلات دانشجویان بوده است و تلاش ما ایجاد ارتباط تلفنی و اینترنتی بوده است تا ضمن ایجاد سهولت برای دانشجویان نیاز به حضور دانشجویان را کاهش دهیم. البته سعی می کنم به مناسبت های مختلف در دانشگاهها حضور یابم و دانشجویان را از نزدیک ببینم. معمولا در این دیدارها، جلسات پرسش و پاسخ برگزار می شود.

6- چه کسی ایمیل شما را بررسی می کند؟

من ایمیلم را خودم شخصا بررسی، پیگیری و پاسخ می دهم و تنها در موارد خاص پاسخگویی را به کمیته های مختلف واگذار می کنم. لذا دانشجویان می توانند با اطمینان خاطر هر مساله و یا موضوعی را با شخص من از طریق ایمیل در جریان بگذارند.

7- معیار قضاوت شما در مورد شکایات و یا درخواست های دانشجویی چیست؟ اصولا فرایند بررسی، ارزیابی و تصمیم گیری در مورد مشکلات و شکایات دانشجویی در رایزنی علمی به صورت است؟

اکثر دانشجویان با هزینه شخصی مشغول به تحصیل هستند و طبیعتا با مشکلات زیادی مواجهند. چون خودم نیز در دوران تحصیل همین شرایط را داشتم، آنها را بخوبی درک می کنم. چه در دیدارهای حضوری و چه در مکاتبات سعی می کنم بطور ریشه ای به امورات آنها رسیدگی کنم. شاید خیلی ها تجربه کرده باشند در ابتدا سعی می کنم با روی باز و شوخی، به دانشجو از لحاظ روحی آرامش بدهم. خوب طبیعی است که رسیدگی به درخواست ها به دلیل تنوع، راهکارهای متنوعی را طلب می کند. به لحاظ تجربه و ارتباطات خوبی که آقای دکتر زاهدی دارند، از ایشان تقاضای کمک می کنم و ایشان نیز متواضعانه حمایت می کنند. بطور مثال در جلسه ای به اتفاق ایشان با وزیر آموزش عالی مالزی داشتیم خیلی از مسایل و مشکلات دانشجویان در فضایی صریح مورد بحث قرار گرفت. می دانید که آقای دکتر زاهدی یک دوره وزیر علوم بودند و هنوز هم به امورات دانشجویی و علمی توجه ویژه دارند.

 بخش اعظمی از مشکلات مربوط به دانشگاه ها هستند که با تعامل با دانشگاه و بویژه از طریق ارتباط مستقیم با مسئولان مربوطه در هر دانشگاه سعی می شود اینگونه مشکلات رفع شوند. مشکلاتی نیز ناشی از عدم ارتباط صحیح طرفین ایرانی و مالزیایی است که باعث برخی سوء تفاهم ها می شود که اگر طرفین به زمینه های فرهنگی یکدیگر توجه داشته باشند می توان از بروز اینگونه مشکلات جلوگیری کرد. به عنوان مشکلات دانشجویان ایرانی بیشتر در کلاس ها  خواستار محیط گفتمانی بین استاد دانشجو می باشند و دانشجوی از استاد انتظار دارد در قبال سئوالی که مطرح می کند جواب مناسبی دریافت کند در حالی که این موضوع در میان مالزیایی ها کمتر رایج است. خود من در بسیاری از جلسات سخنرانی و کارگاه هایی که برگزار شده سعی کرده ام به تمام سئوالاتی که پرسیده می شود جواب دهم که برخی اوقات این مسئله برای مالزیایی ها امر عادی نیست.

8-  مهمترین مشکلاتی که دانشجویان ایرانی مقیم مالزی با آن مواجه بوده اند، کدام مشکلات هستند؟ به نظر شما چند درصد از مشکلاتی دانشجویانی که به شما مراجعه می کنند، از طریق رایزنی علمی حل می شود؟

مهمترین مشکلات مربوط به موضوعات مالی است، زیرا دانشجویان قبل از آمدن به مالزی شناخت مناسبی از محیط ندارند و در پیش بینی بودجه خود به نحوی عمل می کنند که با واقعیت های مالزی همخوانی ندارد. لذا پس از حضور در این کشور با مشکل مواجه می شوند. از طرفی برخی از دانشگا ها نیز که شهریه های خود را اضافه کرده اند باعث افزایش مشکلات دانشجویانی می شوند.

