RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2015 مارس 18 - 3:04 ب.ظ بازدید: 34,830 کد:8782
 
زیبایی، تنوع و رنگ ؛ نگاهی به علل گرایش زنان مالایایی به حجاب اسلامی

مالزی: هرچند حضور زنان مسلمان مالایایی با حجاب اسلامی در جامعه اکثریت مسلمان مالزی با توجه به واجب بودن حجاب برای یک زن مسلمان، امری عادی به نظر می رسد اما مقوله حجاب در مالزی ویژه گی ها و مختصات منحصر به فردی دارد که آن را از سایر مناطق مسلمان نشین متمایز می کند .

به گزارش پایک نیوز، با توجه به زندگی نژادها ، ملیت های و پیروان ادیان مختلف اعم از چینی ،هندی و مالایایی در کنار یکدیگر در مالزی ،طبق قوانین این کشور زنان موظف به رعایت حجاب نیستند و تنها به هنگام ورود به مساجد است که حتی برای زنان غیر مسلمان هم داشتن حجاب ،اجباری اعلام شده است . بنابراین اولین ویژه گی حجاب در مالزی اختیاری بودن آن است و به رغم اجباری نبودن حجاب کمتر زن مسلمانی در مالزی بدون حجاب در جامعه حاظر می شود .

اغلب زنان مسلمان مالزیایی  در موضوع حجاب تنها  این کار را به عنوان وظیفه و تکلیف اولیه خود به عنوان یک زن مسلمان  تلقی می کنند و وقتی از زنان مالزی درباره حجاب و علت رعایت آن می پرسید اغلب با چنین جملاتی روبرو می شوید.  ”حجاب جزئی از نمود و بروز بندگی ما در برابر خداوند است “، “تکلیف شرعی که نیاز به اجبار ندارد” ، “همانطور که نماز واجب  است حجاب هم واجب است”. “مگر می شود کسی خودش را مسلمان بداند ولی حجاب نداشته باشد”.

علاوه بر اینکه اسلام به عنوان دین رسمی کشور مالزی،شناخته شده و اکثریت زنان مسلمان این کشور به علت اعتقادات ایمانی خود از حجاب استفاده می کنند اما رعایت عرف و هنجارهای جامعه هم سهم بالایی در گرایش زنان مالزیایی به رعایت حجاب دارد . از رویکرد جامعه شناسی در هر جامعه ای  دسته ای از قوانین نانوشته وجود دارد که به آنها عرف و گاهی اوقات هنجارمی گویند  ، این هنجارهای اجتماعی و عرف ها نقش مهمی در شکل دادن به رفتار انسانها در جامعه دارند . در مساله حجاب در مالزی هم این عرف ها و هنجار ها هستند که انسانها را مجبور می کنند به  ارزش های حاکم در جامعه احترام بگذارند و نظم و انظباط جامعه را رعایت کنند و این موضوع  چندان ارتباطی به قانون و یا اجبار ندارد.

اغلب زنان مسلمان مالزیایی معتقدند جامعه و آدم ها اطراف آنها به  نحوی رعایت  چارجوب های رفتاری خواصی را از آنها انتظار دارند که اگر رعایتشان کنند خود احساس راحتی بیشتری می کنند ،  یکی از این چارچوب ها حجاب است آنها معتقدند عرف جامعه رعایت حجاب است و اگر کسی این عرف رو رعایت نکند از جامعه ترد  و مردم  طور دیگری مورد قضاوت  می کنند  .

هرچند اعتقادات دینی و عرف و هنجارهای جامعه نقش به سزایی در گرایش بانوان مالزیایی به حجاب داشته است اما نوع پوشش و تنوع در رنگ و مدل لباس خانم ها  در این راه  بسیار تاثیرگذاربوده است.. ویژه گی عمده لباس ها ی زنانه در مالزی ، تنوع آن است و این تنوع را می توان در رنگ ، مدل و قیمت لباس های زنانه دید. در زمینه البسه زنان تنوع حرف اول را میزند واگر کسی سری به فروشگاههای لباس در مالزی در هر محله ای بزند محال است  که زنگ و مدل دلخواه خود را پیدا نکند .

“تودونگ” که نوعی روسری و شال مخصوص بانوان است جزء اصلی حجاب زنان مالزیاییست . “تودونگ”  که می توان آن را به قیمت ناچیزی خریداری کرد در زبان مالایای  به معنای “پوشش”، است  و بیشتر برای توصیف ظرفی که از غذا محافظت می کند به کار می رود  . این نوع روسری علاوه بر مالزی  در برونئی ، اندونزی و در میان مسلمانان سنگاپور و تایلند نیز رواج داشته وبه لحاظ میزان پوشیدگی کاملا منطبق با حجاب اسلامی است . تودونگ که معمولا در رنگ های متنوع  تولید و عرضه می شود به خوبی موها ، گوش ها و گردن را  می پوشاند و به همین علت  این نوع خاص از روسری لباس استاندارد برای خانم ها در جامعه  بخصوص در محل کار،مدرسه ،دانشگاه و مناسبت های رسمی به شمار می آید  . ارزان قیمت بودن ، در دسترس بودن ، تنوع در طرح و رنگ و بخصوص استفاده از رنگ های شاد و در عین حال خنک بودن از جمله ویژه گی های تودنگ است که باعث استقبال زنان مالزیای از این پوشش شده است .

