RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2012 اکتبر 10 - 9:49 ب.ظ بازدید: 19,210 کد:4982
 
از سفیر جدید ایران در مالزی چه انتظاراتی دارید!

مالزی: به دنبال انتصاب سفیر جدید ایران در مالزی، سایت خبری-تحلیلی پایک نیوز با هدف اطلاع رسانی صریح و شفاف در مورد مسائل موجود در مالزی و نیز کمک به ایشان جهت آگاهی از وضعیت مالزی در فضایی “غیررسمی”، از تمامی ایرانیان مقیم مالزی، دانشجویان، اساتید دانشگاه ها، خانواده ها، تجار و … می خواهد تا دیدگاه ها، پیشنهادات و انتظارات خود از ایشان را جهت انتشار در این وبسایت با ما در میان بگذارند.

بدون شک نظرات و پیشنهادات ایرانیان مقیم مالزی که حاصل دستکم چند سال تجربه در مالزی می باشد، به ایشان در تدوین سیاست های سفارت و ارتباط بهتر ایشان با جامعه ایرانیان مقیم مالزی در چند سال آینده کمک شایانی خواهد کرد.

سایت پایک نیوز متعهد می شود تا نظرات و پیشنهادات شما را بدون هیچ گونه تغییر یا سانسور (به شرطی که عاری از توهین یا افترا باشد) منتشر نماید. همچنین چنانچه مایل به انتشار نام و ایمیل خود نیز می باشید، عبارت “لطفا نام مرا منتشر نمایید” را در پایان دیدگاه خود اضافه نمایید. مدیریت سایت خبری پایک نیوز.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

46 Responses to “از سفیر جدید ایران در مالزی چه انتظاراتی دارید!”

 1. دانشجو :

  ارز دانشجويى قطع شده است. زندگى ما در مالزى بقدرى سخت شده كه هر روز عده اى از ما مى گذارند و مى روند. آيا سفير جديد مى داند، بهتر بگويم ميخواهد بداند ما چه سختى هايى را اينجا تحمل كرده ايم و حالا با اين وضعيت كارد به استخوان مان رسيده است؟

 2. رضا :

  ارزش ايرانى ها در اين چند سال پايين و پايين تر امده. كم كم بايد شاهد اين باشيم كه مالايى ها ما را به همان چشمى نگاه كنند كه ما به افغانى ها در ايران نگاه مى كنيم. سياست هاى غلط ما را به اين روز كشاند. جناب اقاى فيروزنيا برنامه اش براى اعتلاى ارزش ما در اينجا چيست؟

 3. بى نام :

  ايجاد ارگان ها و تشكيلاتى كه بتونه حقوق قشرهاى مختلف ايرونى رو حمايت و حفاظت كنه.
  تسهيل امورى كه مربوط به افراد و سفارته. مثل دريافت پاسپورت، برخورد درست كاركنان با مردم، راه اندازى سريع امور، رسيدگى به شكايات و …

 4. ش.س . :

  ش.س . ویزای کار به ندرت برای ایرانیان صادر می شود و باید حتما دانشجو باشیم . با اینکه فوق لیسانس را اینجا خوانده ام و واجد شرایط کار تخصصی هستم اما چون خارجی هستم ویزای کار نمی دهند.

 5. م.ر :

  جهت اختصاص ارز دانشجوئی از دانشجویان حمایت کنید.

 6. اشكان :

  تا حالا به سفارت زنگ زديد؟ اگه نه سعى هم نكنيد چون هيچ كى جواب نميده. روابط عمومى خيلى ضعيفه.
  نه اطلاعات عمومى درستى از مشاغل و حرفه هاى ايرانى هست توى مالزى و نه انتشار ميشه. چه ايرادى داره سفارت بجاى اينهمه هزينه براي مراسم مختلف يه بار هم بياد پزشك ها، روان پزشكها، مراكز خريد و نيازمندى هاى ديگه ى ايرونى ها رو كه توسط ايرونى ها اداره ميشه به ساكنان اينجا بده!!!
  اين دانشگاه هايى كه از تاييد وزرات علوم دراومدن، دليلش هنوز معلوم نيست. يه وقت ميگن سطح علمى، يه وقت ميگن نامناسب بودن با معيارهاى اسلامى. واقعن!!؟ سفير محترم به اينا رسيدگى ميكنید؟

 7. ش. ض :

  هر جا ميرم براى مصاحبه كارى تا مى فهمند ايرانى ام، ديگه به هيچ چيز توجه نمى كنن. مستقيم ردم ميكنن. اينقدر اعتبارمون اومده پايين.

 8. اردشیر :

  یعنی ایشون این قدرت رو خواهند داشت که اینهمه مشکل رو حل کنند. بهتره یکم آینده نگر باشیم این دانشجو ها چند سال دیگه وارد محیط آکادمیک ایران میشن وبه مملکت خدمت می کنن روا نیست بیش از این اذیت بشیم. کمک مالی یا بورس نمخوایم حداقل ارز دانشجویی رو دوباره به مابدید.

 9. حامد :

  شركت ورلي پارسون كه ٤٠ تا ٥٠ نفر ايراني داشته و تا سال پيش همچنان پروژه هاي ايران را انجام مي داد، امسال در جواب مصاحبه با من گفت شما رزومه بسيار خوبي داريد ولي به ما صريحا دستور دادند ايراني استخدام نكنيم!!!

