RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2012 دسامبر 25 - 11:08 ب.ظ بازدید: 31,698 کد:5365
 
تب دنگی: علائم و هشدارها

مالزی-اختصاصی پایک نیوز: تب دنگی از جمله بیماری های رایج در مناطق استوایی، بویژه مالزی است و همه ساله تعداد زیادی قربانی نیز به کام مرگ می کشد. در روزهای اخیر نیز بیماری تب دنگی در این کشور آسیای جنوب شرقی افزایش یافته و وزارت بهداشت مالزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به همه گیر شدن تب دنگی دراین کشور هشدار داده است. در این مقاله عوامل پیدایش این بیماری، علائم و نشانه های آن و نیز دستورالعمل هایی درصورت مواجه شدن با آن بررسی شده است.

دنگی چیست؟

پشه دنگی از نژاد Adeseaegypti که اصالتا متعلق به مناطق آفریقایی – استواییاست ، باعث بوجود آمدن یکی از خطرناکترین بیماریهای کشنده ناشناخته بنام تب دنگی ( Dengue Fever & Dengue Hemorrhagic Fever)  شده است. این حشره همچنین عامل بیماری  تب زرد ( Yellow Fever) نیز می باشد.

ویروس دنگی که سالانه در حدود 50 میلیون نفر انسان بر روی کره خاکی را آلوده می کند ،  شامل چهار نوع متفاوت می باشد که در مناطق مختلفی مانند آمریکای جنوبی ، آفریقا و جنوب شرق آسیا شیوع پیدا کرده است. کشورهایی مانند برزیل، کوبا ، بولیوی، ونزوئلا، دومینیکن، اکوئادور، هائیتی ، جامائیکا ، موگادیشو ، کنیا ، سومالی ، هند ، مالزی، تایلند، میانمار ، سنگاپور، کامبوج، تایوان، سریلانکا و استرالیا  نمونه هایی از کشورهایی هستند که توسط سازمان بهداشت جهانی بعنوان زیستگاه ناقل این بیماری معرفی و گزارش شده اند.

متاسفانه مالزی با توجه به شرایط زیست محیطی و آب و هوای استوایی که دارد در برگیرنده تمامی گونه های چهارگانه این پشه است که از این بابت بعنوان یکی از مناطق پرخطر معرفی شده است. اولین شیوع این بیماری که به آن Backbone Fever (تب شکستن استخوان) هم گفته می شود در سال 1779  در مناطق استوایی آفریقا مشاهده و ثبت شده است. همچنین اولین مورد مشاهده شده در آسیای جنوب شرقی مربوط به کشور فیلیپین در سال 1953 می باشد. این بیماری از دهه 1960 تا به امروز رشدی صعودی را داشته بصورتیکه تعداد کیس های ثبت شده دنگی در مالزی در دسامبر 2012 نسبت به دسامبر سال قبل 10% رشد داشته است و این نشان از یک هشدار جدی برای پیشگیری از این بیماری می باشد.

پشه دنگی در دو نوع ( مذکر و مونث)  در طبیعت موجود است که با رگه های سفید و سیاه ( طبق شکل زیر) قابل شناسایی و تمایز با سایر حشرات می باشند. ناقل بیماری دنگی پشه مونث می باشد.

علائم و مشخصات تب دنگی ( DF ) که پس از گزیدگی توسط این نوع پشه بوجود می آید ( طول دوره این بیماری 10 روز می باشد) در روزهای اولیه عبارت است از سردرد ، تب شدید تا 40 درجه ، درد عضلات و مفاصل ، تهوع و استفراغ و بوجود آمدن جوشهای پوستی که شبیه سرخک  .

