RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2012 سپتامبر 13 - 8:38 ب.ظ بازدید: 18,455 کد:4753
 
آیا هزینه های زندگی در مالزی پایین است؟


مالزی: “مالزی کشور ارزانی است”. شاید این اولین باور رایج در بین ایرانیان، بویژه آنهایی که هنوز به این کشور استوایی در جنوب شرق آسیا سفر نکرده اند، باشد و به کرات نیز می توان آنرا در لابلای تبلیغات موسسات نقل و انتقال دانشجو و یا آژانس های توریستی-تفریحی دید. دوستی در ایران می گفت که ” من شنیده ام در مالزی می توان با 1000 رینگیت به راحتی زندگی کرد!”. شاید همین باور باعث ایجاد نوعی خوش بینی و اتخاذ تصمیمی عجولانه در بین ایرانیان برای مهاجرت به مالزی و یا اشتباه محاسباتی آنها در برنامه ریزی برای اقامت در این کشور شده است.

اما این همه واقعیت زندگی و هزینه هایی که در این کشور متقبل خواهید شد، نیست. ایرانیان مقیم مالزی و نیز دانشجویان ایرانی مقیم این کشور شاهدان خوبی برای این ادعا هستند. نسرین الف. یک دانشجوی سال دوم دوره دکتری دانشگاه یو.ام در این زمینه می گوید: “بستگی داره به شما. من با شوهرم و یک بچه سه ساله ماهیانه به طور متوسط 8 هزار رینگیت هزینه زندگی ام می شود. البته با کلی صرفه جویی!!. و این غیر از هزینه های جانبی مثل سفر به کشور و یا میهمانداری و میهمانی رفتن ها است”. جعفر ن. نیز که از دانشگاه یو.پی.ام فارغ التحصیل شده، می گوید: “کافی است بچه شما مدرسه ای شود، یا یک دندان درد بگیرید، یا حتی یک تصادف کوچک داشته باشید تا تمام محاسبات مالی شما به هم بریزد”.

با اینهمه بیماری، سفرهای اضطراری، هزینه های جانبی، افزایش تدریجی قیمت ها در مالزی، تغییرات ممکن در حوزه کاری، افزایش شهریه ها و تعرفه ها و … در این کشور یک طرف قضیه و تنها بخش کوچکی از دغدغه های هر ایرانی در مالزی را تشکیل می دهد. آنچه که به معنی واقعی کلمه خواب از ذهن ایرانیان مقیم مالزی ربوده، نوسانات شدید و دفعه ای در برابری نرخ ارز است که با وجود ثبات نسبی قیمت ها در مالزی، هزینه زندگی ایرانی های مقیم این کشور را از حدود دو سال پیش تاکنون تقریبا دو تا دو و نیم برابر کرده است.

گزارش حاضر به هیچ عنوان به دنبال اثبات و یا رد ارزانی یا گرانی در مالزی، مقایسه قیمت ها با ایران و یا بحث پیرامون دلایل کاهش ارزش پول ملی ایران و …. نیست. آنچه که واقعیت دارد این است که ایرانیان، بویژه آنهایی که هزینه های زندگی شان در مالزی از ایران تامین می شود، باید در زمان حاضر هر 1 رینگیت مالزی را به مبلغ 7000 ریال  (اگر تا زمان انتشار این مطلب ثابت بماند) خریده و در این کشور هزینه کنند.

لذا این گزارش به دنبال ارائه تصویری روشن از وضعیت هزینه های زندگی، کار و تحصیل در این کشور برای آندسته از ایرانی هایی است که در آینده قصد برنامه ریزی برای مهاجرت به این کشور را دارند. نکته اینکه با توجه به نوسان نرخ برابری ارز، متفاوت بودن قیمت ها در فصل ها و زمان های مختلف و نیز تفاوت قیمت ها در مراکز و فروشگاه های مختلف، در محاسبات زیر احتمال وجود خطا تا سقف 10 درصد وجود دارد.