 مشکل دیگر مربوط به زبان انگلیسی است زیرا برخی از دانشجویان با این تصور که در مالزی به عنوان یک محیط خارجی می توانند زبان خود را تقویت کنند به این کشور می آیند و علیرغم شهریه بالای کلاس های زبان بهبودی در زبان انگلیسی آنها ایجاد نمی شود. مسائل قضایی و پلیسی نیز از دیگر مشکلات اصلی دانشجویان مالزی است. گزارش های زیادی مبنی بر سرقت از دانشجویان ارائه شده اما متاسفانه گزارشی برای یافتن سارقان از طرف پلیس ارائه نشده است. در تصادفاتی که متاسفانه برای بعضی از دانشویان ایرانی پیش می آید، حق آنها عموما ضایع می شود و مقصر شناخته می شوند. بحث ظرفیت پذیرش دانشجو توسط هر استاد نیز از دیگر مشکلاتی است که باید به آن اشاره کرد. برخی از استاتید دانشگاه ها به دلیل داشتن دانشجوی زیاد نمی تواند به روند تحقیقی دانشجوی کمک شایانی کنند و همین دلیل ممکن است برای دانشجویی در زمینه تحقیقی مشکل پیش بیاید اینها همه ناشی از امر است که استاد به مسئولیت آکادمیکی که قبول کرده است به طور مناسب جوابگو نیست. به نظر شخصی من سیستم آموزشی مالزی از لحاظ آموزش دارای ضعف هایی است بطوریکه اساتید تنها از طریق تکالیف و پروژه های یک واحد درسی را به پایان می رسانند و دانشجو در پایان ترم تحصیلی مطالب زیادی فرا نمی گیرد.

در مورد اینکه چند درصد از مشکلات بیان شده تاکنون حل شده است نیز باید بیان کنم که مشکلاتی که مربوط به حوزه رایزنی بوده است تقریبا تمامی موارد آن حل شده است و حتی رایزنی در برخی از حوزه ها نیز تلاش کرده است که مشکلات مربوط به خارج از حوزه کاری خود را نیز رفع کند. البته برخی از مشکلات از قبیل کوتاه کردن زمان اخذ ویزا، تبادل ارز، حمایت پلیس، و کمک هزینه های تحصیلی نیز از مواردی هستد که به دلیل اینکه به سازمان های دیگر وابسته هستند هنوز حل نشده اند و ما در تلاش هستیم که این مشکلات نیز هر چه زودتر حل شوند.

9-  چه میزان از دانشجویان مالزی برای بورس های داخلی از طریق رایزن علمی اقدام کرده اند؟ چه تعدادی از دانشجویان برای دانشگاه های دولتی و چه تعداد برای دانشگاه آزاد اقدام کرده اند؟ چه میزان پذیرفته شده اند و آینده این بورسیه ها را چطور ارزیابی می کنید؟

تاکنون بیش از 550 نفر برای هیات علمی در دانشگاه های آزاد و دولتی اقدام کرده اند و هنوز نیز  ظرفیت بالایی وجود دارد زیرا دانشگاه آزاد سالانه به 7000 هیات علمی نیاز دارد که 3000 نفر از این نیروها را می تواند از طریق دانشگاه آزاد تامین کند و باقیمانده آن یعنی 4000 هزار عضو هیات علمی دیگر باید دیگر دانشگاه ها تامین شوند. همچنین طبق قولی که ما از آقای جاسبی گرفته ایم هنوز حداقل 600 نفر ظرفیت برای هیات علمی می تواند از طریق دانشگاه های مالزی تامین شود که البته آقای احدی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با مشکلات این حوزه به مالزی سفری داشتند که طی آن مشکلات تعدادی از متقاضیان مورد رسیدگی قرار گرفت و امیدواریم نتیجه خوبی از این سفر حاصل شود.

10- آیا در ارتباط با صندوق رفاه دانشجویی که برای مدت طولانی مطرح بود اقدام خاصی انجام شده است؟ فرایند به نتیجه رسیدن این صندوق چند مدت طول می کشد؟

در حال حاضر 80 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور به تحصیل مشغول هستند و بحث صندوق رفاه دانشجویی تنها به مالزی اختصاص ندارد، هر چند که علیرغم تلاش های صندوق رفاه دانشجویی این موضوع همچنان به نتیجه نرسیده است و باید به تصویب مجلس برسد که تاکنون چنین مصوبه ای اعلام نشده است. در مجلس دو دیدگاه برای این دستور وجود دارد برخی معتقدند  تصویب این قانون ، منجر به تشویق دانشجویان بیشتری به تحصیل در خارج از کشور شود. در هر صورت فرایند به نتیجه رسیدن این صندوق مشخص نیست اما در تلاش هستیم که از طریق ایجاد کمک هزینه های تحصیلی از طریق دانشگاه های مالزی و اعطای بورس به دانشجویان تا حدی مشکلات مالی آنها را رفع کنیم. البته پیش از این در دوره قبل، در سفر رییس جمهوری به مالزی مبلغ 50 میلیون تومان برای وام به دانشجویان ایرانی اختصاص یافته بود که مدارک آن هنوز به ما تحویل نشده است.

