RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 آوریل 14 - 2:02 ق.ظ بازدید: 20,028 کد:6029
 
وقایع نگاری ایرانیان مالزی در سالی که گذشت به زبان طنز


مالزی-اختصاصی پایک نیوز: اگر همانند سایت پایک نیوز یک وب سایت خبری باشید سیزده به در که می گذرد می بینید که نمی توانید با خیال راحت بنویسید. دلتان می خواهد تمام خبرهای سال گذشته را مرور کنید. یک بار دیگر از رویشان رد شوید و بعد با خیال راحت بروید سراغ خبرهای جدید. باشد که “حول حالنا الی احسن الحال” ، بر حال ما هم اثری کند. بخوانید که در سال 1391 در مالزی و در ارتباط با ایرانیان مقیم مالزی چه گذشت:

بازار جشن ها و کنسرت های ویژه نوروزی هم در مالزی بسیار داغ بود. چند تن از خوانندگان لس آنجلسی ترجیح دادند تا به جای دبی و اروپا و ترکیه، مالزی را هم تجربه کنند. ابی، ستار، گوگوش، داریوش و … از جمله خوانندگانی بودند که عید نوروز را میهمان مالزی نشینان بودند.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در مالزی نیز جشن نسبتا خوبی با حضور عمو پورنگ و یار کوچکش امیر محمد در سالن هایش های برج های دوقلو برگزار کرد و دستکم دل کودکان و نوجوانان را شاد کرد. به خصوص امیر محمد که ترکوند.

در همان اوایل سال برخی از روسای دانشگاه های مالزی سال نو ایرانی ها را تبریک گفتند، مستقیم و غیر مستقیم هم بخشنامه دادند که ایرانی ها تعطیل! یا تو ایام عید کاری به کارشان نداشته باشید.

دادگاه عالی مالزی یک زن ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم کرد و همزمان حکم استرداد مسعود صداقت به تایلند نیز از سوی دادگاهی در مالزی تصویب شد. صداقت می خواست از تایلند فرار کنه، اما نمی دونست که به کاهدون زده.

در اوایل سال همچنین زمزمه هایی مبنی بر رفتن محمد مهدی زاهدی، سفیر ایران از مالزی به گوش رسید. البته از اول هم مشخص بود وی علاقه ای به سفیر بودن در مالزی نداشت.  تصمیمش را برای رفتن گرفته بود.

رئیس خبرگزاری مهر به مالزی آمد و هرجا که رفت و نشست؛ گفت: بخش مالایی زبان خبرگزاری مهر به زودی تاسیس می شود. سال تمام شد! نسخه مالایی راه نیافتاد که هیچ، دفتر منطقه ای جنوب شرق آسیای این خبرگزاری مستقر در کوالالامپور نیز هر روز پژمرده تر شد تا اینکه بسته شد.

نمایشگاه بین المللی کتاب مالزی برگزار شد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تنها ناشر ایرانی شرکت کننده در آن بود.

یک شعبده باز ایرانی در مقابل کی.ال تاور (برج مخابراتی مالزی) به پرواز درآمد.

نمایشگاه نقاشی سالانه مالزی در آکادمی ملی هنر این کشور، با حضور 21 هنرمند ایرانی آغاز به کار کرد.

در روز بیست و پنجم فروردین  کارگاه آموزشی “آشنایی با طب سنتی و تغذیه مناسب” در محل رایزنی فرهنگی سفارت ایران در مالزی برگزار شد.

سه دوچرخه سوار ایرانی (مَشهَدی) که با هدف طی کردن مسیر “جاده ابریشم” سفر خود با دوچرخه به شرق را آغاز کرده بودند، در روز بیست و نهم فروردین وارد کوالالامپور شدند و مدتی را در این کشور طی کرده و همچنین نمایشگاه عکاسی با نام سفیران لبخند در گالری مکعب برگزار کردند.

