This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Mon Jan 21 9:40:15 2019 / +0000 GMT

حمله به یمن در امتداد تقویت داعش در منطقه استمالزی: حمله عربستان و متحدانش با حمایت آمریکا به خاک یمن به بهانه سرکوبی انصار الله یکی دیگر از اشتباهات تاریخی دول عربی و افتادن در ورطه ای است که همه منطقه شبه جزیره عربی را به آتش خواهد کشید و هدف اصلی این حملات توسعه نفوذ حرکات تکفیری و نابودی سرمایه های انسانی و ذخائر مادی در منطقه می باشد و این همان هدفی است که سیاستمداران آمریکائی و صهیونیستها برای تغییر جهت خطر القاعده از سمت غرب به سوی جهان اسلام دنبال می کنند و به موفقیتهائی نسبی نیز دست یافته اند.اگر عربستان و متحدانش به بهانه دفاع از دولت مشروع یمن و جلوگیری از پیشروی انصار الله به سمت عدن دست به چنین اقدامی زده اند و پیش از این هم پولهای عربستان برای تجهیز تروریستهای القاعده و جبهه النصره در سوریه و کشتار مردم بیگناه سوریه استفاده می شده است، این سؤال مطرح می شود که چرا این حمیت عربی در هنگام تجاور اسرائیل به خاک لبنان و غزه و به خاک و خون کشیده شدن هزاران کودک، زن و انسان بیگناه به حرکت در نیامد و تنها به صادر کردن چند بیانیه علیه اسرائیل اکتفا نمود؟

برای پاسخ به این سؤال بهتر است به تاریخ شکل گرفتن حرکت تکفیری در مصر و اختلافات بین این حرکت با جریان القاعده اشاره نماییم. حرکت تکفیری در تاریخ اسلام دارای سوابق طولانی است و تعدادی از علمای اهل حدیث با گرایش به مذهب حنبلی چون ابن رجب، ابن قدامه، ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب چنین گرایشهائی را ترویج می کردند، اما شاید جریان فکری سیاسی تکفیری که اکنون در چارچوب تفکرات ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده داعش تبلور یافته است به جنبش شکری احمد مصطفی (1 ژانویه 1942) از منطقه ابوخرص مرکز ابوتیج اسیوط در مصر برگردد. وی مؤسس جماعت المسلمین یا جماعت "دعوت و هجرت" بود که مهمترین ویژگی آن تکفیر مسلمانان و هجرت از مناطق کفر بر اساس تعریف وی از کفر بود. وی با خواهر محمد صبحي مصطفی از سران اخوان المسلمین مصر ازدواج کرد و به همین علت در دهه 60 میلادی روابط صمیمی با این حرکت داشت و ىر سايه همين روابط نزدیک بود که در ضمن گروهی از اخوان در سال 1965م در دوره عبدالناصر به زندان افتاد و پس از درگذشت عبدالناصر از زندان خارج شد. در سال 1978م به جرم ترور ذهبی وزیر اوقاف مصر در دادگاه نظامی محاکمه و به همراه پنج تن اؤ متهمان دیگر به اعدام محکوم شد. علت ترور ذهبی این بود که اعضای گروه شکری مصطفی افکار ذهبی را مخالف شریعت اسلامی و خطرناک برای امت اسلامی اعلام نموده بودند و تنها راه مبارزه با این انحراف را ترور وی می دانستند. این گروه تکفیری توانست علاوه بر مصر در الجزائر نیز طرفدارانی پیدا نماید. جماعت دعوت و هجرت هر گونه معصیتی چون ظلم و فسقی را به معنی خروج از ملت اسلام تلقی می نمودند و معتقد بودند که هر مسلمانی که یکی از گناههای تصریح شده در قرآن کریم و یا سنت نبوی را مرتکب شود با شریعت اسلامی به مخالفت برخاسته و این به معنای خروج از اسلام است. این دیدگاه در میان خوارج صدر اسلام نیز وجود داشت که منجر به بروز جنگهای خونین در سرزمینهای اسلامی از حجاز تا یمن گردید، واقعه ای که هم اکنون در یمن در حال رخ دادن است ارتباط مستقیمی با این نوع طرز تفکر دارد. از دیگر اعتقادات این جریان تکفیری این است که اگر در کشوری شریعت اسلامی اعمال نگردد بر مسلمانان واجب است که آنجا را ترک کنند.