11- با توجه به اینکه یکی از وظایف رایزنی علمی ارزیابی های دانشگاه های کشور مقصد می باشد، آیا ارزیابی جدیدی از دانشگاههای مالزی در حال انجام است و یا اینکه انجام خواهد شد؟

ارزیابی جدید دانشگاه ها فعلا در دستور کار نیست، اما در صورت دریافت شکایت از دانشجویان ممکن است برخی از محدودیت های برای برخی از دانشگاه ها که در حال حاضر مورد تایید هستند، ایجاد شود. واقعیت امر این است که ما از دانشگاه های مالزی انتظار داریم که حقوق اولیه دانشجویان ایرانی را محترم بشمارند و جهت حل مشکلات آنها اقدام کنند. دانشگاه های مالزی باید تلاش کنند که مشکلاتی از قبیل تبادل ارز، کمک هزینه های تحصیلی و فرایند ویزا را حل کنند و همچنین دولت مالزی، ارزیابی دانشگاه های ایران را نیز به طور جدی در دستور کار خود قرار دهد و در صورت عدم اقدام در مورد موارد فوق حتی ممکن است یک تصمیم کلی در مورد دانشگاه های مالزی اتخاذ شود. به عنوان مثال، هنگامی که دانشگاه یو.ام دانشجویان پزشکی ایران را که برای دریافت تخصص به مالزی آمده اند را قبول نمی کند و تنها دانشگاه تهران را مورد تایید قرار می دهد در نتیجه این چنین ارزیابی از دانشگاه های ایران، بر نحوه ارزیابی ما از دانشگاه های مالزی تاثیر گذار خواهد بود.

12-  نظر شما در رابطه با هجمه های تبلیغاتی اخیر، بویژه نمایندگان مجلس و نیز برنامه تلویزیونی اخیر در ارتباط با  دانشگاه های مالزی چیست؟ مشخصا چا واکنشی رسمی و یا غیر رسمی به آن نشان داده اید؟ نتیجه واکنش شما چه بوده است؟

در مورد دانشجویان ایرانی مقیم مالزی و دانشگاه های این کشور دو موضوع باید تفکیک شود. یک موضوع به عملکرد دانشجویان است که ما از عملکرد آنها راضی هستیم. طبق آمار رایزنی از 3000 دانشجویی که در سایت رایزنی ثبت نام کرده اند در مجموع 3713 مقاله ژورنال، 5340 مقاله کنفرانس، ، و تالیف بیش از 550 عنوان کتاب که 90 عنواندر انتشارات بین المللی به چاپ رسیده و از بیش از 200 اختراع است که ما از توانمندیها موجب افتخار ماست به آنها ارج می نهیم این تلاش ها شایسته تقدیر است و باید ازاین توانمندیها در توسعه کشور استفاده شود. نکته دیگر مربوط به عدم حمایت دانشگاه های مالزیایی از دانشجویانی ایرانی است که با تلاش خود به توسعه علمی دانشگاه های مالزی کمک کرده اند. در حقیقت، دوستان ما در ایران باید این دو نکته را از هم تفکیک کنند و بدانند مورد سئوال قرار دادن دانشگاه های مالزی به نشانه اعتراض برای کسب حقوقی است که رعایت نشده است. لذا افراد باید در اظهار نظرهای خود در مورد دانشگاه های مالزی دو مورد فوق را در نظر داشته باشند. به عبارت دیگر هرگونه اظهار نظر مقامات و مسئولان باید با هدف حمایت و دفاع از حقوق دانشجویان ایرانی در دانشگاه های مالزی باشد، نه اینکه عملکرد دانشجویان زیر سئوال برود!.

در مورد واکنش جریان رسانه ای اخیر نیز من بارها هم به صورت علنی و هم به صورت رسمی در این زمینه به مسئولان تاکید کرده ام که دانشجویان ایرانی در مالزی انصافا عملکرد خوبی داشته اند و نیازمند حمایت جدی مسئولان هستند.

