This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Thu Feb 21 16:09:55 2019 / +0000 GMT

دانشجویان ایرانی و مشکل اخذ پذیرش در مالزیمالزی/پایک نیوز: شاید کمتر ایرانی و یا دانشجویی در مالزی باشد که دستکم یک بار واژه Agent های دانشگاهی را نشنیده باشد و یا دستکم یک بار با مشکلاتی فراوانی که برای دانشجویان ایجاد کرده اند، برخورد نکرده باشد. اگر بخواهیم مودبانه صحبت کنیم، شاید بتوان تمام تجربیات دانشجویان تازه وارد از کار این Agent ها را در یک جمله خلاصه کرد: به جیب زدن پول های کلان در برابر هیچی!! چرا؟

1-      آنها در ازای دریافت پذیرش (Offer Letter) از یک دانشگاه، که به وفور!! یافت می شود و گرفتن آن از به اصطلاح از "آب خوردن هم اسان تر است"، مبلغ کلانی از شما می گیرند!

2-      از کاه کوه می سازند تا شما پول را پرداخت کنید!! مسائل واضح و بدیهی (همچون گرفتن پذیرش در یک هفته، گرفتن ویزا در دو هفته، پذیرش بدون تافل و...و...و .....) را چنان با آب تاب بیان می کنند که انگار از هفت خان رستم می گذرند!!. در حالی که همه اینها پروسه های اداری عادی است که به برکت پیشرفت خدمات دانشگاه ها به صورت الکترونیک و نیز حذف بروکراسی اداری تسهیل شده و Agent  ها در آن هیچ نقشی ندارند.

3-      بارها مشاهده شده که آنها برای گرفتن "پذیرش" اقدام به جعل مدرک برای متقاضیان فاقد صلاحیت نموده اند. اگر برای یک دانشگاه و یا رشته خاصی فاقد صلاحیت هستید، به هیچ عنوان فریب آنها را نخورید. ممکن است در هنگام ثبت نام آنها موفق به گرفتن پذیرش شوند، اما مطمئن باشید در صورتی که مدارک شما جعلی باشد به هنگام فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک نهایی از وزارت آموزش عالی مالزی با مشکل مواجه خواهید شد.

4-      وعده گرفتن تخفیف یا بورسیه در برابر دریافت وجه اضافی؟ این را بدانید که هیچ Agent ی توانایی گرفتن تخفیف و یا بورسیه برای شما ندارند. آنچه که آنها به شما به قیمت کلان می فروشند تنها تخفیف های فصلی و موسمی (Promotions) دانشگاه است که برای عموم می باشد و از قضا حق شماست که رایگاه دریافت کنید.

با این مقدمه ممکن است سئوال شود: مشکل از کیست؟ دانشجو یا Agent؟

شخصا معتقدم که مشکل از دانشجوها است چرا که به رغم یدک کشیدن نام "دانشجو" در حد و انتظار رفتاری که از دانشجو می رود، عمل نمی کند. کمترین چیزی که از یک دانشجو انتظار می رود این است که برای هر کاری، آگاهانه و با بررسی همه جوانب، کسب اطلاعات کافی و متقن و اطمینان از مسیری که انتخاب کرده گام بردارد.

 بگذارید رک بگویم: چرا عقل، سواد، هوش و حواس پنجگانه خود را کنار می گذارید و به کسی اعتماد می کنید که در بهترین حالت از لحاظ دانش، سطح آی.کی.یو و تسلط به زبان انگلیسی مثل خود شما است؟

در واقع می خواهم بگویم که عمده دانشجویان ما متاسفانه مشکل ارتباطی و عدم اعتماد به نفس دارند! چرا ما خدمان راسا اقدام نکنیم!؟

این را با اطمینان می گویم که تمام اطلاعات مربوط به دانشگاه ها، نحوه پذیرش، نحوه ثبت نام، نحوه گرفتن ویزا و ... همه و همه در وبسایت های رسمی هر دانشگاهی، حتی در برخی موارد به زبان فارسی، وجود دارد. علاوه برآن تمام دانشگاه ها در دپارتمان بازاریابی خود (Marketing Department) افرادی را مخصوص کشورهای مختلف و گاها مسلط به زبان مادری شما منصوب کرده اند تا در خدمت شما باشند. این افراد هم به صورت حضوری، هم به صورت ایمیلی و هم به صورت تلفنی همواره در دسترس هستند.