 

و اگر مسلمانی با این جریان همراه نگردد در باره او توقف می کنند، بنابراین اگر تفکرات تکفیری بر او عرضه شد و از قبول آنها استنکاف نمود در آن صورت به کفر او نیز حکم می نمایند. از دیگر ویژگیهای این حرکت مخالفت با هر قانون وضعی بود، بدین معنی که همه قوانین باید تابع شریعت اسلامی باشند و مسلمانی که به محاکم مدنی و یا قوانین بین المللی رجوع کند با استناد به این آیه شریفه: "ومن لم يحكم بما أنزل الله فأولئك هم الكافرون" از دین اسلام خارج شده است. این گروه با هر گونه مذهبی از مذاهب سنی و شیعی و جز آنها چون اباضی مخالف بودند و پیروی از اجماع، قیاس، مصالح مرسله و استحسان را به منزله عبادت اصنام یا بتها دانسته و تنها راه رستگاری را پیروی از قرآن کریم و سنت می دانند و به عقیده آنان مسلمان بودن تنها با بیان شهادتین تحقق نمی یابد، بلکه مسلمانی باید به قول، عمل و تصدیق و پیروی از پیامبر اکرم (ص)، صحابه و تابعین در دوره خلفای راشدین تحقق یابد. بعد از اعدام شکری جماعت تکفیر با ضعف نسبی روبرو شد و حتی برخی از علمای اخوانی چون حسن اسماعیل هضیبی که نفر دوم اخوان بشمار می آمد کتابی را تحت عنوان "دعاة لا قضاة" در نقد حرکت تکفیری به رشته تحریر درآورد، هر چند برخی در انتساب آن اثر به هضیبی تردید روا داشته اند. اگر حرکت تکفیر و هجرت در دهه هفتاد میلادی طرفدارانی در میان سران عرب پیدا می نمود، در آن صورت به یقین شاهد پیدایش داعش در آن عصر می بودیم، بدین معنی که داعش در حال حاضر با حمایت مادی و معنوی شیوخ عرب و سیاستمداران غربی اعمال تروریستی خود را شروع کرد، اما جریان تکفیر و هجرت تنها در محدوده مصر و الجزائر فعالیت داشت و نتوانست دامنه فعالیتهای خود را به دیگر کشورهای اسلامی توسعه دهد. نکته بسیار مهم جریان تکفیری مصر و در ادامه آن جریان اخوان المسلمین با گرایش سلفی و نتیجه ی آن دو حرکت -یعنی داعش- پرداختن به حوزه فکری و سیاسی جهان اسلام و نه غرب و اسرائیل بود که همین موضوع نکته اصلی اختلافات بین القاعده به رهبری بن لادن و ایمن ظواهری با سران داعش و حرکت تکفیری بود و به آن در ادامه مقاله اشاره خواهیم کرد و نقش استکبار و صهیونیسم در تغییر جهت اهداف القاعده به سمت جهان اسلام را تبیین خواهیم نمود.