 13-   شنیده شده که رایزنی علمی همواره از تجاری و ماهیت بزینسی بودن آموزش در مالزی بویژه در دانشگاه های خصوصی نگران بوده و هست. به نظر شما دانشگاه های ما مثلا دانشگاه آزاد و یا موسسات غیر انتفاعی  این کار را نمی کند؟

 ما در ارزیابی خود از دانشگاه ها چه خصوصی و چه دولتی فاکتورهای علمی را بررسی می کنیم و در صورتی که تناسبی بین خدمات ارائه شده و هزینه دریافت شده وجود نداشته باشد از نظر ما دانشگاه مورد تایید نیست. طبق اظهار مسئولین آموزش عالی مالزی، بسیاری از دانشگاههای خصوصی این کشور به درآمدزایی فکر می کنند و مقوله کیفیت از اهمیت پایینی برخوردار است. و برای این منظور برنامه هایی اعلام شده است.

شهریه های دانشگاههای ایران شاید یک پنجم دانشگاههای خصوصی مالزی باشد و اصلا قابل مقایسه نیست. در سالهای اخیر موضوع کیفیت در تمامی دانشگاههای ایران بخصوص دانشگاههای غیر دولتی تبدیل به یک مقوله جدی شده اشت. بطور مثال، استخدام وسیع دانشگاه آزاد در مقطع دکتری، یکی از شواهد است.

14-  در حال حاضر دانشگاه  آزاد از طریق رایزنی علمی با پرداخت پول به دانشجویان مقالات آنها را به نام خود ثبت می کند. هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ دینی این کار غیر اخلاقی است؟  نظر شما چیست؟

 نیت اصلی از این اقدام، حمایت مالی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مالزی است و از نظر اخلاق آکادمیک نیز دانشجویانی که مقاله خود را با نام دانشگاه آزاد چاپ می کنند نیازمند کسب اجازه از استاد راهنمای خود هستند. تاکنون 60 الی 70 مقاله به نام دانشگاه آزاد انتشار یافته که برخی از مولفان این مقالات دانشجویانی هستند که از بورس دانشگاه آزاد استفاده می کنند یا متقاضی بورس هستند که شرایط استخدام آنها را تسهیل خواهد کرد. چه سوء استفاده یا کار ناصوابی صورت می گیرد که اشکال اخلاقی داشته باشد.

15- با توجه به برگزاری اولین همایش دانشجویان ایرانی در مالزی در سال گذشته، آیا همایش بعدی نیز برگزار خواهد شد؟

تلاش ما این است که این نوع همایش ها که با هدف معرفی توانمندیهای دانشجویان ایرانی برگزار می شود تداوم داشته باشد و برگزاری همایش بعدی نیز در برنامه های ما هست اما زمان برگزاری این همایش مشخص نیست.

در این زمینه انتظار ما فعالیت بیشتر هسته های علمی است. بهتر است که اینگونه فعالیت ها از طریق هسته های علمی و به صورت خودجوش تداوم یابد. ما هم در رایزنی علمی بیشترین توان و کمک خود را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

16- در پایان اگر صحبتی با دانشجویان ایرانی در مالزی دارید بیان بفرمایید؟

اجازه بدهید در ابتدا صحبتی با متقاضیانی داشته باشم که مالزی را به عنوان محل تحصیل انتخاب می کنند. متقاضیان دوره های کارشناسی سعی کنند در ایران تحصیل کنند زیرا اکثر این دوره ها در دانشگاههای مالزی ارزیابی نمی شوند. طبیعی است که برای مقاطع دبیرستان به امید راهیبابی به دانشگاهها ، مشکلات دو چندان خواهد بود. دوم، اطلاعات دقیقی از هزینه های مالزی کسب کنند و به تبلیغات اعتماد نکنند. سوم به زمینه کاری و تخصص استاد راهنمای خود توجه داشته باشند و مطمئن شوندکه استاد راهنما وقت کافی برای راهنمایی اش اختصاص خواهد داد. برای این منظور قبل از برنامه ریزی و سفر، با تشکل های دانشجویی تماس حاصل کنند و از مشورت دانشجویان ایرانی در دانشگاه مقصد استفاده کنند تا از بروز خیلی از مشکلات پیشگیری شود.

اما توصیه به دانشجویان ایرانی در مالزی. این عزیزان باید بپذیرند که اساسی ترین راه برای ارتقاء اعتبار و جایگاهشان در آینده علمی ا یران، این است که  توانمندیشان را به اثبات برسانند. توجه به چند نکته ضروری است. اولین آنها، سعی کنند مقالاتی را در مجلات علمی ایران چاپ کنند. ما در ایران بیش از 500 مجله علمی داریم که تعدادقابل ملاحظه ای از آنها به زبان انگلیسی منتشر می شوند و بسیاری از آنها در مراکز استنادی بین المللی، نمایه می شوند. آین کار باعث می شود دانشگاهیان ایران دقیقتر از زمینه های کاری و کیفیت کار دانشجویان، اطلاع حاصل کنند. نکته دوم سعی کنند در دروس جدید و یا پایه ای که در دانشگاههای مختلف توسط اساتید مشهور ارایه می شود شرکت کنند و این را سرمایه ای برای خود در آینده در تدریس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قرار دهند.

