RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 ژوئن 12 - 4:16 ق.ظ بازدید: 17,494 کد:6439
 
سیاست مالزی در قبال سوریه باید تغییر کند

مالزی: یک نویسنده مالزیایی معتقد است بحران جاری در سوریه نبرد بین شیعه و سنی نیست و مالزی باید در سیاست جاری خود در ارتباط با بحران سوریه تجدید نظر کند.

به گزارش پایک نیوز، اسماعیل هشام یحیی در مقاله ای در پایگاه اینترنتی مالیزیا اینسایدر با عنوان “نبرد سوریه نبرد شیعه و سنی نیست”، می نویسد: در روز 15 ماه می گذشته در مجموع 107 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل از جمله مالزی، در قطعنامه ای با محکوم کردن دولت سوریه خواستار انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور شدند. در این قطعنامه اگرچه قتل و کشتار و نیز استفاده از سلاح های شیمیایی محکوم شده است، اما هیچ اشاره ای به قتل و کشتار غیر نظامیان و نیز استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم توسط شورشیان که علیه دولت بشار اسد می جنگند، نشده است.

بنا به این گزارش، مقاله در ادامه با انتقاد از همراهی مالزی با آمریکا و اسرائیل در حمایت از قطعنامه های ضد سوری که عمدتا از سوی قطر و عربستان پیشنهاد شده اند، نقش سوریه در مقابله با نفوذ اسرائیل و آمریکا در جهان اسلام را یادآور شده است.

 به نظر نویسنده، مالزی نباید در ارتباط با سوریه در مقابل کشورهای قدرتمندی چون روسیه، چین و ایران قرار گیرد که از بشار اسد حمایت می کند و بهتر است همانند کشورهایی همچون اندونزی، هند، آفریقای جنوبی، برزیل و 55 کشور دیگر موضع بی طرفی اعلام کند. چرا که حتی اگر بخواهیم تعداد کشورهایی که در قطعنامه اخیر اعلام بی طرفی داشته اند را با قطعنامه ضد سوری ماه آگوست گذشته مقایسه کنیم، تعداد آنها افزایش یافته و این نشان می دهد که بیشتر کشورها به سمت بی طرفی در قبال بحران سوریه روی آورده اند. یعنی در قطعنامه قبلی 133 کشور علیه سوریه رای داده بودند، اما در قطعنامه 15 ماه می جاری  تنها 107 کشور!.

نویسنده در ادامه حمله نظامی اسرائیل به سوریه را یادآور شده و می نویسد: این حمله وضعیت جنگ در سوریه را شوار تر ساخته است.

به نظر نویسنده، امروزه جنگ سوریه در کشورهای اسلامی به یک موضوع حساس تبدیل شده است، چرا که آنها معتقدند که جنگ سوریه در واقع نبرد بین شیعه و سنی است!، اما این کاملا غلط است و کشورهای اسلامی نباید به دام آمریکا و متحدانش بیافتند و این جنگ را جنگ شیعه و سنی بداند چرا که در این صورت نبرد فرقه ای گسترش یافته و همانند آنچه امروز در عراق صورت می گیرد خواهد شد. اگر این وضعیت ادامه یابد، لبنان اولین قربانی بعدی پس از سوریه خواهد بود.

نویسنده در ادامه می نویسد: چرا کشورهای اسلامی برعکس، اینطور فکر نمی کنند که جنگ سوریه در واقع جنگ بین غرب و ایران است که در آن آمریکا به نمایندگی از غرب تلاش می کند تا کشورهایی همچون سوریه را که مخالف حمله آمریکا به ایران هستند را نابود کند. نباید فراموش کرد که ناتو قبلا همین کار را با لیبی، که آن هم مخالف حمله آمریکا به ایران بود، کرد. در واقع آمریکا و اسرائیل تلاش می کنند تا از طریق سیاست “تفرقه بیانداز و حکومت کن” بر منطقه غلبه نمایند.

نویسنده در ادامه به قدرت پروپاگاندای غرب اشاره می کند که توانسته به خوبی در کشورهای منطقه اپوزیسیون داخلی را در مقابل دولت ها قرار داده و برای کشورهای مسلمان خاورمیانه بحران درست کند. آنچه که در اینجا جالب و غیر قابل باور می نماید، قدرت نظامی گروه های اسلامی تندرو است که (به ظاهر علیه آمریکا بوده) اما در اینجا دقیقا در صف آمریکا، اسرائل و ناتو قرار گرفته و به آنها خدمت می کنند.

این مقاله می افزاید: اگر خوب دقت کرده باشیم، می بینیم که ایران و سوریه دو کشور مخالف سرسخت آمریکا هستند. لذا این بدان معناست تمام آنهایی که در مقابل ایران و سوریه بوده و با نظام بشار اسد می جنگند، در کنار آمریکا، اسرائل و ناتو قرار دارند. آیا این بدین معناست که ما که همواره مخالف آمریکا در خشونت و تروریسم هستیم، امروزه در بحران سوریه در کنار آمریکا قرار گرفته ایم!!

لذا همانطور که بسیاری از تحلیلگران خاطرنشان ساخته اند، جنگ سوریه یک جنگی است که از مدت ها پیش توسط آمریکا، اسرائل و ناتو طراحی شده و هدف از ان تضعیف سوریه است و در این راستا آمریکا و اسرائیل به شدت از گروه های اسلامی مبارز از جمله القاعده حمایت می کنند. و حتی به انها وعده همکاری بعد از سقوط بشار اسد نیز داده اند. به عنوان مثال نگاه کنید به طرح انگلیس برای تشکیل منطقه پرواز ممنوع در سوریه، جمایت نظامی ترکیه از مبارزان مسلح، رهبران گروه های نظامی سوری که عمده آنها رهبران گروه های تروریستی در لیبی بوده اند و ….

همه این شواهد نشان می دهد که جنگ در سوریه جنگ فرقه ای و یا مذهبی نیست. به عبارت دیگر این جنگ جنگ شیعه و سنی نیست. لذا کشورهایی همچون مالزی اگر احتیاط نکنند و در دام غرب بیافتند، آسیب های بیشتر به مسلمانان خواهند زد. البته ما منکر این نیستیم که بشار اسد ظالم است و به مسلمانان ظلم کرده است، اما اگر احتیاط نکنیم، آسیب بیشتری به مسلمان خواهیم زد. نگاه کنید که چه برسر عراق، یمن، لیبی، پاکستان، و …. آمده است.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>