RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 مارس 9 - 1:52 ق.ظ بازدید: 10,679 کد:5854
 
درباره سایت پایک نیوز

مالزی-اخیرا یکی از خوانندگان محترم وب سایت پایک نیوز در ایمیلی به این پایگاه خبری، سئوالات و دغدغه هایی در ارتباط با خط فکری، ماموریت و رسالت این وبسایت، ارتباط و نظر آن با سایر وبسایت های خبری و اطلاع رسانی مالزی، منابع مالی و اقتصادی، ارتباط آن با سفارت ایران و دیگر نهادهای ایرانی در مالزی و .. با ما در میان گذاشت.

تحریریه پایک نیوز ضمن تقدیر از این خواننده گرامی، به خوبی آگاه است که این موارد باید در ابتدای آغاز به کار این وبسایت (ژوئیه 2011) توسط تحریریه مطرح و رسما اعلام می شد، اما در آن مقطع به دلیل اینکه نسبت به تداوم کار در آینده و حفظ رویه و رسالتی که برگزیده، مطمئن نبود! به ارائه جزئیاتی در قسمت “درباره ما” و “ارتباط با ما”  بسنده و در مقابل تلاش کرد در عمل به آنچه که مدعی است، پایبند باشد.

اکنون که یک سال  و هشت ماه از زمان راه اندازی این وبسایت می گذرد، و با امید به اینکه وبسایت پایک نیوز توانسته  به عنوان کوچکترین عضو جامعه “اطلاع رسانی” در مالزی جایگاهی هرچند کوچک در ذهن ایرانیان عزیز باز کند، موارد زیر در ارتباط با این وبسایت به شما خوانندگان عزیز تقدیم می شود.

حدود دو سال پیش (ژانویه 2011) تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم مالزی با محوریت یکی از خبرنگاران قدیمی و با هدف فراهم ساختن فضایی علمی، شفاف و انتقادی مستقل و ازاد برای برجسته ساختن “صدای جوانان و نخبگان ایرانی”،  هسته ای مجازی با عنوان “انجمن حرفه ای ارتباط گران جوان” تاسیس و متعاقبا در اواسط همان سال ارگان اطلاع رسانی آنرا نیز با نام “پایک نیوز” به زبان فارسی راه اندازی کرد.

در این مدت اگرچه این هسته اولیه بنا به دلایل مختلف از جمله مالی، اشتغالات و دغدغه های فراوان ذهنی و کاری و … نتوانست همه اهداف علمی، فرهنگی و تحقیقاتی خود را آنطور که شایسته بود، پیش ببرد، اما صادقانه و با کمترین چشمداشتی نهایت تلاش خود را کرد و در این راستا، دهها گزارش، مقاله و یادداشت تحلیلی و تخصصی در زمینه های مختلف از جمله در ارتباط با واقعیت های مالزی تدوین و صدها خبر نیز به صورت روزانه ترجمه و جمع آوری کرد. علاوه بر آن به دلیل همت و پشتکار این هسته، و با پشتوانه منابع مالی بسیار اندکی که اعضای همین هسته از طریق کسب و کار پاره وقت برای نهادهای فرهنگی و اجتماعی بدست می آوردند، نسخه مالایی سایت خبری-تحلیلی پایک نیوز نیز به عنوان اولین وبسایت خبری و اطلاع رسانی ایرانی به زبان مالایی و با هدف معرفی فرهنگ و تمدن ایران زمین و نیز دستاورهای کشورمان به جامعه مالایی زبان در تاریخ اول ژانویه 2012 راه اندازی شد.

با توجه به این تاریخچه و اهدافی که در پَس راه اندازی این هسته و نیز پایگاه اطلاع رسانی آن وجود داشت، شایسته است نکات زیر به اطلاع خوانندگان عزیز برسد:

1- رسالت اولیه پایک نیوز برجسته ساختن صدای جوانان و نخبگان ایرانی در قالب “ایده ها، طرح ها، خلاقیت ها و نتایج تحقیقات و … آنها” است. به خصوص بر مفهوم جوانان و نخبگان جوان و نیز دانشجویان تاکید می شود! چرا که آنها حرف های زیادی برای گفتن دارند و زمان برای انتشار و شنیدن آنها فرا رسیده است. براساس همین منطق، پایک نیوز تلاش کرده تا کمتر به تریبون آندسته از افراد، نخبگان، مقامات رسمی و … که دهها سایت، روزنامه و … برای بیان بیلان کاری خود دارند، تبدیل شود، مگر اینکه نفع همگان (حق دانستن همگان) اقتضاء کند، و یا آنها آمادگی مواجهه و پاسخگویی به هرنوع سئوال و انتقادی از جانب ما را داشته باشند.