از فیلم “جدایی نادر از سیمین” با حضور معاون وزیر امور خارجه مالزی رونمایی شد. فیلم جدایی نادر از سیمین در اردیبهشت در سینماهای مالزی به نمایش درآمد. جشن ویژه ای هم در سینمای “سان وی” برای رونمایی از این فیلم برگزار شد. همچنین چندین برنامه از رادیو های معروف مالزی برای نقد این فیلم پخش شد. هرچند که دست اندرکاران فیلم نتوانستند در مراسم فرش قرمزی که در مالزی برگزار شد شرکت کنند اما وزارت فرهنگ مالزی و رادیو های هنری تا آنجا که در توان داشتند این فیلم خوب آقای فرهادی را تحویل گرفتند. دانشجویان ایرانی نیز در این زمینه سنگ تمام گذاشتند و کمپین معرفی این فیلم به دوستان مالایی خود به راه انداختند.

اولین گروه فارسی زبانان مالزیایی در تاریخ 5 اردیبهشت در محل رایزنی سفارت فارغ التحصیل شدند. فارسی آموزان در مراسم فارغ التحصیلی شان یک نمایش اجرا کردند و گفتند که دوست دارند بروند ایران، ولی گوش شنوایی نبود. گروه دوم هم همزمان آموزش زبان فارسی را اغاز کردند، ولی ظاهرا فارغ التحصیلی شان کمی طول کشیده.

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی اختراعات و فناوری مالزی برگزار شد و طبق سنت همه ساله ایرانیان در آن چه به اسم ایران و چه به اسم مالزی بسیار درخشیدند.

برای اولین بار جشن “روز زن ایرانی” در روز بیست و دوم اردیبهشت با حضورحضور بانوان هر دو کشور ایران و مالزی در مرکز تفریحات توریستی خیابان امپنگ برگزار شد. برخی از مقامات برجسته کشور مالزی، از جمله سخنگوی حزب آمنو، در این جشن که با اجرای یاسمین یوسف هنرپیشه و بانوی شایسته مالزیایی برگزار می شد، شرکت کردند. نمایش مد و مدل های ایرانی و .. از جمله حاشیه های این برنامه بود.

یحیی کمالی پور، استاد برجسته ایرانی دانشگاه پردو آمریکا به مالزی آمد. وی که رئیس انجمن جهانی ارتباطات و صاحب ژورنال معروف گلوبال مدیا نیز هست، پنجمین کنفرانس جهانی انجمن تحت مدیریت خود را در هتل ایستانا کوالالامپور برگزار کرد و راه اندازی نسخه مالایی ژورنال گلوبال مدیا را نیز به دانشگاه پو.پی.ام سپرد.

دکتر معماریانی، رایزن علمی سفارت ایران در مالزی گفت: یک هیات بلندپایه از وزارت آموزش عالی مالزی به ایران می روند تا از نزدیک به نظام اموزشی ایران آشنا شوند. این سفر هرگز اتفاق نیافتاد! بعید است ما نفهمیده باشیم.

نمایشگاه عکس به مناسبت فتح خرمشهر در مالزی برگزار شد. در این نمایشگاه آثار عکس و مستندات رضا برجی، جانباز شیمیایی کشورمان به نمایش درآمد.

در روز پنجم خرداد جشنواره فرهنگی سالانه دانشگاه یو.ام برگزار شد. از خیلی از کشورها حضور داشتند، دانشجویان ایرانی هم خوب درخشیدند.

اعلام شد که مالزی اولین مقصد دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. البته رقبا و دشمنان بلافاصله چشممان زدند و  تراژدی دلار آغاز شد!

سازمان خیریه تاسپوترا به مدیرات بانوی ایرانی الهه حشمتی که یک شهروند مالزیایی محسوب می شود بیشتر مورد توجه ایرانیان قرار گرفت. کمک های زیادی از طرف ایرانیان به این سازمان اهدا شد و تقریبا همه رسانه های معتبر ایرانی مالزی با ایشان مصاحبه کردند.

