RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2012 ژانویه 18 - 1:58 ق.ظ بازدید: 7,295 کد:1815
 
ماهاتیر محمد: لزوم بازنگری در توافقنامه برتون وودز

مالزی: نخست وزیر پیشین مالزی تنها راه حل برای رهایی از بحران مالی و اقتصادی کنونی را بازگری در توافقنامه برتون وودز و تعیین طلا برای سنجش ارزش واحدهای پولی (ارز های مختلف) دانست.

به گزارش پایک نیوز، ماهاتیر محمد که در حاشیه کنفرانس بین المللی “جنبش جهانی برای میانه روی” با خبرنگاران سخن می گفت، افزود: تعیین طلا به عنوان مبنای تعیین ارزش واحدهای پولی باعث ایجاد یک معیار پایدار برای تعیین ارزش واقعی واحدهای پولی شده و مانع از گرفتار شدن کشورها به بحران مالی، آنطور که اکنون شاهد آن هستیم، می شود.

بنابه این گزارش، نخست وزیر پیشین مالزی افزود: ارزش گذاری واحدهای ارزی برپایه دلار غیر واقعی و تنها بر اساس سفته بازی و گمانه زنی است و از آنجایی که میلیاردها دلار اسکناس بدون پشتوانه طلا وجود دارد، منجر به پدید آمدن بحران کنونی در اقتصاد جهانی بویژه در اروپا و آمریکا شده است.

ماهاتیر محمد افزود: مالزیایی ها یک ضرب المثل خوب دارند که می گوید هر زمان چیزی را ازدست دادی، به عقب برگرد و از نو شروع کن. من فکر می کنم برای رهایی از بحران مالی کنونی به عقب بازگشت و از نو شروع کنیم.

گفتنی است پس از جنگ جهانی دوم و در سال 1944 در نیوهمپشایر آمریکا و در هتلی بنام برتون وودز کنفرانسی با حضور نمایندگان45 کشور جهان تشکیل شد و بر اساس آن مقررگردید بانک جهانی بدلیل بی ثباتی اقتصاد بین الملل اقدام به تعیین نرخ ثابت برابری ارزها نماید.

این کنفرانس که در آن و بر اساس توافق کشورهای حاضر دلار آمریکا به عنوان معیار ارزش گذاری و رابط سایر ارزها با طلا تعیین شد، به کنفرانس برتون وودز یا توافق نامه برتون وودز معروف شد.

اکنون نیز ماهاتیر محمد به عنوان راه حلی برای رهایی از بحران مالی کنونی، بازگشت به توافقنامه سال 1944 و بازنگری در توافقنامه برتون وودز را ضروری دانسته  و معتقد است که معیار ارزیابی و سنجش واحدهای ارزی باید براساس یک فلز گرانبها صورت گیرد و از آنجایی که طلا همواره ارزشمند بوده و ارزش آن هیچگاه کاهش نیافته، می تواند معیار خوبی برای این هدف باشد.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

One Response to “ماهاتیر محمد: لزوم بازنگری در توافقنامه برتون وودز”

  1. احسان :

    خوب برادر عزيز ما ايرانيها 30 سال هست داريم هزينه همين حرفها رو ميديم. يعني مي خواهيم پترو دلار رو حذف كنيم تا آمريكاييها بدين وسيله تورمشون روبه ما صادر نكنن. اما تو اين مسير تنهاييم يعني شماها و برادران عربتون با خوش خدمتي نميذاريد.

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>