RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 فوریه 2 - 5:22 ب.ظ بازدید: 15,966 کد:5562
 
نظرسنجی: پشت پرده اتهام قاچاق مواد مخدر ایرانیان در مالزی چیست؟


مالزی: با وجود اخبار و گزارش هایی که هر روزه در مورد بازداشت چند تبعه ایرانی در رسانه های مالزیایی به اتهام قاچاق مواد مخدر منتشر می شود، اخبار امیدوار کننده ای نیز از ترئبه یکی پس از دیگری آنها در همین رسانه ها منتشر می شود. این مساله هرچند باعث خوشحالی است، اما سئوالاتی نیز  در ذهن متبادر می شود که نمی توان به اسانی از کنار آن گذشت.

به گزارش پایک نیوز روز گذشته دادگاهی در شهر شاه اعلم، چهار ایرانی را از اتهام قاچاق مواد مخدر تبرئه، و بنابراین پرونده آنها را مختومه اعلام کرد. در سال گذشته نیز موارد زیادی از این دست مشاهده شده که ابتدا رسانه ها با گزارش های پرطمطراق خبر از بازداشت اتباع ایرانی داده، اما پس از آن خودشان خبر از تبرئه آنها می دادند؛ یکبار جوان ایرانی از اعدام رهایی یافت!، بار دیگر دو زن ایرانی از اتهام قاچاق رهایی پیدا کردند، و سپس خبری دیگر از تبرئه سه نفر از اعضای یک خانواده از اتهام قاچاق حکایت می کرد!

سئوال جدی ای که اکنون وجود دارد این است که پشت پرده این بازداشت ها و سپس تبرئه ها چیست؟ آیا واقعا این یک پدیده طبیعی است و یا دست هایی در کار است؟ برای پاسخ به این سئوال سه سناریو می توان طراحی کرد:

سناریو اول: اینکه این اتهامات ساخته و پرداخته رسانه هاست و واهی است. که این مساله نمی تواند صحیح باشد. رسانه ها بارها فیلم،  تصاویر و حتی اسامی افراد بازداشت شده را نیز اعلام داشته و چنین خبطی نمی تواند از رسانه ها سر بزند.

سناروی دوم: اینکه اتهامات واقعی است، و این افراد واقعا قاچاقچی (در سطح جزئی) هستند. این قضیه نیز بسیار بعید به نظر می رسد. چراکه باوجود اینکه اخبار اولیه از احکامی همچون شلاق، اعدام و … برای بازداشتی ها خبر می دهند، اما تاکنون هیچ حکمی به قطعیت نرسیده و اجرا نشده است (مگر در یک حالت و آن اینکه از چشم رسانه بدور مانده باشد که این هم بعید است! و یا اینکه دست هایی برای ازادی آنها در کار است (سناریو سوم).

سناریو سوم: اینکه دست هایی در کار است: تایید صحت و سقم این قضیه بسیار دشوار است چراکه احتمالات در آن فراوان است، بدین معنی که پدیده قاچاق مواد مخدر به مالزی یک برنامه هدایت شده و توسط باندهای حرفه ای انجام می شود. در این صورت این افرادی که بازداشت می شوند، ممکن است آگاهانه یا ناآگاهانه، نقش عروسک خیمه شب بازی دارند. به عبارت دیگر در واقع دست های بزگتری و سازمان یافته تری در کار بوده و این افراد نقش پیاده نظام آنها را دارند. لذا در این حالت تصور این امر نیز سخت نیست که شاید همین باندها و سازمان ها در دستگاه پلیس و قضایی کشور میزبان نیز نفوذ کرده و اسباب ازادی این عناصر فریب خورده را  فراهم می آورند. اما موضوعی که این امر را تقویت می کند، این است که برای افرادی که تبرئه شده اند، با وجود اینکه روزها، ماه ها و حتی سال ها در زندان و یا تحت بازداشت بوده اند، هیچگونه اعاده حیثیتی صورت نمی گیرد، و این سئوال هم توضیح داده نمی شود که پس منشاء مواد مخدری که همراه این افراد کشف و ضبط شده، کجاست!؟