و آخرین نکته، متاسفانه برخی رسانه های مالزی سعی می کنند فضای ذهنی مردم را نسبت به ایرانیان منفی جلوه دهند. دانشجویان با عملکرد علمی که بحمدالله تا حال خوب بوده و رعایت اخلاق و منش درخور جامعه ایرانی سعی کنند عکس این موضوع را ثابت کنند.

موفقیت شما و همه دانشجویان ایرانی را در مالزی آرزو می کنم و از خدا می خواهم که همگی با سلامتی و دست پر  به وطن عزیزمان برگردند.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

28 Responses to “رایزن علمی: احتمال اتخاذ یک تصمیم کلی در مورد دانشگاه های مالزی وجود دارد”

 1. ابراهیم :

  یه هو بزنید همه دانشگاه ها را رد صلاحیت کنید ببینیم چی می شه؟ دفاع از دانشجویان ایرانی صرفا توجیه است.

 2. آرش :

  من نمی دانم رایزن علمی هیچ کاری غیر از این ندارد. اگه تمام دانشگاه ها رد صلاحیت شوند، اون وقت وظایف کاری شما در مالزی چه خواهد بود؟

 3. شادی :

  اگر همین کار دانشگاه ازاد را یکی از دانشگاه های مالزی می کرد، قیامتی به پار می شد. چظور چاپ یک مقاله که در دانشگاه دیگری انجام شده به اسم دانشگاه ازاد چاپ بشه غیر اخلاقی نیست. تنها رضایت استاد و دانشجو ملاک نیست، پس اخلاق علمی چه می شه؟

 4. محمد :

  تا وقتی یکجانبه گرایی در ارزیابی ها وجود دارد و معیار سنجش یک دانشگاه به جای معیارهای علمی و آموزشی، فضای فرهنگی و سایر مسایل جانبی باشد بهبودی در شرایط موجود رخ نخواهد داد. دانشجویانی که اکثرا بالای بیست سال هستند و در مدت رشد و تحصیل خود در ایران نتوانسته اند خود را با معیارهای مورد نظر تطبیق بدهند در اینجا نیز برای محدودیت های اعمال شده برای ارزیابی دانشگاه اهمیت قایل نمی شوند و مسیر خود را می روند. چرا با تغییر معیارهای ارزیابی، دانشجوبان طالب علم را محدود می کنیم؟

 5. علیرضا :

  سلام
  نباید یک طرفه به قاضی رفت. هم دانشگاه های ایران و هم دانشگاه های مالزی دارای نقاط ضعف و قوت هستند. من هم تجربه تحصیل و هم تجربه تدریس در هر دو کشور را دارم. وقتی جمع بندی می کنم نقاط ضعف و قوت هر دو کشور را نتیجه کلی زیاد با هم تفاوت ندارند. یعنی می توان ادعا کرد برآیند همه معیارها نشان از تفاوت فاحش بین دو کشور ندارد

  با آرزوی موفقیت همه ایرانیان عزیز

 6. علی :

  ممنون از جناب دکتر معماریان که با این همه حمله به دانشگاه های مالزی همواره از حق دانشجویان مالزی حمایت کرده است.

 7. آرش :

  من با خیلی از دیدگاه های ایشون موافق نیستم اما از حق نمی گذرم هر وقت به ایشون ایمیل بزنی ظرف چند ساعت ایمیل رو جواب می ده که این یه اتفاق مثبته در زمانی که خیلی از مسئولهای ما به هیچ وجه مطول و پاسخگو نیستند

 8. دانشجوی دارای مشکل :

  دوستان عزیز خواهشاً متن مصاحبه رو با دقت بخونید. بجای اینکه بیشتر به متن توجه داشته باشیم به تیتر تمرکز کرده ایم. “در مورد دانشجویان ایرانی مقیم مالزی و دانشگاه های این کشور دو موضوع باید تفکیک شود. یک موضوع به عملکرد دانشجویان است که ما از عملکرد آنها راضی هستیم.” من و دوستانم از جمله دانشجویانی هستیم که مشکلات زیادی را در این اواخر در دانشگاهمان داشتیم. به نظر من این هشدارها به دانشگاههای مالزی تلنگری می زند که به فکر بهبود اوضاع باشند. متاسفانه ما این روز ها شاهد انواع و اقسام بی حرمتی ها به ویژه به ایرانی ها در دانشگاههای مختلف هستیم. و آخرین مورد در دانشگاه ما اتفاق افتاده است. به نظر من نیاز است یک شوکتی به این دانشگاهها وارد شود تا بیشتر به فکر باشند.