یک ایرانی که در یکی از کالج های کوالالامپور مشغول به تحصیل بود، به جرم  ارتباط  در پرونده‌ی قاچاق 2 کیلو و 161گرم شیشه‌ بازداشت شد. برای اولین بار پای دانشجویان هم به قاچاق باز شد..

دو ایرانی در تاریخ دوازده خرداد به جرم قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شدند.

دولت مالزی در روز چهاردهم خرداد مستندی را در باره قاچاق مواد مخدر در این کشور پخش کرد که در آن ایرانیان نیز دیده می شدند.

اتحادیه اسلامی انجمن ها دانشجویان ایرانی دانشگاه های مالزی یواشکی به اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی شرق آسیا تغییر نام داد. بعضی ها هم پرسیدند چرا؟ ولی جوابی نشنیدند.

پلیس مالزی از انهدام یک شبکه بین المللی قاچاق خبر داد که 15 تن از آنها ایرانی بودند!

با تلاش رایزنی علمی “روز معلم” در مالزی با حضور اساتید ایرانی در مجتمع فرهنگی ناب برگزار شد.  البته آقای زاهدی مراسم روز معلم را به مراسم تودیع و گزارش عملکرد خودش تبدیل کرد و گفت: “اگر بدانید من چه خدمتی به ایرانیان مقیم مالزی و روابط دو کشور کردم، در حد قهرمان ملی از من تقدیر خواهید کرد”. هرچند وی اشاره ای به ماهیت این خدمت نکرد، ولی خّب! اعتماد بنفس داشت دیگه……

در روز سیزدهم خرداد آثار هنری ده هنرمند ایرانی در یکی از گالری های معتبر مالزی به نمایش درآمد.

آیت الله اعرافی، رئیس دانشگاه جامعه المصطفی قم به مالزی آمد و با رایزن فرهنگی، رئیس موسسه فرهنگی-پژوهشی امین، جمعی از دانشجویان و …. دیدار و گفتگو کرد.

هرچند بانک مرکزی شایعه قطع ارز دانشجویی را تکذیب کرد اما اگر شما ارز دانشجویی 1200 تومانی را دیدید ما هم دیدیم!

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در مالزی برگزار شد.

یک باند جعل مدرک در مالزی دستگیر شدند که در لابه لای اسنادشان تعداد زیادی مدرک جعلی برای دانشجویان ایرانی دیده شد. خوبی اش اینجاست که می شود بر سر قیمت مدرک چانه زد. بین خودمان باشد. هنوز هم اگر مدرک لازم دارید می توانید به برخی دست فروش های محترم (ببخشید ایجنت!) در دانشگاه های مخصوصا خصوصی مراجعه کنید و مدرک خود را در اندازه ها و رنگ های مختلف تهیه کنید. اگر سفارش دادید، بگید جشن فارغ التحصیلی هم می خواهید. مبارک است!

15 تیرماه جشن نیمه شعبان و نیز اعیاد شعبانیه در سفارت ایران در مالزی برگزار شد.

کاردار سفارت با رئیس مجلس سنای مالزی دیدار کرد و بیش از همه نقش دانشجویان ایرانی را به وی یادآور شد.

جام فوتسال ویژه ماه رمضان با حضور گسترده تیم های دانشجویی برگزار شد.

بار دیگر یک هموطن در مالزی به اعدام محکوم شد. جرمش هم مواد مخدر بود.

نمایشگاه بازرگانی اسلامی در مالزی برگزار شد و از ایران هم موتر سیکلت سازان! در آن حضور یافتند.

با تلاش سفارت، ایران ایر، ماهان و ایراشیا همایش معرفی جاذبه های توریسی و گردشگری ایران برای مالزیایی ها برگزار شد.

در نهم شهریور دانشگاه یو.ام اعلام کرد که بیشترین دانشجویان خارجی اش از ایران هستند.

