RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 ژانویه 23 - 2:09 ق.ظ بازدید: 14,495 کد:5465
 
داستان قاچاق و بازهم بازی با حیثیت ایرانیها/ سفارت واکنش تند نشان دهد

مالزی: یک دانشجوی ایرانی در ایمیلی به سایت پایک نیوز نوشت: پس از مدتی که دلمان خوش بود در اخبار و رسانه های مالزی خبری از اتفاقات  منفی، اعدام و دستگیری ایرانیان نیست،و خبر خوش تبرئه یکی از ایرانیان ، متاسفانه  امروز تلویزیون مالزی خبری تصویری ازدادگاه  شخصی که به ظاهر با ملیت ایرانی و با نام دانشجو را پخش کرد که در کنار رینیگت 1200 تومانی غمی به غصه هایی ایرانیان مقیم مالزی و دانشجویان محترم  اضافه کرد !!.

متاسفانه اتفاقات ناخوشایند چند سال گذشته و فعالیت کثیف و غیرقانونی مافیای مواد مخدر (که در همه جای جهان وجود دارد و مختص به مالزی  هم نمی باشد- بطور مثال می توان از ده ها مالزیایی نام برد که در کشور استرالیا به همین جرم دستگیر شده اند-)، باعث بی اعتبار شدن نام و جایگاه ایرانیان در بین مالزیایی ها شده است. بخصوص که نحوه خبررسانی رسانه های مالزی معمولا با رعایت انصاف و عدالت همراه نبوده  و متاسفانه بطور مشکوکی مثلا از یک تیم 20  نفری مافیایی مواد مخدر که 10 ملیت درآن عضو هستند تنها نام یک یا دو نفر و آنهم فردی با ملیت ایرانی در خبرها منعکس می شود و یا پس از اعلام تبرئه یک ایرانی ( که دستگیری اش در بوق و کرنا شده بود) ناگهان خبر منفی دیگری را منتشر می کنند تا شیرینی خبر مثبت را در کام ایرانیان زهر کند،  ضربه های غیر قابل جبرانی به جامعه محترم و شریف ایرانی ائم از دانشجویان، تجار ، توریست ها و سایر ایرانیان مقیم در مالزی زده است.

تصاویر منتشر شده از فردی معلوم الحال که اخبار تلویزیونی شبکه 7 مالزی  (برای مشاهده فیلم پخش شده اینجا کلیک کنید!) از او به نام دانشجوی ایرانی نام برده است، آنقدر تاسف بار است که قلب هر ایرانی را به درد می آورد. هم از این حیث که لطمه بزرگی به نام دانشجویان و ایرانی ها زده و هم  به این دلیل که به وضوح می توان در تصاویر مشاهد کرد که وی با چه غرور و نگاه خاص و یقه باز و ته لبخند ملیحی !! قدم بر میدارد و انگار شاهکاری بزرگ کرده  است !!  شاید هم آنقدر پشتش گرم است که می داند حکم اعدامی برایش صادر نخواهد شد و مانند بسیاری از همسلفانش به زودی به بازار تجارت باز خواهد گشت !!.

شکی نیست که این موجود نه دانشجو ، بلکه قاچاقچی کثیفی است که با سوءاستفاده از نام دانشجویان ایرانی و احتمالا با گرفتن ویزای کالج زبانی در مالزی ( که متاسفانه در سالهای اخیر بدلیل سود جویی برخی از صاحبان موسساتغیر مجاز و فقط بخاطر منافع مالی بیشتر باعث رشد قارچ گونه آنها شده است ) ، مشغول فعالیت غیر قانونی در مالزی بوده است.

بی شک مالایی ها و هر انسان منصفی که با دانشجویان شریف ایرانی برخورد داشته می داند که تعریف دانشجوی ایرانی ، چیزی نیست که در رسانه های مالزی منعکس می شود.  اکثر دانشگاه های مالزی ، مسئولان و اساتید مالزیایی به قدرت علمی و اخلاقی دانشجویان ایرانی در این کشور واقفند. متاسفانه ضعف اطلاع رسانی و حمایت از جانب مراجع رسمی قانونی باعث شده تا هر کس به خودش اجازه دهد با این پتانسیل علمی برخورد نامناسب کند.

