RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2014 دسامبر 27 - 12:40 ق.ظ بازدید: 16,720 کد:8498
 
انتقاد رایزن فرهنگی از روابط یکسویه ایران-مالزی

  

کوالالامپور: رایزن فرهنگی ایران در مالزی از تعامل نامناسب مقامات پوتراجایا با ایرانیان مقیم مالزی در حوزه های فرهنگی و علمی انتقاد کرد و خواستار بازنگری ایران در همکاری با مالزی در بخش صنعت گردشگری و دانشجویی شد.

 به گزارش پایک نیز به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘علی اکبر ضیایی’ رایزن فرهنگی ایران در مالزی روز جمعه در نشست نهادهای فرهنگی و رسانه ای جمهوری اسلامی ایران در مالزی ضمن ابراز نگرانی از تعامل نامناسب مالزی با ایرانیان مقیم این کشور در حوزه های فرهنگی و علمی، گفت که جمهوری اسلامی ایران نیز باید نوع همکاری خود با مالزی در این بخش ها را مورد بازنگری قرار دهد.

 وی با تشریح شرایط فرهنگی – اجتماعی مالزی در دو سال گذشته و نوع برخورد این کشور با اقلیت ها و نوع تعامل با دانشجویان ایرانی و ایرانیان مقیم، تاکید کرد که نگاه ایران نیز با توجه به سیاست مالایی ها در برخی حوزه ها باید تغییر کند.

 رایزن فرهنگی ایران با اشاره به برخی مشکلات دانشجویان ایرانی در مالزی، سختگیری نسبت به دانشجویان و تغییر نگاه مقامات دانشگاهی به دانشجویان ایرانی در برخی دانشگاه ها، خواستار واکنش نسبت به این برخوردها شد.

 مالزی روزی مدینه فاضله جوانان ایران برای تحصیل بود و دانشگاه ها و دولت این کشور میلیاردها دلار از کنار این جوانان تجارت کرد. این کشور همچنان برای رسیدن به اهداف خود در جذب دانشجو به کشورهای خاورمیانه چشم دوخته و این منطقه را به عنوان بازار اصلی جذب دانشجو انتخاب کرده است.

 مقامات مالزی پیش بینی کرده اند شمار دانشجویان کشورهای خاورمیانه، جنوب آسیا و شمال آفریقا در این کشور تا سال 2020 به دو برابر کنونی افزایش یابد و سودای تحقق درآمد 600 میلیارد رینگیتی (174 میلیارد دلاری) را از طریق جذب دانشجو خارجی تا این سال در سر دارند.

 جمعیت دانشجویان ایرانی در مالزی در آذرماه سال 1391 براساس آمارهای رسمی 14 هزار نفر تخمین زده می شد. اکنون آمار دقیقی از تعداد دانشجویان ایرانی در مالزی وجود ندارد، اما ارقامی بین پنجهزار تا هفت هزار نفر ذکر می شود.

 در حالی جوانان ایرانی در گذشته مالزی را برای تحصیل و آینده خود انتخاب کرده اند که بیش از 80 هزار جوان مالزیایی بهترین دانشگاه های جهان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده و هر روز به رغبت جوانان مالزی برای تحصیل در خارج از این کشور افزوده می شود.

 رایزن فرهنگی ایران در مالزی معتقد است با ساماندهی درست جامعه دانشجویی ایران در مالزی، نگاه درست به این بخش و محدود کردن ورود جوانان ایران به دانشگاه های مالزی باید نوع تعامل با مالزی را مورد بازنگری قرار داد.

 وی گفت که روند نزولی تعامل فرهنگی و اجتماعی با ایرانیان در مالزی موجب نارضایتی در حوزه های مختلف همانند دانشجویی، علمی و فرهنگی شده است و به همین دلیل ضرورت دارد توسعه فرهنگ گردشگری در مالزی و ورود دانشجویان ایرانی به دانشگاه های مالزی مورد بازنگری مجدد قرار گیرد.

 رایزن فرهنگی ایران در مالزی همچنین هماهنگی نهادهای فرهنگی و رسانه ای را در انعکاس اخبار دقیق و واقعی متناسب با فضای جدید مالزی خواستار شد و ابراز امیدواری کرد دولت مالزی با شناخت بهتر از جامعه فرهیخته ایرانی زمینه را برای تعامل بیشتر و توسعه همکاری های فرهنگی و علمی بین دو کشور فراهم کند.

 رایزن فرهنگی ایران در مالزی همچنین با تاکید بر توجه به نوع تعامل مقامات پوتراجایا با ایرانیان مقیم مالزی، خواستار بازنگری مقامات کشورمان به مناسبات دو کشور در بخش گردشگری شد.

 آمار رسمی دولت مالزی نشان می دهد سال گذشته میلادی حدود 80 هزار ایرانی از مالزی دیدن کردند، این در حالی است که تعداد اندکی از مالزیایی ها ایران را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند و این امر یکطرفه و به سود مالزی است.

 این وضعیت در حالی اتفاق می افتد که مالزی نسبت به کاهش مدت ویزای ورود ایرانیان از سه ماه به 14 روز اقدام کرده و مدت زمان ویزا برای هر ایرانی با دعوت نامه نیز حداکثر دو ماه اعتبار دارد.

 البته ‘راجا نوشیروان زین العادین’ سفیر مالزی در تهران ادعا می کند مردم مالزی علاقه مند به سفر به ایران هستند، اما مواضع رسانه های غربی در معرفی ایران مغرضانه است و این مواضع در روند ورود گردشگر به ایران از جمله از مالزی تاثیر گذاشته و مشکلاتی ایجاد کرده است.

 در همین حال ‘مجید صفار’ کاردار موقت جمهوری اسلامی ایران در مالزی نیز تعادل در همکاری های تجاری ایران و مالزی را ضروری دانسته و تاکید دارد وضعیت کنونی در مناسبات تجاری بین دو کشور غیرقابل قبول است.

 حجم مناسبات تجاری بین ایران و مالزی در سال 2013 میلادی یک میلیارد و 70 میلیون دلار بوده است که عمده آن به صادرات مالزی به ایران مربوط می شود.

 آمار نشان می دهد سال گذشته میلادی حجم صادرات ایران به مالزی حدود 40 میلیون دلار بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید: تاثیر عمیق فرهنگ و تمدن ایرانی بر توسعه کشور مالزی، خاطرات ظریف آقای ظریف از مالزی،  ضرورت تدوین دیپلماسی دانشجویی فعال درمالزی، آقای ظریف؛ دیپلماسی ایران تورتیکولیس نگیرد! ،  آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی-بخش اول،  آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی: بخش دوم،  فرش قرمز مالزی برای بهبود رابطه با ایران، چالش های روابط ایران و مالزی از نگاه اندیشمند آلمانی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>