در همین روزها نیز رشته های پزشکی دانشگاه یو.اس.ام غیر معتبر اعلام شد. ظاهرا برخی گزارش ها کار خود را کرده بودند.

پنجاه و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزی در حالی در خرداد ماه برگزار شد که دوم شدن نماینده ایران باعث شگفتی همگان شد.

هشت عضو خانواده ای ایرانی از حکم اعدام برای قاچاق مواد مخدر تبرئه شدند.

به دو ایرانی اتهام دزدی هم زده شد، آنهم تنها به خاطر سرقت 50 رینگیت ناقابل!!.

پس از ماه ها بی خبری، بالاخره اعلام شد که عنیفه امان، وزیر خارجه مالزی، به نمایندگی از این کشور در اجلاس نم در تهران شرکت خواهد کرد. نخست وزیر از ترس از دست دادن صندلی اش نه خودش رفت تهران و نه گذاشت محی الدین برود! شاید هم فشار آمریکا و عربستان بود.

یک ایرانی در نزاع خیابانی در کوالالامپور کشته شد. شاید این اولین ایرانی بود که در مالزی و در یک نزاع خیابانی کشته می شود.

ماه رمضان آمد و رفت و روزه گرفتیم و افطار کردیم و افطارمان عجیب و غریب بود از بس که برنج ابی رنگ خوردیم و شیرینی نارگیلی و ….. مراسم شب های احیاء برقرار بود و  ایرانیان در نماز عید فطر هم شرکت کردند.

اگر در ایران به زلزله زدگان کمی کم محلی شد، که شد! در مالزی سازمان هلال احمر این کشور برای جمع آوری کمک های مردمی به زلزله زدگان ایرانی اعلام آمادگی کرد. مرسی!.

ایران یک قرارداد مهم نفتی با مالزی را لغو کرد. هرچند در شرایط تحریم بود، ولی رو کم کنی خوبی بود. هرچند همچنین اعلام شد که مالزی واردات نفت از ایران را کاهش داد.

مالزی تمایلش را به اعزام بیشتر گردشگر به ایران اعلام کرد. البته فقط اعلام کرد!.

سفارت در اطلاعیه ای اعلام کرد که بیشتر خدماتمان به دانشجویان آن لاین می شود.  شکر خدا دیگر نیازی نیست زیاد پشت گیت منتطر بود.

در روز دهم مرداد بانک مرکزی قطع ارز دانشجویی را تکذیب کرد.

مراسم شبی با شهریار در 31 ام شهریور در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی سفارت برگزار شد.

ششم شهریور یک زوج ایرانی به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شدند.

نمایشگاه گردشگری در مالزی برگزار شد و برای اولین بار ایران نیز در آن حضور یافت.علاوه بر این هفته فرهنگی کرمان نیز در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد.

قیمت دلار با چنان سرعتی شروع به بالا رفتن کرد که ضربان قلب دانشجویان نتوانست تعقیبش کند و مجبور شد بایستد. صدای اتحادیه انجمن های اسلامی شرق آسیا نیز بالاخره درآمد.

جشن میلاد امام رضا (ع) در مالزی به خوبی و خوشی برگزار شد.

پلیس مالزی اینبار از بازداشت 10 ایرانی خبر داد! ماشاء الله هر روز بیشتر از دیروز!.

از ششم مهر ارز دانشجویی رسما حذف شد. حداقل دانشجوها توانستند به جای تلف کردن وقتشان در سایت نشا، وقتشان را در جاهای خوشگل تری مثل فیس بوک تلف کنند و با دوستانشان در ایران و بقیه کشور ها درد و دل کنند.

شهریه مدرسه امام خمینی (ره) مالزی برای ایرانیان آنقدر بالا رفت که خانواده ها ترجیح دادند بچه هایشان بروند و یاد بگیرند چگونه ناسی گورن و ناسی ایام (پلو و مرغ) درست کنند. بعضی ها ول کن این مدرسه نیستند! نه همه! بعضی ها.