به هرحال آنچه که در این وسط قربانی می شود، هویت ایرانی و حیثیت دهها هزار ایرانی مقیم مالزی است. لذا به نظر می رسد اکنون که پس از حدود چند سال از اغاز پدیده اتهام زنی به ایرانیان و نیز پس از آشکار شدن نتایج تحقیقات پلیس که منجر به تبرئه تعدادی از این بازداشتی ها شده است،  این پدیده از حیث سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی به درجه ای از اهمیت رسیده باشد که مستحق توجه و تمرکز خاص قرار گیرد؟

نظر شما در مورد ریشه ها و دلایل این امر چیست؟ این افراد که قاچاقچی نامیده می شوند، چه کسانی هستند؟ ایا این پدیده سازماندهی شده است؟ چه راهکاری برای مقابله با این پدیده شوم پیشنهاد می دهید؟ و ….

سایت پایک نیوز تمامی نظرات، اطلاعات و اخباری که به هر نحوی به ریشه یابی این پدیده کمک کند را برای اطلاع عموم منتشر خواهد کرد.

 

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

10 Responses to “نظرسنجی: پشت پرده اتهام قاچاق مواد مخدر ایرانیان در مالزی چیست؟”

 1. Kiyarah :

  پایک این کار عالیه. این دیگه بحث یکی و دونفر نیست. این بحث حیثیت ایرانی هاست. واقعا هم دردناک است. امیدارم بچه های ایرانی بتوانند در این زمینه کمک کنند. من خودم یه مدتی برای پلیس مالزی نقش مترجم را داشتم و بعضی وقتها با این افرادی که بازداشت می شدند. مصاحبه می کردم. چیزی که برای من عجیب بود، این است که بیشتر این افراد از جایی غیر از ایران به مالزی می آمدند. دوم اینکه این افراد در بازجویی می گفتند ما قرار نبود بیاییم مالزی!!! قرار بود بریم فلان کشور و یا جزیره عربی، ولی نمی دونم که چه شد ما رو آوردند مالزی. این خودش واقعا عجیب است که یعنی چی؟ کی اینها رو می آورده. البته اینقدر پیچیده بوده که هیچکدوم نمی دونستند که بالاخره چطور اومدند مالزی

 2. رضایی زاده :