 9. سامان :

  تو رو جونه هر کی رو دوست دارید مثل این کشورهای بی برنامه هر روز یک تصمیمی نگیرید. یک خورده هم به آینده فکر کنید و یک تصمیم جامع بگیرید. ما دانشجویان برای آینده خودمون می خواهیم تصمیم بگیریم. هر روز یک تیتر میاد که دل آدم رو می لرزونه و همه برنامه ها رو به هم می زنه

 10. امیر حسین :

  دوستان به این وضعیت می گن برزخ واقعی. ما دانشجویان مالزی واقعا تو برزخ هستیم. نه بهشت و نه جهنم. تکلیفمون مشخص نیست. ظاهرا ربطی هم به اعمالمون نداره. به برزخ مسائل پشت پرده مربوط می شه

 11. علی :

  سلام
  اول از همه سلام و تشکر از آقای معماریانی
  ثانیا واقعا از بعضی دوستان تعجب میکنم که این حرفا رو میزنن. اگه کسی کاری به کارشون نداشته باشه میگن طرف بی عرضه است، اگه یکی هم پیدابشه و دنبال حقوق پایمال شده دانشجویان ایرانی مالزی باشه میگن…. بابا ترو خدا تکلیفتون رو با خودتون معلوم کنید.
  یه کمی به خودتون بیاید و دست از این همه اهمال بردارید . تاکی باید اینهمه مشکلات رو ببینیم و بگیم آره اینجا بهشته از همه جای دنیا بهتره!
  رفتار تبعیضی، بی احترامی به فرهنگ و ملیت و دین و مملکت ما، عدم همکاری در حمایت از دانشجو واقلا ده تا مشکل اساسی دیگه که اگه هر کدوم اینها حل نشه واقعا برای جامعه دانشجویی مشکل آفرینه. یکی از دوستان از اروپا میگفت اصلا ازین مشکلات دانشجویی که شما دارید خبری نیست و اگه یه استادی اینطوری که بعضی اساتید اینجا با دانشجوها برخورد میکنن رفتار کنه دانشگاه و دانشجوها بیچاره اش میکنن.
  حالا ما یکی هم که میخواد بیاد پیگیری کنه ….
  عزت نفس ما مهمترین هستی ماست که باسد حفظ بشه که متاسفانه داره آسیب زده میشه.
  ترو خدا از تفرقه دست بردارید

 12. سینا :

  جناب آقای دکتر معماریانی،

  من به عنوان یک دانش آموخته ایرانی در مالزی از زحمات شما بسیار متشکرم و خدا را شکر می کنم که با تلاش های شما و کار هائی که انجام دادید نظر مسئولین در رابطه با کیفیت دانشگاههای مالزی را خیلی بهبود بخشیدید. باز هم سپاسگزارم از همراهی و همکاری حضرتعالی در حل مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم مالزی. امیدوارم که سایه پدر، برادر بزرگتر مهربانی همچون شما همواره مستدام باشد.

  با تشکر

 13. حمید :

  دست آقای دکتر معماریانی درد نکند. واقعا برای دانشجویان مالزی زحمت کشیدند. گرچه یک عده در ایران هستند که نمی خواهند اینگونه خدمات را ببینند و قصد طرد دانشجویان خارج از کشور را بی دلیل دارند

 14. دانشچو :

  salam. man fekr mikomam in mozoe bayad yekbar baray hamizhe payam dadeh beshe. agar ma be asl va falsafeh hozore rayzan elmi dar malezi va sharghe asia negah konim, vazifeh in agha besiar bihtar as in harfhast. montaha eshon faghat baladand ro ghaziae daneshgahha kar koonad va begand ma el mikomim va bel mikonim. ay kash ye nafar biad as in agha dar moredeh mamoriat asli rayzan elmi soaal kone va masalan beporse to in modat 2 sal, chand ta gharadad hamkari bain daneshgahhay iran va malezi anjam shode, chandta safar elmi beine 2 keshvar anjam shodeh, chand ta daneshjoo maelziayi be iran ezam shodant, che meghdar shenakhte maleziayi ha nesbat be daneshgahhay iran va pishrafthay iran afzayeesh payda kerdeh, be in soallha ke javab namidand, hay mian ba asab daneshjoha bazi mikonnad va onharo be ham mirizand.