در شهریورماه با حضور دختر ماهاتیر محمد، از کتاب مصور “نقشه تعیین شده” که توسط نفیسه مطلق، روزنامه نگار و دانشجوی دکتری ارتباطات، تالیف و گردآوری شده بود، رونمایی شد. دختر ماهاتیر برای خانم مطلق سنگ تمام گذاشت و مقدمه هم نوشت.

ماموریت دکتر معماریانی، رایزن علمی حالا سابق سفارت تمام شد و وی به ایران برگشت. وی حداقل یک پیام خداحافظی برای ملت نوشت و روی سایت گذاشت. دستش درد نکند.

در چهارم مهر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با صدور حکمی “سیدحسن تاجیک” را به عنوان رایزن علمی و سرپرست جدید دانشجویان ایرانی در منطقه جنوب شرق آسیا  منصوب کرد. آقای تاجیک پس از ورود به مالزی، بلافاصله دست به کار شد. دیدارهایی با برخی از دانشجویان برگزار کرد. برخی از اساتید را هم دید و چند بار هم با لباس شخصی در دانشگاه های خصوصی مشاهد شد.

دو ایرانی به 9 سال زندان محکوم شدند. طبیعتا به خاطر قاچاق مواد مخدر!.

دکتر زاهدی، سفیر سابق کشورمان برگشت ایران تا کارهای مهم تری از کارهایی که در کوالالامپور می کرد انجام بدهد. دعای خیر ما بدرقه راهشان…

در نوزدهم مهر ماه سید محمد جلال فیروز نیا، سفیر سابق ایران در یمن به عنوان سفیر جدید ایران در مالزی تعیین شد. یمن کجا! مالزی کجا!. ما هم فراخوان زدیم تا مردم مشکلاتان را رک و پوست کنده با ایشان در میان بگذارند. امیدواریم شنیده باشند!

با وجود اینکه هزاران دانشجو در مالزی داریم، دریغ از برگزاری یک روز دانشجو مناسب!! البته ما کار خودمان را کردیم! و یاآدوری کردیم.

دلار اینقدر بالا رفت و بالا رفت و بالا رفت که در رقابت با  تکذیب های پینوکیوی ایران به فینال مسابقات رسید!

صدا وسیمای ایران دفتر کوالالامپور زد به سیم آخر و یک ویئو جانانه در ارتباط با وضعیت دلار و نیز اوضاع دانشجویان ایرانی در مالزی ساخت. خبرنگار صدا و سیما کاردار سفارت را روی میز نشاند و سین جین کرد. بعضی ها از این ویدئو ناراحت شدند و بعضی ها هم خوشحال. صدا وسیماست دیگه!.

کاردار سفارت ایران هم آب پاکی روی سر دانشجویان ریخت و دلداری داد که اوضاع دلار اصلا بهتر از این بدتر نمی شود. وی گفت “ما که کاری نمی توانیم بکنیم، ولی قول می دهیم به تهران منتقل کنیم”. احتمالا خیلی ها در تهران از جمله نمایندگان مجلس، منتظر این بودند که مشکلات ما را از زبان ایشان بشنوند/ شاید هم به این بهانه دوباره مورد عنایت قرار دهند.!

اما با تمام این حرف ها دولت مالزی به سیزده دانشجوی ایرانی بورسیه کامل اعطا کرد. یکی هم بالاخره این بچه ها را دید!

موسسه فرهنگی-پژوهشی امین سومین سمینار اسلامی سازی دانش را برگزار کرد. دو سمینار اول و دوم آن سال قبلش برگزار شده بود. این موسسه یک یادداشت تفاهم همکاری نیز با دانشگاه یو.آی.تی.ام امضاء کرد و بلافاصله 12 استاد این دانشگاه را راهی ایران کرد. موسسه فرهنگی-پژوهشی امین چندین کتاب نیز از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه و روانه بازار مالزی کرد.