این را هم باید در نظر داشت که امروزه به دلیل رقابت شدید بین دانشگاه های مالزی، این دانشگاه ها هستند که به دنبال جذب دانشجوی بیشتر به هر نحو ممکن هستند. لذا به آن دسته از ایرانیانی که قصد ادامه تحصیل در مالزی، قویا توصیه می شود، نکات زیر را رعایت فرمایند:

1-      هیچ کس بهتر از خود شما نیست: برای ثبت نام در دانشگاه های مالزی و انتخاب رشته به هیچ مشاوره ای نیاز ندارید!! بهترین مشاوره مراجعه به عقل سلیم خودتان است. شک نکنید که هیچ کس قادر به یافتن بهترین و مناسب ترین دانشگاه و ثبت نام شما در آن دانشگاه نیست! کافی است کمی دقت به خرج دهید، عقل خود را به کارانداخته و آنچه که می خواهید را از کانال درست!! دنبال کنید. امروزه خوشبختانه تمامی دانشگاه ها از لحاظ اینترنتی بسیار فعال بوده و تقریبا تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را می توانید در وبسایت رسمی دانشگاه و حتی به زبان مادری خود دریافت کنید.

2-      بهترین راه برای کسب اطلاعات ارتباط مستقیم با خود دانشگاه است: امروزه و به اقتضای نیاز بازار، دانشگاه ها خود افرادی را مسئول ارتباط با متقاضیان از کشورهای مختلف نموده اند. کافی است مستقیم به دپارتمان بازاریابی مراجعه و خواستار ملاقات با مسئول امور دانشجویان کشور خود (مثلا کشور ایران) و یا منطقه خود (مثلا منطقه خاورمیانه) شوید. مطمئنا با مراجعه به این افراد بهترین و جامع ترین اطلاعات را به دست خواهید آورد.

3-      به هیچ Agent و یا نمایندگی های پذیرش خارج از دانشگاه اعتماد و مراجعه نکنید: تنها تفاوت شما که ممکن است هیچ تجربه ای از مالزی نداشته باشید، با این به اصطلاح Agent  ها این است که آنها فقط کمی بهتر از شما می دانند. اما این "دانستن" آنها دُرّ گرانبهایی نیست که یافت نشود. کافی است نیم ساعت در اینترنت در مورد دانشگاه مورد نظر خود جستجو (سرچ) کنید و یا مستقیم به خود دانشگاه مراجعه نمایید.

4-      در صورت مراجعه به Agent  ها به آنها پول ندهید، بلکه پول طلب کنید:  نمایندگی ها و یا به اصطلاح Agent ها در واقع بزینسمن هایی هستند که تنها هنرشان چینش یک سناریو دشوار در مقابل شما به هنگام ثبت نام و سپس واداشتن و وسوسه شما به تمنا از آنها برای حل این مشکل خودساخته است. آنها علاوه بر مبلغ کلانی که از شما می گیرند، بدون استثنا مبلغ کلانی دیگری نیز (که گاها تا سه هزار دلار می رسد)  به خاطر ثبت نام شما از دانشگاه نیز طلب می کنند. لذا حق شما است تا از آنها بخواهید پول دریافتی از دانشگاه را با شما تقسیم کنند.

5-      حق الزحمه Agent ها را خودتان از دانشگاه بگیرید!!!: همانطور که گفته شد، دانشگاه ها در ازای معرفی هر دانشجویی، مبلغ کلانی به Agent  ها پول می دهند. شما نیز می توانید با مراجعه به دپارتمان بازاریابی و ثبت نام خود و دوستانتان این مبلغ را طلب کنید. مثلا در دانشگاه لیم کوک وینگ براساس کمپین "آوردن دوستان خود به دانشگاه" (Friend get Friend Campaign) به ازادی معرفی و ثبت نام هر یک از دوستان یا دانشجویان خود می توانید تا سقف 2 هزار رینگیت پول طلب کنید.

6-      از برنامه های بورسیه و تخفیف های دانشگاه اطلاع یابید: دانشگاه ها معمولا در مواقع خاصی از سال (سه الی چهار دفعه) اقدام به ارائه بورسیه و یا تخفیف های آنچنانی می کنند. تمام اطلاعات مربوط به این بورسیه ها و تخفیف ها به طور رسمی در وبسیات های دانشگاه اعلام و در تقویم سالی دانشگاه گنجانده می شود. عموما اینگونه تخفیف ها معمولا به صورت درصدی (مثلا 20 درصد شهریه، 30 درصد شهریه و ....) در نمایشگاه های آموزشی (Education Fair) و یا برنامه های ویژه دانشگاهی (Promotion/open day) به صورت رایگان و برای عموم ارائه می شود. بارها مشاهده شده که این به اصطلاح Agent ها تخفیف های همگانی دانشگاه را به قیمت ها کلان (مثلا 10 هزار رینگیت) به دانشجویان ایرانی فروخته  اند.

 

 


Post date: 2012-01-27 02:37:06
Post date GMT: 2012-01-26 18:37:06
Post modified date: 2013-01-28 14:30:03
Post modified date GMT: 2013-01-28 06:30:03

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com