RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2012 دسامبر 1 - 2:22 ق.ظ بازدید: 28,332 کد:5252
 
گزارشی از وضعیت ایدز در مالزی همزمان با روز جهانی ایدز

پایک نیوز- اختصاصی: با گذشت بیش از سه دهه از اولین گزارش مبتلایان به ویروس “اچ.ای.وی” (Human Immunodeficiency Virus)، این ویروس همچنان شمار قابل توجهی از بیماران ایدزی را به کام مرگ می کشاند. به طوری که تا پایان سال 2011 در حدود 30 میلیون نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ایدز (Acquired Immune Deficiency Syndrome)  از دست دادند. بر اساس آخرین آمار سال 2011، در حال حاضر بیش از 34 میلیون نفر ناقل “اچ.ای.وی” در جهان زندگی می کنند، که حدود 3/3 نفر از آنها زیر 15 سال هستند. در همین سال همچنین حدود 5/2 میلیون نفر به “اچ.ای.وی”  مبتلا شده اند و حدود 7/1 میلیون نفر نیز بر اثر بیماری ایدز جان خود را از دست دادند که 320 هزار نفر از آنها زیر 15 سال سن داشتند. در مجموع در سال گذشته میلادی روزانه 7 هزار نفر (300 نفر در ساعت) به ویروس “اچ.ای.وی” آلوده شده اند که سهم هر منطقه از جهان در زیر ارائه شده است.


نگاهی به جدول فوق نشان می دهد که پس از صحرای آفریقا، منطقه آسیا اقیانوسیه که در مجموع حدود 5 میلیون نفر مبتلا به “اچ.آی.وی” را در خود جای داده است، دارای شرایط نامناسبی از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس و همچنین تعداد قربانیان است. در زیر داده های مربوط به کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا نشان داده شده است. این کشورهای تنها بخشی از منطقه آسیا-اقیانوسیه را شامل می شوند.

وضعیت ایدز در کشور مالزی

 اولین مورد “اچ.آی.وی” در مالزی در سال 1986 تشخیص داده شد و تا پایان سال 2011 در مجموع 94 هزار و 841 فرد مبتلا به “اچ.آی.وی”در این کشور گزارش داده شده است. شیوع “اچ.آی.وی” در مالزی بیشتر در بین جمعیت پرخطر از جمله بیماران تزریقی و کاراگران جنسی بوده است. بیشترین تعداد آلوده شده گان به “اچ.آی.وی” در سال 2002 در مجموع 6 هزار و 978 نفر گزارش شد که این رقم در سال گذشته میلادی به 3 هزار و 479 نفر کاهش یافته است. بر اساس این آمار، در سال 2011 روزانه 9 نفر در مالزی به “اچ.آی.وی” مبتلا شده اند که این رقم به ازای هر صد هزار نفر 2/12 مورد بوده است در حالی که این رقم در سال 2003، 4/28 و در سال 2005 نیز 4/23 مورد گزارش شده است. همانطور که ارقام نشان می دهد تعداد مبتلایان به این ویروس در مالزی از سال 2002 به بعد رو به کاهش است. با توجه به این روند نزولی تخمین زده می شود که تا پایان سال 2015 در مجموع 81 هزار و 317 نفر مبتلا به “اچ.آی.وی” در این کشور زندگی می کنند. این روند نزولی را می توان نتیجه سیاست های مالزی برای مقابله با این ویروس دانست که در ادامه به برخی از این اقدامات به طور جزئی اشاره می شود.

در مجموع 90 درصد از مبتلایان به “اچ.آی.وی” را در مالزی مردان تشکیل می دهند که حدود 70 تا 80 درصد از مجموع مبتلایان نیز مربوط به بیماران تزریقی بوده است. به دلیل این پدیده دولت مالزی از سال 2005 با سیاست گذاری مناسب توانست به طور قابل ملاحظه ای گسترش “اچ.آی.وی” در بین بیماران تزریقی را کنترل کند. از سوی دیگر، شیوع این ویروس در بین زنان افزایش یافته است به طوری که تعداد زنان آلوده به “اچ.آی.وی” در مقایسه با مردان از یک درصد در سال 1990 به 25 درصد در سال گذشته میلادی افزایش یافته است. بعبارت دیگر، در سال 1990 به ازای هر 99 مرد مبتلا به “اچ.آی.وی” یک زن به این ویروس مبتلا شده بود در حالی که این تعداد در سال 2011 به 25 نفر افزایش یافته است. در گزارش سال 2011 حدود 20 درصد از آلوده شدگان به “اچ.آی.وی” زنان و دختران بوده اند که از طریق روابط جنسی به این ویروس مبتلا شده اند در حالی که این رقم در 10 سال پیش تنها 5 درصد گزارش شده بود. در مورد روش انتقال “اچ.آی.وی” نیز همان طور که اشاره شد روش انتقال از طریق رابطه جنسی اکنون در مقایسه با تزریق مواد مخدر در این کشور شیوع بیشتری دارد، به طوری که در مقایسه با سال 1990 که به ازای هر 9 نفر مبتلا به “اچ.آی.وی” از طریق تزریق مواد مخدر یک نفر از طریق رابطه جنسی به این ویروس آلوده می شد، اما در سال 2011 به ازای هر 4 نفر مبتلا از طریق تزریق مواد مخدر 6 نفر از طریق رابطه جنسی به “اچ.آی.وی” مبتلا شده اند. از نظر رده بندی سنی نیز 26 درصد از ناقلان ویروس “اچ.آی.وی” بین 13 تا 29 سال قرار دارند و یک درصد از کل مبتلایان به این ویروس را نیز افراد زیر 13 سال تشکیل می دهند.