 10. عبادی :

  من یک استاد دانشگاه هستم. خواهش من از سفیر محترم این است که ایشان در همین ابتدا به صورت علنی اهداف و برنامه های خود را در چند محور به صورت صریح و شفاف بیان دارند. ما خیلی انتظارات بالایی نداریم، واقعیت ها و وضعیتی که در آن گرفتار آمده ایم را هم می دانیم. بنابراین ایشان هر هدفی که دارند را همین اول به صورت شفاف بیان کنند و در یکجایی هم ثبت و ضبط کنند. سپس در پایان دوره خودشان براساس این اهداف میزان موفقیتشان را ارزیابی کنند و ما هم به عنوان افکار عمومی به ایشان کمک خواهیم کرد. نه مثل سفیر قبلی که همش “من! من!” می کرد و در پایان هم اومد به بهانه بزرگداشت روز معلم اساتید و معلم ها را جمع کرد و مراسم روز معلم را تبدیل به مراسم تودیع خودش کرد و گفت: خدمتی که من به شما در مالزی کردم، اگر بتوانم اعلام کنم، در حد قهرمان ملی از من تشکر خواهید کرد!!!. خوشبختانه ایرانیان مقمیم مالزی جامعه آگاهی است و در مواقع لازم سکوت می کند.

 11. كامليا :

  اينهمه دانشجو جوان كه تنها و دور از خانواده زندگي مي كنند، زوجهاي جوان يا حتي خانواده هايي كه به مالزي مهاجرت كردند بايد با انواع مشكلات عجيب و غريب رو به رو بشوند كه مشكلات روحي و رواني زيادي را در پي دارد ولي متاسفانه هيچ مشاوره و روانشناس ايراني در مالزي پيدا نميشه يا اگر هم هست اطلاعي ازايشان در دسترس نيست!

 12. ملکوتی :

  از تلاش شما برای کمک به سفیر سپاسگذاریم. به نظر من یکی از نکاتی که به جد باید مورد توجه ایشان قرار گیرد این است که یک وبسایت خوب برای اطلاع رسانی در مورد ایران طراحی شود. متاسفانه وبسایت سفارت در حد وبسایت یک شهر درجه سه در ایران نیز نیست. مثلا این وبسایت باید ویترین ایران باشد. جزء چند تا اطلاعیه که در از چندگاهی منتشر می شود، هیچ مطلب دیگری حتی به زبان فارسی نیست. حتی ما ایرانی ها نمی توانیم اطلاعات مورد نیاز خودمان را در این سایت بیابیم، چه برسد به یه توریست بدبخت خارجی که بخواد در مورد ایران از طریق وبسایت سفارت اطلاعات کسب کند. حداقل وبسایت سفارت باید به سه زبان فارسی، مالایی و انگلیسی مرتب آپدیت شود و یک سایت مرجع برای همه باشد.

 13. على :

  مشكلات اقتصادى بيش و كم گريبانگر تمامى ايرانيان شده و بالطبع ايرانيان ساكن در مالزى على الخصوص قشر دانشجو را نيز تحت شعاع قرار داده است. در اينكه بازوهاى اجرايى سفير جديد در اين خصوص چه هستند و اصيلا و اصولا تا چه اندازه مي توانند كارا باشند بايستى بحث گسترده اى پيشرو كشيد. شخصا باور دارم ايشان در اين مقطع و با اين اوضاع تغييرى اساسى نمى توانند ايجاد كنند چرا كه پديد اورنده ى اين بحران از جانب سفارت و ارگانهاى مرتبط با آن نيست. اگرچه درايت بسنده ميتواند اين اوضاع را تلطيف كند و به قولى از بحران، فرصت بسازد.
  ١) دانشجويان موفقى در مالزى حضور دارند كه نه تنها افتخارآفرين هستند بلكه توان بالقوه اى را حمل مى كند كه ميشود با كمى ظرافت و حمايت از ايشان، هم پول سازى كرد و هم در بخشى به امر فرهنگ سازى و تبيين جايگاه اصلى ايران و ايرانى در خارج از كشور پرداخت. كشور مالزى تا چندى پيش، كشور دوست و برادر بود كه با سياستهاى ناكارا به مركز فساد و بحران تبديل شد. وقتى مقامات ايرانى دست از حمايت ايرانيان مقيم مالزى برداشتند، طبيعى بود كه مالزيايى كاسه ى داغتر از آش نشوند و حتى رفتار خود را با ايرانى ها عوض كنند. شاهد اين مدعا تمام دانشجويانى هستند كه با بى مهرى اشاتيد مالزيايى مواجه شدند و استعدادهايى بزرگ را به كارگل كشاندند. اين شرايط براى دانشجويان ايرانى قابل تعويض است و اتفاقا بايستى همينجا صورت بپذيرد تا نخبه ى ايرانى ميل به بازگشت و خدمت به ميهن را در خود بازيابد.
  ٢) كار فرهنگى اگر ثمرات كوتاه مدت ندهد در ميان مدت يا بلند مدت حتما به بار مينشيند. نيروهاى فعال و جوانان مستعدى در زمينه هاى مختلف هنرى در مالزى سكونت دارند كه با اندكى گوشه چشم و همراهى قادرند بيشترين ميزان شناخت از ايران و ايرانى به جامعه ى چند قوميتى مالزيايى نشان بدهند. كافى است كمى وقت و هزينه صرف بشود تا اين نيروها شناسانده و به كار گرفته شوند. چه خدمتى از اين بزرگتر و چه لطفى از اين بيشتر؟ اين نيروى عظيم متاسفانه با جهت گيريهاى غلط منزوى شده و تن به انفعال داده است. اگر واحدى در سفارت مختص اين كار آماده شود، اين انفعال اندك اندك جاى خود را به ابتكار ميدهد و خلاقيت. شغل ايجاد ميشود و فرهنگ ايرانى بار ديگر به رخ منتقدان امروزش كشيده ميشود. مسلما خداوند منان نيز خشنودتر خواهد بود.
  ٣) تشويق اصناف به همكارى مستمر با سفارت خود هم به رونق كار اين سرمايه گذاران خواهد انجاميد و هم زمينه را براى فعايتهاى سالم و مسلما پايدارتر ايجاد خواهد كرد. كسبه اگر حس كند تحت حمايت دولت مطبوع خويش است به يقين همانطور كه وقت مشكل او را حامى خويش ميبيند وقت نياز هم از كمك دريغ نخواهد كرد.
  ٤) رسيدگى به امور افرادى كه به دلايل مختلف ريز و درشت به مالزى پناه آورده اند. جلب نظر آنها بجاى ارعاب يا بى تفاوتى، اگرچه گامى كوچك اما ثمره اى بزرگ دارد.
  ٥) شناساىي و شناساندن افراد شياد و كلاه بردار كه با نامها و عناوين مختلف ايرانيان را سر كيسه كرده و غالبن هم- متاسفانه- ايرانى هستند.
  ٦) رسيدگى به امور زندانيان و پافشارى براى گرفتن حقوق انها.