نکته مهم در این بیماری این است که مرحله خطرناک و کشنده آن مرحله اول ( DF) نبوده و پس از طی 2 تا 3 روز از شروع بیماری تب دنگی و عدم رسیدگی به آن ، شرایط بیمارمنتهی به Dengue Hemorrhagic Fever  یا همان DHF خواهد شد که 3 تا 4 روز ادامه خواهد داشت. وقتی بیماری به این مرحله از دوره خود برسد علائمی همچون خونریزی ( معمولا از بینی و لثه ها)، بی حالی عمومی و کاهش شدید پلاکت های خونی و کمبود پلاسمای خون در بیمار بروز می کند. این علائم و کاهش شدید پلاکت های خونی باعث بوجود آمدن سندروم شوک دنگیDengue Shock Syndrome) ) و پیرو آن کاهش شدید فشار خون و دست دادن شوک شدید به بیمار ، تب و لرز و در نتیجه رفتن بیمار به حالت کما و بیهوشی می شود. بیماری که از این مرحله جان سالم به در ببرد به معنی آن است که بدن او در برابر بیماری مقاومت کرده و در حالت ریکاوری قرار خواهد گرفت.  متاسفانه در اکثر موارد اینگونه نخواهد شد و شخصی که به این مرحله از بیماری رسیده باشد بر اثر مواجهه با شوک های شدید و عدم توانایی گلبول های سفید و پلاکتهای خونی در مواجهه با عفونت بوجود آمده در بدنش فوت خواهد کرد.

متاسفانه هنوز واکسن مشخصی برای این بیماری تولید نشده است و اکثر تحقیقات تنها در سطح آزمایشگاهی می باشد  لذا موثرترین روش برای جلوگیری با این بیماری همه گیر ، بکارگیری روشهایی بهداشتی برای کاهش تولید پشه دنگی و محدود کردن قرار گرفتن در معرض گزیدگی توسط آن است.

اکثر قربانیان این بیماری افرادی هستند که در مراحل ابتدایی بیماری به پزشک مراجعه نکرده و علائم آن را در حد یک تب ساده می پنداشتند و طبق دستورات پیشگیرانه عمومی عمل نکرده اند لذا با مشاهده علائم اولیه بیماری سریعا ( در روز اول) باید به مراکز درمانی مراجعه و برای اطمینان از وجود یا عدم وجود این بیماری حتما در اولین قدم باید آزمایش خون از فرد مشکوک به آلودگی گرفته شود.

بهترین مکان برای رشد پشه دنگی که مولد بیماری خطرناک تب دنگی است شامل ظروفم صنوعی که باآبمانده و راکد (معمولا آب باران) پرشده ، ظروف مستعمل دورانداختنی مانند لاستیک،لوازممعیوب ، قوطیرنگ، زباله،سطلیا سینیهای که امکان جمع شده آب در آنها وجود دارد ، می باشد. همچنین امکان ابتدا به دنگی و گزیدگی در غروب بیشتر از ساعات دیگر روز می باشد.

آب و هوای استوایی و مرطوب مالزی که کشوری است در حوزه Tropical Area  همراه با بارندگی های فصلی  بهترین مکان و شرایط را برای تولید و بوجود آمدن پشه های دنگی بوجود آورده است. دولت مالزی در سالهای اخیر با در نظر گرفتن این شرایط  و اثرات منفی که می تواند مستقیما بر اقتصاد این کشور و صنعت توریست آن بگذارد ، برنامه های پیشگیرانه زیادی را در اولویت های کاری خود قرار داده است . مدیران حوزه بهداشت این کشور با توجه به برنامه MalaysiaVision 2020 یا Wawasan 2020 مطمئنا در برخورد با این معضل بسیار جدی و فعال به پروژه هایی که بتواند در زمینه کاهش این بیماری به دولت کمک کند نگاه ویژه ای خواهند داشت.

در مالزی مراکز و سازمان هایی که زیر مجموعه وزارت بهداشت این کشور هستند بطور مستمر و مرتب نسبت به جلوگیری از شیوع این بیماری و سم پاشی ( دود اندود کردن) مراکز اقدام می کنند.بیشترین آمارمربوط به آلودگی دنگی در مناطق سلانگور ، پوتراجایا ، پراک ، جوهور و صباح و ساراواک گزارش شده است.