هزینه های اولیه زندگی در مالزی

زمانی که صحبت از هزینه های اولیه زندگی به میان می آید، عموما بحث خورد و خوراک، پوشاک و مسکن مطرح می شود. زمانی که از ایرانیان مقیم مالزی در مورد هزینه های اولیه زندگی صحبت به میان می آید، همیشه با جمله “بستگی دارد به ….” مواجه می شوید. اگرچه این گزاره “بستگی دارد به …”  با توجه به اختلاف طبقاتی ای که وجود دارد یک واقعیت است، اما تنها در ارتباط با سقف هزینه های زندگی  صادق می باشد. تجربه نشان داده که همیشه  و همه جا با توجه به فرهنگ خانوادها و نیز فرهنگ مصرف افراد، براساس یک محاسبه ابتدایی می توان به حداقلی از هزینه های ماهیانه و یا حتی سالیانه دست یافت. بهترین راه برای دستیابی به این عدد، ارائه لیستی از قیمت مهمترین کالاهایی است که عموما سبد کالا و مصرف خانوادهی ایرانی را تشکیل می دهد.

نام کالا قیمت به رینگیت قیمت به تومان
یک بسته نان لواش (3 عدد) ایرانی 3 2100
یک عدد نان بربری ایرانی 2.5 تا 3 1750 – 2100
یک بسته نان صنعتی مالزی (12 قطعه کوچک) 3 2100
یک کیلو گوشت مرغ فله ای 6 4200
یک کیلو ران مرغ تمیز شده 8 5600
یک کیلو سینه مرغ تمیز شده 12 8400
یک کیلو گوشت گوسفندی 35 24500
یک بسته تخم مرغ (12 عدد) 4 2800
یک کیلو گوشت گوساله 20 14000
یک کیلو برنج 4 تا 15 2800 – 10500
یک قوطی روغن مایع (حدود 2 کیلو) 15  به بالا 10500 به بالا
یک کیلو شکر 2.5 1750
یک کیلو پیاز 3 2100
یک کیلو سیب زمینی 3 2100
یک کیلو ماهی سالمون 40 28000
یک کیلو میگو 20 14000
یک کیلو سیب 4 – 6 2800 – 4200
یک کیلو پرتغال 3 – 5 2100 – 3500
یک کیلو موز 3 2100

 

هزینه های مسکن و  خودرو  در مالزی
مسکن در مالزی در نگاه اول مشکل حادی به نظر نمی رسد. عدم نیاز به داشتن پول پیش کلان، وجود انواع و اقسام منازل مسکونی از جمله آپارتمان، ویلایی، محلی نشین، یکخوابه، دوخوابه و چند خوابه و … از جمله مزایا و امتیازات مالزی در بخش مسکن است. با اینحال بحث امنیت محل زندگی و مشکل حمل و نقل و نیز دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی اصلی ترین مشکلاتی است که  تاکنون از ایرانیان در مورد مشکلات مسکن گزارش شده است.
در جدول زیر گزینه ها و قیمت های موجود در زمینه مسکن و خودرو براساس فرهنگ مصرف ایرانیان مقیم مالزی تنظیم شده است. به عنوان مثال ممکن است خانه هایی با قیمت هایی چه بسا پایین تر در مناطق محلی نشین و یا بسیار حاشیه ای نیز وجود داشته باشد، ولی ایرانی ها عموما به خاطر مسائل امنیتی اقامت در آپارتمان و در مناطق خارجی نشین را ترجیح می دهند.