روزنامه نیواستریتزتایمز مالزی گزارش مفصلی از غذاهای ایرانی، بویژه کباب ایرانی نوشت. البته معلوم نیست رستوران تکتاز چقدر پول بابت این گزارش داده، اما هرچه داده دستش درد نکنه! خیلی خیلی ارزش داشت.

دوباره دو ایرانی به 9 سال زندان و 10 ضربه شلاق محکوم شدند.

دهم آذر علی کریمی به مالزی آمد. در برنامه سالانه فداسیون فوتبال آسیا، فدراسیون فوتبال ایران به عنوان بهترین فدراسیون آسیا انتخاب شد!. هرچند لباس ها و کت و شلوار کفاشیان نشان می داد که برای این انتخاب نیامده، ولی خیلی خوش به حالش شد. بعدا شاهین رحمانی، کارشناس ای.اف.سی به داد وی رسید  و اعطاء این جایزه را توجیه کرد. علی کریمی هم هرچند جایزه بهترین بازیکن سال را نگرفت اما جایزه باحال ترین فوتبالیست ایرانی را بین مردم بدست آورد.

سفیر ایران بالاخره استوار نامه خود را تقدیم پادشاه مالزی کرد. البته وی قبل از آن با وزیر علوم، وزیر دفاع و رئیس مجلس مالزی نیز دیدارهایی داشت.

یک ایرانی دیگر به جرم قاچاق 5 کیلو ناقابل مواد مخدر بازداشت شد.

اواسط سال خبرگزاری ایرنا دید که انگار خبر خیلی مهمی هم در مالزی و کلا جنوب شرق آسیا نیست و سایت ها بیشتر دارند اخبار حراج های آخر فصل را منعکس می کنند. بنابراین رفتن را بر ماندن ترجیح داد؟! به سلامتی!

اگر دفتر خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری مهر در مالزی بسته شد، ولی غمی نیست. به جاش ایسنا آمد. ایسنای مالزی با فیس بوک آمد.

مالزی گفت نیم نگاهی به بازار ایران برای صادرات گوشت گاو دارد!.

نمایشگاه مشترک هنرمندان مالزیایی، کره جنوبی و ایرانی در مالزی برگزار شد.

اینبار نه رایزنی علمی، بلکه رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و تحقیقات گفت که ارزیابی جدیدی از دانشگاه های خارجی در راه است. خیر است ان شاء الله.

جشن عید غدیر در مالزی برگزار شد.

فیلم مشهور “کلاه قرمزی و بچه ننه” به مالزی آمد و در این کشور اکران شد.

بذرافشان، معاون وزیر علوم از اخراج 70 دانشجوی ایرانی خبر داد. وی هیچ دلیلی برای این اخراج قید نکرد. این خبر در مالزی توسط مسئولان مربوطه نه تایید شد و نه تکذیب.

دلار لعنتی بهانه به دست ایران ایر و ماهان هم داد تا بلیط هایشان را گران کنند!.

هجدهم آذر آرش حبیبی لشکری، دانشجوی ایرانی مقطع دکتری دانشگاه تکنولوژی مالزی موفق شد درگروه “امنیت کامپیوتر” تنها مدال طلای کاروان مالزی در مسابقات بین المللی کامپیوتر را دریافت کند. دست مریزاد. وی البته مصاحبه جانانه ای انجام داد و گفت برای موفقیت باید خیلی چیزها را ندید و نشنید. به حق چیزهای نشنیده و ندیده!! .

دومین نشست روسای دانشگاه های اسلامی در مالزی آغاز به کار کرد. از ایران نمایندگان دانشگاه جامعه المصطفی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی حضور یافتند. البته چون هر دو در مالزی بودند، گفتند یه سری به ای نشست بزنیم.

بیست و دوم آذر چند ایرانی به جرم ( حدس بزنید!) در مالزی بازداشت شدند.