2-از لحاظ رویکرد حرفه ای، وبسایت پایک نیوز کاملا مستقل، آزاد و مستند است. در اخبار و گزارش ها، تمامی منابع ما (ولو اگر منبع آن بنا به برخی سیاست های داخلی قید نشود) مستند، رسمی و معتبر است. هرگونه خبر و یا گزارشی که در آن شک و شبهه ای وجود داشته باشد، منتشر نمی شود. به پشتوانه همین اعتبار و با اطمینان از صحت منابع، پایک نیوز “دانستن را حق همگان می داند” و تا جایی که توان انرا داشته باشد، بدون هیچ ملاحظه ای  اطلاع رسانی خواهد کرد.

3-از لحاظ ساختاری، پایک نیوز یک پایگاه تحلیلی-تخصصی تعاملی است. به این معنا که اولا هدف فقط اطلاع رسانی نیست، بلکه در عوض فراهم ساختن یک فضای گفتمانی و روشنفکری مبتنی بر علم، دین، تجربه و عقل است. لذا  برخلاف روزنامه نگاری سنتی، سلسله مراتب صاحب امتیاز، مدیرمسئول، سردبیر و … حذف و در مقابل شورای تحریریه نقش راهنمایی و مشاوره کلی آنرا برعهده دارد. شورای تحریریه استقلال علمی، فکری و حرفه ای و حق ازادی بیان و اندیشه تمامی نویسندگان و ارتباطگران جوان را به رسمیت شناخته و به هیچ عنوان حق دستبردن، تغییر و یا سانسور هیچ نوشته ای (مگر در مواردی که صرفا موازین اخلاقی ایجاب کند و یا توهینی مستقیم و یا غیر مستقیم به شخصیت حقیقی و یا حقوقی صورت گرفته باشد) ندارد. لذا این شورا صرفا نقش راهنمایی کلی دارد و انتشار مقالات و تحلیل ها براساس یک فرایند رفت و برگشت و کاملا توافقی بین نویسنده و شورا صورت می گیرد.

4-از لحاظ مالی، وبسایت پایک نیوز هیچگونه منبع و یا درآمد مالی  مستقیم و یا غیر مستقیم، اسپانسر داخلی یا خارجی و … نداشته و ندارد. با اینحال امادگی بررسی پیشنهادهای احتمالی، تنها به شرطی که ناقض استقلال، ازادی و رسالتی که بر عهده گرفته نباشد، را دارد.

5-از لحاظ ارتباط با سایر وبسایت های خبری در مالزی و ایران، پایک نیوز خود را کوچکترین عضو آنها دانسته و ادعای هیچگونه رقابتی با هیچکدام از آنها ندارد. چرا که به خوبی واقف است که توان آنرا نه به لحاظ حرفه ای و نه به لحاظ مالی ندارد. لذا به همین دلیل نیز ضمن احترامی که برای همه آنها و مخاطبانشان قائل هستیم و با این پیشفرض که “مخاطبان قرن  حاضر آگاه و فعال هستند و می توانند مطالب مورد نیاز خود را هرجایی که باشد، پیدا کرده و تحلیل نماید”، از بازنشر مطالب تولیدی آنها جدا معذوریم. متقابلا خاضعانه از آنها می خواهیم در صورت تمایل به بازنشر مطالب منتشر شده در وبسایت پایک نیوز، کاملا براساس موازین حرفه ای عمل کرده و علاوه بر گذاشتن لینک اصلی و نیز ارجاع آن به وبسایت پایک نیوز، نام و نام خانوادگی نویسنده (حق مولف که رسالت اصلی ما هم برآن مبتی است) را فراموش نکنند.

6-از لحاظ ارتباط با سفارت و دیگر نهادهای دولتی، پایک نیوز به عنوان به وبسایت حرفه ای هیچ وابستگی و ارتباطی اعم از فکری، مالی، اقتصادی و .. با سفارت و دیگر نهادهای دولتی چه در ایران و چه در مالزی ندارد. با اینحال این به معنای عدم تعامل انتقادی ما با آنها نیست. همانطور که قبلا نیز گفته شد، تلاش پایک نیوز براین است تا تریبون جوانان، نخبگان و بویژه دانشجویان باشد، لذا حسب وظیفه و رسالتی که متقبل شده ضمن انعکاس انتظارات و خواسته های آنها از این مجموعه ها، تا آنجایی که امکان داشته باشد صدای این عزیزان را صریح و بی پرده به اطلاع آنها رسانده و نیز خواهد رساند. ضمن آنکه حق پاسخگویی برای هر شخص، ارگان و یا نهادی که هدف انتقاد قرار گرفته را نیز طبق موازین حرفه ای به طور برابر به رسمیت می شناسد.

