paycnews.com
http://paycnews.com/?p=5365
Export date: Thu Feb 21 15:58:22 2019 / +0000 GMT

تب دنگی: علائم و هشدارهامالزی-اختصاصی پایک نیوز: تب دنگی از جمله بیماری های رایج در مناطق استوایی، بویژه مالزی است و همه ساله تعداد زیادی قربانی نیز به کام مرگ می کشد. در روزهای اخیر نیز بیماری تب دنگی در این کشور آسیای جنوب شرقی افزایش یافته و وزارت بهداشت مالزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به همه گیر شدن تب دنگی دراین کشور هشدار داده است. در این مقاله عوامل پیدایش این بیماری، علائم و نشانه های آن و نیز دستورالعمل هایی درصورت مواجه شدن با آن بررسی شده است.


دنگی چیست؟


پشه دنگی از نژاد Adeseaegypti که اصالتا متعلق به مناطق آفریقایی - استواییاست ، باعث بوجود آمدن یکی از خطرناکترین بیماریهای کشنده ناشناخته بنام تب دنگی ( Dengue Fever & Dengue Hemorrhagic Fever)  شده است. این حشره همچنین عامل بیماری  تب زرد ( Yellow Fever) نیز می باشد.


ویروس دنگی که سالانه در حدود 50 میلیون نفر انسان بر روی کره خاکی را آلوده می کند ،  شامل چهار نوع متفاوت می باشد که در مناطق مختلفی مانند آمریکای جنوبی ، آفریقا و جنوب شرق آسیا شیوع پیدا کرده است. کشورهایی مانند برزیل، کوبا ، بولیوی، ونزوئلا، دومینیکن، اکوئادور، هائیتی ، جامائیکا ، موگادیشو ، کنیا ، سومالی ، هند ، مالزی، تایلند، میانمار ، سنگاپور، کامبوج، تایوان، سریلانکا و استرالیا  نمونه هایی از کشورهایی هستند که توسط سازمان بهداشت جهانی بعنوان زیستگاه ناقل این بیماری معرفی و گزارش شده اند.


متاسفانه مالزی با توجه به شرایط زیست محیطی و آب و هوای استوایی که دارد در برگیرنده تمامی گونه های چهارگانه این پشه است که از این بابت بعنوان یکی از مناطق پرخطر معرفی شده است. اولین شیوع این بیماری که به آن Backbone Fever (تب شکستن استخوان) هم گفته می شود در سال 1779  در مناطق استوایی آفریقا مشاهده و ثبت شده است. همچنین اولین مورد مشاهده شده در آسیای جنوب شرقی مربوط به کشور فیلیپین در سال 1953 می باشد. این بیماری از دهه 1960 تا به امروز رشدی صعودی را داشته بصورتیکه تعداد کیس های ثبت شده دنگی در مالزی در دسامبر 2012 نسبت به دسامبر سال قبل 10% رشد داشته است و این نشان از یک هشدار جدی برای پیشگیری از این بیماری می باشد.


پشه دنگی در دو نوع ( مذکر و مونث)  در طبیعت موجود است که با رگه های سفید و سیاه ( طبق شکل زیر) قابل شناسایی و تمایز با سایر حشرات می باشند. ناقل بیماری دنگی پشه مونث می باشد.علائم و مشخصات تب دنگی ( DF ) که پس از گزیدگی توسط این نوع پشه بوجود می آید ( طول دوره این بیماری 10 روز می باشد) در روزهای اولیه عبارت است از سردرد ، تب شدید تا 40 درجه ، درد عضلات و مفاصل ، تهوع و استفراغ و بوجود آمدن جوشهای پوستی که شبیه سرخک  .


نکته مهم در این بیماری این است که مرحله خطرناک و کشنده آن مرحله اول ( DF) نبوده و پس از طی 2 تا 3 روز از شروع بیماری تب دنگی و عدم رسیدگی به آن ، شرایط بیمارمنتهی به Dengue Hemorrhagic Fever  یا همان DHF خواهد شد که 3 تا 4 روز ادامه خواهد داشت. وقتی بیماری به این مرحله از دوره خود برسد علائمی همچون خونریزی ( معمولا از بینی و لثه ها)، بی حالی عمومی و کاهش شدید پلاکت های خونی و کمبود پلاسمای خون در بیمار بروز می کند. این علائم و کاهش شدید پلاکت های خونی باعث بوجود آمدن سندروم شوک دنگیDengue Shock Syndrome) ) و پیرو آن کاهش شدید فشار خون و دست دادن شوک شدید به بیمار ، تب و لرز و در نتیجه رفتن بیمار به حالت کما و بیهوشی می شود. بیماری که از این مرحله جان سالم به در ببرد به معنی آن است که بدن او در برابر بیماری مقاومت کرده و در حالت ریکاوری قرار خواهد گرفت.  متاسفانه در اکثر موارد اینگونه نخواهد شد و شخصی که به این مرحله از بیماری رسیده باشد بر اثر مواجهه با شوک های شدید و عدم توانایی گلبول های سفید و پلاکتهای خونی در مواجهه با عفونت بوجود آمده در بدنش فوت خواهد کرد.


