RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 فوریه 2 - 2:17 ب.ظ بازدید: 10,164 کد:5552
 
سفر به دور دنیا با اتوبوس: از سیدنی تا لندن


مالزی-اختصاصی پایک نیوز: سفر و گردش همواره زیبا بوده و هست. در این میان هستند افرادی که با ابداعات و ابتکاراتی منحصر بفرد، جلوه های خاصی به سفر و گردش می دهند. “فیلیپ جان” از جمله این افراد است که مدت ها پیش سفر به دور دنیا (از سدینی تا لندن) را به با اتوبوسی مدل سال 1976 آغاز کرده و هم اکنون در راه بازگشت به کشورش است. اراده و حوصله این جهانگرد استرالیایی، دیدن مدل اتوبوس، طراحی داخلی و امکانات آن، تجربه دیدن بیش از 20 کشور پشت سر هم و .. همه و همه نکات آموزنده فراوانی برای آنهایی دارد که عزم سفر دارند! متن زیر حاصل مصاحبه با فیلیپ جان است که توسط سحر قنبری در ملاکا انجام شده است.

آقای فیلیپ سلام، می توانید لطفا خودتان را معرفی کنید؟

سلام. صبح عصر بخیر. من فیلیپ هستم و اهل مبلورن استرالیا. 69 سال سن دارم. شغلم من فعلا آزاد است. ولی قبلا و بیشتر در زمینه تبلیغات، آگهی و طراحی داخلی کار و فعالیت می کردم.

ظاهرا در سفر تنها هستید، کسی در این سفر شما را همراهی نمی کند؟

نه، اما همیشه هم تنها نیستم. بعضی وقتها تعدادی از اعضای خانواده و یا حتی دوستانم در وسط راه به من می پیوندند، و بعد از مدتی جدا می شوند. مثلا تو همین مالزی تعدادی از دوستانم که به مالزی آمده بودند دو سه روزی را با من گذراندند. ولی خب! مسلما هر کسی توان و حوصله مسافرت با اتوبوس رو نداره، براشون طولانی، خسته کننده است، اما من خودم لذت می برم.

می تونید در مورد سفرتان بیشتر توضیح بدهید؟ اصلا برنامه سفر شما کلا چطور آغاز شد؟

داستان سفر من طولانی است. حقیقتش من از بچگی عاشق سفر بودم و دوست داشتم به بیشتر کشورها سفر کنم. بخشی از ایده سفر هم به شغل من بر می گردد. دنیای تبلیغات و طراحی دنیای وسیعی است، همیشه نیازمند خلاقیت و نوآوری است. همواره فکر می کردم چطور می توان نوآوری داست. یکی از راههای داشتن این نوآوری، ایده گرفتن از سایر کشور است. این بود که همیشه دوست داشتم به سایر کشورها برم و ازشون ایده بگیرم. تا اینکه اخیرا و در دوران بازنشستگی این فرصت برای من پیش آمد تا سفر خود را آغاز کنم.

کلا سفرتان چند روزه بوده و به چه کشورهایی سفر کردید؟

این سفر برای مدت 12 هفته (84 روز) برنامه ریزی شده بوده و طی آن قرار بود از یک سر دنیا (سیدنی) به اون سر دنیا (لندن) سفر کنم. البته به علت جذابیت کشورها، کارهایی که برام طی سفر پیش می اومد، برنامه از لحاظ زمانی از دستم خارج شد، ولی در مجموع  20 کشور جهان در سر مسیر من قرار داشت که همه آنها را رفتم.

ممکن است لطفا لیست این کشور و جاهایی رفتید را  به ما بگویید؟

بلی، حتما. باتوجه به اینکه استرالیا این سر دنیا و لندن اون سر دنیا بود، باید از مسیر خیلی از کشور می گذشتم. همانطور که گفتم ما از سیدنی استرالیا شروع کردیم و در مسیر خود به کشورهای مالزی، تایلند، لائوس، چین، نپال، هند، پاکستان، ایران، ترکیه، بلغارستان، رومانی، مجارستان، اتریش، چک، آلمان، فرانسه و انگلیس سفر کردم.

از بین همه این کشور، کدام یک بیشتر برای شما لذت بخش بود؟

سئوال خیلی سختی است. همه آنها، هرکدام برای من تجربه ها و لحظات شیرینی داشتند. من چیزهایی زیادی یادگرفتم.

گفتید که به ایران هم سفر کردید، ایران را چطور دیدید؟

بلی، ایران هم جزء کشورهایی بود که برای من خیلی تجربه قشنگ و منحصر به فردی بود. می تونم بگم که توی ایران من در مدت سه چهار روزی که بودم، در یک زمان هم کویر دیدم، هم جنگل، هم کوه، هم دشت نمک و هم بیابان، و …

مشخصا از چه شهرهایی در ایران بازدید داشتید؟

من در شصت و یکمین روز سفرم وارد ایران شدم. از پاکستان وارد ایران شدم. اما در داخل ایران، در شهرهای بم، اصفهان، شیراز و تبریز هرکدام یک یا دو روز اقامت داشتم. همه این شهرها، شهرهای تاریخی بودند و حتی من شنیدم هر کدوم برای مدت های طولانی پایتخت امپراطوری ایران بودند. اصفهان و سی و سه پل خیلی زیبا بود. البته در بم هم من تصاویر این شهر قبل از زلزله را دیدم، خیلی افسوس خوردم که خراب شده است.