 14. یک دانشجو :

  من یک دانشجو ام.ام.یو هستم. به نظر من اولین برنامه ایشان باید رفع تبعیض باشد. سئوال این است که چرا سفارت برای دانشجویان دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم نیست، پرونده دانشجویی تشکیل نمی دهد؟ آیا معیار رفتار سفارت به عنوان نماینده ایران باید معیار وزارت علوم باشد که یک سازمان داخلی است؟ حدود دو سوم دانشجویان ایرانی مقیم مالزی در دانشگاه هایی درس می خوانند که مورد تایید وزارت علوم نیست، ولی به نظر من این نباید باعث ایجاد رفتار تبعیض آمیز از سوی سفارت شود. من بارها مراجعه کرده ام، گفته اند برایت پرونده معمولی تو عادی شکیل می دهیم!! و نه دانشجویی؟ این یعنی چی، یعنی توهین به من. یعنی دفع من. من دانشجو هستم و دانشجو بخشی از هویت من است؟ چرا آنرا به رسمیت نمی شناسید؟ من هم جوان همین مملکت هستم، در ایران بزرگ شده ام، اما وقتی می بینم که نماینده کشورم بخشی از هویت من را به رسمیت نمی شناسد، آیا حق دارم رویگردان شوم؟

 15. کیهان :

  امیدوارم سفیر جدید از بهر سفارت آمده باشه و بخواهد اینجا جدی کار و زندگی کنه و مسئولیشون را به طور جدی بپذیرند. نه اینکه بگن حالا گفتیم یه سر بریم مالزی ببینیم چه خبره، اگه خوب بود می مونیم اگرنه برمی گردیم انتخاتی میاندوره ای مجلسی، شهرداری و شاید هم ریاست جمهوری؟؟؟؟

 16. علی :

  “اي مالك، بدان كه تو را به بلادي فرستاده‌ام كه پيش از تو دولت‌ها ديده، برخي دادگر و برخي ستمگر و مردم در كارهاي تو به همان چشم مي‌نگرند كه تو در كارهاي واليان پيش از خود مي‌نگري و درباره تو همان گويند كه تو درباره آن‌ها مي‌گويي و نيكوكاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاري ساخته، توان شناخت…. راي كساني كه به تو نياز دارند، زماني معين كن كه در آن فارغ از هر كاري به آنان‌ پردازي. براي ديدار با ايشان به مجلس عام بنشين، مجلسي كه همگان در آن حاضر توانند شد و، براي خدايي كه آفريدگار توست، در برابرشان فروتني نمايي و بفرماي‌ تا سپاهيان و ياران و نگهبانان و پاسپانان به يك سو شوند، تا سخنگويشان بي‌هراس‌ و بي‌لكنت زبان سخن خويش بگويد. كه من از رسول الله(صلي الله عليه و آله) بارها شنيدم كه مي‌گفت: پاك و آراسته نيست امتي كه در آن امت، زيردست نتواند بدون‌ لكنت زبان حق خود را از قوي دست‌ بستاند. پس تحمل نماي، درشتگويي يا عجز آن‌ها را در سخن گفتن. و تنگ حوصلگي و خودپسندي را از خود دور ساز تا خداوند درهاي رحمتش را به روي تو بگشايد و ثواب طاعتش را به تو عنايت فرمايد…. از خودپسندي و از اعتماد به آنچه موجب اعجابت‌ شده و نيز از دلبستگي به‌ ستايش و چرب‌زباني‌هاي ديگران، پرهيز كن، زيرا يكي از بهترين فرصت‌هاي شيطان‌ است‌ براي تاختن تا كردارهاي نيكوي نيكوكاران را نابود سازد. زنهار از اين‌كه به‌ احسان خود بر رعيت منت گذاري يا آنچه براي آن‌ها كرده‌اي، بزرگش شماري يا وعده‌ دهي و خلاف آن كني. زيرا منت نهادن احسان را باطل كند و بزرگ شمردن كار، نور حق را خاموش گرداند و خلف وعده، سبب برانگيختن خشم خدا و مردم شود.”

