RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2014 فوریه 11 - 4:51 ب.ظ بازدید: 27,978 کد:7837
 
از وعده وزارت زنان تا سبد کالای تخم مرغ و برنج هندی!

مالزی-پایک نیوز: امروز معلوم شد تا چه حد پایه های فرهنگی این جامعه متزلزل شده است. بسکه این مرض را نادیده گرفتیم تا  اینکه در صفوف توزیع سبد کالا خود مرض  دردش را  فریاد کشید و التماس درمان کرد. بیماری فرهنگی به مرحله بحران رسیده است آیا وقت آن نرسیده است که به فکر درمان بیماری عارض شده بر تمدن و فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی این جامعه افتاد؟

کجاست نشانه های کرامت و عزت نفس مردمی که خداوند در سوره اسراء در موردش اینگونه سخن میگوید: “وَ لَقَد کرَّمنا بَنی آدم وَ حملناهُم فی البَرِّ وَ البَحرِ وَ رَزَقناهُم مِن الطَّیباتِ وَ فَضَّلناهُم کَثیراً مِمَّن خَلَقنا تَفصیلاً” (17:70)

باید این واقعیت را بپذیریم که جامعه از نظر فرهنگی نیاز به یک بازنگری اساسی و برنامه ریزی در سطوح مختلف کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت دارد .باید این واقعیت دردناک را بپذیریم که هم خانواده ها و هم متولیان جامعه در میان گرفتاریها و نیازهای واقعی و البته بعضا کاذب اقتصادی فرهنگ و آموزشهای فرهنگی و تربیتی را رها نموده اند و امروز این شد که دوربینهای خبری دنیا تصویری زشت و به دور از شأن مسلمان ایرانی را برای بولتن ها خود گذاشتند و آبروی کشوری غنی از نظر ثروتهای مادی و معنوی به خاطر سبد کالایی ناچیز به خطر افتاد.

بارها و بارها بر نقش خانواده ها و به ویژه مادران و زنان بر تربیت و رشد فرهنگی جامعه تاکید داشته و داریم امروز باید بپذیریم مادران و زنان ما هم اندر خم نادیده گرفته شدن نقش و حقوق ومطالباتشان خود نیز جایگاه واقعی و نقش سازنده اشان را در اعتلای جامعه به باد فراموشی سپرده اند .

واقعیت تلخ جامعه  امروز ما این است به دلیل کم کاریهای متولیان فرهنگی از یکسو وبی توجهی های خانواده ها از سوی دیگر جامعه به سمت قهقرای فرهنگی پیش میرود . قهقرایی که در آن سریالهای مبتذل ترکیه  و شخصیت ها و تکیه کلامهای آنان نقل محافل خانوادگی و دوستانه میشود.

روزی که زنان یعنی  نیمی از جمعیت ایران امیدوارانه پای صندوقهای رای رفتند وبه دولت تدبیر و امید رای دادند به دنیال دریافت مطالبات خود در قالب وزارت زنان_ همان وزارت خانه ای که رئیس جمهور امید بخش جناب اقای روحانی وعده اش را در شعارهای انتخاباتی خود داده اند_ بودند ولی چیزی که تا امروز پس از حدود 7 ماه از تغییر بالاترین مقام اجرایی کشور به ایشان هدیه شده است سبدی از کالاهایی است که در ازای آن باید صفوف طولانی را پشت سر بگذراند و عزت نفس و کرامتشان را نیز زیر سوال ببرند.

زنان و مادران ایرانی هنوز امیدوار هستند که دولت محترم فکری به حال حقوق و مطالبات آنان بکند و با ارج نهادن به مقام و شأن و جایگاه آنان در اعتلای فرهنگی جامعه گامی موثر در بهبود شرایط وخیم امروز بردارند.

به نظر عاقلانه میرسد که قبل از اینکه غرب مدعی این شود که تحت فشار آنها و تحت لوای احقاق حقوق بشر ایران را ملزم به رعایت حقوق زنان کرده است خودمان در این راستا قدمهایمان را برداریم .

* نویسنده: لیلا مجدانی، دانشجوی دکتر مطالعات زنان دانشگاه یو.ام مالزی

در این زمینه بیشتر بخوانید: ضرورت تشکیل وزارت زنان؛ نگاهی به تجربه مالزی،   تشکیل وزارت زنان و خانواده، رویا یا واقعیت؟،  سخنی با رئیس جمهوری: علوم انسانی را به اهلش بسپارید،  آقای ظریف؛ دیپلماسی ایران تورتیکولیس نگیرد!

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>