RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2013 اکتبر 11 - 11:39 ب.ظ بازدید: 24,740 کد:7032
 
پاسخ سفیر به دغدغه ایرانیان مالزی در ارتباط با مسائل اخیر

پایک نیوز- مالزی: سفیر ایران در مالزی امروز در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران ایرانی مقیم مالزی به بررسی آخرین تحولات در ارتباط با ایران در عرصه بین الملل و نیز روابط ایران با مالزی پرداخت.

به گزارش پایک نیوز،جلال فیروزنیا در ارتباط با مهمترین مسائل و چالش های اخیر ایرانیان در مالزی خاطرنشان ساخت که “حتی یک مورد اعدام در ارتباط با ایرانیان زندانی در مالزی نداشته ایم”، “سفارت به جد در حال پیگیری امور ایرانیان زندانی در مالزی بویژه محکومین به اعدام است”، “ایرانیان به هیچ عنوان وارد مسائل داخلی مالزی به ویژه در ارتباط با مسائل شیعه و سنی نشوند” و …

بنا به این گزارش، در این کنفرانس خبری که عصر امروز با حضور خبرنگاران پایک نیوز، ایرنا، ایسنا، توریست و صداو سیما در ساختمان سفارت ایران در کوالالامپور برگزار شد، سفیر ایران در ابتدا ضمن خیر مقدم به خبرنگاران گفت: با روی کار آمدن دولت حسن روحانی پیش بینی ها و ارزیابی ها این هست که فضای جدیدی در روابط بین الملل ایران به وجود آمده و خواهد آمد و این فضای جدید در آینده پررنگ تر هم خواهد شد و روابط بین الملل ایران توسعه بیشتری در ابعاد مختلف و مناطق مختلف پیدا خواهد کرد. در همین چهارچوب ما هم فکر می کنیم که افق های جدیدی می تواند در روابط ایران و مالزی به وجود بیاید و می بتوانیم این زمینه ها را محقق کرده و به صورت اجرایی در چهارچوب منافع دو کشور پیگیری کنیم. بعد از انتخابات ما به صورت مشخص حرکت مثبتی که انجام شد سفر آقایمحی الدین یاسین و ماهاتیر محمد برای شرکت در مراسم تحلیف جناب دکتر روحانی بود که در چند سال گذشته بالاترین سطح تحرک سیاسی مالزیایی ها با ایران بود که ولو سفر کوتاه اما ملاقات بسیار موثری توسط این دونفر با رئیس جمهور انجام شد که بحث هایی هم در باره توسعه روابط بین دو کشور انجام شد. البته در دو ماهه اخیر مسائلی هم در مالزی پیش آمده که ایرانیان عزیز را نگران کرده که من ترجیح می دهم این مسائل را از زبان شما عزیزان بشنوم. انشا… سعی خواهیم کرد که از این به بعد این نشست ها را هر سه ماه یک بار داشته باشیم و در این فاصله هم اگر لازم بود واقتضای خاصی وجود داشت در خدمت دوستان خواهیم بود.

سوال: اگر ممکن است، در مورد وضعیت زندانی ها که در هفته های اخیر موضوع داغی بود و کارهایی که سفارت انجام داد و بحث استرداد محکومین توضیح بدهید؟

سفیر: از آنجا که در ارتباط با این بحث ممکن است سوال خیلی ها باشد اجازه بدهید که من توضیح مفصل تری بدهم که تمام جوانب امر را بپوشاند.

سفارت برنامه جامع و کاملی برای بحث زندانیان اینجا داشته و دارد. نکته اول اینکه ما احیانا شاهد باشیم که آمار زندانی ها در مالزی هرروز افزایش پیدا بکند این اصلا خوشایند نیست و ما حتما باید روند پیش گیری از روند افزایش زندانی ها را داشته باشیم که بیشتر باید از طریق اطلاع رسانی انجام شود. مالزی همانطور که خود مقامات آن نیز اذعان دارند به عنوان محلی برای ترانزیت مواد مخدر شناخته شده است. حتما باید اطلاع رسانی گسترده ای بشود که ایرانی های عزیز متوجه باشند که در دام شبکه های فعال قاچاق مواد مخدر در مالزی نیفتند. البته باند های خلاف کار دیگری هم هستنداز جمله قاچاق انسان که کم و بیش در مالزی فعالند و هموطنان ما باید مراقب باشند که در دام اینها هم نیفتند تا هم دچار ضرر و زیان نشوند و هم گرفتاریهای دیگر پیدا نکنند. رعایت قوانین مالزی برای کسانی که به مالزی می آیند خیلی مهم است که البته ایرانی ها همواره آن را رعایت کرده اند.