 17. بى نام :

  ١) ارائه ى برنامه ها، اهداف وشفاف سازى آن براى عموم
  ٢) توجه به طيفهاى مختلف و بهره گيرى از نيروهاى متخصص
  ٣) جلوگيرى از بريز و بپاش، حقوقهاى انچنانى و رانتهاى احتمالى
  ٤) صداقت و هميت
  ٥) آشنايى با محيط و مشكلات
  ٦) عملگرايى توام با تدبير
  ٧) جلب رضايت از دست رفته ى عموم ساكنين
  ٨) خدا ترسى

 18. مصطفی :

  به نظر من 1- سفیر ایران در مالزی قبل از هر چیز به اوضاع ایرانیان و بویژه دانشجویان و اعتماد از دست رفته آنها سروسامان دهد. امیدوارم سفیر جدید قبل از هر چیز و اجرای برنامه های خود بتواند خیلی سریع به شناخت جامعی از وضعیت مالزی دست یابد. قطعا این کار از طریق رسمی امکان پذیر نخواهد بود، مگر اینکه ایشان خود آستین بالا بزند و بدون تشریفات رسمی و اداری به میان مردم و دانشجویان برود و بی پرده با آنها صحبت کند. جمعیت دانشجویی ما خیلی بالاست و پتانسیل بالایی برای تغییر وضعیتی که در آن قرار داریم، دارند. 2- در زمان گذشته سفارت میزبان دهها هیات از تاجران، سرمایه گذاران و .. ایرانی بوده که به مالزی آمده و اقدام به برپایی نمایشگاه های تجاری و … زده. به نظر من مالزی جایی برای تجارت و بازگانی نیست، در مقابل سفارت باید با توجه به جمعیت عظیم دانشجویی میزبان هیات های علمی و آکادمیک باشد. اگر سفیر بتواند یه جورایی همین دانشجویان ایرانی را به سازمان ها و دانشگاه های داخل کشور وصل کند تا آنها بتوانند از با کمترین هزینه از امکانات و فرصت های دانشجویان ایرانی در مالزی استفاده کنند، کار خیلی برزگی صورت گرفته است. 3- ارتباط سفارت با دانشگاه، بویژه آنهایی که مورد تایید نیستند، عملا قطع شده و دلیل آنهم همین نظام ارزیابی دانشگاه های می باشد. به نظر من این دلیلی برای قطع ارتباط نیست. سفیر جدید باید بدون توجه به نظام ارزیابی، ارتباط خود با دانشگاه ها را از سر بگیرد. چه اشکالی دارد سفیر یک شب میزبان روسای دانشگاه ها باشد و در آن در مورد دانشجویان ایرانی بحث و تبادل نظر کند.4- در مالزی دهها دانشجوی نخبه وجود دارد، چه قدر خوب است که سفیر حدید به فکر راه اندازی انجمن نخبگان ایرانی مقیم مالزی باشد. 5- در آمریکا، کشورهای خارجی معمولا شورای مشورتی دارند. چه خوبی است در مالزی نیز یک شورای مشورتی با حضور دانشجویان برتر، اساتید ایرانی و تحبگان تشکیل شود تا بازوی مشورتی سفارت در مواقع نیاز باشد.

 19. احمدی :

  بهتر است سفیر محترم اصلا کاری به کار دانشجوها نداشته باشد . جمعیت انها کمتر از 10 درصد ایرانیان مقیم مالزی است . و اصولا کار برای ایرانیان مقیم مالزی در حیطه کار کنسولگری است . بهتر است سفیر فقط و فقط به بهبود و حفظ روابط دیپلماتیک بپردازد تا اینها هم سفارتشان را در کشورمان تعطیل نکنند . بهر حال ایشان تابع رئیس خود هستند و باید ببینیم مثل رئیسشان چه گلی به سر ایرانیان میزنند .

 20. محمدرضا :

  کار فرهنگی فقط برگزاری دعای کمیل و….. و جلسات کلیشه ای و تهیه آمار و نشر این جلسات نیست، کار فرهنگی با علم آمیخته است. باشد که رویه سفیر قبلی را ادامه ندهید.

 21. دانشجو :

  رفع تبعیض!
  جند وقت بگذره مالایی ها جوری که ما افغانی هارو میدیدیم تو ایران میبینن!
  واسه ارز دانشجویی هم اگه بشه خب دستشون درد نکنه!

 22. بابک :

  تقاضا مند تلاش ایشان در جهت ارتقاء شان و منزلت ایرانیان در مالزی هستیم
  متاسفانه وجهه هموطنانمان در این کشور استوایی بشدت مخدوش شده است و بازار کار مالزی بسیار تبعیض آلود نسبت ایرانیان برخورد میکند
  مورد بعدی دفاع جانانه از دانشجویان تحصیل کرده مازی در ایران است متاسفانه در ایران جوی بد و نا بحق نسبت به تحصیل کردگان مالزی به وجود آمده به طوری که عده بر این باور هستند که ما در مالزی به دنبال تفریح و خوشگذارنی بوده ایم

 23. ali :

  انتظار داریم موسوی و کروبی رو آزاد کنه، دلار رو برگردونه به 900 تومان (7 تومان خیلی کمه)، احمدی نژاد رو عزل کنه، روز نامه نگاران رو از زندان آزاد کنه، مملکت داری رو به اهل فن بسپاره….حالا تشریف میارین یا نیومده برمیگردین؟

 24. علیرضا :

  یکی از مهمترین دغدغه های ما ایرانیان مقیم مالزی وضعبت دختران ایرانی در مالزی است. افزایش قیمت دلار و هزینه های زندگی روی همه فشار آورده ، اما همه می دانیم که دختران در این زمینه آسیپ پذیر تر هستند. من نگرانم مبادا کسانی در مالزی که تعداد آنها کم هم نیستند، از این وضعیت سوء استفاده کرده و بخواهند دام و تله های برای دختران جوان و نوجوان ایرانی بگذارند. دختران ایرانی در مالزی عمدتا تنها زندگی می کنند و این میزان آسیب پذیری آنها را دو چندان ساخته است.

 25. abbas :

  Do not touch us. that all! thank you.

