RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2014 نوامبر 11 - 6:36 ب.ظ بازدید: 41,918 کد:8419
 
تاثیر تمدن اعراب بر فرهنگ و توسعه مالزی


مالزی: اعراب، به ویژه تجار و بازرگانان عرب، از جمله دیگر اقوام و ملل تاثیر گذار بر فرهنگ و توسعه مالزی بوده است. در موزه ملاکا، که از جمله شهرهای تاریخی این کشور بوده و حتی اولین تجار عرب و غیر عرب نیز از این ناحیه پا به شبه جزیره مالایا گذاشته بودند، عکس هایی از ره آورد  اعراب برای مردمان این سرزمین به نمایش گذاشته که برخی از آنها به شرح ذیل می باشد.

بنا به این گزارش، نگاهی به این عکس ها نشان دهنده تاثیر کاملا متفاوت اعراب برجامعه مالزی در مقایسه با تاثیری است که ایرانیان در بدو ورود به این شبه جزیره گذاشته است، هرچند ظلم تاریخ و دست های پشت پرده واقعیت های مصرح را وارونه جلوه می دهد.

تجار عرب از جمله اولین مسلمانانی بودن که از مسیر هند پا به شبه جزیره مالایا گذاشته بودند

این عکس ها توسط سید ضیاء حسینی، از ایرانیان مقیم ملاکا، که پس از مشاهده خبری با عنوان “تاثیر عمیق فرهنگ و تمدن ایران بر توسعه مالزی” در وبسایت پایک نیوز، برای ما ارسال کرده است.

از آنجایی که مالایی ها مقاومت چندانی در برابر پذیرش اعراب انجام ندادند، آنها بلافاصله به ترویج قوانین و سنن بدوی خودشان پرداختند

اعراب در بدو ورود به شبه جزیره مالایا و پس از پذیرش بدون زحمت اسلام از سوی قوم مالایی ها، برداشت ابتدایی و خشن خود از اسلام را در سرزمین و شبه جزایر مالایا ترویج می کردند.

 

به جرات می توان گفت، اگر جنبش فکری، فرهنگی و علمی قشر فرهیخته مسلمانان، که ایرانیان نقش گسترده ای در آن داشتند، نبود، قطعا کشور امروزین مالزی و اندونزی وضعیت بهتری از جوامع عرب امروزی نداشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید: تاثیر عمیق فرهنگ و تمدن ایرانی بر توسعه کشور مالزی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>