ابو مصعب زرقاوی که نامش احمد فاضل نزال خلایله از اردن و مؤسس جماعت توحید و جهاد در سال 1990م بود و در سال ۲۰۰۶ در زمان جنگ عراق کشته شد در سپتامبر ۲۰۰۵ علیه شیعیان در عراق اعلان جهاد کرد و در این زمان او تعداد زیادی بمب‌ گذاری انتحاری در مناطق شیعه ‌نشین و همچنین علیه نیروهای آمریکایی  و نیز بمب گذاری در سه هتل در امان را برعهده گرفت. او که با القاعده پیمان بسته بود بیشترین تمرکز خود را بر توسعه افکار تکفیری و مبارزه با شیعه قرار داد و در نامه ای به بن لادن و ایمن ظواهری به خطر شیعه در منطقه و ضعف اهل سنت اشاره کرد و این حرکت زرقاوی در ادامه همان حرکت تکفیری مصر بود که به آن اشاره نمودیم. ایمن ظواهری اهداف دیگری را دنبال می کرد و چندان موافق سیاستهای تکفیری و خشونتهای علنی زرقاوی علیه دیگر مذاهب نبود و او را از عواقب چنین اقداماتی که نفرت جهانیان را علیه آنان بر می انگیزاند بر حذر نمود، اما زرقاوی راه خود را از القاعده که به دنبال زدن منافع غرب و انجام فعالیتهای تروریستی در خارج از جهان اسلام بود جدا نمود. حرکتهای تروریستی بن لادن و ایمن ظواهری در تهدید منافع آمریکا در سراسر جهان به اندازه ای توسعه یافت که سرویسهای اطلاعاتی غرب از کنترل آنها عاجز شدند و هر روز آمریکا و دیگر کشورهای اروپائی به انجام حرکتهای تروریستی تهدید می شدند.این تهدیدات هزینه فراوانی برای آمریکا و غربیان به دنبال داشت، زیرا طرفداران القاعده به صورت اتباع بومی در کشورهای غربی سکونت داشتند و تعداد آنان نیز در حال تزاید بود و نظارت بر آنان با چنین گستردگی امکان پذیر نبود.

در هر حال آمریکا که خود عامل بروز بسیاری از نبسامانیها در کشورهای اسلامی بود به صورت هدف اصلی القاعده در آمده بود و این جریان به علت آشنائی با تمامی طرفندهای اطلاعاتی و نظامی آمریکا در دوران همکاریهای دوجانبه در پاکستان برای سیطره بر افغانستان و سپس چچن و در نهایت بالکان به گونه ای شکل گرفته بود که مقابله با آن امری پر هزینه بشمار می آمد و یا شاید غیر ممکن می نمود. طراحان آمریکائی بهترین روش را ایجاد اختلاف میان سران القاعده تشخیص دادند، به گونه ای که اولا با حذف بن لادن و خطر را از مرزهای آمریکا و غرب دور نمایند، و ثانیا جهان اسلام درگیر مسائل فرقه ای و جنگ بین شیعه و سنی گردد و تا این جنگ ادامه داشته باشد هم اسرائیل و هم آمریکا و متحدانش از مزاحمتها و باج خواهیهای القاعده در امان خواهند بود. نامه های متبادل بین زرقاوی و ظواهری دلالت از وجود یک حرکت هوشمندانه از طرف سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل برای ایجاد اختلاف بین اعضای القاعده و تغییر مسیر بن لادن و ظواهری از غرب و آمریکا به سمت جنگهای داخلی در کشورهای اسلامی بود و ابوبکر بغدادی با شدت گرفتن حملات تروریستی افراط گرایان در سوریه هدف اصلی خود را همان جریان فکری زرقاوی یعنی حرکت تکفیری اعلام نمود. بدین ترتیب نقش آمریکا در ایجاد اختلاف میان سران القاعده و نیز سوق دادن جریانهای تکفیری به سمت حذف جبهه مقاومت علیه اسرائیل و ایجاد درگیریهای فرقه ای در خاورمیانه برای تقویت موضع اسرائیل در مقابل دشمنان تاریخی آنان یعنی مسلمانان آگاه پس از بروز بیداری اسلامی در منطقه روشن می گردد و با همین استراتژی است که آمریکا به عربستان سعودی و متحدان عربش برای حمله به یمن و افزایش تنشهای فرقه ای کمک می نماید و به تقویت جریانهای تکفیری همچون داعش برای تغییر مسیر مبارزه از غرب و استکبار به سمت مرزهای کشورهای اسلامی می پردازد.