نوع مسکن اجاره ماهیانه به رینگیت اجاره ماهیانه به تومان
سه خوابه با تمام امکانات منزل در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی (لوکس) 3500 به بالا 2.450.000
سه خوابه بدون امکانات در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی 2500 به بالا 1.750.000
دو خوابه با تمام امکانات منزل در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی (لوکس) 2700 به بالا 1.890.000
دو خوابه بدون امکانات منزل در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان حمل و نقل عمومی (لوکس) 2000 به بالا 1.400.000
سه خوابه با تمام امکانات منزل در حاشیه کوالالامپور و مناطق دانشجویی 1500 به بالا 1.050.000
سه خوابه بدون امکانات در حاشیه کوالالامپور  و مناطق دانشجویی  800 به بالا 560.000

 

هزینه های خرید خودرو
تصور اینکه “بدون خودرو هم می توان در مالزی زندگی کرد”، چندان مطلوب خانواده های ایرانی و یا حتی دانشجویان ایرانی مقیم مالزی نیست. ضعف سیستم حمل و نقل عمومی، عدم دسترسی آسان به آنها، بهای نسبتا بالای حمل و نقل عمومی، دوری مراکز خرید و تفریحی و …. تقریبا هزینه های معادل داشتن یک خودرو، ولو دست دوم را به خانواده های ایرانی تحمیل می کند.
قیمت خودرو در مالزی به دلیل رقابتی بودن بازار، تقریبا ارزان بوده و بازار این کشور گزینه های و انتخاب های خوبی را در اختیار خانواده ها قرار می دهد. با اینحال یکی از دلایلی که خودروها در مالزی، صرف نظر از قیمت نسبتا پایین اولیه شان، هزینه نسبتا بالایی را به مردم تحمیل می کند، قیمت بالای بنزین (هر لیتر بنزین معمولی 1330 تومان)، تعدد عوارض جاده ای، فقدان تعمیرکارهای حرفه ای که عموما تعویض گاه می باشند، هزینه بالای سرویس های دوره ای، جریمه های سنگین و … می باشد. جدول زیر می تواند تصویر نسبتا روشنی از قیمت خودروها در مالزی بدست دهد.

نوع خودرو قیمت به رینگیت قیمت به تومان
خودرو خانواده و قابل قبول تولید مالزی (نو) 35000 به بالا 24.500.000
خودرو لوکس خارجی نو (هوندا، هیوندا، تویتا و …) 50000 به بالا 35.000.000
خودور دست دوم داخلی مدل قدیمی 6000 به بالا 4.200.000

هزینه های تحصیل در مالزی
عمده ایرانیان، بویژه، خانواده ها اکثرا در محاسبات خود تنها شهریه ترم/سالیانه مدرسه/دبیرستان/دانشگاه خود و یا فرزندانشان را در مد نظر می گیرند. اما واقعیت این است که به محض ورود به این کشور، علاوه بر شهریه ها، هزینه های پنهان زیادی (همچون گرفتن ویزا، ویزای سایر اعضای خانواده، حق عضویت در کلوپ ها و انجمن های علمی و آموزشی و یا حتی کتابخانه ها، هزینه حمل و نقل و …..)، و یا سایر نیازهای آموزشی از جمله نیاز به آموزش زبان انگلیسی، آموزش مهارت های جانبی، و … نیز  ایجاد می شود که عمدتا غیرقابل امتناع می باشند.
علاوه بر آن باید دانست که حتی تنها انتخاب نوع مدرسه، نوع دانشگاه و … نیز می تواند میزان هزینه های شما را از 30 درصد تا 100 درصد افزایش دهد. ضمن آنکه در خیلی از موارد شما بنا به دلایل فرهنگی و اجتماعی خیلی هم حق انتخاب ندارید. در جدول زیر به صورت تصادفی هزینه شهریه برخی از مدارس ابتدایی/ راهنمایی/دبیرستان تنها به عنوان نمونه ذکر می شود. نگاهی به تفاوت قیمت های ارائه شده می تواند تصویر خوبی از میزان هزینه های تحصیلی در این کشور و نیز تاثیر آن بر افزایش تصاعدی هزینه های زندگی شما در مالزی بدست دهد:

