RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2014 ژانویه 15 - 9:33 ب.ظ بازدید: 11,832 کد:7686
 
“در سال … به مالزی بیایید”، سیاست موفق گردشگری در مالزی

مالزی: امسال دولت مالزی چهارمین فستیوال بزرگ گردشگری خود را با نام “سال 2014 به مالزی بیایید” را برگزار می کند.

به گزارش پایک نیوز، اولین بار این فستیوال که از مجموعه اختصاری VMY، است در سال 1990 با شعار “مالزی شگفت انگیز، سال فستیوال ها” برگزار شد. این کمپین موفقیت چشمگیری را برای صنعت گردشگری جنوب شرقی آسیا به ارمغان آورد و بیش از 7.4 میلیون گردشگر را به مالزی کشاند که نسبت به سال 1989 دو برابر شده بود. در آن سال سلطان کوالالامپور برای اولین بار از یک لگو توریستی در مالزی پرده برداری کرد. مالزی در 31 آگوست آن سال و برای برنامه روز استقلال کشورش بیش از 84 برنامه بزرگ طراحی و برگزار کرد. 14 فستیول و نمایش گاه بزرگ از دیگر برنامه ریزی های این کشور بود و همچنین اولین ترانه تبلیغاتی مربوط به جاذبه های مالزی با نام “شناختن مالزی” در آن سال نوشته و پخش شد.

موفقیت چشمگیر این فستیوال در سال 90 سبب شد که دومین فستیوال با همین نام در سال 1994 برگزار شود. شعار این فستیوال “مالزی شگفت انگیر، طبیعت بکر” نامگذاری شد و در آن سال تبلیغات وسیعی در باره جلوه های طبیعی مالزی برگزار شد. دولت مالزی با سرمایه گذاری بسیار بالا برخی از جزیره های کشورش را مورد بازسازی برنامه ریزی شده قرار داد و هتل ها و ریزورت های زیادی به بهره برداری رسید. موفقیت فستیوال دوم به بزرگی فستیوال اول نبود. اما سرمایه گذاری دولت واضح بود که در جایی از زمان پاسخ خواهد گرفت.

همین باعث شد که دولت مالزی برای برگزاری فستیوال سوم صبر کند. در سال 2007 وزارت توریسم مالزی 50 امین سالگرد استقلال مالزی را جشن گرفت. در آن زمان اسم مالزی دیگر به عنوان یک کشور گردشگر پذیر همراه با امکانات تفریحی و غذاهای ارزان و قیمت های مناسب و داشتن طبیعت منحصر به فرد و زیبا روی زبان ها افتاده بود. حالا زمان آن رسیده بود که مالزی مستقل به تبلیغ کشورش برای کشورهای پیشرفته و سرمایه دار به خصوص اروپا بپردازد. شعار فستیوال “2007 مالزی را ببینید”، “جشن ملت پنجاه ساله” نامیده شد. در این سال مالزی سرمایه گذاری را روی بازار خرید و برنامه های تفریحی ارزان و تهیه کالاهای با کیفیت با قیمت مناسب انجام داد. همچنین شعار جانبی “زمان اکنون و مکان مالزی” به صورت اختصاری در باره خرید کناسب کالا در مالزی تبلیغ شد. در این سال بیش از 200 برنامه مختلف گردشگری در مالزی برگزار شد. همچنین بیش از 50 برنامه عظیم تنها به تبلیغ جاذبه های توریستی مالزی پرداخت. در سال 2007 بیش از 20.97 میلیون نفر از مالزی بازدید کردند. گردشگری در سال 2007 46.1 میلیار رینگیت برای دولت مالزی درآمد خالص تهیه کرد.

امسال سال 2014 میلادی چهارمین دوره این فستیوال با شعار “جشن 1مالزی، آسیای واقعی” در حال برگزاری است. امسال دولت مالزی سرمایه گذاری عظیمی در راستای شناخته شدن فرهنگ های مختلف مالزی به جهانیان و تاکید بر زندگی صلح آمیز تمامی اقلیت ها این کشور در کنار هم انجام داده. بیش از چند صد برنامه مختلف تا اکنون توسط وزارت گردشگری مالزی طراحی شده. به خصوص فروش کالاهای فرهنگی قرار است که امسال با دقت بیشتری نسبت به گذشته در مالزی انجام شود.

دولت مالزی رکورد 36 میلیون گردشگر را در سال 2014 هدف گرفته است. برنامه ریزی برای فستیوال “در سال … به مالزی بیایید” دقیق و جالب است و نتایج آن تا کنون بسیار موفقیت آمیز بوده است. شایسته است که کشور ما که سرشار از منابع فرهنگی، طبیعی، تاریخی و همه پتانسیل های لازم برای داشتن یک صنعت گردشگری سالم است به این برنامه ها برای الگو برداری توجه کند.

نویسنده: شیما وزوایی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>