بعنوان یک دانشجو و عضوی از جامعه ایرانی مقیم مالزی و به نمایندگی از صدای جمع کثیری از ایرانیان مقیم ، از مسئولان سفارت ایران ، مقامات رایزنی علمی دانشجویان جنوب شرق آسیا، رایزنی فرهنگی، مسئولین وزارت امور خارجه و وزارت علوم و افراد مرتبط و کسانی که قدرت سیاسی و قانونی در مواجهه با طرف های مالزی دارند، عاجزانه و خاضعانه تقاضا می کنیم که در این زمینه و در جهت حفظ آبروی دانشجویان ایرانی که نماینده و سرباز کشور عزیز و ملیت ایرانی و نشانه ای از فرهنگ والای ایرانی می باشند ، توقع می روند در این مورد عکس العمل نشان داده و مراتب اعتراض دانشجویان شریف ایرانی و همه ایرانیان مقیم مالزی را به اطلاع مسئولین مالزیایی برسانند.

*نوشته: رضایی – دانشجوی دکتری مالزی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

9 Responses to “داستان قاچاق و بازهم بازی با حیثیت ایرانیها/ سفارت واکنش تند نشان دهد”

 1. سمینه :

  با عرض سلام و تشکر فراوان بابت انتشار این خبر اگر چه بسیار ناخوشایند هست ولی خوشحالم که بالاخره کسانی هستن که این مسئله را متوجه شدن!
  بنده دو سال هست که دارم این موضوع را همه جا عنوان میکنم که دولت مالزی با نادیده گرفتن تمام منافعی که ایرانیان مقیم برایشان به ارمغان به آورده اند و همچنین خدمات علمی فراوان دانشجویاد ایرانی همچنان به انتشار غیر منصفانه اخبار منفی ادامه میدهد و کسی هم به فکر اطلاع رسانی درست و اعتراض به این وضع نیست!

  به نظر بنده مسئولین باید به صورت جدی این قضیه رو پیگیری کنند و نکات زیر رو به دولت مالزی و خبرگزاریها متذکر شوند:

  1- در بین مهاجرین مقیم مالزی ایرانیان جزو بالاترین ها هستند و این موضوع بسیار طبیعی هست که درصد بزهکاران به نسبت بالا میرود. در تمام ملتها یک سری افراد بزهکار وجود دارند و برچسب زدن به ملیت خاص بسیار کار زشت و ناشایستی هست.

  2- چرا دولت مالزی هیچ گاه اقدام به معرفی ده ها دانشمند برجسته ایرانی که در دانشگاههای این کشور مشغول به خدمت هستند نمیکند؟! اگر قرار به انتشار اخبار هست چرا فقط اخبار منفی در مورد ایران پخش میشود؟! چرا در مورد موفقیت های چشمگیر دانشجویان ایرانی در دانشگاهای مالزی چیزی گفته نمیشود؟

  3- طبق گفته ی خود پلیس مالزی روزانه هزاران کیف بری از خارجیان مقیم مالزی انجام میشود و هیچ کس هم جوابگو نیست. هفته ای نیست که صحبت از دزدی کیف لپ تاپ و … در روز روشن و در ملاء عام نشود و پلیس هم هیچ اقدامی برای دستگیری سارقین که عموما خارجیان و بخصوص ایرانیان را هدف قرار میدهند انجام نمیدهد. حتی در مکانهایی که دوربین دارند مثل کتابخانه دزدی انجام میشود و با وجود فیلم ضیط شده از سارق پلیس حاضر به پیگیری نیست! در واقع مالزی از نظر بنده عملا پلیس به معنای واقعی وجود ندارد. با این حساب چرا یک فرد بزهکار ایرانی باید با شرح و تفصیل در اخبار پخش بشود و صدها بزهکار مالزیایی آزادانه در خیایانها بگردند؟!

  با تشکر

 2. اسرا سالاری :

  بسیار ممنونم بابت این مطلب و باید از سایت پایک نیوز تشکر کرد بابت این نکته سنجی و حساسیتی که در باره موارد مهم درارتباط با ایرانیان مالزی دارد.
  متاسفانه در این وانفسا، مسئولان سفارت هم ساکت شده اند و هیچ دفاعی از حق ما نمی کنند. باور کنید برای ما آبرو جلوی سوپروایزرامون نمونده. آحه پس کی باید حق دانشجوهای مطلوم ایرانی را بگیرد و اینگونه با حیثیت ما بازی نشه. ما مثل فرزندان بی پدر و مادری هستیم که هیچ پناهگاهی نداریم.
  رایزنی علمی و سفارت بر خلاف ادعایی که میکنه ، بیشتر سرش با کارهای خودش گرمه و یه چیزهایی انگار زیاد براش مهم نیست.