نوع شهریه سالانه به رینگیت شهریه به تومان
دبیرستان دولتی (ایرانی) 3000 به بالا 2.100.000
دبیرستان بین المللی مالزیایی 15000 به بالا 10.500.000
دبیرستان استرالیایی 76000 53.200.000

 

سایر هزینه ها
بخشی از هزینه هایی که عموما ایرانیان در مالزی متقبل می شوند، مربوط به هزینه هایی است که غیر قابل پیش بینی بوده و عموما در محاسبات معمولی گنجانده نمی شود. به عنوان مثال، اکثر مناطق توریستی و تفریحی در مالزی پولی بوده و برای دیدن آنها باید بلیط تهیه شود. به عنوان مثل بلیط بازدید از یک مرکز تفریحی همچون باغ پرندگان در مالزی در حدود 15 رینگیت ( 10500 تومان) برای هر نفر می باشد.  یا هزینه هایی همچون حمل و نقل (که با توجه با توجه تعطیلی خدمات حمل و نقل بعد از ساعت 10 شب، کم کاری آنها در روزهای تعطیل، عدم دسترسی سریع و آسان به آنها، ناآشنایی با سیستم حمل و نقل و … غیر قابل اجتناب می باشد)، سفرهای اضطراری مثلا بازگشت به ایران، بروز بیماری، عوارض جاده ای، و … جزء هزینه های پنهان محسوب می شوند که باید برای هرگونه برنامه ریزی برای مهاجرت به مالزی در نظر داشت. با اینحال برخی از هزینه هایی که دانستن آنها برای ایرانیان می تواند مفید باشد، به شرح ذیل می باشد:

 

نوع هزینه هزینه به رینگیت هزینه به تومان شرح
برق (با داشتن یک کولر)  150 با بالا 105.000 به بالا در صورت استفاده از 2 کولر هزینه برق تصاعدی می شود
بیمه خودرو (کامل) بسته به نوع خودرو 600 به بالا 420.000 به بالا بیمه خودرو در مالزی الزامی است
بیمه پزشکی (بسته به نوع) 300 به بالا 210.000 به بالا تنها بیمه درمانی است و شامل بازنستگی نمی شود
ویزای وابسته برای هر یک از اعضای خانواده 80 به بالا 56.000 عموما نیاز به پرداخت پول پیش (قابل بازگشت) به مبلغ 1500 رینگیت هم هست.
خط تلفن ثابت و اینترنت حداقل 150 105.000 در صورت استفاده از تلفن تصاعدی افزایش می یابد
اشتراک شبکه ماهواره ای استرو حداقل 150 105.000 با توجه به عدم تمایل ایرانیان به برنامه های شبکه های تلویزیون مالزی عموما اجتناب ناپذیر می باشد

 

در پایان قضاوت در مورد اینکه “آیا هزینه های زندگی در مالزی پایین است؟”  همچنان به عهده خود فرد است و اینبار واقعا “بستگی دارد به شما!”.
تنها توصیه براساس تجربه زندگی در مالزی این است که پس از جمع بندی و محاسبه کل هزینه های تان در مالزی، دستکم .مبلغ 20 درصد به مجموع هزینه های ماهیانه یا سالیانه تان برای سایر هزینه های پنهانی بیافزاید! ضرر نخواهید کرد

* نوشته مهرنوش اختری

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

7 Responses to “آیا هزینه های زندگی در مالزی پایین است؟”

 1. royab :

  mage adam maghze ……. in hame hazine kone bara ye keshvare ….!
  hendam ke dostam onjas hamin shekliye

  ma hazeram beram oropa pamam malezy nazaram

 2. آرتین :