 26. کسری :

  به نظر من مالزی پتانسیل بسیار بالایی برای کار و فعالیت دارد. اگر سفیر بتواند دافعه رابرنی علمی را به جاذبه تبدیل کند و از همه فرصت های دانشجویی استفاده کند، می توان در اینجا یک دانشگاه تمام ایرانی تاسیس کرد. البته این کار آسانی نیست و همت بلندی می طلبد، اما به هر حال باید از یه جایی شروع کرد. حدود 20 هزار دانشجوی ایرانی در مالزی هستند که از نظر تعداد از تعداد دانشجویان بسیاری از دانشگاه های داخلی بیشتر است. حالا تصور کنید بتوان یه دانشگاه ایرانی زد و فقط دانشجوهای ایرانی را جذب کرد، چه فوایدی از لحاظ اقتصادی، صرفه جویی، تربیت کادر علمی خوب، انجام تحقیقات متناسب با نیازهای کشور و …. نصیب کشور می شود. اما گفتم که این کار آسانی نیست. حداقل اینکه ابتدا باید تمام دافعه هایی که ایجاد شده و باعث رویگردانی و ناامیدی دانشجویان ایرانی شده را از بین برد و سپس با کمک آنها اقدام کرد. خیلی دور از انتظار نیست. استرالیا، انگلیس و دیگر کشورها در مالزی شعبه دارند، چرا ما نداشته باشیم!!!

 27. amir :

  با سلام،

  اول از همه چیز به شدت در مالزی اعتبار ایرانی‌‌ها کم شده و فقط مسئولش دولت ایران هست که با فشار روی مردم باعث می‌شه مردم این کشور با قدمت به کارهای خلاف روی بیارن،

  و دوم اینکه برای افراد دانشجو که اکثریت ایرانیها در مالزی رو تشکیل میدان ارزه دانشجوی یک نکته خیلی‌ خیلی‌ مهم به شمار میره، چون بنده حقیر روزی که وارد مالزی شدم رینگگت ۲۲۰ تومن بود ولی‌ حالا ۱۲۲۰

  از شما به عنوانه کسی‌ که حرفتون توی سیاست ایران شنیده می‌شه خواهش می‌کنم حداقل وضعیت ارز رو حل کنید

  به امید خدا

 28. kaveh :

  هیچی مثل بقیه بارشو ببنده و بره و بعدش نماینده مجلس یا وزیر بشه
  دانشجوهاهم که آدم نیستن

 29. مامان دو بچه :

  من به عنوان مادر و کسی که نگران آینده بچه هام هستم، خواستار توجه جدی ایشان به مدرسه ایرانیان، کیفیت تحصیلی این مدرسه و امورات مرتبط با آن می باشم. من واقعا نگرانم. تنها با افزایش شهریه که نمی شه گفت مدرسه خوب شد. هرکسی که پیدا می کنند می آرنش تو مدرسه رو سر بچه های ما معلم بشه بعد از خوشون در می آرن که ایشون 10 سال سابقه معلمی دارند!! آیا ما از کشورهای پاکستان و بنگلادش و … کمتر هستیم، نمی تونیم یک مدرسه در شان ایرانی ها داشته باشیم!!!!

 30. بی نام :

  تلاش کنه تا حداقل یه چیز ما ایرونی ها مثل بقیه کشورها بشه. یه مدرسه خوب داشته باشیم، یک جشن یا مراسم خوب داشته باشیم، یه سرویس خوب داشته باشیم، یه دانشگاه خوب داشته باشیم. یه برنامه خوب داشته باشیم. در حال حاضر هیچیمون مثل بقیه کشورها نیست. تاجیک ها مقیم مالزی چند وقت پیش جشن استقلال در کوالالامپور گرفتند، من واقعا از همدلی، برنامه ریزی و هماهنگی اونها با یکدیگر لذب بردم. امیدوارم در پایان دوره ایشان ما یک اجتماع ایرانی منسجم داشته باشیم.

 31. سارا :

  آقای وزیر

  جامعه ی ایرانیان مالزی با توجه به میزان جمعیت و اقشاری که مشمول این جامعه می شوند حتی از حالت یک استان ایرانی خارج شده و تبدیل به “ایرانی کوچک” گشته است.
  ایرانیان مالزی از تمامی استان ها، طبقات اجتماعی رفاهی، سطوح متفاوت آکادمیک، اقشار متفاوت اقتصادی و کسبه متفاوت هستند. همین مطلب و حضور تقریبا یکسان (از نظر نوع رفتار یا حضور در اجتماع مالزیایی) ، ارتباط میان ایرانیان را مشکل می سازد. چرا که تشخیص این سطوح و انتخاب آنها برای نوع رابطه ی مناسب در این محیط بین فرهنگی مالزی سخت می نمایاند. شاید شروع حرکتی برای طبقه بندی این اصناف و شکل گیری اجتماعات کوچک درمالزی با نظارت غیر مستقیم یا مستقیم سفارت بتواند به ارتباط میان این جمیعیت کثیری که گاها متاسفانه از یکدیگر به بدی یاد می کنند کمک کند.

  مطلب دیگر کمک سفارت برای شرکت در کمپین های متفاوتی که در مالزی برای ایجاد گفتگو میان فرهنگی ها و تمدن های بین جوانان موجود هست مناسب به نظر می رسد.

  طبیعتا تغییر دادن محیط و ساختمان سفارت و رایزنی ها به مکانی امن و قابل اعتماد برای همه ایرانی ها باید از جمله اولویت های شما باشد.

