This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Thu Feb 21 15:31:54 2019 / +0000 GMT

دانشگاه ها و مساله کارآفرینی؛ نگاهی به تجربه مالزیمالزی- پایک نیوز: موضوع کار و اشتغال یکی از مهمترین دغدغه های امروزی کشور هم در بین مسئولان و هم در بین نسل جوان است به طوری که رئیس جمهوری، بالاترین مقام اجرایی کشورمان، در سخنرانی اخیر خود در جمع روسای دانشگاها با اشاره به این موضوع، از اینکه " دانشگاه های ما نمی توانند کارآفرین تولید کنند و فقط کارجو تولید می کنند" ابراز نگرانی کرد. یادداشت حاضر ضمن بررسی دو دلیل اصلی ناتوانی دانشگاه ها در تولید "کارافرین" به جای "کارجو" از نظر نگارنده، به ارائه دو راهکار با استفاده از تجربه یکی از دانشگاه های موفق مالزی می پردازد.

دوره های دانشگاهی مرحله نهایی از یک پروسه طولانی تربیت و آموزش نیروی کار ماهر برای اداره و رهبری کشور محسوب می شوند. فرض اساسی بر این است که خروجی دانشگاه ها باید فارغ التحصیلانی باشد که در بهترین حالت بتوانند با دانش و مهارت اکتسابی خود اشتغالزایی کنند (کارآفرینی) و یا اینکه دستکم به آسانی وارد بازار کار شوند. اما آنچه در عالم واقع روی می دهد، فارغ التحصیلانی با دانش انباشتی فراوان اما فاقد مهارت کافی برای اشتغالزایی و یا ورود به عرصه کار و اشتغال است.

یکی از مهمترین دلایل این امر، ریشه در نوع نگاه دانشگاه ها به دانشجو از بدو ورود آنها تا پایان فارغ التحصیلی است. متاسفانه دانشگاه های ایران به اشتباه نگاهی "مقطعی" به دانشجو داشته و چنین پنداشته می شود که وظیفه آنها صرفا آموزش دانشجویان طی یک دوره زمانی سه، چهار یا پنج ساله و فارغ التحصیل کردن آنهاست، درحالی که در عصر مدرن و از نگاه کار افرینانه، وظیفه اصلی دانشگاه ها  دقیقا باید از زمان فارغ التحصیلی دانشجویان شروع شود!

تان سری لیم کوک وینگ، رئیس یکی از بزرگترین دانشگاه های خصوصی مالزی دسامبر سال 2012 در پایان مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان این دانشگاه به مدیران داخلی این دانشگاه گفت: "... اشتباه نکنید! با فارغ التحصیل شدن این دانشجویان تازه کار من آغاز شده است. بهترین آنها را در زمینه های مختلف انتخاب و به من معرفی کند!"

داشتن چنین نگاهی که من آنرا نگاه "توسعه ای" در مقابل نگاه "مقطعی" به دانشجویان می نامم، باعث شده که دانشگاه مذکور که کار خود را از 20 سال پیش آغاز کرده، هم اکنون دارای 12 شعبه در کشورهای مختلف از لندن گرفته تا چین، اندونزی، کامبوج، بوستوانا، لسوتو، یمن، تاجیکستان و .... با بیش از 30 هزار دانشجو از 165 کشور مختلف باشد. این دانشگاه هر سال به طور گسترده ای فارغ التحصیلانش را خودش استخدام و آنها چند سال اول ورود به بازار کارشان را در شُعَبات، کارگاه ها، سایت های صنعتی، تجاری، اجتماعی، فرهنگی و .. خود دانشگاه مشغول به کار می شوند.

دلیل دوم در ارتباط با ناتوانی در تولید "کارآفرین" به جای "کارجو"، ضعف ارتباط بخش صنعت با دانشگاه بویژه در حوزه های علوم انسانی است. در تقویم دانشگاه های ما، جزء برخی از برنامه ها، نشست ها و همایش ها که ویژه ایام تاریخی، سیاسی و مذهبی برگزار می شود، کمتر اثری از حضور بخش های صنعت، بازار و کارافرینی و فعالان مرتبط با آن هست.

در دانشگاه مذکور در کشور مالزی، تمامی گروه های تحصیلی (رشته های مختلف) دارای "تقویم علمی-صنعتی" اختصاصی بوده و این گروه ها هفتگی میزبان تعداد زیادی از موفق ترین و بزرگترین فعالان و کارافرینان بخش صنعت و بازار از شهرها و کشورهای می باشد. سالن های اجتماعات این دانشگاه همواره میزبانی سخنرانی، کارگاه ها و همایش هایی دانشجویی با حضور این فعالان و کارافرینان است. داشتن چنین برنامه هایی باعث شده که دانشجویان پس از کلاس های درس و آموزش تئوریک، از نزدیک نیز با آنهایی که در بخش صنعت فعالیت کرده و با مشکلات مربوطه دسته و پنجه نرم کرده اند، آشنا شده و آنرا تجربه کنند.