متاسفانه هنوز واکسن مشخصی برای این بیماری تولید نشده است و اکثر تحقیقات تنها در سطح آزمایشگاهی می باشد  لذا موثرترین روش برای جلوگیری با این بیماری همه گیر ، بکارگیری روشهایی بهداشتی برای کاهش تولید پشه دنگی و محدود کردن قرار گرفتن در معرض گزیدگی توسط آن است.


اکثر قربانیان این بیماری افرادی هستند که در مراحل ابتدایی بیماری به پزشک مراجعه نکرده و علائم آن را در حد یک تب ساده می پنداشتند و طبق دستورات پیشگیرانه عمومی عمل نکرده اند لذا با مشاهده علائم اولیه بیماری سریعا ( در روز اول) باید به مراکز درمانی مراجعه و برای اطمینان از وجود یا عدم وجود این بیماری حتما در اولین قدم باید آزمایش خون از فرد مشکوک به آلودگی گرفته شود.


بهترین مکان برای رشد پشه دنگی که مولد بیماری خطرناک تب دنگی است شامل ظروفم صنوعی که باآبمانده و راکد (معمولا آب باران) پرشده ، ظروف مستعمل دورانداختنی مانند لاستیک،لوازممعیوب ، قوطیرنگ، زباله،سطلیا سینیهای که امکان جمع شده آب در آنها وجود دارد ، می باشد. همچنین امکان ابتدا به دنگی و گزیدگی در غروب بیشتر از ساعات دیگر روز می باشد.آب و هوای استوایی و مرطوب مالزی که کشوری است در حوزه Tropical Area  همراه با بارندگی های فصلی  بهترین مکان و شرایط را برای تولید و بوجود آمدن پشه های دنگی بوجود آورده است. دولت مالزی در سالهای اخیر با در نظر گرفتن این شرایط  و اثرات منفی که می تواند مستقیما بر اقتصاد این کشور و صنعت توریست آن بگذارد ، برنامه های پیشگیرانه زیادی را در اولویت های کاری خود قرار داده است . مدیران حوزه بهداشت این کشور با توجه به برنامه MalaysiaVision 2020 یا Wawasan 2020 مطمئنا در برخورد با این معضل بسیار جدی و فعال به پروژه هایی که بتواند در زمینه کاهش این بیماری به دولت کمک کند نگاه ویژه ای خواهند داشت.


در مالزی مراکز و سازمان هایی که زیر مجموعه وزارت بهداشت این کشور هستند بطور مستمر و مرتب نسبت به جلوگیری از شیوع این بیماری و سم پاشی ( دود اندود کردن) مراکز اقدام می کنند.بیشترین آمارمربوط به آلودگی دنگی در مناطق سلانگور ، پوتراجایا ، پراک ، جوهور و صباح و ساراواک گزارش شده است.


با توجه به حضور اینجانب در پروژه های مرتبط با این بیماری که مشترکا بین دانشگاه های مالزی و وزارت بهداشت این کشور در حال انجام است ، می توان گفت بهترین روش برای مبارزه با این بیماری و مولد آن  ;همت ، تلاش ، رعایت بهداشت عمومی ، اطلاع رسانی و آگاهی دادن به افرادی است که درجامعه در کنار یکدیگر زندگی می کنند.


بیماری دنگی در حال تبدیل شدن به یک معضل و مشکل جهانی در بیش از 100 کشوری است که این بیماری در آن اپیدمیک شده استو هر یک از ما بعنوان فردی که در روی کره زمین و در اجتماع زندگی می کنیم وظیفه داریم تا به اندازه وظیفه خودمان از شیوع آن جلوگیری کنیم و در حفظ بهداشت محیط جامعه خود سهیم باشیم.


فراموش نکنید که هر اتفاقی که فکر می کنیم ممکن است برای دیگران بیافتد، روزی ممکن است برای خود ما بوقوع بپیوندد.


*نوشته: یاوری نژاد - دانشجوی دکترای تکنولوژی و هوش مصنوعی در حوزه پزشکیPost date: 2012-12-25 23:08:23
Post date GMT: 2012-12-25 15:08:23

Post modified date: 2013-01-06 02:52:29
Post modified date GMT: 2013-01-05 18:52:29

Export date: Thu Feb 21 15:58:22 2019 / +0000 GMT
This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com