یکی دیگر از اجزای حجاب بانوان در مالزی باجو کورونگ  است. یاجو کورونگ در زبان مالایایی به معنای  لباس پوشیده  است و در حقیقت  لباس سنتی و مرسوم در بین زنان مالایایی  از دیر هنگام تا کنون بوده است . این  لباس هم علاوه بر مالزی در کشور های برونئی ، جزایر سوماترای اندونزی و در میان مسلمان سنگاپور و تایلند  هم مورد استفاده اغلب بانوان است  .باجو کونگ به اندازه کافی راحت و جادار است و فرد استفاده کننده با پوشیدن آن احساس راحتی می کند .این لباس شامل دامن و بلوز بوده ودامن آن از پارچه ای طولانی با یکسری پیچ هایی در یک طرفش دوخته شده و بلوز آن بدون یقه و دارای آستین بلند  است  که بالاتر از زانو را پوشانده  و معمولا با روسری و شال  و یا همون تودونگ پوشیده می شود . از جمله ویژه گی های این نوع لباس زنانه تنوع در طرح و رنگ های آن است بطوریکه کمتر کسی می توان یافت که به فروشگاه های مربط به ین گونه لباس ها سر بزند و طرح و مدل و رنگ مورد دلخواهش را نیافته باشد .

لباس باجو کورونگ  به عنوان لباس ملی زنان در مالزی به علت پوشیدگی مناسب آن حجاب برتر دربین مسلمانان مالزیایی  به شمار می آید و استفاداه از آن در دهه های 70 و 80 که موج اسلام گرایی متاثر از انقلاب ایران در منطق گسترش قابل توجهی  یافت ،این پوشش هم بیش از پیش مورد استقبلال زنان مالزیایی قرار گرفت .جنس این لباس معمولا از کتان و ساتن  بوده و در مواردی از ابریشم دوخته می شود . پارچه  این لباس معمولا از  ژاپن، کره جنوبی، و هند وارد می شود و بخشی از آن هم در ایالت های ترنگانو و کلانتان تولید شده و معمولا در تولید آنها از رنگ های شاد و طرح های هندسی استفاده می شود. زیبایی این نوع لباس مالایای باعث شده حتی غیر مسلمانان (از جمله اقلیت های چینی و هندی  مالزی)  هم از آن استفاده کنند .

یکی دیگر از لباس های مرسوم زنانه در مالزیی  لباس “بوسانا”  است که در این کشور به جبه معروف است و در واقع یک پیراهن بلند زنانه  است که با جوراب و پوشش مخصوص مچ دست استفاده می شود .

در دسترس بودن و ارائه مدل های مختلف لباس نقش مهمی در شکل دادن به فرهگ پوشش در یک کشور دارد . در مالزی هم تولید کننده پوشاک و هم مصرف کننده ذائقه هم را می فهمند و تولید کننده ها معمولا به خواست مشتری احترام می گذارند و در تولید مدل های خود حساسیت های اعتقادی خانم های مسلمان را در نظر می گیرند .

هرچند ظهور رسانه های تجاری در مالزی و حرکت این کشور به سمت نوسازی چالش هایی را برای موضوع حجاب در دنیای تبلیغات ایجاد کرده  اما در تبلیغات و نمایش عمومی زنان در رسانه های رسمی  نسبت به رعایت حجاب اسلامی حساسیت های خاصی وجود دارد . مالزیایی ها روز جهانی حجاب را همه ساله جشن می گیرند و مشهور ترین هنرپیشه ها ، خوانندگان و مدل های معروف در این روز با پوشیدن حجاب جوانان را به رعایت حجاب اسلامی دعوت می کنند .

علاوه بر عوامل یاد شده آموزش های خانوادگی که از کودکی تاکید خاصی بر لزوم رعایت حجاب حتی از سوی دختران خردسال دارد ، در گرایش بانوان مالایایی به حجاب بی تاثیر نبوده و نقشی برجسته در این زمینه ایفا می کند.

حجاب در میان زنان مالزیایی یک موضوع درونی و نهادینه شده است و در کل سه عامل اصلی در تشویق بانوان به رعایت حجاب نقش دارند عامل اول ایمان واعتقادات دینیست  عامل دیگر رعایت عرف و هنجارهای جامعه است و سومین عامل فراوانی و در دسترس بودن لباس های متنوع و متناسب با سلیقه و نیاز مصرف کننده است .

برخلاف این تصور که برخی می گویند حجاب برای زنان امنیت می آورد ولی به نظر می رسد حجاب در مالزی ارتباط چندانی به امنیت خانم ها ندارد چرا که در این کشور پیروان ادیان دیگر بی حجاب بوده و این امر طبیعی  به نظر می آید و برخلاف تصور عمومی ، خانم بی حجابی در معرض تهدید و سواستفاده بیشتر قرار نمی گیرند و بسیاری از زنان مالزیایی اگر هم برای حجاب کارکردی امنیت ساز قائل هستند این احساس بیشتر به نوعی احساس امنیت روانی و آرامش درونی ناشی از رعایت هنجارهای اسلامی و ارزش های جامعه بر می گردد نه چیز دیگری  .

* نویسنده : جعفر خوشروزاده؛ دانشجوی دکترای ارتباطات دانشگاه یو پی ام مالزی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>