لذا به نظر می رسد که اگر دانشگاه های ایران نیز به دنبال تولید "کارآفرین" به جای "کارجو" است، اول از همه باید با تغییر نگاه به دانشجویان از "مقطعی" به "توسعه ای" ابتکار عمل در حوزه های مختلف کارآفرینی را خود به دست گیرند. تربیت و آموزش انباشتی دانشجویان و سپس سپردن آنها به حوزه کارافرینی خارج از دانشگاه که متاسفانه عمدتا نیز در دست افراد غیرمتخصص و غیر حرفه ای بوده و باعث رهاساختن فارغ التحصیلان در وادی ای از آزمون و خطاهای تکراری می شود، راه به جایی نمی برد.

دانشگاهای ما باید بهترین و سرامدترین حوزه کارآفرینی مربوطه را نیز به ضمیمه در اختیار داشته و با استخدام فارغ التحصیلان خود اشتغالزایی و با فروش محصولات آن درآمدزایی کند. این کار باعث می شود که هم دانشگاه ها روز به روز گسترش یابند و هم ضمن تبدیل شدن به مراکز بزرگ دانشگاهی-صنعتی از لحاظ مالی نیز مستقل شوند چرا که اصولا در قرن 21 دانشگاه وابسته به بودجه دولتی و یا متکی بر شهریه دانشجویان اصلا دانشگاه محسوب نمی شود. به عنوان مثال چه اشکالی دارد که دانشگاه تهران دارای چندین شعبه در کشورهای مختلف باشد، صاحب و دارای بزرگترین خبرگزاری، پر تیراژ ترین روزنامه، دقیق ترین مراکز نظرسنجی، قوی ترین انجمن روابط عمومی، بزرگترین انجمن مهندسان و متخصصان،  قوی ترین مراکز مشاوره، بزرگترین مراکز تولیدی، تجاری و صنعتی و ... در سطح کلان ملی، منطقه ای و حتی بین المللی باشد.

از سوی دیگر، برای تولید "کارآفرین" به جای "کارجو" ورود بخش صنعت و حوزه های کارآفرینی به دانشگاه ها نیز ضروری است. تاکنون رابطه دانشگاه و صنعت یکسویه بوده بدین معنی که بیشتر دانشگاهیان، انهم به صورت محدود، وارد عرصه صنعت شده و در نقش های مدیریتی، مشاوره ای و ... برای بخش های مختلف اداری- صنعتی (انتقال آکادمیک به صنعت) ایفای نقش نموده اند. در حالی که عکس ان نیز عینا ضروری است. دانشگاه ها نیز باید متقابلا به صورت پیوسته میزبان فعالان بخش صنعت و حوزه های کارافرینی بوده تا دانشجویان در حین آموزش های تئوریک در معرض تجربه های دست اول فعالان بخش صنعت و کار قرار گیرند. براساس تجربه، حضور کارآفرینان و صنعت گران موفق در کنار اساتید دانشگاه ها در سر کلاس های در رشته های مختلف برای دانشجویان تجربه بسیار متفاوتی خلق کرده و حلقه "دانش- تجربه" را کامل تر خواهد کرد.

خوشبختانه رئیس جمهوری در سخنرانی اخیر خود این اختیار تام را به دانشگاه ها داد و صریحا گفت که "منتظر دولت نمانید". باشد که این زمینه سراغازی باشد برای گام های بلند دانشگاه ها برای توسعه و کارافرینی بیش از پیش. پایان

* نویسنده: عباس قنبری

از همین نویسنده بیشتر بخوانید:  چشم انداز بحران شیعه در مالزی، آقای ظریف؛ دیپلماسی ایران تورتیکولیس نگیرد!،  آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی-بخش اول،  آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی: بخش دوم،  ضرورت تدوین دیپلماسی دانشجویی فعال درمالزی، چالش های روابط ایران و مالزی از نگاه اندیشمند آلمانی، سخنی با رئیس جمهوری: علوم انسانی را به اهلش بسپارید، نگاهی به انتخابات مالزی: بهار یا خزان در انتظار شبه جزیره!، چشم انداز بحران امنیتی در “لحَد داتو” ایالت صباح مالزی، جایگاه روابط عمومی در کشور مالزی، نگاهی به نظام مطبوعاتی و رسانه ای مالزی

 

 

 

 


Post date: 2014-02-06 15:23:59
Post date GMT: 2014-02-06 07:23:59
Post modified date: 2014-03-12 22:34:15
Post modified date GMT: 2014-03-12 14:34:15

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com