از آنجایی که “اچ.آی.وی” به عنوان یکی از پدیده هایی محسوب می شود که بر اقتصاد خرد و کلان هر کشور می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد دولت مالزی نیز به منظور کنترل “اچ.آی.وی” اقدامات گسترده ای انجام داده است که برخی آمارها نشان دهنده موفقیت آمیز بودن این برنامه ها است. اولین سیاست گذاری کلان مالزی برای مبارزه با “اچ.آی.وی” به سال 1985 بازمی گردد. سپس در سال 1992 شورای ایدز مالزی به منظور اجرای  سیاست های تعیین شده برای مبارزه با “اچ.آی.وی” و زیر نظر وزارت بهداشت این کشور کار خود را آغاز کرد. این کشور از سال 2000 تاکنون سه طرح 5 ساله استراتژیک ملی به منظور کنترل “اچ.آی.وی” برنامه ریزی کرده است که آخرین طرح استراتژیک ملی از سال 2011 تا 2015 ادامه دارد. دولت این کشور در طرح استراتژیک خود از سال 2006 تا 2010 مبلغ 143 میلیون دلار بودجه اختصاص داد که حدود 90 درصد از منابع مورد نیاز جهت مبارزه با “اچ.آی.وی” را تامین می کرد. حمایت های دولتی همچنین در طرح استراتژیک ملی سوم که تا سال 2015 طرح ریزی شده است نیز ادامه دارد. مهمترین اهدافی که در سومین طرح استراتژیک مالزی برای کنترل “اچ.آی.وی” مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از:

الف) کاهش 50 درصدی مبتلایان به “اچ.آی.وی”

ب) افزایش کمیت و کیفیت راههای کنترل “اچ.آی.وی” و توجه به حمایت از افراد مبتلا به “اچ.آی.وی” و سایر افرادی که به هر نحوی تحت تاثیر آسیب های این پدیده قرار دارند.

ج) کاهش تاثیرات انسانی و اجتماعی-اقتصادی ایدز بر افراد، خانواده ها و  جامعه

د) ایجاد محیطی برای دولت و جامعه مدنی به منظور ایفای نقش فعال در کاهش تبعیض هایی که علیه بیماران ایدزی و مبتلایان به “اچ.آی.وی” صورت می گیرد.

ه) افزایش آگاهی عمومی در مورد “اچ.آی.وی” و کاهش رفتارهای پرخطر در بین گروه های آسیب پذیر

دولت مالزی به منظور دست یابی به اهداف خود جهت کنترل “اچ.آی.وی” ضمن اقدامات گسترده در شناسایی افراد آسیب پذیر توجه خاصی نیز به عوامل فرهنگی تاثیر گذار در کنترل ویروس “اچ.آی.وی” داشته است که از آن جمله می توان به تاکید بر نقش مذهب اشاره کرد. افزایش استفاده از آموزه های مذهبی به عنوان راهی برای کاهش رفتارهای پرخطر به طور گسترده ای در سالیان گذشته در مالزی مورد توجه قرار گرفته است. حمایت ها و سرمایه گذاری های زیادی نیز به منظور مبارزه با “اچ.آی.وی” و افزایش حمایت از افراد مبتلا به این ویروس و یا افراد آسیب پذیر انجام شده است. مرکز توسعه اسلامی این کشور (جاکیم) در سه سال گذشته با برگزاری کلاس های مذهبی در بین گروه های پرخطر از قبیل کارگران جنسی و بیماران تزریقی تلاش کرده است تا ضمن کنترل و کاهش رفتارهای پرخطر همچنین از دیدگاه رفاه اجتماعی و وضعیت مالی نیز خدماتی برای این گروه ها مهیا کند. در ادامه این برنامه ها که به ادعای مقامات مالزی توانسته است در کنترل “اچ.آی.وی” نقش موثری ایفا کند، مقامات مذهبی این کشور سال جاری با برگزاری کنفرانس بین المللی اچ.آی.وی/ایدز و اسلام تلاش کرده اند تا بتوانند اقدامات اولیه خود را در مورد تاثیر مذهب با انجام مطالعات هدفمند مستند کنند و از طرفی نیز دستاورد های خود را به سایر کشورهایی که از نظر فرهنگی با این کشور دارای اشتراک هستند انتقال داده تا زمینه توسعه آنها به منظور ریشه کن کردن “اچ.آی.وی” نیز فراهم شود.

*نوشته: داوود مهرابی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>