به سوی آینده و سخنی با شما

باید پذیرفت که پایک نیوز همچنان در ابتدای راه است و نقص های فنی و محتوایی زیادی دارد! اما به جد نباید شکسته نفسی کرد! چرا که دستاوردهای آن حاصل نگاه معتمدانه و همراهی  شما با آن است. امروزه پایک نیوز به لطف همین همراهی و پایداری شما براساس رنکینگ گوگل (که یکی از معتبرترین رتبه بندی ها را انجام داده و مخاطبان کاذب و تبلیغاتی تاثیری در آن ندارد) یک سایت مرجع و نسبتا پربیننده برای مخاطبان ایرانی است. تحلیل ها و گزارش ها پایک نیوز هم اکنون رفرنس تحلیل ها و یادداشت های اندیشمندان، سیاستمداران، تصمیم سازان و … است و رسانه های بزرگی همچون همشهری آن لاین، خبرگزاری مهر، ایرنا، جام جم آن لاین، بازتاب امروز، امید فردا، صدا و سیما، و … مستقیم و غیر مستقیم به آن استناد کرده و یا مقالات و گزارش های آن را بازنشر می کنند.

تحریریه پایک نیوز با هدف بهبود و ارتقاء این جایگاه که متعلق به همه شماست، به اطلاع  تمامی نخبگان جوان، بویژه دانشجویان ایرانی مقیم مالزی می رساند:

1-رسالت اصلی پایک نیوز تبدیل شدن به تریبون و صدای واقعی شما است. نباید اجازه داد بازدیدهای سرزده ماموریتی، مجاری و کانال های رسانه ای رسمی، گزارش های گزینشی، محتویات رسانه ها و وبسایت های زرد و سرگرمی و …  تنها مرجع قضاوت ایرانیان بویژه مسئولان تصمیم گیر در ارتباط با جامعه فرهیخته ایرانیان مقیم مالزی باشد.

2- هرچند پایک نیوز به شدت از فقدان منابع مالی و انسانی رنج می برد و قادر به پوشش خبری تمامی افتخارات شما و یا معرفی شماها  نیست. اما این به معنای ندیدن و یا نادیده انگاشتن موفقیت ها، دستاوردها، و نتایج زحمات شما نیست. لذا هر زمان که احساس کردید که حرفی برای گفتن دارید (مقام یا رتبه ای کسب کردید، جایزه ای برنده شدید، ایده ای به ذهنتان خطور کرد، حرکت و یا تلاش دسته جمعی ای آغاز کردید و …) خود پیشقدم شده و از طریق ایمیل وبسیات به ما اطلاع دهید. قطعا در انتشار هرچه وسیع تر آن از طریق خود و دیگر شبکه های اطلاع رسانی همسو به شما کمک خواهیم کرد.

3-ستون معرفی نخبگان ویژه معرفی شما عزیزان است. نخبه از نظر ما تنها محدود به آنهایی که رسما جایزه دریافت کرده اند، نیست. هرکسی که در هر زمینه ای مقالاتی زیادی منتشر کرده، کتابی تالیف و یا ترجمه نموده، اختراعی ثبت و یا کشفی انجام داده و یا فعالیت فرهنگی، اجتماعی و … شایانی داشته نخبه بوده و شایسته تقدیر است. با ما از طریق ایمیل تماس بگیرید، تا هماهنگی لازم برای معرفی شما را انجام دهیم.

4- ستون “با مالزی نشینان” ویژه انعکاس صدای شما در ارتباط با واقعیت های مالزی و نیز ایرانیان مقیم مالزی است. چنانچه نسبت به هر چیزی و یا هر بخشی از جامعه بویژه نهادها و ارگان های مسئول انتقادی دارید و یا احساس می کنید پیشنهادی برای آنها دارید، برای انتقال آن و انتشار آن با ما تماس بگیرید.

شورای تحریریه پایک نیوز مشتاقانه از طریق ایمیل (Info@paycnews.com) آماده همکاری با شما و نیز شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شماست.

تحریریه وبسیات خبری-تحلیلی پایک نیوز

 

 

 

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>