  آقای وزیر
  آیا برنامه ای برای تغییر دادن وجهه بدی که شاید درصدی از آن به خاطر سو استفاده مطبوعات مالزی از قانون شکنی های برخی ایرانیان در مازلی باشد دارید؟ چرا وقتی از میان 3 میلیون توریست ایرانی که به مالزی سفر می کنند وجود چند ( کمتر از ده) قاچاقچی سابقه دار یا تازه کار تا این اندازه بزرگ می شود در صورتی که این نسبت برای کشورهایی دیگر مانند اندونزی بسیار بالاتر است؟

  مسئله دیگر توجه به نخبگان یا دانشجویان و اساتید موفقی هست که در مازلی به کار و تحصیل مشغول هستند اما کمتر به چشم می آیند. وقتی سفارت و رایزتی علمی توجهی به این افراد ندارند از دانشگاه های و جامعه مالزی چه انتظاری می رود؟

  آقای وزیر

  فکر می کنم تجربه برگزاری همایش ها و مراسم های فرهنگی ایرانی(برای مالزیایی ها) نشان داده است که این مراسم ها تا چه اندازه می توانند پرچمی برای کشورمان ایران باشند. شاید بهتر باشد بخشی از بودجه سفارت به جای مراسم های ایرانی که گاها با جمعیت بسیار کم در محل سفارت برگزار می شود، تخصیص داده شود.

  طبیعتا درباره مشکلات مالی ایرانیان مالزی به حد کافی اطلاع دارید. ما امیدواریم و امیدواریم که حضور شما بتواند پتانسیل تغییر را با فعل تبدیل کند.

  برایتان آروزی موفقیت دارم. بدانید که هر قدمی که در راه اعتلای ایران و ایرانی برگزار شود از سوی ایران و ایرانی در هر کجای دنیا که باشد بی پاسخ نمی ماند.

 32. کاظم گردان :

  سلام بر دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی کسانی که حمایت خودشان را از این نیروی فعالی که داره با ابرو و سختی خارج کشور به تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتراادامه میده و چشم و امیدشان به دستهای محبت گونه شما سروران است تا به نحوی کمکی از شما به انها درزمینه تخصیص ارز مرجع برای ادامه تحصیل انها بشه و با سر بلندی بتوانند به کشور عزیزشان ایران باز گردند . شما رو به خدا اگر ممکن است کمک حالی برای این عزیزان خارج کشور انجام دهید . ببینید با قشر تحصیل کرده نمیشه این جوری بازی کنید انهم در موقعی که تا وسط راه را رفته و برای ادامه مابقی راه نیاز به همدلی و. کمک و مساعت شماهارو داره . میدونیم که ما الان در حالت جنگ اقتصادی هستیم ولی ایا با ندادن ارز مرجع به دانشجویا ن خارج کشور و حمایت نکردن از انها مشکل اقتصادی مملکت حل میشه ولی تا انجائی که من اطلاع دارم انها دارن با کمترین قیمت بهای ممکنه امورات زندگی خودشان رو می چرخانند یک مطلب اینکه تمام برنامه های ابهم میخوره چون انها با ان میلغ دریافتی از بانک مرکزی(ارز مرجع) برنامه ریزی کرده بودند . ماز یاران چشم یاری داریم

 33. کیارش :

  با سلام. من حدود 10 سال است که در مالزی زندگی می کنم. وضعیت ایرانیان در مالزی روز به روز بدتر می شود و به نظر من دور نیست اون زمانی که مالزی هم مثل امارات عذر ایرانی ها را بخواهد و بگند خوش آمدید. به نظر من ایشان در زمان بسیار دشواری مسئولیت سفارت در مالزی را بر عهده گرفته اند و باید تاوان زیادی برای ناکارآمدی ها و ندانم کاری های گذشتگان بویژه دروره آقای زاهدی بدهند. امیدورام ایشان خودشان را بالاتر از اونچه هستند، یعنی سفیر، بیشتر ندانند و آستین همت بالا بزنند برای جبران مافات. سایت سفارت خیلی ضعیف است و مایخ آبروریزی، حتی یه مطلب به درد بخور توش پیدا نمی شود. اگر هزار بار به سفارت زنگ بزنی، هیچ کارت راه نمی افته الا اینکه 10 بار بری سفارت و اقسام حرف و حدیث ها را بشنوی، به دانشچویان ایرانی توی دانشگاه های خیلی ظلم می شود، خانواده های ایرانی در مالزی در حال متلاشی شدن است، دانشجویان به شدت تحت فشار مالی هستند و در نمیه راهی که رفته اند گیر کرده اند، مدرسه ایرانی درست جسابی نداریم، یه مرکزی که ایرانیان بتوانند ماه یکبار در اونجا جمع شوند و گفتگویی داشته باشند، هنوز راه نیافتاده، و هزاران چیز دیگر که اگر کسی بخواد اونها را حل کنه کشفشان چندان سخت نیست!!

 34. سفیر!!!! :

  والا خودم هم میخوام همه اینایی که گفتین انجام بدم ولی . . . خوب زندگی خرج داره
  همه سفیرای قبلی خودشونو بستن رفتن . . . حالا که نوبت من شد شما ها شلوغش میکنین ! کوفتمون نکنین دیگه. . .

 35. مجید :