با توجه به حضور اینجانب در پروژه های مرتبط با این بیماری که مشترکا بین دانشگاه های مالزی و وزارت بهداشت این کشور در حال انجام است ، می توان گفت بهترین روش برای مبارزه با این بیماری و مولد آن  ;همت ، تلاش ، رعایت بهداشت عمومی ، اطلاع رسانی و آگاهی دادن به افرادی است که درجامعه در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

بیماری دنگی در حال تبدیل شدن به یک معضل و مشکل جهانی در بیش از 100 کشوری است که این بیماری در آن اپیدمیک شده استو هر یک از ما بعنوان فردی که در روی کره زمین و در اجتماع زندگی می کنیم وظیفه داریم تا به اندازه وظیفه خودمان از شیوع آن جلوگیری کنیم و در حفظ بهداشت محیط جامعه خود سهیم باشیم.

فراموش نکنید که هر اتفاقی که فکر می کنیم ممکن است برای دیگران بیافتد، روزی ممکن است برای خود ما بوقوع بپیوندد.

*نوشته: یاوری نژاد – دانشجوی دکترای تکنولوژی و هوش مصنوعی در حوزه پزشکی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

7 Responses to “تب دنگی: علائم و هشدارها”

 1. Arsh :

  آقا خواهشا بسه، خیلی دیگه تکراریه است. چیه هی کپی می کنید و دوباره منتشر می کنید. حرفی برای گفتن ندارید، سکوت کنید بهتره. دنگی دنگی دنگی!!!! حداقل یه چیز جدید در موردش بنویسید

 2. barbod fandaki :

  آقای Arsh
  عزیز من انگار شما از شرایط هشدار و اعلام قرمز دولت مالزی درباره دنگی خبر ندارید شاید هم اظلاه رسانی و جون هموطنانتون براتون حیلی مهم نیست .
  هزار بار هم درباره این مریضی و عواملش این مطالب هشدار دهنده تکرار بشه کمه . اگر با خوندن این مطالب حتی یک نفر کمتر به این بیماری مبتلا بشه خودش یک دنیا می ارزه . اگه تخصصی در این زمینه ندارید بذارید اونایی که یه چیزی حالیشونه 4 تا اطلاع درست درمون به مردم بدهند. اینجا هم حسادت و مریضی . چقدر ما ایرانی ها عقده ای و مریض هستیم .
  دست سایت پایک نیوز درد نکنه با این مطلب خوبش . آقا ممنونیم که به فکر هستید

 3. Hassan :

  Jam konod. Chie harchizi ro Rabat midis be Iranian va Iranian bazi!!!! Midonid aslan chi David migid???

 4. farahnaz :

  aghaye Hassan
  shoma hagh dari injori begi. to iran az in bimari ha nist ke bekhahid negaranesh bashid. khosh be haleton.
  etefagan khaily rabt dare be irani bodan. chon khaily az dostaye man bekhatere ashna nabodan ba bimari dengi ta hade margh pish raftand va fekr mikardand ye tab va larze sade ast va khob mishavand.
  dar in bare harchi etela resani beshe bazam kame. hatman ke garar nist hame site ha darbare folan khanande va folan honarpishe matlab benevisand
  etefagan pycnews yeki az bedard bokhor tarin site haye irani dar malezi ast va matalebe khaily khobi ham mizare. be har hal nazarate adam ha tafavot dare va age kasi mesle agha ye kahnome Arsh ziyad khoshesh nemiyad mitone nayad be in site… zor ke nist

 5. بابك :

  سلام من متاسفانه به اين بيماري مبتلا شدم و خيلي اذيت شدم خوشبختانه اطلاع داشتم و مراحل بيماري را در بيمارستان گزراندم .واقعا مريضي سختيه و بهتره در بيمارستان درمان شه.من الان بعد ١٠ روز غدد لنفاوي صورتم بشدت درد ميكنه!

 6. مصطفی :

  خیلی ممنون از مطالبتون واقعن بیماری بدیه یکی از دوستان امروز به دلیل گزیده شدن با این پشه و بیماری دونگی از دنیا رفت

 7. unknown :

  سلام من یه بار پارسال به این بیماری مبتلا شدم . خوندم که دیکه این بیماری رو نمیگیرم از اون یه مدل ویروس البته . می خواستم ببینم تا چه مدت به بقیه مدل های این ویروس هم مصونیت دارم؟؟

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>