یک دادگاه در مالزی رسیدگی به پرونده فرد متهم به اختلاس بیش از 127 هزار رینگیت (بیش از 127 میلیون تومان) در دفتر ایران ایر در کوالالامپور را آغاز کرد. ظاهرا متهم کارمند محلی بوده است. البته دفتر هواپیمایی ایران ایر جوابیه داد و این خبر پایک نیوز را تکذیب کرد!! ما هم کم نیاوردیم و جواب دادیم و گفتیم که منبع ما کجا بوده است.

نهمین همایش دانشگاه های اقیانوسیه هم در مالزی برگزار شد و از ایران تنها دکتر محسن میری به نمایندگی از جامعه المصطفی در آن حضور یافت.

از شانس بد دانشجویان، پرواز های ایر اشیا به ایران که روی بعضی شرکت های هواپیمایی را کم کرده بود، از اواسط اکتبر قطع شد. البته ایراشیا دیگر کلا اون ایراشیا سابق نیست. حتی با مالزی هم نساخت و دفتر اصلی خود را به اندونزی منتقل کرد.

ایرانیان مالزی شب چله را به خوبی گرامی داشتند! به خصوص در مدرسه امام خمینی کوالالامپور!.

جشن میلاد پیامبر (ص) و نیز امام جعفر صادق (ع) در سفارت برگزار شد.

هشتم بهمن ماه یک دختر خانم ایرانی که  در کوالالامپور توسط یک تاکسی و همدستانش ربوده شده بود، برای آزادی خود مجبور به پرداخت 2000 رینگیت (2 میلیون و 200 هزار تومان) شد.

نمایشگاه نقاشی مریم آلادپوش در کوالالامپور برگزار شد.

برخی از تلاش های سفارت بالاخره جواب داد و در یک نوبت 4 ایرانی زندانی و در نوبت دوم 5 ایرانی زندانی از زندان های مالزی آزاد شدند.

دادگاه شریعت مالزی پس از دوسال کش و قوس رای به تبرئه آقای رادمرد داد. پرونده وی به اتهام تبلیغ شیعه در مالزی دو سال در جریان بود.

بالاخره یک نفر از مسئولان بلندپایه  سفارت ایران در مالزی اذعان داشت که ایرانیان مالزی هم دغدغه وطن دارند. ان شاء الله که تایید ایشان خط بطلانی باشد بر فرافکنی برخی ها در ایران! البته اصلا  منظور نمایندگان مجلس نیست!.

مراسم 22 بهمن برگزار شد و در آن از دانشجویان برتر ایرانی دانشگاه های مالزی تقدیرشد. این دانشجویان تنها از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم بودند.

قرعه کشی رقابت‌های تیم های فوتسال جام فجر مالزی در مجتمع فرهنگی ناب (همان رستوران ناب) برگزار شد. این جام بعدا به مناسبت دهه فجر با حضور ایران، ونزوئلا، افغانستان و مالزی بعد بین المللی به خود گرفت و در کوالالامپور برگزار شد.

سفارت جشن دیپلماتیک نیز برای 22 بهمن برگزار کرد که از چشم خبرنگار روزنامه مالایی نیواستریتز تایمز غافل نماند!

حسین قلی زاده دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه یو ام مالزی موفق به کسب جایزه Forchheimer ، ارزشمندترین جایزه در حوزه ارتوز و پروتز گردید.

کالج هنر و سینمای دانشگاه ناتینگهام، شعبه مالزی نشست نقد و بررسی فیلم جدایی نادر از سیمین برگزار کرد.

یک خانم ایرانی به همراه دخترش در فرودگاه بازداشت شدند. این هم نتیجه ورود خانوادگی به یک بزینس است.

رحیم مشائی خواست خودی نشان بدهد، به وزرای علوم و بهداشت  دستور داد: به دانشجویان خارجی برسید. بعضی ها هم کشف الاسرار کردیم.

تور دوچرخه سواری لانکاوی آغاز شد و در آن غیور مردان ترک تبریزی از کشورمان رکاب زدند.

