RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2011 سپتامبر 13 - 11:03 ب.ظ بازدید: 1,685 کد:867
 
گذار آرام مالزی به سوی تکنولوژی سبز

مالزی: دولت مالزی اخیرا اعلام کرده که این کشور برنامه ساخت دستکم دو راکتور هسته ای برای استفاده صلح آمیز از آن تا سال 2021 را در دستور کار خود دارد.

به گزارش پایک نیوز، مطبوعات و رسانه های مالزی همه روزه اخبار و گزارش هایی از فواید و مزایای استفاده از انرژی هسته ای منتشر می کنند که نشان دهنده تلاش دولت این کشور برای آماده سازی افکار عمومی داخلی و نیز ارزیابی واکنش های خارجی نسبت به این مساله است.

در روزهای اخیر نیز  فضای رسانه ای مالزی از تلاش سازمان ملی انرژي هسته اي مالزي (ام.ان.پي.سي) برای آغاز یک کمپین گسترده داخلی و بین المللی برای مدیریت افکار عمومی و نیز آماده سازی و اقناع اذهان عمومی برای استفاده  انرژی هسته ای است و گویا تاکنون با چندین شرکت تبلیغاتی و آژانس روابط عمومی نیز مذاکراتی داشته است.

دولت مالزی در عین حال به خوبی نسبت به پیامدهای سیاسی روی آوردن به تکنولوژی هسته ای آگاه است و به طور همزمان تلاش زیادی انجام می دهد تا به هیچ عنوان حساسیت کشورهای خارجی از جمله سنگاپور، تایلند و اندونزی در منطقه و آمریکا، ژاپن و اسرائیل در سطح بین المللی را بر نیانگیزد. استفاده دائمی از عنوان “تکنولوژی سبز” و “انرژی پاک” به جای “انرژی هسته ای” و نیز تلاش وسیع برای اقناع افکار عمومی این کشور در مورد فواید و مزایای این تکنولوژی در کنار آغاز دیپلماسی گسترده خارجی برای جلب نظر کشورهای خارجی دوست و نیز سازمان های منطقه ای همچون آ.سه.آن و گروه عدم تعهد از جمله این اقدامات است.

در همین راستا، دولت مالزي با اختصاص بودجه ای حدود 20 ميليون دلاری برای بخش برنامه های تبلیغاتی توسط رسانه ها و شبکه های اطلاع رسانی بین المللی در مورد این کشور با هدف ارتقاء وجهه عمومی این کشور در بین افکار عمومی جهان به عنوان یک کشور میانه رو، آرام و صلح طلب اختصاص داده است و این برنامه از هم اکنون در شبکه هایی همچون بی.بی.سی، اف.بی.سی و دیگر قدرت های رسانه ای درحال خش است.

براساس اطلاعات بدست آمده، برنامه دولت مالزی برای مدیرت افکار عمومی و ایجاد بستر ذهنی مناسب در فضای عمومی داخلی و بین المللی  یک پروژه عظیم روابط عمومی دوساله است و این کشور امیدوار است تا سال 2013 بتواند به نقطه مناسب برای تصمیم گیری در زمینه استفاده از انرژی هسته ای برسد، تلاشی که با توجه به سابقه مالزی در پروژه های مناسب چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد.

شواهد موجود نشان می دهد که دولت مالزی، بویژه پس از آنکه سال گذشته افزایش ناگهانی قیمت جهانی نفت ضربه مالی و اقتصادی سنگینی به این کشور وارد آورد، به فکر استفاده از انرژی هسته ای برای تامین بخشی از نیاز خود به نیرو و انرژی افتاده و بیش از هر چیز مایل به استفاده از تجربیات کره جنوبی در این زمینه است.

پایک نیوز می افزاید: در زمان حاضر گاز و ذغال سنگ دو منبع اصلي توليد برق در مالزي هستند و دولت اين كشور امیدوار است با جايگزين كردن انرژي هسته اي وابستگي خود به منابع نفت و گاز را كاهش دهد. ضمن آنکه منابع گازي اين كشور که منبع تامین بیش از 64 درصد از انرژی مالزی می باشد، روبه پايان است. به علاوه استفاده از ساير منابع  انرژی از قبيل انرژي بادي و خورشیدی به دليل کمبود و یا گران بودن تجهيزات مقرون به صرفه نیست.

این درحالی است که الگوی مالزی برای استفاده از انرژی هسته ای، نه کشورهای غربی که قطعا با مخالفت افکار عمومی داخلی مواجه خواهد شد، بلکه کشور کره جنوبی است. نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی در سفری که سال گذشته از کره جنوبی داشته نیز از اشتياق کشورش براي نسخه برداري از کره جنوبي در مسير تاسيس يک راکتور هسته اي در ابعاد کوچک خبر داده و تاکید کرده که توانايي هاي کره جنوبی در زمينه تاسيس و راه اندازي راکتورهاي کوچک هسته اي از ساير کشورها بیشتر است.

“ماکسيموس اونگکيلي”، وزير علوم، فناوری و نوآوری مالزي نیز بارها کره جنوبي را يک مدل مناسب استفاده از انرژي هسته اي ناميده که مي تواند به مالزي در رسيدن به اهداف خود به منظور استفاده از انرژي هسته اي کمک کند.

کره جنوبي داراي 20 تاسيسات توليد انرژي هسته اي فعال، 8 نيروگاه در دست ساخت و 10 طرح در حال مطالعه ايجاد تاسيسات هسته اي است و حدود 40 درصد از برق اين کشور توسط انرژي هسته اي توليد مي شود.

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>