RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2014 دسامبر 14 - 2:45 ب.ظ بازدید: 18,765 کد:8460
 
اشتباه ماهاتیر محمد در تحلیل اوضاع خاورمیانه بویژه سوریه

مالزی- پایک نیوز: یک تحلیلگر ایرانی با ارسال یادداشتی به سایت پایک نیوز به تحلیل اظهارات اخیر ماهاتیر محمد در ارتباط با “احتمال شکل گیری دولت اسلامی در مالزی و ضرورت هوشیاری در برابر آن” پرداخته است.

به گزارش پایک نیوز، علی اکبر نورایی در این تحلیل می نویسد: ماهاتیر محمد مجددا هشدار داده که در صورت اتخاذ نکردن تدابیر پیشگیرانه، دولت اسلامی در مالزی شکل خواهد گرفت. نخست وزیر پیشین مالزی طی مطلبی در وبلاگ خود گفته است: مسلمانانی که شیفته دولت اسلامی در سوریه شده‌اند می‌توانند این اقدامات خشونت‌گرایانه را در مالزی نیز پیاده کنند.

وی با هشدار به دولت مستقر در پوتراجایا درخصوص عدم استفاده از قانون امنیت داخلی (ISA) برای مقابله با چنین اقداماتی، تصریح کرد: غیرممکن نیست که شورشیان از کشورهای همسایه برای تشکیل یک دولت اسلامی به مالزی حمله نکنند. وی افزود: درخواست برای تشکیل یک دولت اسلامی برای مسلمانان جوان بسیار اغواکننده است زیرا آنها از وجود دولت‌ها و کشورهایی که اسلام و کشورهای اسلامی را نجات دهند ناامید شده‌اند. وی اظهار کرد: درگیری‌ها در سوریه و عراق بر مبنای ایدئولوژی اختلاف بین شیعه و سنی ایجاد شده است، اختلافی که در مالزی نیز وجود دارد. برخی از مسلمانان مالزی احساس می‌کنند که این کشور به اندازه کافی اسلامی نیست و به همین دلیل است که برخی از آنها برای جنگ به کشورهای خاورمیانه سفر می‌کنند. وی در ادامه گفت: اگر از ذهن این افراد بگذرد که مالزی را نیز بخشی از دولت اسلامی بکنند، آیا آنها در حملات علیه مالزی مشارکت نخواهند کرد؟

این تحلیلگر مسائل سیاسی می افزاید: این بود سخنان دکتر ماهاتیر محمد که همچون گذشته دچار اشتباه محاسباتی در تحلیل سیاسی نسبت به تحولات خاورمیانه و بویژه سوریه  گردیده است. اینکه گفته ایشان که درگیریهای سوریه ریشه در جنگ بین شیعه و سنی دارد یا یک اشتباه استراتژیک از طرف ماهاتیر محمد می باشد و یا یک اقدام مدبرانه و هوشمندانه برای سوق دادن دولت مالزی برای شدت بخشیدن به مبارزه با شیعه می باشد. همان گونه که می دانیم حکومت سوریه بر اساس مشارکت حداکثری مردم سوریه در انتخابات شکل گرفته است و شیعیان سوریه بخش بسیار کوچکی از بدنه آن حکومت را تشکیل می دهند و حمایت جمهوری اسلامی ایران از حکومت قانونی سوریه نیز به نقش وسوریه در مقابله با رژیم اشغالگر بر می گردد و مدافعان حکومت بشار اسد بر اساس تقسیمات طایفی و مذهبی تشکیل نشده است و تحلیل ماهاتیر محمد از آن درگیریها به عنوان جنگ بین شیعه و سنی درست نمی باشد. غرب و استکبار جهانی برای ایجاد ائتلاف بین گروههای تندروی سنی چنین وانمود می کرده است که ایران شیعی به حمایت از بشار علوی برخواسته است و هدف آنان از با چنین تبلیغات در رسانه های عمومی جهان تشکیل جبهه متحد سنی علیه حکومت قانونی بشار اسد بوده است، و همچنانکه همگان می دانند ساختار حکومت بشار اشد بر اساس تقسیمات مذهبی و طایفی نبوده است و اهل سنت سوریه نیز بیشترین نقش در حمایت از حکومت بشار داشته است و علت آن نیز تندرویهای وهابیان و سلفی های تکفیری حتی در میان اهل سنت معتدل می باشد، زیرا این جریان تندروی دینی هر نوع گرایش مذهبی شافعی و حنفی سنتی را نیز بر خلاف آیین خودمی دانند و هر گونه مذاهب اسلامی ازشیعه و سنی را اجتهادی در مقابل نص یعنی قرآن و سنت بر می شمرند و با آنها به عنوان اهل بدع و حتی تکفیر مذاهب سنی و شیعی برخورد می کنند.