 15. نوید :

  ما که از هفت خان این اقایون راحتیم. ما را چه صننم. هر کاری خواستید بکنید

 16. Johary :

  I’m not Iranian, but I saw my Iranian friend who get worry when they read this post. I asked them what it is about, they mention the story of Iranian research consular and also the issue of recognizing Malay University. Just wondering what is going between you Iranian here, you must be better thanthis. How you can not settle this issue. I remember last year also me and my Iranian friends had same story I never forget how there were affected for many days after issuing the new list of Malay universities recognized by Iran. Here there are many opportunity that you must use for improving yourself, not fighting with each other.  

 17. دانشجوی سرگردان :

  تو رو خدا به جون هر کسی که دوستش دارین این قدر تغییرات ندین و شرایط را عوض نکنید. ثبات در قوانین اصل اول پیشرفت است

 18. دانشجوی تخصص پزشکی :

  با تشکر از پی گیریهای آقای دکتر معماریانی. با توجه به فرمایش آقای دکتر در خصوص دانشجویان تخصص پزشکی، با کمال تعجب و متاسفانه بطور ناگهانی از طرف نظام پزشکی مالزی عنوان گردیده که از بین کلیه دانشگاههای پزشکی ایران فقط مدرک دانشگاه علوم پزشکی تهران مورد قبول هست و همه هموطنانی که با مشکلات فراوان از ایران جهت ورود به تخصص به مالزی آمده اند دچار سردرگمی شده اند و با توجه به نزدیکی مصاحبه ورودی تخصص دانشگاههای USM, UKM و UM در اوایل ژانویه نگرانی ها بیشتر شده است چون دانشجویان ایرانی برای مصاحبه دعوت نمی شوند و فرصت را از دست میدهند. امیدواریم این مسئله هر چه سریعتر حل شده و دانشجویان تخصص پزشکی فرصت ادامه تحصیل را از دست ندهند.

 19. رابعه طهماسبی :

  با سلام لطفا شماره تماس و ایمیل دکتر معماریانی را در اختیار بنده قرار دهید متشکرم

 20. shadi :

  تازه يه خبر خئندم كه معمارياني هم تا بايان سال مالزي را ترك مي كنه؟ لطفا در اين زمينه هم اطلاع رساني كنيد؟ يعني ماموريتش تموم شد!! فقط اومده بود تا دانشجوها رو كله با كنه بره؟ اگه واقعا رفتني شده بايد درسي باشه براي همه كه اگه كله با كني كله با مي شي؟؟؟؟

 21. افشاری :

  من به عنوان یک دانش آموخته ایرانی در مالزی از زحمات شما بسیار متشکرم و خدا را شکر می کنم که با تلاش های شما و کار هائی که انجام دادید نظر مسئولین در رابطه با کیفیت دانشگاههای مالزی را خیلی بهبود بخشیدید. باز هم سپاسگزارم از همراهی و همکاری حضرتعالی در حل مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم مالزی. امیدوارم که سایه پدر، برادر بزرگتر مهربانی همچون شما همواره مستدام باشد.

 22. حیدری :

  با سلام. با وجود جناب آقای دکتر معماریانی وجهه‌ دانشگاههای مالزی در ایران بهبود چشمگیر یافته است. به نظر من این آمارگیری از مقالات و موفقیتهای ایرانیان خیلی‌ ایده خوبی‌ بود. البته بعضی‌ مواقع باید به طرف خارجی‌ گوشمالی داد تا فکر نکنند دانشجویان ایرانی‌ گوشت قربانی هستند!

 23. ali ahmadiani :

  سلام دوستان. بیائید یک کم واقع بین باشیم. آیا واقعا همه دانشگاههای مالزی یک اعتبار دارند. اصلا تصور کنیم همین امروز جای دکتر معماریانی هستیم. آیا ۱۴۰۰۰ دانشجو در مالزی یک سابقه‌ علمی‌ دارند. حتی در خود دانشگاهها هم همه دپارتمانها یک برخورد با دانشجویان ندارند. مثلا در یکی‌ از دپارتمانهای دانشگاه یوو اس‌ ‌ام اساتید از دانشجویان میخواهند تا پایان نامه را بدون گرنت انجام دهند چون مثلا دانشجویان ایرانی‌ پول دار هستند. دانشجوی ممتازی را می‌شناسم که فرزند یک کشاورز است همه زندگی‌ خود را فروخته تا در این کشور درس بخواند. ۲۰ مقاله معتبر و چندین مدرک بین المللی دارد ولی‌ اساتید به او و اعتقاداتش توهین میکنند(الحمدلله که مستندات ضبط شده است) فکر می‌کنید با این استاد و این دپارتمان چه باید کرد؟