  کار بسیار خوبی کردید دستتون درد نکنه ایکاش اینکار را هم برای رایزنی علمی و مدیر مدرسه انجام دهید تا بهتر بتوان نظر کارشناسی داد
  1- اول قیمت خدمات کنسولی را پایین بیاورند زیرا قیمت ها قبلا بر اساس ربنگبت 300 تومان بود الان هم که رینگیت 1100 تومان است قیمت خدمات تغییر نکرده است یعنی همان خدمان را می کنند ولی 4 برابر پول می گیرند این خوب نیست
  2- دانشگاه ها محددا ارزیابی شوند زیرا عملکرد بد اقایان قبلی همه دانشجوبان و خانواده انها را دچار مشگل کرد و هر روز هم به این مشگل افزوده می شود.ارزیابی دانشگاه ها باید کارشناسی و با کمک اساتید ایرانی و دانشجویان باشد نه با سلیقه رایزن علمی وگرنه نتیجه اش همان می شود که دوره قبل شد .
  3- انجمن اولیا و مربیان در مدرسه احیا گردد مدیر قبلی انرا منحل کرد و تا توانست پول از مردم گرفت و به هیچ کس هم گزارش نداد که با ان همه شهربه چیکار کرده است جالب این است که الان هم که از مدیریت برش داشتند به عنوان معلم امده و داره همون کارها را میکندو دوباره شهریه را گران کرده و بچه های ما را از رفتن به مدرسه جمهوری اسلامی محروم کرده است زیرا شهریه ان با این ارز خیلی سنگین است
  4- در مالزی بیش از 30 هزار دانشجو زندگی می کنند که خیلی از انها سابقه کار در مدرسه و دبیرستان دارند و حاضرند در مدرسه خدمت کنند با این وضع ارز چه نیاری به معلم برای اعزام است معلم اعزامی 4000 بورو می گیرد و معلم محلی 1000 رینگیت تفاوت ان ماهانه 15000 رینگیت است اگر دولت ارز ندارد چلوی این کار را بگیرد
  با تشکر از شما که این فرصت خوب را برای ارتباط با سفیر فراهم کردید انشالله ایشان از این اقدام خوب شما بهره لازم را ببرند

  • محسن :

   من فکر می کنم فضای ایچاد شده همه اینها را در بر می گیرد. بالاخره سفیر در برابر عملکرد همه اینها مسئول است. لذا هر پیامی که در ارتباط با سفیر و یا مدرسه دارید، اینحا هم می توانید بزنید. امیدوارم که گوش شنوایی باشد.

 36. ابوالفضل :

  اول از همه می خواهم به سفیر محترم خیرمقدم بگم و به طور همزمان چند نکته را یادآور شوم. اول از همه اینکه جامعه ایرانیان مقیم مالزی یک جامعه آگاه و نسبتا تحصیلکرده است. همانطور که بارها گفته شده، بیش از 20 هزار از جمعیت یکصدهزارنفری مالزی را دانشجویان تشکیل می دهند. لذا این مساله بدین معنا است که سفیر در هرگونه برنامه ریزی و سیاستگذاری باید مراقب باشد که با یک جامعه معمولی، بیسواد و عادی مواجه نیست، که هرکار دوست داشته باشد بکند، هر گنده کاری که داشت انجام بدهد و بعد هم کلی منت سر مردم بذارد که آی من این کار را کردم و آی من آن کار را کردم. اینجا حداقل بیش از دو هزار دانشجویی دکتری داریم که دستکم از لحاظ سواد و دانشگاهی همسطح و یا بالاتر از سفیر می باشند. دوم اینکه سفیر باید به هر نحوی از این پتانسیل بالا استفاده کند و آنرا در هرگونه برنامه ریزی شریک خود بداند. قطعا این دانشجویان و این افراد تحصیلکرده بسیار بهتر و بیشتر از اون هفت الی هشت نفری که تو سفارت سفیر را محاصره و محدود کرده اند، اطلاعات دارند و چیزهایی می دانند. سفیر باید پاسخگوی تمامی فعالیت های سفارت اعم از رازنی علمی، رایزنی فهرهنگی و … باشد. سئوال این است که چه کسی در مورد مسائل فرهنگی و اجتماعی ایرانیان تصمیم گیری می کنند؟ این برنامه ها و مراسم های روتین و تزئینی با چه هدفی انجام می شود، مخاطب آن کیست؟ در واقع چه کسی آنها را توصیه می کند.

 37. بشار :

  با سلام امیدورام با آمدن ایشان فضای و گفتمانی جدیدی در ارتباط با ایرانیان در مالزی ایجاد شود. به هرحال من توی اینترنت سرچ کردم و دیدم که ایشان دستکم سابقه سفیر بودن در دو کشور دیگر را داشته اند و این جای امیدواری است که تجربه به کار ایشان خواهد آمد. من برای ایشان چند پیشنها دارم که امیدوارم به درد بخورد: 1- ایشان باید به کانال های ارتباطی خودشان تنوع ببخشند و از گوش سپردن به یک عده مجیز گوی که تنها در وصف ایشان خواهند سرود، اجتناب کنند. خوشبختانه در حال حاضر دهها هزار ایرانی در مالزی هستند که هرکدام دهها تجربه مفید دارند که می توانند به کار ایشان بیاید. 2- یک شورا از فرهیختگان ایرانی صرف نظر از گرایش آنها تشکیل شود تا حداقل در ارتباط با امور ایرانیان با آنها مشورت شود. 3- یک کمیته ویژه و متحصص مخصوص امور زنان و خانواده تشکیل شود تا برای اوقات فراغت و بیکاری اعضای خانواده و بچه هایی که به خاطر پدر یا مادرشان اجباران در مالزی به سر می برند، تشکیل شود. قطعا اگر کانون خانواده در محیط غربت با برنامه ریزی خوب گرم نگه داشته شود، آسیب پذیری آنها کمتر خواهد بود. 3- یک کمیته ویژه اطلاع رسانی هم برای ایرانیان و هم برای آن دسته از خارجی ها که به ایران علاقه دارند، تشکیل و وظیفه اطلاع رسانی را برعهده بگیرند. چای تاسف است که ما در مالزی حتی یک مجله و یا روزنامه و یا هفته نامه رسمی نداریم.5- یک کمیته دانشچویی تشکیل شود و در آن دسنکم 10 دانشجو از هردانشگاه حضور داشته باشند تا هرگونه تصمیم گیری در ارتباط با آنها دانشگاه ها و نیز استفاده از ظرفیت های آن دانشگاه با مشورت با آنها تشکیل شود.6- یک کمیته برای ارتباط دادن نخبگان ایرانی با سازمان ها و دانشگاه های داخل کشور تاسیس شود که دانشجویان و محققان ایرانی تحقیقات و پایان نامه های خود را براساس اهداف و اولویت های سازمان های ایرانی به پیش ببرند. به خدا حیف است 100 ها مقاله دانشجویان ایرانی به نام دانشگاه های مالزیایی ثبت شود. 8- یک مهدکودک، یک مدرسه در شان ایران و ایرانی تشکیل شود تا به این مباحث حاشه ای و … پایان داده شود. 11- با این وضعیت به نظر من ما باید برویم به سمت تاسیس یک دانشگاه در مالزی، به نظر من خیلی موفق هم خواهیم بود. 12- هزینه های خدمات سفارت باید براساس یک منطقی باشد، حتی الامکان تلاش شود تا وضعیت ایرانیان و فشار مالی که بر روی آنها وجود دارد، درک شود.13 یک صندوق قرض الحسنه عمومی توسط خیرین ایجاد شود تا کمکی برای ایرانی های درمانده باشد.امیدوارم که این موارد مفید باشد.