 محور دیگر بحث همکاری پلیس و سازمان های مبارزه با مواد مخدر در دو کشور است که ما در صدد فعال کردن این همکاری ها هستیم و با وزرات کشور و دادستانی مالزی هم صحبت هایی انجام شده است. ما مایل هستیم همکاری رسمی دو کشور در امر مبارزه با مواد مخدر بیشتر باشد.

 بحث دیگری سرکشی مرتب  و روزانه به زندان های مالزی است و کمک هایی که باید به دلایل مختلف به زندانیان برسد این امر توسط بخش کنسولی انجام شده و خواهد شد. هم وطنان ما به هر دلیلی که به زندان افتاده باشند ما به عنوان سفارت وظیفه داریم به حقوق این افراد رسیدگی کنیم، به آنها پول و دارو برسانیم و در تماس با وکلا به آنها کمک کنیم. هرچند که گاها متاسفانه خود زندانی ها از قبول آن سر می زنند. تلاش ما اینست که کسانی که نمی توانند به هر دلیلی وکیل بگیرند ما کار حقوقی منسجمی برایشان انجام دهیم. بودجه لازم ار تهران تامین شده و با وکلای زبده ی مالزیایی تماس گرفته شده و ما بحث پرونده ایرانیان زندانی را با آنها باز کردیم. امیدواریم که با این کار بار قابل توجهی از این پرونده ها کم شوند و روند رسیدگی به آنها تسریع شود. این البته نیاز به بودجه بیشتر و همکاری و مساعدت مردمی هم دارد اما انشا… با این پیگیری جدید بخشی از ایرانی های زندانی در مالزی آزاد خواهند شد.

بحث دیگر موضوع موافقت نامه ها از جمله انتقال محکومین است که ما پیش نویس آن را به طرف مالزیایی دادیم که آنها هم آن را بررسی اجمالی کردند و گفتند که تا ژانویه به آن پاسخ خواهند داد. انشا.. اگر این موافقت نامه امضا شوددادستان مالزی می گفت  حدود 24 نفر از زندانیان ایرانی  می توانند فعلا به ایران منتقل شوند. و همینطور موافقت نامه ای بین دادستانی دو کشور هست که مالزی پیش نویس اش را به ما داده و اگر نهایی شود  با همکاری منظم و دوره ای بین دادستانی دو کشور روند رسیدگی به این پرونده ها را تسریع خواهد بخشید.

محور جدید دیگر مشارکت خود ایرانیان عزیز مالزی نشین است که نیت خیر دارند و می خواهند در این امر خیر مشارکت بکنند. پیشنهاد هایی از طرف خود ایرانیان به سفارت انجام شده است و ما بنا داریم که از آنها حمایت بکنیم. حالا چه در بحث کمک رسانی و چه در پیگیری های حقوقی.

مکانیزم عفو ایرانیان زندانی در مالزی  را هم می خواهیم فعال کنیم.ما با بررسیهایی که کردیم، آنهایی که شرایط عفو را داشتند رسما طی نامه ای به پادشاه مالزی دادیم و از طریق وکلای زبده مالزی پیگیری می کنیم که انشا.. بتوانیم از مکانیزم عفو کشور مالزی برخوردار بشویم. همه این کار ها باید باهم پیگیری شود تا شاهد بهبود امور باشیم.البته روند کارها در مالزی خیلی کند است ولی باید پیگیری کنیم تا تسریع شود.

 مورد دیگری بحث شرایط بد زندان های مالزی است که متاسفانه وجود دارد و ما هم در جاهایی که باید اعتراض می کردیم مطرح کردیم و یادداشت داده شده و پیگیری شده است . آمار ما به این صورت است که از ابتدای امسال تا الان (به سال شمسی) با پیگیری های انجام شده 36 نفر از زندانیان ایرانی آزاد شده و به ایران برگشتند.

