RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 جولای 26 - 3:41 ب.ظ بازدید: 14,009 کد:6647
 
جنبش السجاد در مالزی، جنبشی با الهام از ایده دکتر شریعتی

مالزی- پایک نیوز: این روزها نام یک جنبش فرهنگی و اجتماعی در محافل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مالزی برسرزبان ها افتاده که نام آن جنبش “السجاد” و برگرفته از ایده معلم شهید دکتر علی شریعتی به مضمون “یاور مظلومان” می باشد.

بنا به این گزارش، جنبش السجاد در سال 2012 توسط دکتر محد فیضل موسی (معروف به فیصل تهرانی) تاسیس شده است. دکتر موسی فارق التحصیل دانشگاه هنری دوننت سوییس می‌باشد. وی سابقه فعالیت در کرسی حقوق بشر و اخلاق در همکاری‌های بین المللی سازمان یونسکو در دانشگاه برگامو ایتالیا و مرکز حقوق بشر و اختلاف فرهنگی جنبش عدم تعهد در ژنو را نیز دارا می‌باشد. هم اکنون دکتر موسی عضو تحقیقاتی “انستیتو جهان مالایی و تمدن” در دانشگاه ملی مالزی میباشد.

براساس آنچه در صفحه شبکه فیس بوک جنبش السجاد می توان مشاهده کرد،  ماموریت این جنبش “توانمند سازی سرکوب شدگان(مظلومان) به صورت آکادمیک” ذکر شده است. همچنین در توضیحات این صفحه آمده است “جنبش السجاد جهت همکاری برای ترویج حقوق بشر (آزادی در انتخاب دین) تشکیل شده است. این جنبش خود را “دوست مظلومان” میداند. این ایده سابقا توسط دکتر علی شریعتی مطرح شده است و به نام علی زین العابدین یا السجاد که نوه پیامبر اسلام بوده است نام گرفته است.”
در توضیح علت نامگذاری به اسم امام سجاد(ع) قسمتی از رساله حقوق آن حضرت آمده است.

در صفحه رسمی جنبش عکس ها و مطالبی از نلسون ماندلا ، دالایی لاما و ماهاتما گاندی در مدح حقوق بشر توسط این رهبران دینی و سیاسی به دفعات تکرار شده است. همچنین عکسی از آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با نلسون ماندلا هم در صفحه موجود می باشد. عکس ها و مطالب متعددی هم از دکتر علی شریعتی و تفکرات ایشان و همچنین عکس هایی از منزل ایشان در تهران نیز در صفحه موجود است.

 همچنین در  پست های اخیر صفحه تبریکی هم به جنبش مردمی مصر به علت حرکت های مردمی‌شان گفته شده است.  پستی هم مبنی بر نکوهش بریده شدن سر یک کاتولیک در سوریه توسط اسلام گرایان آمده است که در آن ذکر شده “این اسلام نیست. این سلفی گرایی هست که توسط آمریکا- سعودی-قطر و ترکیه بنا شده است.”

در مطلبی دیگر عکسی از ملاقات آیت الله سید محمد سعید حکیم و اگنیوش فعال اجتماعی هندی در قم نیز کار شده است.

همچنین عکسی از آیت الله علی خامنه ای در حال صحبت و محبت کردن با یکی از ایثارگران 8 سال دفاع مقدس و در پست قبلی هم عکسی از پاپ فرانسیس در حال محبت کردن به یک معلول امده است.

عکس ها و گزارش هایی از کنفرانس اتحادیه کشورهای اسلامی در تهران نیز در صفحه موجود میباشد.

همچنین عکسی از حجه السلام سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران همراه با ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی هم در صفحه آمده است.

اینطور که از مطالب صفحه بر می آید دکتر موسی و همکارانش در جنبش السجاد شدیدا تحت تاثیر تفکرات دکتر علی شریعتی و کشور ایران می باشند. اما اینکه رویکرد سیاسی خاصی را دنبال کنند زیاد بنظر محرز نمی آید.

پایک نیوز می افزاید: یکی از مهمترین فعالیت های این جنبش در روزهای اخیر که باعث شهرت بیشتر آن شده، موضع گیری شدید این جنبش علیه فعالیت های ضد شیعی در مالزی است که اخیرا رواج یافته است.

این جنبش حدود یک ماه پیش که رسانه های مالزیایی از فراخوان مشترک تون ماهاتیر محمد و سید محمد خاتمی برای اتحاد شیعه و سنی خبر داده بودند، بلافاصله با صدور اطلاعیه ای و با اشاره به سابقه طولانی مالزی در انجام فعالیت های ضد شیعی، تون ماهاتیر محمد و کشور مالزی را به عدم صداقت محکوم کرد.

همچنین در روزهای اخیر که بار دیگر فتوای “ممنوعیت فعالیت شیعه” در مالزی مورد توجه قرار گرفته و محدودیت هایی علیه فعالیت های شیعیان در این کشور بویژه در ایالت کداح صورت می گیرد، جنبش السجاد با اتخاذ مواضع مخالفت جویانه با این تجرکات پرداخته است.

برای مشاهده صفحه فیس بوک جنبش السجاد اینجا کلیک کنید.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>