 24. رضا :

  من از عملکرد رایزنی علمی‌ خیلی‌ راضی‌ هستم چون ایشان را انسان شجاع و علمی‌ دیدم. چند وقت پیش مقالات ایشان را جستجو می‌کردم از مقالات تمام اساتید ما بیشتر بود.
  در دانشگاهی از من خواستند تا پایان نامه را با هزینه شخصی‌ انجام دهم و چاپ کنم. مقاله در مجله با ضریب سختی ۴.۱۱ چاپ شد. ۵ میلیون هزینه داشت. به چه کسی‌ باید شکایت کنم که این پول برایم خیلی‌ زیاد است. مطلب دیگر عدم احترام به مذهب ماست. از این کشور اینچنین انتظار نمیرود. واقعا چرا؟

 25. حامد :

  با سلام

  من به عنوان کسی که سابقه تحصیل در ایران و مالزی دارم چطور شما نمی توانید از دانشجویان ایرانی در دانشگاههای خصوصی مالزی حمایت کنید در صورتیکه سطح دانشگاههای مالزی به مراتب بالاتر از دانشگاههای آزاد ایران است که با 50000 تومان بعضی از اساتید را می خرند در ایران ولی دانشگاه لیم کوک وینگ با تمام جوایز که سالیانه از تمام کشور ها می گیرد مورد تائید وزارت علوم نیست ولی دانشگاه لیحیندا یا لینتون یا East London که هیچ جایزه ای نگرفته مورد تائید وزارت علوم بوده به غیر از اینکه جزء مسائل سیاسی و مراسم DESIGN که سال 2007 در محیط دانشگاه بوده از آن سال به بعد لیم کوک وینگ از تائیدیه خارج شد لطفا” به خود بیائید و کمی حرفه ای عمل کنید همین دانشجویان فردا ایران را می توانند به سطح بالا در دنیا بیاورند……

 26. نریمان :

  آقای معماریانی،خدا خیرت بده…دانشگاه ما که بخاطر اومدن شما و ارتباطات خوبی که با دانشگاه برقرار کردید خیلی رابطه اش با ایرانی ها خوب شده…واقعا بخاطر زحمات شبانه روزیتون ممنونم.دوستان ایرانی همیشه غر میزنند،همیشه از همه طلبکارند،حتی اگر کسی برای بالابردند اعتبار دانشگاههای مالزی که به بالارفتن اعتبار مدرک خود آنها و فارغ التحصیلاشون اقدام کنه اینها غر میزنند…شما واقعا کار خوبی کردید که به دانشگاههای مالزی نشان دادید ما با کشورهای آفریقایی فرق داریم…نشان دادید که بی صاحب نیستیم…نشان دادی که باید لیاقت داشتن دانشجوی ایرانی را داشته باشند…همیشه از شما ممنونم…هیچکدام از ایمیلهایم را بی پاسخ نگذاشتید…هروقت کمک نیاز بود اولین نفر شما بودید…خدا خیرتان دهد…

  در ضمن خطاب به دوستانی که میگویند چاپ مقاله با نام دانشگاه آزاد اشکال دارد باید بگویم، من مقاله ام را خودم نوشتم.از استادی کمک نگرفتم…خودم و خودم با زحمت شبانه روزی نوشتم…استادم حتی به ویرایش آن هم کمک نکرد…دانشگاهم در مالزی هم یک رینگت برای انتشار آن و یا برای شرکت در کنفرانسی که پذیرفته شده بود پول نداد…خب چه اشکالی دارد من یک دانشگاه یا مرکز علمی یا یک شرکت را بع عنوان اسپانسر معرف کنم و هزینه انتشار یا شرکت در کنفرانس را در بیاورم…من یه شخصه سه مقاله ام که در سمینارهای ای اس آی پذیرفته شده بود بدلیل اینکه هزینه هزار و خرده ای رینگت شرکت در سمینار را نداشتم و دانشگاه هم پولی بهم نداد سوخت شدند…خب من چرا نتیجه زحمتم را که فقط و فقط مال خودم است به مثلا دانشگاه آزاد نفروشم؟

 27. محمدعلی طاهری :

  به تصور این که موضوع جدیدی در باره ی دانشجویان مقیم مطرح شده است، خواندم و خواندم. بعد که به تاریخ گفتگو برگشتم کمی بور شدم. آیا امکان جایگزینی مطالب جدیدتر وجود ندارد؟ موفق باشید!

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>