نکته آخر هم اینکه ما فکر می کنیم و معتقدیم که نباید اجازه داده شودکه کسی یا کسانی از موضوع ایرانیان  زندانی درمالزی سو استفاده بکند. حالا به هر دلیل اخاذی از خانواده ها و یا بهره برداری سیاسی و تبلیغاتی که ما معتقدیم به لحاظ انسانی و ملی این امر قابل قبول نیست و نباید این اجازه به آنها داده شود. ما در سفارت آمادگی هرگونه اقدام و همکاری با خانواده های زندانیان و ایرانیان مقیم در رسیدگی به کار آنها داریم.

سئوال: چه تعداد ایرانی در مالزی زندانی هستند و آیا مالزی طبق قوانین بین الملل اجازه اعدام دارد؟

سفیر: بر اساس آماری که داریم 76 نفر از زندانیان اینجا محکوم به اعدام شدند و البته رقم بسیار بالایی است که 70 نفر آنها  مرد و 6 نفر زن هستند. آخرین رقم سازمان زندان مالزی هم این است که کل زندانیان ایرانی مالزی 222 نفر هستند که در دوازده زندان مختلف در مالزی دوره محکومیت می گذرانند که بیشتر آنها در سونگای بلو و کجنگ هستند که سفارت هم بیشتر به آنها سر می زند. از این تعداد 222 زندانی ایرانی، 33 نفر زن و بقیه مرد هستند. بالای نود درصد از این افراد در رابطه با مواد مخدر دستگیر شده اند و باقی در امور مهاجرتی و …

در رابطه با حکم اعدام در مالزی خودشان دنبال این هستند که به اصطلاح صدور حکم اعدام را متوقف بکنند که این نیاز به قانون گذاری دارد و بحث آن مطرح شده و تا حدودی به جریان افتاده که هنوز به مرحله قانونی نرسیده. فعلا حکم اعدام در قانون مالزی هست البته در همه جا حکم اعدام در مورد اتباع خارجی با ملاحظه روابط بین کشورها و مسائل حقوق بشری پیگیری می شود که در اینجا هم این ملاحظات وجود دارد. ما امیدواریم که در قالب تلاش های ذکر شده آمار محکومین به اعدام را به صفر برسانیم. به خصوص مورد عفو که تنها شامل حال محکومین اعدام در مالزی می شود. البته باید اشاره بکنم که تا به حال هیچ ایرانی در مالزی اعدام نشده است.

سوال: دیده شده بعضا پلیس مالزی و برخی ایرانیان شیاد اقدام به اخاذی از خانواده های این زندانیان می کنند. آیا سفارت در این باره کاری انجام داده است؟

سفیر: مشکلی که در مالزی وجود دارد و البته می گویند که جزء قوانین مالزی است اختیار دستگیری افراد توسط پلیس و دادستانی است قبل از اینکه فرد قانونا متهم شده باشد . یا حتی دادگاه حکم برائت یک فرد را صادر می کند اما نمانیدگان دادستانی می توانند دوباره فرد را دستگیر بکنند تا مجددا پرونده برای او درست کنند. من خودم این موضوع را با دادستان کل مالزی مطرح کردم  و گفتم که هیچ مبنایی ندارد که روی حکم قاضی دوباره فردی که تبرئه شده را دستگیر کرد  که این امر با بهانه های مختلف از جمله قوانین مهاجرتی انجام می شود. متاسفانه این امر در چهارچوب اختیارات دادستانی مالزی است. والبته این امر فقط برای اتباع ایرانی نیست و برای خود مالزیایی ها هم اجرا می شود. ما سعی می کنیم در تماس هایی که با مقامات مالزیایی داریم این بحث ها را مطرح کنیم. حتی در مورد پرونده آقای سجاد فرهادی که بعد از تبرئه شدن  در دادگاه عالی دو هفته در بازداشتگاه اداره مهاجرت نگه داشته شد ولی با پیگیری های ما در بالاترین سطح در دادگاه فدرال تبرئه و آزاد شد.

سئوال: بعضا دیده شده تنها به خاطر به همراه نداشتن پاسپورت طرف بازداشت شده و حتی با توجه به ارائه آن هنوز فرد چهارده روز در بازداشت مانده است.