انجمن علمی-فرهنگی دانشجویان ایرانی دانشگاه یو.ام پنجاهمین نشست کتابخوانی خود را هم پشت سر گذاشت!

ایسام یوپی.ام هم در ادامه فعالیت های دانشجویی خود، شب شعر و شب چهره های ماندگار برگزار کرد.

رایزنی فرهنگی برای برگزاری نشست نخبگان فراخوان داد. پنجم اسفند اولین جلسه سلسله سخنرانی های نخبگان ایرانی مقیم مالزی برگزار شد. برخی ها انتقاداتی کردند. رایزنی فرهنگی هم جواب داد. تقبل الله آقا.

گفته شد تعداد دانشجویان ایرانی در مالزی روز به روز کمتر می شود. ما که آمار دقیقی نداریم. اما اون از مسئولان وزارت علوم  که می گویند خیلی از آنها برگشته اند، این از ایجنت های دانشجویی مالزی که نه خیر، نه تنها کم نشده، که بیشتر هم شده! البته اینبار پولدارترها می آیند.

همزمان با روز جهانی زن، نمایشگاه آثار نقشی هنرمندان 11 کشور از جمله ایران با حضور ماهاتیر محمد افتتاح شد.

مالزی از نیمه های اسفند کم کم حال و هوای نوروزی به خود گرفت. ماهی های قرمز و سبزه و سفره هفت و سین و …. در فروشگاه های ایرانی نمودار شد.

بخش خانواده رایزنی فرهنگی مسابقه سفره رنگین هفت سین را برگزار کرد، البته قبل از عید!

در روز 29 اسفند 91، ناگهان خبر درگذشت یک دانشجوی دختر ایرانی در مالزی حداقل ما را که متوجه آن شدیم و دوستان و نزدیکانش را در شوک فرود برد. خ. ر دانشجوی لیسانس رشته معماری در یکی از دانشگاه های خصوصی بود، که در منطقه دامن سرا زندگی می کرد. البته خانواده وی بنا به دلایلی اجازه انتشار جزئیات این خبر را ندادند و گفتند بعدا! خدایش رحمت کند.

و سرانجام در عصر روز 30 اسفند، ایرانیان مقیم مالزی در شرایطی کاملا متفاوت با سال های گذشته در حالی سال نو شمسی را جشن گرفتند که خیلی ها اعضاء خانواده هایشان دیگر در کنارشان نبودند، خیلی ها هم نتوانستند بروند ایران، از کنسرت های نوروزی و تورهای آنچنانی خبری نبود، شاپینگ های بزرگ مالزی فقط ایرانیان را کم داشت…. ان شاء الله درست می شود….

توضیح: این گزارش بیشتر براساس انچه که در وبسایت خبری – تحلیلی پایک نیوز، خبرگزاری مهر و چند وبسایت دیگر ثبت شده بود تنظیم شده و به معنی انکار و یا نادیده انگاشتن سایر رویدادها و یا برنامه های مرتبط با ایرانیان، بویژه بسیاری از موفقیت هایی که ایرانیان عزیر طی سال گذشته در مالزی بدست آورده اند و در این گزارش از قلم افتاده اند، نیست.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

7 Responses to “وقایع نگاری ایرانیان مالزی در سالی که گذشت به زبان طنز”

 1. Josein :

  شما به کجا وابسته هستید؟

 2. Sofia :

  چه کار بسیار قشنگی. ایول، خوشم آمد. کاش می شد همه جا همچین جمع بندی های تمیزی داشت تا بدون چی به چیه کی به کیه! ممنون از لطف شما

 3. مهدی :

  قهرمان ملی زاهدی رو خوب اومدی. الان این قهرمان کجاست؟

 4. مهتاب :

  چه خبره اونجا از قاچاق؟ یکی درمیون بازذاشت قاچاقچی بود که

 5. Malezi :

  khaili as chizha va vaghayee mohem ro ja andakhtin

 6. Chiniyar :

  How many Iranians are living in Malaysia? anybody can update me?

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>