This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Thu Feb 21 16:15:16 2019 / +0000 GMT

مدرک!!!: لیسانس، فوق ودکتری در همه رنگ وهمه مدل!مالزی: هفته گذشته خبری در رسانه های مالزی انعکاسی یافت که به شدت جامعه دانشگاهی این کشور را شوکه کرد. ماجرا از این قرار بود که پلیس مالزی در منطقه "چراس" و "سوبانگ جایا" از توابع کوالالامپور در یک حمله غالفگیرانه یک باند جعل مدارک دانشگاهی از لیسانس گرفته تا مدرک دکتری را بازداشت و متلاشی کرد.

اما آنچه که بیش از خود خبر تکان دهنده و عجیب بود، تعداد زیاد فریب خوردگان این باند تبهکار بود که بر اساس برآورد اولیه پلیس بیش از 500 نفر از جمله چند شخصیت برجسته، مقام عالیرتبه و سایر افراد را شامل می شد که برای رسیدن به مدارک دانشگاهی جعلی صدها هزار رینگیت پول پرداخت کرده بودند.

براساس گزارش پلیس مالزی، ظاهرا این باند تبهکار از سال 2003 فعال بوده و تا کنون بیش از 5 میلیون رینگیت از محل فروش مدارک جعلی دانشگاهی درآمد کسب کرده بودند. جالب آنکه در بین دانشگاه هایی که مدارکشان به صورت جعلی به فروش می رفته است، چند دانشگاه اروپایی و آمریکایی به چشم می خورند که در بین آنها می توان به مدارک دانشگاه راکهامتون (Rockhampton) و دانشگاه بین المللی هاروی (Harvey International University) از آمریکا، دانشگاه کانینگتون بروک (Cannington Brook) و گلاستونبری (Glastonbury University) از انگلیس و دانشگاه چارلز مونلار (Charles Molnar University) از کشور مجارستان اشاره کرد.

در این گزارش همچنین آمده است که این تبهکاران همچنین هر مدرک لیسانس را به ارزش 6 هزار و پانصد رینگیت (حدود چهار میلیون و 225 هزار تومان)، مدرک فوق لیسانس 8 هزار و پانصد رینگیت (5 میلیون و 525 هزار تومان) و مدرک دکتری را نیز 10 هزار 500 رینگیت (6 میلیون و 825 هزار تومان) و در رشته های مختلف از مهندسی گرفته تا علوم انسانی و تجربی می فروخته اند.

 از آن جالبتر اینکه این باند مافیای جعل مدارک دانشگاهی همچنین هر زمان که تعداد متقاضیان به اندازه کافی می رسید، برای آنها در یکی از بهترین هتل های کوالالامپور جشن فارغ التحصیلی فرضی برگزار کرده و از خانواده های آنها نیز دعوت به عمل می آورده است!!! ضمن آنکه در این مراسم فارغ التحصیلی فرضی نیز یک فرد اروپایی با عنوان رئیس یا نائب رئیس دانشگاه، اصل مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به همراه ریزنمرات را به فارغ التحصیلان فرضی اهداء می کرده است.

براساس گزارش های خبری، پلیس مالزی هم اکنون در حال تحقیق و بررسی در مورد حوزه و دامنه فعالیت این باند مافیا و شناسایی تمامی عوامل درگیر در این کلاهبرداری است و ظاهرا خیلی از قربانیان این حادثه شوم با اطمینان از عدم بازداشت به صورت  اختیاری خودشان را به پلیس معرفی کرده و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

هدف از نوشته فوق صرفا بیان روابت بازداشت و متلاشی شدن این باند تبهکار جعل مدارک نیست. بدیهی است در زمانی که آموزش به دومین بزینس بزرگ دنیا تبدیل شده و مدرک گرایی مزمن برای رسیدن به اهداف و آمال های بلندپروازانه در بین مردم موج می زند، نه تنها در مالزی، بلکه در هرکجای جهان زمینه برای چنین خلافکاری های وجود داشته و خواهد داشت.

اما آنچه که لازم به یاداوری است، این است که این پدیده شوم در بین ایرانیان نیز رواج یافته و یا دستکم در حال گسترش است. در پی چند روز تلاش و کاوش در بین مراجع مختلف، برخی از سایت های اینترنتی موفق به کشف چند عکس از مراسم فارغ التحصیلی فرضی شدند که متاسفانه و در عین ناباوری چندین ایرانی نیز در بین آنها حضور داشتند، ایرانیانی که به وضوح قابل شناسایی بودند و حتی مشخص شد که این افراد دانشجویان اخراجی یکی از دانشگاه های مالزی بوده اند.

و جالبتر اینکه آگهی های مختلفی نیز در این زمینه به سطح رسانه ها و مطبوعات راه یافته است! اگر رسانه ها و مطبوعاتی که امروز در بین ایرانیان مقیم مالزی توزیع می شود را ورزق بزنید، قطعا به آگهی هایی خواهید رسید که آشکار فریاد "مدرک" سر می دهند: "مدرک همراه با ریزنمرات!"، "مدرک همراه با مراسم فارغ التحصیلی!!"، "تبدیل مدرک به تجربه و بالعکس!!!" و "مدرک: لیسانس و فوق لیسانس و دکتری در همه رنگ و همه مدل!!!!" مدرک! مدرک! مدرک!.

آنچه که عقل و وجدان آدمی را به درد می آورد این است که انسان تا چه می تواند به خفت و خواری بیافتد. این که انسان تا چه حد می تواند تحت تاثیر جَو زمانه و تمایلات خودخواهانه عقلش را نادیده بگیرد؟

مخاطب این سئوال متقاضیان این مدارک جعلی است که دیگر نمی توان آنها را قربانی نامید: با فرض اینکه هیچکس متوجه جعلی بودن مدرک شما نشود، خودتان با چه رویی در مراسم فارغ التحصیلی فرضی شرکت کرده و عکس یادگاری می گیرید؟ با اینگونه مدرک ها اگر وزیر هم بشوید، حتی دیگر واژه ای هم با نام شما در دیکشنری ها ثبت نخواهد شد! از گذشتگان عبرت بگیرید تا در آینده نزدیک رسوا نشوید.

 

 


Post date: 2012-08-02 22:12:22
Post date GMT: 2012-08-02 14:12:22
Post modified date: 2014-02-06 16:17:25
Post modified date GMT: 2014-02-06 08:17:25

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com