سفیر: این مشکلات به دلایل مختلف وجود دارد.یک دلیل عمده به خاطرکند بودن رسیدگی به پرونده ها و مراحل اداری در مالزی است. دلیل دیگر اینست که مقررات اقامتی اینها هنوز نهادینه نشده و در حال تغییر است. از جمله تازه ترین تغییرات این است که فرزندان زیر بیست و یک سال دیپلمات های خارجی دیگر مانند گذشته نمی توانند تحت ویزای والدین به مالزی بیایند.  البته این قبلا در کشورهای اروپایی بوده ولی حالا مالزی هم دارد آن را اعمال می کند. یا در مورد ویزای دانشجویی تا حالا کارهای پذیرش و اقامت همین جا انجام می شد اما اخیرا تصمیم گرفته اند که این کار به صورت پذیرش توسط دانشگاه و بعد از آن توسط سفارت در کشورهای مربوطه ویزا صادر شود که افراد از همانجا با ویزای دانشجویی به اینجا بیایند.  مسائلی هم برای ما از جمله معلمین مدارس ایرانی به وجود آمده که ما فکر می کنیم هنوز تا زمان تثبیت شدن قوانین و ساز و کار اجرایی انها  باید کمی صبر کنیم. این مشکلات باعث گرفتاریهای زیادی برای ایرانیان شده از جمله اینکه دانشجوهای زیادی شکایت داشتند که پاسپورت آنها برای ماه ها دست اداره مهاجرت بوده و گاها حتی ادارات واسطه گذرنامه دانشجویان را گم کرده و کسی هم پاسخ گوی آن نیست.اخیرا اینها تصمیم گرفته اند که کارهای اقامتی دانشجویان را به شرکتهای واسطه بسپارند و عملا در حلقه های سه گانه دانشگاه و شرکتهای واسطه و اداره مهاجرت این مشکلات و سر در گمیها بوجود می اید. بخش کنسولی ما خیلی درگیر حل و فصل این مشکلات است.

 سئوال: از اول ماه جاری میلادی ویزای توریستی ایرانی به صورت یک طرفه به چهاده روز تغییر کرد. آیا سفارت از این موضوع اطلاعی داشته و نظر شما در این باره چه هست؟

سفیر: عرض شود که توافقی که از همان ابتدا بین مسئولین مالزی و ایران درباره ویزا وجود داشت صدورویزای دو هفته ای در فرودگاه مالزی بود. که اینها این دو هفته را خودشان به صورت یک جانبه به سه ماه در بدو ورود تبدیل کردند و از اول اکتبر آن را به همان چهارده روز قبل برگرداندند. متاسفانه از قبل به صورت رسمی به ما اطلاع رسانی نشده بود و ما گله را هم به وزارت خارجه و هم وزارت کشور مالزی کردیم که من خودم نامه ای برای وزیر کشور مالزی نوشتم که چرا اجرای این تصمیم به ما ابلاغ نشد. البته ما در همان نامه ای که نوشتیم و در حال پیگیری هم هست اشاره شده که با همکاری مقامات مالزی ایرانیانی که در تطبیق این امر دچار مشکل شده اند انشا… این مشکلات به حداقل برسد. در حال پیگیری آن هم هستیم.

سئوال: چند ماهی هست بحثی مطرح شده درباره شیعه هراسی و خارج شدن شیعه از ادیان اسلامی. نظر سفارت در این باره و بحث وحدت جهان اسلام چه هست؟

سفیر: عرض شود که یکی از مسائلی که در ظرف سه ماه گذشته ما شاهدش بودیم همین بحثی است که در موردشیعه مطرح شده و ابعاد مختلفی دارد. یک بخش آن مسائل داخلی مالزی است که ما کاری به آن نداریم و دخالتی در مسائل داخلی مالزی نداریم و توصیه ما و تاکیدمان به ایرانیان و دانشجویان ایرانی و اقشار مختلف این هست که خیلی درگیر این بحث ها در جنبه های داخلی آن نشوند و اجازه بدهند که ما در چهارچوب روابط رسمی که با مالزی داریم پیگیر این بحث باشیم. روابط فرهنگی ما با مالزی در چارچوب رسمی و بر اساس توافقات و تفاهمات دو کشور است. با توجه به اظهارات غیر رسمی در باره نقش ایران در این قضایا عرض می کنم که ما روابط بسیار شفافی در همه موارد با مالزی داریم. ما فکر می کنیم که روابط ایران و مالزی در آستانه دوره جدیدی از بهبود و توسعه همکاری ها قرار دارد و چشم انداز روابط از جمله در بخش فرهنگی می تواند بهتر از الان باشد و این در اظهارات وزیر خارجه مالزی هم وجود داشت و ایشان بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کرده بود.

