RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2015 فوریه 28 - 1:12 ق.ظ بازدید: 34,755 کد:8741
 
ایرانی های دورگه شرقی

مالزی: هفته پیش در حاشیه اولین همایش “ایرانیان شرق آسیا” متوجه ظهور نسل جدیدی از ایرانیان شدم که از قضا مدعی هم بودند. “من هم ایرانی هستم! حقوقم را می خواهم. می خواهم مرا به رسمیت بشناسید، به کشورم بازگردم و همانند دیگر ایرانی ها با من رفتار شود و …”. اینها بخشی از سخنان یکی از اعضای انجمن “ایرانی-فیلیپینی ها” بود که ادعا می کرد تعدادشان روز به روز در حال افزایش است و ….

انگار همین دیروز بود زمانی که خبرنگار صدا و سیما در سالهای 1384 و 1385 از بهشت برین در شرق آسیا در مالزی، اندونزی، فیلیپین، چین و …. سخن می گفت و موجی از مهاجرت ایرانیان بویژه دانشجویان به سوی این کشورها گسیل ساخت بدون اینکه برنامه ای برای مدیریت این فرایند وجود داشته باشد و یا تلاشی در این راستا صورت گرفته باشد.

در سال های اخیر بحث آسیب های ناشی از این مهاجرت ناخواسته تاحد زیادی برجسته شده و دامن بسیاری از سازمان ها و نهادها را گرفته، از مسائل و موضوعات دانشجویی گرفته تا تورهای مسافرتی سامان گریخته، موضوع قاچاق دختران ایرانی، قاچاق مواد مخدر، زندانیان ایرانی در کشورهای شرق آسیا، و ….


اما انگار یک بُعد دیگر نیز باید به پدیده مهاجرت ایرانیان به شرق آسیا نیز افزود که اکنون پس از 10 سال از آغاز این پدیده سربرآورده و به زودی تبدیل به یک مساله جدی خواهد شد و آن ایرانیان دورگه شرقی است که حاصل ازدواج ایرانی ها با اتباع کشورهای شرق آسیا می باشد، حاصل ازدواج ایرانی ها با فیلیپینی ها، با مالزیایی ها، اندونزیایی ها، تایلندی ها و …

در فیلیپین صحبت از 200 ایرانی دورگه بود، اما قطعا این امار ممکن است کمتر یا بیشتر باشد، در مالزی قطعا بیشتر از این خواهد بود و همینطور در دیگر کشورهای مهاجرپذیر شرقی و ..

موضوع هویت، داشتن تابعیت دوگانه، داشتن پاسپورت ایرانی، موضوع حقوق و مسئولیت های شهروندی همچون خدمت سربازی از جمله مهمترین موضوعات رسمی در ارتباط با این ایرانی های دو رگه شرقی است که  رسما باید به آن پرداخته شود، اما از ان مهمتر مسائل فرهنگی و اجتماعی مرتبط با آنها، به خصوص نوع نگاه ما ایرانی ها به این نسل جدید از ایرانی ها خواهد بود، موضوعی که تجربه ای رضایت بخشی در ارتباط با آن نداریم و امیدواریم که بیشتر جاذبه ای باشد تا دافعه ای.

در این زمینه بیشتر بخوانید: ضرورت یکپارچه سازی سیاست گذاری و نظام تصمیم گیری در ارتباط با ایرانیان مهاجر شرق آسیا،  آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی-بخش اول،  آسیب شناسی حضور ایرانیان در مالزی: بخش دوم، ضرورت تدوین دیپلماسی دانشجویی فعال درمالزی، آقای ظریف؛ دیپلماسی ایران تورتیکولیس نگیرد/ ضرورت توجه به شرق

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>