  به نظر من ضعف دیپلماسی ایرانی در مالزی یکی از دلایلی است که می توان درباره آن مدت های زیادی صحبت کرد. در اینکه تجارت پرسود مواد مخدر در همه جای دنیا در اختیار مافیای بزرگ باندهای مواد است ، حرفی نیست و این متعلق به یک ملیت و کشور و منطقه نیست. اما اینکه چرا هر چند از گاهی فقط نام ایرانیان در اخبار شنیده می شود آنهم با توجه به اینکه همه می دانند نیجریه ها خدای این کارها هستند ، علامت سئوال بزرگی را در ذهن بوجود می آورد که اتفاقا با سناریوی دوم و سوم نوشته شما هم بی ربط نیست.
  به نظرم تمام رسانه های ایرانی مقیم مالزی ( نه البته رسانه ها و مجلات زرد و فرصت طلب تبلیغاتی کپی پیستی که بیشتر بدنبال گرفتن تبلیغات رستوران و کلاس رقص و ساندویچی و کنسرت و صرافی و …… هستند ) بلکه آنها که درد مردم را دارند و برایشان اجتماع ایرانیان مهم است، باید همت کنند و اخبار آزادی و تبرئه شدن ایرانی ها را بطور گسترده منعکس کنند.
  همانطور که شما هم گفتید مطمئنا دست هایی پشت پرده است ( بنده با توجه به تجربه فکر می کنم با توجه به اینکه نخ اصلی رسانه های مالزی را می توان در سنگاپور یافت !! و سنگاپور هم کاملا تحت نظر آمریکاست لذا در بزرگنمایی مشکلات ایرانیان می توان دست های پشت پرده رسانه ای آمریکایی – صهیونیستی مشکل دار با ایران و ایرانی را دید.- مثالهایش را در سالهای قبل در مالایی میل – استار و … میتوان مشاهده کرد )
  دموکراسی آمریکایی که هر جا به نفعش باشد پا به میان می گذارد، اینجا هم بیکار ننشسته . لطفا خرده نگیرید که باز هم توهم دشمن پنداری به سراغمان آمده …
  دوستان خوب، هموطنان گرامی ، اینها واقعا با پیشرفت ایرانی ها مشکل دارند و نباید خنده های ظاهریشان ما را گول بزند. اینها دوست دارند که به ایران دموکراسی را بدهند اما دموکراسی که تحت نظر خودشان باشد ، درست کاری که انگلیس با مالزی کرده و یا آمریکا با سنگاپور و کره حنوبی.
  مورد بعدی هم متاسفانه خرده قاچاقچی هایی هستند ( به اصطلاح دله دزدهای خرده پا) که عامل باند های بزرگ مواد هستند و به راحتی در مالزی مشغول کارند . متاسفانه فاصله بین سالها 2009 تا اوایل 2012 اینها بیشترین ضربه را به حیثیت ایرانی های مالزی زدند. اینها نه فقط ایرانی بلکه از همه ملیت ها در آنها حضور دارند . به نظرم با توجه به فساد موجود در سیستم اداری – دولتی – قضایی مالزی که به راحتی می توان با چند ده هزار رینگیت پرونده را جابجا کرد ، می توان گفت پول های کثیف این افراد تا بحال اجازه اجرای قانون را نداده . نمونه هایش را به وضوح می توان در همین جامعه مالزی دید و شنید.
  از طرفی هم نکته مهم ابن است که باید دعا کرد که در مالزی ، هیچ ایرانی به هیچ دلیلی ( حتی مواد مخدر) اعدام نشود چرا که شکسته شدن قبح این قضیه و توهین به ایرانی ها ( به هر دلیلی تا این حد ) مطمئنا مشکلات فراوانی را برای زتدگی سایر ایرانیان مقیم بوجود خواهد آورد.
  من اگر جای مسئولین سفارت ایران بودم ، با توجه به توانمندی های بچه های زبده اداره مواد مخدر ایران در راه مقابله با قاچاقچی ها و همچنین همکاری خوبی که می توان با پلیس بین الملل و پلیس ویژه مالزی بوجود آورد ، بخشی را در سفارت بعنوان مبارزه با مواد مخدر راه اندازی می کردم تا بیشتر از این آبروی ایران، ایرانی و فرهنگ غنی مان بازیچه یک مشت حیوان قاچاقچی که همه چیزشان پول است و در این راه از هیچ کاری حتی بردن آبروی یک ملت 100 هزار نفری فروگذار نمی کنند ، نشود.
  درود بر شما و سپاس از سایت پایک نیوز بخاطر این نکته سنجی و حساسیتی که در مورد ایرانیان مالزی دارد

 3. کیوان :

  من نظرم بیشتر به این هست که این کارها بیشتر پروپاگاندای اعراب و ترکیه برای خراب کردن ایرانیان در چشم مالزیایی هاست…یادم نمیره شش هفت سال قبل که به مالزی اومده بودم وقتی میگفتم ایران و ایرانی از راننده تاکسی گرفته تا مردم کوچه و خیابان برایم غش و ضعف میکردند و قربان صدقه کشورم و پیشرفتهایش و …میرفتند….اما حالا کلا سیستم برعکس شده…حتی مسلمانان دواتشه مخالف صددرصد امریکا هم از ایران طرفداری نمیکنند …چرا؟ چه اتفاقی افتاده؟ در سیاست ضد امریکایی-خوب یابد- ایران که تغییری ایجاد نشده…پس چرا دیگر محبوبیت سایق را نداریم؟ چه کسانی از محبوبیت ما ضرر میکردند و چه کسانی هم اکنون جای ما را در قلبهای مالای ها گرفته اند؟ اشتباهات سیاسی فاحش حکومت های وقت را قبول دارم ولی در کنار انها عربها و ترکیه ای ها هم اکنون یکه تاز میدان هستند…کمی فکر کنید…دقیقا چه شده؟ من نشریات معروفی در مالزی میشناسم که گزارشگران آنها با دریافت مبالغی-حداقل چند هزار رینگت-برای تبلیغ شما و مثلا بیزنس تان مطالب پرآب و تابی در مینویسند و در روزنامه ها منتشر میکنندف این مطلب جدای از رپرتاژ آگهی های همیشگیست…ستون نویس ها را میگویم…گزارشگران را عرض میکنم…خب چرا اینگونه فکر نکنیم که شاید گرفتن جای ما در دلهای مردم و سپس بازار آنها و در نهایت سیاست خارجی شان به هزینه های این چنانی بیارزد؟

 4. بی نام :

  با این وضعیت که پیش می ره، به زودی شاهد انواع دیگه ای از اتهامات خواهیم بود. گرانی های سرسام آور، افزایش وحشت آور قیمت دلار و دختر و پسر های جوان گیر کرده در مالزی!!! دیری نخواهد پایید که ایرانیان از شرم اتهامات جدید روی اومدن تو خیابانها را نخواهند داشت. حالا از ما گفتن! آیا گوش شنوا و چشم بیداری هست!!