  سلام البته این قیاس مربوط به حالا است اما سالهای گذشته این شرایط نبود متاسفانه دست اندرکاران به تنها چیزی که فکر نمیکنند فکر ایرانیانی که برای ارتقا و پیشرفت خودشون و همچنین کشورشون برای تحصیل به اینجا اومدن با شرایط اخیر دانشجو ها نمیدونند چکار کنند اون از شرایط دریافت ارز دانشجویی تو ایران و این شرایط کار در مالزی که به ییمن دیپلماسی قوی سفارت مالزی مشکل ویزا هم روش اضافه شد تازه به موسسات و ادارات ایرونی اینجا که برای کار یا همکاری مراجعه می کنی می بینی که ماشااله چه خبره آدمایی که مشکلی ندارند و یا بدون برنامه اومدن مالزی تو این ادارات مشغولند مثال هم تا بخوایی میشه زد تو {….} یا تو مدارس دولتی ایرانی تو {…} برید ببینید که چه ادمایی مشغول به کارند چارتا دانشجو رو بکار نمی گیرند که دردی به زندگیشون بزنند آدمای سفارشی که درد ندارند یا ادمایی که همینطوری بلند شدن اومدن مالزی نه برای درس نه برای هیچی فقط دلشون رو ایرون زده زن و شوهر هر دو رو بردند سرکار و دارند پول پس انداز می کنند نه لیاقتشون و تحصیلاتشون هیچ کدوم رو ندارند از اون طرف وقتی بیشتر نگاه می کنی میبینی همه خانوادگی تو ادارات مشغولند اون یکی خودش تو {..} کار میکنه، زنش هم تو {…} مشغوله، اون یکی ماموریتش تموم شده هنوز مدرسه رو ملک شخصی خودش می دونه دو سه ساله که همیجوری رینگیت پارو می کنه … برید ببینیدآدمی که هیچ ویژگی با مختصات فرهنگی و علمی ندارند …. متاسفم برای مسئولینی که فقط به فکر جایگاه خانواده دوستان و سفارشی ها و … خودشون هستند و هیچ نگاهی هم به بهترین بچه های ایرانی تو این مملکت با تمام مشکلات نمی کنند همه اینا رو نوشتم وقتی دیدم دارین مشکلات و هزینه ها رو می گید حداقل این بی عدالنی ها و کم کاری ها و خود خواهیها رو هم بگید در صورت لزوم لیست کامل این آدما رو که ناعادلانه در مراکز دولتی مشغولند براتون می تونم ایمیل کنم با پست و سوابقشون تا بدونید فساد 3000میلیاردی از همین جاها شروع میشه از پایک نیوز هم می خوام که اگه جسارتش رو داره یه مقاله تو این زمینه بنویسه

 3. محسن :

  با سلام
  این خانمی که نوشته هزینه زندگیم با صرفه جویی ماهی 8000 رینگیت هست خیلی مایه داره از دسته ی پولدار ها هست و پول براش مهم نیست.
  من خودم دو ساله با خانمم مالزی زندگی می کنم هزینه زندگی ماهیانه ام شامل خوراک -پوشاک-اجاره خونه-بنزین و کلا همه چیز 1300 الی 1400 رینگیت می شه
  همه چیز بستگی به خودتون داره که چه جوری زندگی کنید
  باز هم می گم “همه چیز بستگی به خودتون داره که چطور زندگی کنید”
  البته فکر نکنید من خیلی سخت می گیرم و سخت زندگی می کنم
  نه ! یه زندگی معمولی دارم
  تو خوابگاه متاهلی دو خوابه با ماهی 480 رینگیت زندگی می کنم و…
  همه چیز بستگی به خودتون داره

 4. farzin :

  به ایرانی جماعت هم خیلی سخت اقامت میدن من 39 سال اونجا بودم پسرم تو مدرسه مونت کیارا درس میخوند . 39 سال زور زدیم تا اقامت گرفتیم و مدارس بین المللی اون هم مفت نمی ارزید خیلی کشور مناسبی برای بچه ها هم نیست یعنی بچه های پایین 18 سال اونجا زندگی نکنن

 5. mehdi :

  هرچی باشه بهتر از این دزدخونه است……

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>