 نکته دیگر در باره وحدت جهان اسلام است که سیاست همیشگی ما بوده و نباید به اختلافات فرقه ای و مذهبی در بین امت اسلامی دامن زده شود. ما از وحدت ملی و همبستگی اسلامی در مالزی حمایت می کنیم که بیشتر از هرچیز مورد تاکید خود مالزیایی ها هم هست. بحث های شیعه و سنی را هم بالاخره فکر می کنیم که الان طرف های ثالثی دارند دامن می زنند به این اختلافات در جهان اسلام که ما تعجب می کنیم که چرا در مالزی هم این مسائل به وجود می آیند؟ البته خود مالزیایی ها بار ها تاکید کرده اند که وحدت جهان اسلام  در دستور کارشان قرار دارد. انشا.. در چهارچوب منافع دو کشور و روابط فرهنگی تجاری دو کشور بتوانیم از این مسائل هم عبور بکنیم.

سئوال: در همین رابطه الان صدای ماهاتیر محمد و پسر ایشان و حتی پادشاه مالزی هم درآمده. نظر شما در باره اظهارات آقای ماهاتیر محمد به عنوان برجسته ترین شخصیت سیاسی مالزی چه هست؟

سفیر:ببینید تاکید خود آقای ماهاتیر هم بر این امر بوده که تفرقه میان مسلمانان داخل مالزی ایجاد نشود. یعنی ایشان از این زاویه و دیدگاه بحث را مطرح کرده و بحث جدیدی هم نیست . همانطور که گفتم وحدت امت اسلامی در داخل کشورها و در جهان اسلام اصل مورد تاکید ما هست و ما نه تنها با آن مشکلی نداریم بلکه از آن حمایت هم می کنیم و اصلا داعیه انقلاب اسلامی از روز اول همین بوده و دیگرانی بودند که به اختلافات شیعه و سنی دامن زدندما فکر می کنیم این مباحث نباید به

سئوال: می گویند که کتابی در تبلیغ شیعه چاپ شده که در تعداد وسیع هم منتشر شده و ایران پشت آن بوده آیا این امر صحت دارد؟

سفیر: تبلیغ شیعه؟ ما شنیده بودیم که کتابی بر ضد شیعه در مالزی اخیرا چاپ شده بود! همانطور که گفتم شیعه نقطه نظرات خودش را دارد و این بحث ها همیشه بین علما مطرح بوده. ما فکر می کنیم این بحث ها نباید به صورت تبلیغاتی دنبال شود و میان مردم برود. این در برنامه ما نبوده و نیست.

سئوال: می گویند خود سفارت پیگیری کرده که ویزای توریستی ایرانیان کاهش پیدا کند. آیا این امر درست است؟

سفیر: البته من خودم این موضوع را نشنیدم اما حتما  درست نیست. من خودم معتقدم همانطور که همواره گفته ام حضور ایرانیان در هر کشوری باعث انتقال تمدن وفرهنگ و هنر غنی و دانش ایرانیان به آن کشور خواهد شد. من فکر می کنم که نه تنها مالزی بلکه هر کجای دنیا که بشود حضور ایرانیان را زیاد کرد باید این کار را انجام داد. هرچند که عده ای مثل باند های قاچاق مواد مخدر هم می توانند از این امر سو استفاده کنند که باید برای جلوگیری از آن هم برنامه داشت. سفارت هرجا که محدودیتی برای ایرانیان به وجود بیاید با آن مخالف است.