 5. Mahnaz :

  به نظر من اتفاقا بر عکس، ازادی این افراد قدرت دیپلماسی ایران را نشان می دهد. بالاخره قاچاقچی همه جا هست، ولی اینکه این ها یکی یکی تبرئه و آزاد می شوند، نشون می ده که اینها هنوز از ایران حساب می برند. هنوز از ایران می ترسند. البته اقای نور هم قبلا خیلی به این مساله رسیدگی می کرد و با پلیس و دستگاه قضایی مالزی جدی برخورد می کرد.

 6. Mitra :

  اینها همه سرگرمی است. یکی از راههایی است که متاسفانه این روزها حکومت برای سرگرم کردن مردم و جوانان انتخاب کرده همین مواد مخدر است. فکر نمی کنم جمع کردن حداکثر یک میلیون قاچاقچی و معتاد برای نیروی انتظامی کاری داشته باشد. اینجا هم همین است. آنها را آزاد گذاشتند تا هر کاری خواستند بکنند. اما به قول شما حیف از حیثیت ایرانی که اینجوری بر باد می رود.

 7. Amin :

  با سلام. من یه روز اتفاقی با یکی از این افرادی که سابقه بازداشت و تبرئه در مالزی داشته تو ایران مفصل بحث کردم. این خانم موضوع خیلی جالبی به من گفت که خیلی برایم عجیب بود. وی می گفت که از خانواده فقیر بوده اما از سوی افرادی برای سفر به ترکیه با نصف قیمت دعوت شده و وی هم پذیرفته. وی می گفت اما بعدا که پس از تشربفات طولانی عازم سفر شدند، در نیمه راه گفتند که در این کشور بمبگذاری شده و باید بریم اربیل. ما هم که مسافر بودیم و تابع کاروان. وی می گفت به ناگهان گفتند بالاجبار باید بریم دبی و از دبی نیز با یه پرواز ما رو عازم مالزی کردند و در مالزی نیز وقتی وارد فرودگاه شدیم، ما را بازداشت کردند. البته از طرف بچه هایی که با ما بودند، گفتند که سوء تفاهم است و نگران نباشید، بعدا آزاد می شوید. این قضیه خیلی برام عجیب بود.

 8. Morvarid :

  اقایان خیلی سعی نکنید این داستان را پیچیده کرده و بیخودی پای سازمان سیا، موساد و استکبار جهانی را پیش بکشید. این قضیه همه جا هست. لطفا رسانه های مالزی را بادقت بخوانید، هر روز اخباری از بازداشت نیجریه ای ها، افریقایی ها و دیگر ملیت ها منتشر می شود. چه کسی گفته که خبری از اونها منتشر نمی شه؟! مشکل فقط ضعف اطلاع رسانی است. شما برید ایران، هیچ جایی هیچ اطلاع رسانی در مورد قاچاق مواد مخدر به مالزی و تبعات آن نیست. این تورها، آژانس ها و … منشاء کلاهبرداری هستند و همش به فکر درآمد هستند. اینها خودشون تو اینکار دست دارند و اونوقت یه مسافر بدبخت و بخت برگشته گیر می افته. اگه خوب اطلاه رسانی بشه، مشکل حل می شه، اما چه فایده!!