با توجه به تجربه تلخ آمریکا در دخالت نظامی در افغانستان پس از تربیت کادرهای القاعده برای نفوذ به مرزهای جنوبی اتحاد جماهیر شوروی سابق و خسارتهای جانی و مالی و از دست دادن مشروعیت بین المللی در تجاوز به عراق به نظر می رسد که حذف بن لادن از صحنه معادلات امنیتی آمریکا به نفع داعش صورت گرفته است، تا بدین ترتیب داعش بتواند با تکیه بر اعتقادات تکفیری خود بر طبل فرقه گرائی و بروز اختلافات بین شیعه و سنی بکوبد و از طرف دیگر چهره خشنی از اسلام به جهان معرفی نماید که بتواند مانع از بروز بیداری اسلامی گردد و از طرف دیگر ذخائر مادی و انسانی جهان اسلام در برابر اسرائیل و استکبار به تحلیل رود و در نهایت اهداف بلند مدت صهیونیستها در بروز درگیری در خاورمیانه و جهان اسلام و در نهایت تقویت نظامی و اقتصادی اسرائیل غاصب برآورده شود. نکته دیگر در سازمان داعش تکیه بر عنصر خلافت اسلامی با برداشتهای انحرافی از اسلام است. بسیاری از جوانان پرشور در مناطق اسلامی بویژه در مناطق اهل سنت به تبعیت از تشکیل حکومت اسلامی در ایران به دنبال اجرائی کردن نظریه خلافت اسلامی می باشند و جریان فکری داعش با استفاده از این ابزار توانسته است تا تعداد زیادی از جوانان را به سمت خویش جذب نماید، اما اگر صحنه های نبرد داعش کمی به آرامش بگراید چالش بعدی طرفداران داعش اختلافات آنان بر سر انتخاب خلیفه اسلامی می باشد، زیرا در زیر پرچم سیاه این جریان صدها نوع تفکر از مناطق مختلف جهان با پیشینه های فکری مختلف جمع شده اند که به سادگی تبعیت از یک نفر با ویژگیهای فکری و اعتقادی ابوبکر بغدادی را بر نمی تابند، بنابراین جریان تکفیری خود قربانی تکفیر خواهد شد و بعید نیست که کشورهای خلیج فارس نیز خود به همان بلائی مبتلا گردند که خود بانی ایجاد آن در عراق، سوریه و اکنون در یمن می باشند. ی

من در حالی مورد هجوم عربستان و متحدانش چون مصر قرار می گیرد که حداقل مصر سیسی از ترکیه به علت حمایت از اخوان السملیمن و دادن پناه به سران اخوان مصر به شدت عصبانی است و حمله به یمن با رضایت کامل سلفی ها و اخوانی های سلفی مصر روبرو می شود. ناصر رضوان رهبر سلفی های مصر و مؤسس ائتلاف "احفاد صحابه و آل البیت" از همه مصریان خواسته است تا فردا جمعه 13 فروردین 3 آوریل برای دخالت نظامی زمینی مصر در یمن تظاهرات نمایند و به همین منظور از وزارت کشور مصر خواسته اند تا با حمایت از آنان از بروز خشونت جلوگیری نمایند. رهبر سلفی های مصر درخواست کرده است که برای حمایت از مردم مظلوم یمن باید نیروهای عربی از طریق زمین و نه فقط حملات هوائی وارد یمن شوند و با شیعیان یمن بجنگند. این سلفی مصری شیعیان مصر را اجساد مصری با ارواح ایرانی خوانده و در حقیقت به دنبال ایجاد فتنه در میان شیعیان و اهل سنت مصر که قرنها شیعه و سنی با یکدیگر زندگی مسالمت آمیز داشته اند می باشد، همان سیاستی که پیش از این جریان تکفیر و هجرت در مصر و سپس داعش با هدایت آمریکا در عراق و سوریه و اکنون در یمن دنبال می نماید.

* دکتر علی اکبر ضیائی کارشناس مسائل بین المللی و مسائل فرق اسلامی

در این زمینه بیشتر بخوانید: جنگ علیه یمن به جنوب عربستان نیز سرایت می کند

 

 


Post date: 2015-04-05 02:56:42
Post date GMT: 2015-04-04 18:56:42
Post modified date: 2015-04-14 15:36:29
Post modified date GMT: 2015-04-14 07:36:29

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com