سئوال: وجهه ایرانی ها در مالزی از پانزده سال پیش خراب تر شده و اعتبار آنها پائین تر آمده. خیلی از اینها می تواند با اطلاع رسانی درست و معرفی ایرانی های نخبه و کارامد به جامعه مالزی برطرف شود. مردم مالزی باید ایرانی های خوب و فرهیخته را ببینند. سفارت چه برنامه ای در این باره دارد؟

سفیر: بله هم رایزنی فرهنگی و هم سفارت در این باره برنامه های منسجم و خوبی را دارند که در حال انجام هم هست. مثلا برنامه معرفی نخبگان ایرانی. همین  آقای ماهاتیر و مقامات مالزی بارها و بارها از سطح علمی و فرهنگی بالای ایرانی ها و علاقه شان به انقلاب اسلامی گفته اند.

البته بعضا این تصویر منفی که ارائه می شود بر اساس یک طراحی سازمان یافته قبلی است که برای نیل به اهداف خاصی این کار را انجام می دهند و تلاش ما باید این باشد که جلوی این طراحیها و اقدامات هم گرفته شود.مثلا همین تبلیغات منفی در مورد حکم اعدام دو خانم ایرانی در رادیو فردا و بی بی سی فارسی و … بیشتر به اشک تمساح شبیه است  تا هر چیز دیگرو من شک دارم خیرخواهی در آن باشد.

سوال: با توجه به موج رسانه ای ضد ایرانی در دو ماهه اخیر و برخی اظهارات مقامات مالزی آیا شما نیازی به واکنش طرف ایرانی می بینید. آیا قرار هست واکنشی به این اظهارات توسط مقامات رسمی ایرانی انجام بگیرد؟

سفیر: ببینید ما به عنوان سفارت یکسری ارزیابی هایی داریم که در مورد هر اتفاقی که واکنش نشان می دهیم، چگونه باشد  و آن را تا چه سطحی و عمقی ادامه بدهیم. اگر موقعی واکنش نمی دهیم، این هم از روی ارزیابی و برنامه است که الان ممکن است بعضی ها دنبال این باشند که جمهوری اسلامی ایران را نا خواسته  به ورطه هایی بکشند و این دلیل ندارد که ما تن بدهیم به قصه ای که آنها زمان بندی و سطح آن را تعیین کرده اند. ما صحنه را با چشم باز رصد می کنیم و مسائل را پیگیری می کنیم و هرجا که لازم باشد واکنش خواهیم داد. دقیقا به همین دلیل گفتم که ایرانی ها خود را درگیر این مسائل نکنند. ما هم هرجا لازم باشد درسطوح رسمی حرف خود را می زنیم اما مصالح دو کشور و روابط دو طرفه و جهان اسلام را در نظر خواهیم داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید: از سفیر جدید ایران در مالزی چه انتظاراتی دارید!، آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی-بخش اول، آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی: بخش دوم، ضرورت تدوین دیپلماسی دانشجویی فعال درمالزی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

11 Responses to “پاسخ سفیر به دغدغه ایرانیان مالزی در ارتباط با مسائل اخیر”

 1. علیرضا :

  به به. خیلی هم عالی. با تشکر از شما و جناب سفیر و دولت امید که بالاخره باعث شد پاسخو باشند کسانی که باید پاسخگو باشند.

 2. Hatmi :

  به این سفیر بی اطلاع بگویید که در سال 2006 یا 2007، در زمان سفر …. شاهرودی به کوالا، مالزی مجوز اعدام یک ایرانی را از وی گرفت. حتی یادم هست که غلامحسین نه الهام، وزیر وقت دادگستری برای گرفتن امضاء شاهرودی خیلی دوندگی هم کرد!!

 3. آرش :

  آیا مساله مدرسه ایرانیان مالزی جزء مسائل اخیر نبود! شما ها خبرنگار هستید که به این نشست رفتید!!! مدرسه پسرانه امام خمینی یک روز پس از افتتاح آن با حضور مسئولان سفارت از جمله خود سفیر و نیز گزارش پر طمطراق صدا و سیما تعطیل شد و از آن بدتر صاحب ملک پرچم ایران و تابلو مدرسه رو آورد پایین. بعد هم بهانه کردند که مدت اجاره ملک پایان یافته بود!! یعنی تو سه ماه تابستون مدیر مدرسه فکر نکرده بود که مدت اجاره کی تمامی می شود که به فکری تمدید یا جایی دیگری بیافتد تا چنین فاجعه ای در دولت آمید و اعتدال ایجاد نشود!! عزیان من بروید کشکتان را بسائید!! این مالزی و قصه ایرانیانی مالزی خشتی است که از اول کج گذاشته شده و بنابراین تا ثریا هم می رود کج!! متاسفم واقعا