 3. Hassan :

  پایک خیلی خری. می دونستم خری، ولی نمی دونستم دیگه تا این حد!؟ سفارت چه واکنشی نشون بده؟ به کی؟ میشه راهنمایی کنی؟

 4. رضا سازگار :

  استاد خر شناس !! Hassan
  شما انگار چیزی از پروتکل های سیاسی بین کشورها نمی دونی …
  متخصص دامپزشکی !! اگه قرارباشه حق حساب نفت های مفتی رو هم بگیرند باید بدوند دنبال دانشجوهای ایرانی.. فقط قصه اینه که بخواهند …. شما هم پیشنهاد میدم یه ذره تو ادبیاتت و دیکشنری کاربردیت تجدید نظر کنی و صفاتی که بهشون علاقه داری رو به این و اون بذل و بخشش نکن برادر من

  • کوروش :

   این اوج بی ادبی و ناشی گری است که وقتی یه نفر صادقانه یه خبر می نویسه و در آن هیچ سوئی هم ندارد و فقط صادقانه از مسئولین می خواهد که به چنین اخباری واکنش نشان دهند را با الفاظ زشت و ناپسند خطاب کنید. واقعا متاسفم برای چنین افرادی که احتمالا خودشون را باکلاس هم می نامند

 5. Toofan :

  از قدیم گفتند از ماست که برماست. بارها گفته شده که قاچاق مواد مخدر در مالزی مستوجب مجازات اعدام است. اینهمه ایرانی بازداشت کردند، اینهمه قاچاقچی گرفتند، اگر دو نفر را اعدام می کردند، مسلما درس عبرتی می شد برای بقیه. می دانم که فشارهای اقتصادی زیاد است، روحیه ایرانی ها خوب نیست، ولی اینها توجیهی نمی شود که برند قاچاق مواد مخدر. متاسفانه از کسی هم کاری بر نمی آید. چند دفعه می شود هشدار داد، با چند نفر می شود صحبت کرد. هر قاچاقچی را که گرفتند، دو ماه بعدش با زور پول و یا پارتی آزاد شده و دوباره همون کار را می کنند. شخصا معتقدم که اینها باندهای مشخصی هستند و برعکس ساده انگاری ما خیلی هم حساب شده و دقیق عمل می کنند.

 6. ahmadreza :

  به نظرم مشکل از سفارت و سازمان ها نیست. خود ما – حتی ایرانی های مقیم مالزی- هم بی تفاوت شدیم. الان بجز شما فکر می کنید چند نفر به این خبر و این اتفاق بد عکس العمل نشون دادند. انگار اصلا برای بعضی از ایرانی ها آبرو و اعتبارشون دیگه مهم نیست. خوب تو این شرایط که البته شاید حق هم دارند بدلیل فشارها و گرفتاری هایی که دارند و براشون درست شده ، دیگه مگه جایی واسه این چیزها میمونه بااینکه عملا دود این بی تفاوتی به چشم خودشون و خودمون رفته و میره. اگه همون روزهایی که این قاچاقچی ها با بعضی از بیزنس های ایرانی در مالزی کار می کردند و پول میدادند و میگرفتند که همه هم می دونند ، اگه بقیه ایرانی ها باهاشون قطع رابطه می کردند و به اسم اینکه کار مبادله مالی و پولی می کنند باهاشون کار نمی کردند امروز اینجوری نمی شد که گردنشون کلفت بشه و با آبروی بقیه بازی کنند
  به قول این دوست بالایی از ماست که بر ماست
  إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ إِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوْءاً فَلا مَرَدَّ لَهُ ( سوره رعدآیه 11)
  خود خدا هم میگه سرنوست هیچ قومی تغییر نخواهد کرد مگر خود آن قوم بخواهد

 7. فرزان :

  الان که توی مالزی چند نفر از قاچاقچی، نام تمام ایرانیها رو در نزد مالایی خراب می کند، از درد و رنجی که افغانها در ایران می کشند باید خبر بشیم بخاطر چند نفر قاچاقچی توسط صدا و سیما و تمام رسانه های جمعی مهاجرین افغان رو تحقیر و توهین می کنیم.
  آیا یه افغانی میتونه توی ایران صدایش دربیاد؟ خیر، هرچه که روزنامه ها و صدا و سیما بگد همون است. فردایش هم که افغانها رو هرجا که دیدیم به نظر یه قاچاقچی نگاه کنیم.

 8. حمید :

  سلام دوستان.مالزی هایی ایرانی ها رو به خاطر پولی که به کشورشان می آ ورند دوست دارند.چه توریسم.چه دانشجو!همه می دانند که به جز درامد توریسم هیچی دیگه ندارد!یادم تو مالزی موقع آدرس پرسیدن بیشترشون می گفتند
  مالزی فقط به کوالامپور رسیده.بقیه جاهاش دهاته!
  در حقیقت از نظر فرهنگی از ما خیلی عقب ترند!

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>