به طور خاص چه چیزی از ایران در خاطره شما باقی مانده است؟

خیلی چیزها، هنوز خاطرات زاینده رود، کوههای زاگرس، شیراز، تخت جمشید، بازار تبریز در ذهنم هست. هر چند رانندگی در ایران هم خیلی برایم سخت بود. فرمان ماشین من سمت راست است، ولی در ایران برعکس این بود. همین مساله خیلی برای سخت بود. در کل رانندگی در ایران به خصوص در شهرها سختر هم می شد.

چه شد که اتوبوس را به عنوان وسیله برای این سفر انتخاب کردید؟

این اتوبوس فقط وسیله نیست. این همه زندگی من است. خانه و زندگی من است. تمام دارای من (همراه من) در این سفرهمین اتوبوس است.

مدل این اتوبوس متعلق به چه سالی است؟ آیا در داخل آن امکانات و طراحی خاصی وجود دارد؟

اتوبوس مدل 1976 است. خیلی قدیمی است، ولی من نسبت به آن احساس امنیت و آرامش خاصی دارم. شما می تونید داخل اتوبوس را ببینید. طراحی داخلی اتوبوس هم به طور کامل  خودم عوض کردم. الان دقیقا شبیه خانه مسکونی است. ببینید! داخل اتوبوس من با جدار سازی، یک حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، پذیرایی و یک اتاق خواب درست کرده ام. اتوبوس به سیستم تهویه، کولر و آبگرمکن نیز مجهز است. در واقع نقص خاصی و یا کمبودی داخل این اتوبوس نیست.

طراحی داخلیش واقعا منحصر به فرد است. با اینحساب کلی خرج طراحی داخلی این اتوبوس کردید؟

بلی، فقط طراحی داخلی آن سه ماه طول کشید.  البته بیشتر کارهاشو خودم و دوستام انجام دادیم، ولی خب، باید نسبت به امنیت آن نیز اطمینان حاصل می کردم.

برای غذا و پخت و پز چه کار می کنید؟ آیا واقعا خودتان در این آشپزخانه کوچک آشپزی می کنید؟

دقیقا! من روز اولی که  وارد یه کشور می شم، سعی می کنم ببینم غذاهای اصلی و خشومزه مردم این کشور چیست. بار اول در رستوان و یا بیرون غذا تهیه می کنم. ولی بعد از اون خودم آشپزی می کنم. با حوصله هم دستور پخت غذا را می نویسم و توی این دفترچه که شما می بینید، می نویسم. اینها همه خاطره است.

تلویزیون چی؟ می رسید تلویزیون هم ببینید؟

تلویزیون را من  بیشتر به خاطر گرفتن اخبار و نیز پیگیری مسابقات فوتبال دنبال می کنم. خیلی زمان صرف دیدن برنامه های تلویزییونی نمی کنم.

هزینه این سفر را چه کسی تامین می کند؟ آیا از جایی ساپورت مالی دریافت می کنید؟

نه، این سفر بیشتر شخصی است و کل هزینه های آن را شخصا پرداخت می کنم. هرچند سعی می کنم در هر کشوری ایده هایی در حوزه های کاری خودم پیدا کرده و سپس به کشورم منتقل کنم. در واقع من برخی از این ایده ها را در استرالیا می فروشم.

اگر کلا بخواهید تجربه این سفرتون را در چند جمله برای ما خلاصه کنید، ما حصل آن چیست؟

چنین چیزی امکان پذیر نیست. این سفر برای من یک دنیا تجربه است. هر کشوری دنیای جدید به روی من باز کرد. نمی توان آنرا خلاصه یا در چند جمله بیان کرد. اگر زنده بودم و سفر با موفقیت به پایان رسید، همه را تحت عنوان یک کتاب و مجموعه خاطرات منتشر خواهم کرد.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار داد؟

خواهش می کنم. موفق باشید.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

2 Responses to “سفر به دور دنیا با اتوبوس: از سیدنی تا لندن”

  1. Mostafa :

    Ayval. ajab soojeyi in Yaroo? khaily bahale, tanha ba ye otoboos, onham to keshvarhaye gharib!!!!!!

  2. Mehdi :

    کلا مالزی تو زمینه توریسم خیلی خوب ظاهر شده است. اینها همه ابداعات و ابتکارات این کشور است که بدون داشتن تاریخ خیلی قوی و ظرف مدت بسیار کمی، بیشتر از جمعیت خودش توریست و جهانگرد جذب کنه. کاش یه نفر بتونه همه این ایده ها و ابتکارات را یکی به یکی باز کنه شاید بشه از اونها استفاده کرد.

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>