 4. بابک :

  آقای سفیر، عذر می خوام. تو همین مساله ایرانی ها و قاچاق مواد مخدرش موندیم، جهان اسلام کجاست. تا کی می خواهید این مسائل را با کلی گویی توجیه کنیم. ما ایرانیها الان نیاز داریم که 1- از ورود قاچاقچیان ایرانی به مالزی به هر نحوی جلوگیری کنیم، 2- نذاریم بیش از این وجهه ایرانی خراب شود، 3- دانشجویان ایرانی را ساماندهی کنیم، 4- مدرسه ایرانی ها را از شر سودجویان رها سازیم، 5- جلو هدر دادن بیت المال را سالن ها و آمفی تاترهای مالزی بگیریم، 6- فکری به حال این 200 یا 300 زندانی ایرانی بکنیم، 7- مشکل ویزای بوجود آمده را درست کنیم و ….. به همین سادگی. صورت مسائل خیلی روشن است. اینها چه ربطی به جهان اسلام دارد. جهان اسلام را بذارید امثال اقای زاهدی دنبال کنند که به دنبال قهرمانی می گشت. ممنون از شما

 5. افشان :

  خلایق هرچی لایق. خداییش دمشون گرم که ویزا را 14 روزه کردند. قبول کنیم که ما ایرانی ها گند زدیم به این کشور. یه روز به زن 57 ساله تو کی.ال دیدم که تو رستوران ها دنبال کار می گشت. می گفت من به خاطر نوه ام اومدم اینجا پدر مادر نوه ام چون کار داشتند، منو فرستادن پیش نوه ام باشم. منم دیدم که تو خونه بیکارم، نوه ام که همش سرش به درس مشغوله، گفتم یه کار پیدا کنم تا یه پولی در بیارم. آخ اینم شد منطق… چی می خوایم از مالزی

 6. شاهنشاه :

  بعد از بحران پولی در ایران، بودجه ماهاتیر قطع شد حالا قات زده. حسسسسسسسن پول وده

 7. ناشناس :

  با تشکر از سفیر محترم بخاطر پاسخگو بودن. باید تلاش شود ایرانیان زندانی دز مالزی به کشور برای محاکمه بازگردانده شوند. ویزای ۱۴ روزه مالزی هم به روال سابق برگردد.

 8. اردوان :

  احسنت، به این می گن دیپلماتی کارش رو بلده. از وقتی اومده، این تعدا زندانی را ازاد کرد، و هنوز هم داره پیگیری می کنه، منتظر خبرهای بهتر در نشست های بعدی هستیم.

 9. علی :

  با سلام
  عرضی داشتم که شاید با مصاحبه ی فوق چندان قرابتی نداشته باشد، اما از سوی دیگر نگاهی به اوضاع زندانیان دارد. با توجه به اتفاقات افتاده در سال 1388، عده ای از جوان های ایرانی از ترس بازداشت یا پس از بازداشت به مالزی آمدند تا شاید زمان بگذرد، آبها از آسیاب بیفتد و آنها بتوانند به کشورشان بازگردند. از قضا تعداد این افراد کم هم نیست. اینها از معترضین سال 88 بودند و حالا که ریاست جمهوری به آقای روحانی تنفیذ شده است، امید دارند که مقدمات عفو این افراد هم فراهم گردد. متاسفانه هنوز چنین اقدامی صورت نگرفته است و پرونده ی این افراد هنوز در زندان اوین است. مساله اینجاست که این افراد دنبال تامین جانی هستند برای بازگشت به کشور و نمیدانند از طریق کدام مرجع قانونی میتوانند چنین امری را پیگیری کنند. امیدوارم که سفیر جدید این مساله را نیز در اهم دستورات کار خود قرار دهد و بیش از این راضی نباشد که این افراد در زندان غربت بپوسند.

  • ناشناس :

   و چه بسا خیلی از این افراد دچار افسردگی شدید شده و دیگر منیت خود را از دست داده اند. همین چند وقت پیش یکی از دوستان من که چننین وضعیتی داشت براثر افسردگی شدید به علف معتاد و در نهایت جان به جان آفرین تسلیم کرد.

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>