 38. شیوا :

  زندانی های ایرانی که در مالزی و دور از خانواده هستند و فراموش شده اند به انها رسیدگی کنند

 39. سارا :

  سفیر محترم
  مشکلات زیادی گریبانگیر ایرانی ها را فرا گرفته اینکه به تنهایی قادر به حل ان باشید توقع بجایی نبوده و نیاز به مشاوران امین و دلسوزی دارید . واقعیت آن است که ریشه برخی از همین مشکلات در کادر نه چندان دیپلمات و سفارت قخیمه مان در مالزی است راستی معیار وزارت خارجه در انتحاب و اعزام افراد چیست ؟؟ اگر امروز شاهد این همه مشکلات ریز و درشت هستیم برای این است که کادر فعلی وطیفه شان را به درستی انجام نداده و ایرانبان اینجا فاقد چتر حمایتی و دیپلماتیکی نمایندگی کشورشان بوده و لذا به این علت دولت و مسوولین دانشگاههای مالزی هر چه را که بخواهند بر سر ایرانی ها در می اورند . پس پیشنهاد می شود اصلاحات را از داخل سفارت باید اغاز کنید .

 40. مژگان :

  امیدوارم جناب سفیر کمی احساس مسئولیت کرده و در قبال وضعیت اسفناک مدرسه امام خمینی و شهریه سنگینش کاری بکنند. هر سال بدون اینکه کوچکترین امکاناتی به مدرسه اضافه شود شهریه ها بطور سرسام آور افزایش داده میشود و هر سال معلمها با یک ماه تاخیر سر کلاسها حاضر میشوند بطوری که اینجانب که دارای دو فرزند محصل در مقطع دبیرستان میباشم قادر به پرداخت 11000 رینگیت یا به عبارتی 11000000 تومان نمی باشم و حالا که قصد مراجعت به ایران را دارم می بینم بچه هایم در تمامی دروس عقب هستند. مدرسه لیبیایی ها سالانه فقط 200 رینگیت از اولیا میگیرند اما آنها کجا و ما کجا؟ سوالی که دارم این است که سفارت ایران تاکنون چه خدمات و تسهیلاتی برای ایرانیان انجام داده است جز برگزاری دعا و مراسم عزاداری محرم و …..؟

 41. احمد :

  دوستان عزیز! {….} رانمی گویم)
  شما خود از دست اینها فرار کرده اید. تقاضای کمک از کسی که معلوم نیست باعث بدبختی چند نفر در ایران شده یعنی چه؟! باید بدانیم که مهاجرت مخصوصا برای ماها کاربسیار سختی است. با وجود ۳۵سال تبلیغات وجدالباهمه کشورها انتظار نداشته باشید ماها راحلوا حلوا کنند. متاسفانه دولت ایران هرگندی بزند به حساب من وشماهم نوشته میشود. پس بجای انتظارکمک ار این {….} و یا ادعای تمدن ۲۵۰۰ساله بیایید واقع بین باشیم وبامردم دیگر رابطه درستی برقرار کنیم. افکاری مثل دانشگاه ایرانیان(انگار تو ایران نداریم) فقط به ایزوله شده کمک میکند وبه جو مسموم رسمی دولتی ایران برمیگرداند. اینهاکه کارمند سفارت شده اند {….} لیسیده اند. خود من حاضرنیستم یک دقیقه جای آنها باشم وخفت بکشم.

 42. زهرا مادری دردمند :

  با سلام خدمت سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مالزی من مادری بیمار سرطانی هستم که فرزندم چهار سال است در زندانهای مالزی بیگناه گرفتار و اسیر است .او را به تازگی به یک زندان دیگر تقریبا خصوصی انتقال داده ا ند ودیگر به انها دارو نمی دهند .من هم این با حقوق بازنشستگی وبیماری خودم واقعا در مضیغه هستم . لطفا برای همه شان کاری کنید . شما را به جان عزیزانتان قسم میدهم عزیزان ما به خانه باز گردانید .

  با احترام زهرا

 43. زهرا مادری دردمند :

  با سلام خدمت سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مالزی من مادری بیمار سرطانی هستم که فرزندم چهار سال است در زندانهای مالزی بیگناه گرفتار و اسیر است .او را به تازگی به یک زندان دیگر تقریبا خصوصی انتقال داده ا ند ودیگر به انها دارو نمی دهند .من هم این با حقوق بازنشستگی وبیماری خودم واقعا در مضیغه هستم . لطفا برای همه شان کاری کنید . شما را به جان عزیزانتان قسم میدهم عزیزان ما رابه خانه باز گردانید .

  با احترام زهرا

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>