نکته دوم در سخنان ماهاتیر محمد ترساندن دولت مالزی از خطر درگیری بین شیعه و سنی در مالزی و احتمال حمله کشور همسایه مالزی و تشکیل دولت اسلامی در این کشور است. همواره شیعیان مالزی التزام خود را به قانون کشور و احترام به اهل سنت به عنوان برادران خود ابراز نموده اند و علی رغم هشدارهای ماهاتیر محمد تا کنون هیچ اقدامی بر خلاف مصالح کشور مالزی از این گروه بی پناه و کوچک سر نزده است و بر عکس همواره از طرف احزاب به عنوان یک ابزار سیاسی علیه دیگر احزاب بکار گرفته شده است و در سالهای اخیر شاهد موج دستگیریها و اتهامات واهی به آنان بوده ایم. بزرگنمائی خطر شیعه در مالزی مستمسکی برای ماهاتیر محمد است تا دولت در صورت مقابله با شیعه توجیه لازم را برای تسویه حسابهای داخلی یعنی بکارگیری این قانون برای تسویه حسابهای حزبی داشته باشد و بکارگیری از قانون امنیت داخلی (ISA) نیز در صدر برنامه های دولت برای اجرائی کردن این هدف قرار خواهد گرفت. بنابراین ماهاتیر با هوشمندی کامل با ایجاد رعب و وحشت از جنگ شیعه و سنی در مالزی درصدد فضا سازی لازم برای استفاده از قانون امنیت داخلی علیه معارضان سیاسی دولت می باشد و همان گونه که می دانیم دولت آمریکا نیز با اجرائی کردن این قانون مخالفت کرد و اوضاع بین المللی با تصویب این قانون علیه دولت مالزی قرار گرفته است، اما ترساندن دنیا از احتمال درگیری شیعه و سنی و شکل گیری “دولت اسلامی” می تواند دستمایه خوبی برای اجرائی کردن قانون امنیت ملی باشد.

شاید منظور ماهاتیر محمد از خطر حمله از کشور مجاور همان همسایه خود اندونزی بوده باشد و مهاتیر می خواهد به دولتمردان اندونزی نیز چنین هشدارهائی را بدهد تا جبهه متحدی را علیه ایجاد “دولت اسلامی” از طریق مبارزه با شیعه بوجود آورد. البته همان گونه که یادآور شدیم احتمال خطر جنگ شیعه و سنی در مالزی و اندونزی چیزی جز یک طرح خودساخته ماهاتیر محمد نمی باشد و چنین احتمالی نیز برای درگیری مذهبی با توجه به عدم موازنه تعداد شیعیان با اهل سنت معقول نمی باشد، به عبار دیگر تعداد شیعیان اندونزی و مالزی و تایلند ده درصد کل جمعیت این سه کشور را نیز تشکیل نمی دهند تا احتمال چنین درگیری معقول به نظر رسد، بنابراین طرح احتمال حمله از کشور مجاور نیز یک موضوع انحرافی برای تقویت طرح “قانون امنیت داخلی” در مالزی می باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید: چشم انداز بحران شیعه در مالزی،  سیاست مالزی در قبال سوریه باید تغییر کند، آقای ظریف؛ دیپلماسی ایران تورتیکولیس نگیرد!، مالزی پس از پرواز ام.اچ 370: در مسیر بازگشت، ترس از بازگشت مالزی به ماهاتیریسم در پی بازداشت های اخیر

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>