 9. منصور :

  در این که این یک برنامه سازماندهی شده است، شکی نیست ولی به قول شما باید دید که چه کسی پشت این پرده قرار دارد و چرا این وضعیت پیش آمد؟. برای این منظور اگر تغییراتی که طی این چند سال در وضعیت ایرانیان مقیم مالزی پیش آمده را بررسی کنیم، لااقل خواهیم توانست تصویر کلی از دلایل بوجود آمدن این وضعیت بدست دهیم. زمانی که به عنوان مثال من خودم به مالزی اومدم، در کل یک هزار ایرانی در مالزی بود که همه آنها از یک قشر خاص بودند. منظور اینکه یا در مالزی مشغول بزینس بودند و یا دانشجو بودند. اما ناگهان ورق برگشت. تعداد ایرانی ها به خاطر ارزانی این کشور و نیز راحتی ورود بخ دانشگاه ها به سرعت چندین برابر شد. بافت جمعیتی تغییر کرد و مشخصات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایرانیان نیز تغییر کرد. حتی کسانی که چشم انداز اقتصادی روشنی نیز نداشتند، با امید به عدم تغییر وضعیت راهی مالزی شدند. اما خوب شرابط تحت تاثیر تحریم ها، تحولات جهانی تغییر کرد. افزایش نرخ ارز، کاهش ارزش پول ملی، گرانی و افزایش شهریه دانشگاه ها به ناگاه تعداد زیادی از دانشجویان و ایرانیان مقیم مالزی را در یک عمل انجام شده قرار داد که نه راه بازگشت وجود داشت و نه راه پیشرفت؟ در این شرابط به نظر شما دانشجویان و مردم
  چه کار باید می کردند؟ . خوب در این شرابط انتظار معقول این است که سازمان های متولی و تصمیم گیرنده در دو زمینه برنامه ریزی کنند: 1- جلو این سیر مهاجرتی را بگیرند و 2- اینکه ایرانیان گیر افتاده در این وضعیت را نجات دهند. اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم، به نظر من دولت توانستتاحدی جلو سیر مهاجرت را بگیرد اما متاسفانه در ارتباط با کمک به ایرانی هایی که در مالزی گرفتار شده بودند هیچ کمک خاصی نکرد. اگر یادتان باشد همزمان با اوج گرفتن قیمت دلار بحث ارزشیابی دانشگاه ها پیش آمد. شاید این یک استراتژی برای جلوگیری از ادامه مهاجرت بود، اما باید پذیرفت که نتایج آن ضربه مهلکی به بدنه دانشجویی ایرانیان مقیم مالزی وارد کرد. خیلی از دانشجویان از دریافت ارز دولتی محروم شدند، رفتار مجموعه سفارت با آنها تغییر کرد، سفارت حتی از زدن مهر خروج از کشور بر روی پاسپورت آنها که کل هزینه اش در آن زمان 30 هزار تومان بود امتناع کرد. خوب در این شرایط تعداد زیادی از دانشجویان و خانواده های آنها که مشکلشان دوبرابر شده بود، چه باید می کردند؟ از یه طرف تو شرایط اقتصادی و بحران مالی گیر کرده بودند و از طرف دیگر تنها حمایت و ساپورت روحی و امیدی که برای بازشگت به کشور داشند را هم از دست دادند. در حالی که خیلی از آنها با خانواده و یا دوستانشان به مالزی آمده بودند، دیگر چیزی برای از دست دادن نداشتند، حاضر شدن برای دراوردن هزینه های گزاف و صرفا
  گذران رندگی دست به هر کاری بزنند.
  خوب این یه طرف قضیه بود. طرف دیگر قضیه نیز شرکت ها و باندهای مترصد فرصت بودند که منتظر همچین شرایطی بودند. آنها خیلی خوب از این فرصت استفاده کردند این شرکت ها هم ایرانی بودن، هم خارجی، هم مالزیایی هم نیجریه ای و هم چینی. این شرکت ها ایرانی ها و بویژه جوانان ایرانی درمانده را فریفتند و از آنها همه جور سوء استفاده کردندو من برای شما خیلی متاسفم که شما فقط بخش مواد مخدر را دید؟! آیا آماری از تعدادی ایرانیانی که طی همین مدت مسیحی شدند دارید؟ ایا آماری از تعدا افرادی که برای پناهندگی در دفتر سازمان ملل ثبت نام کردند، دارید؟ آیا لیست افراد متقاضی مهاجرت در سفارتخانه های استرالیا، آمریکا، نیوزیلند، کانادا و دیگر کشورها را دارید؟ آیا از تعداد سقط جنین هایی که طی همین مدت صورت گرفت دارید؟ آیا آماری از تعدادی دختران زیباروی ایرانی که در نقش پرسنال اسیستنت بزینس من ها استخدام شدند، دارید؟ به نظر من که نسل دوم ایرانیان مالزی قزیانی شدند و حالا هم باید تاوان آنرا داد.

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>