RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2011 سپتامبر 14 - 12:12 ق.ظ بازدید: 2,729 کد:883
 
جرم گوش و مضرات استفاده از انواع گوش پاک کن

 مالزی: استفاده از انواع وسایل، چه آنهایی که همانند گوش پاک کن ها اصطلاحا بهداشتی تلقی شده و چه آنهایی که همانند کلاهک خودکار، کلید، چوب کبریت و … آشکارا غیر بهداشتی هستند، در کنار مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، گرفتن ناخن و …. تقریبا به یک عادت روزمره در بین مردم تبدیل شده است.

اما دلیل روی آوردن افراد به این ابزارها و وسایل چیست و آیا اساسا گوش نیاز به پاک کردن توسط فرد دارد؟

جرم گوش، ماده ای زرد متمایل به قهوه ای می باشد که در کانال گوش خارجی مشاهده می شود.کانال گوش انسان به طول دو تا دو و نیم سانتیمتر وبه شکل S خوابیده میباشد  که یک سوم خارجی آن غضروفی وقابلیت ارتجاعی دارد ودر قسمت خارجی بطرف پایین خمیده شده است.  در همین قسمت از مجرای گوش شاهد موهای ریزی می باشیم که در سن بالا قطورتر می شود.جرم گوش نیز در واقع از پایه یا فولیکول همین موها ترشح می شود.

این جرم تحت عناوین سرمن، واکس  و یا موم گوش نامیده می شود و برای سلامت گوش بسیار مفید و ضروری می باشد .ویژگی و غلظت این ماده  باعث می شود کانال گوش همیشه آغشته و چرب ومرطوب باشد، لذا هنگام دوش گرفتن وشنا آب ورودی در گوش تجمع پیدا نکرده و به راحتی خارج می شود. همچنین اشیاء خارجی همچون گرد وخاک، گرده های درختان، دانه های حبوبات وحتی حشرات قبل از ورود به به داخل و قسمت عمقی گوش در این ماده گرفتاروسپس دفع می شوند .در برخی افراد بخصوص افراد شناگر به دلیل استفاده از پلاگ های شنا و ورود و خروج زیاد آب میزان این ماده مفید کم شده وبعضا مجرا خشک و پوسته پوسته می شودکه  یکی از دلایل عفونت گوش خارجی واستئوزیس در شناگران می باشد.

موم یا جرم گوش به دلیل ویژگی اسیدی که دارد قابلیت جلوگیری از عفونت های باکتریایی وقارچی را دارد. بسیاری از افراد با وسایل مختلف از جمله گیره، سنجاق ویا حتی گوش پاک کن های موجود در داروخانه ها، اقدام به خارج کردن این ماده مفید می نمایند. لذا در این افراد عفونت های قارچی وباکتریایی شایع می باشد وبسیاری از این افراد از خارش گوش شکایت داشته وبرای غلبه بر خارش، بعضا با وسایل غیر بهداشتی همچون کلید وسویچ ماشین اقدام به دستکاری گوش مینمایند که این عملکرد باعث زونا و مشکلات عفونی می شود.

این ماده زرد  متمایل به قهوه ای در صورت باقی ماندن طولانی در گوش خشک وتیره می شود این ماده ترکیبی از موم وپوست های مهاجرت کرده از پرده مجرای گوش می باشد، همانگونه که پیشتر گفته شد این ماده بصورت دائم از پای موهای داخل گوش ترشح میکند وبه دلیل شیب مجرای گوش به طور طبیعی خارج می شود، ضمن آنکه حرکت مفصل فک که دقیقا زیر مجرای گوش قرار دارد، هنگام غذا خوردن و صحبت کردن خروج خود بخودی میزان اضافی این ماده را آسان می کند ونیازی به دستکاری فرد ندارد.

گاهی به دلیل باریک بودن مجرای گوش در کودکان و یا افتادگی مجرای گوش در سالمندان ممکن است این ماده به راحتی خارج نشود که بعد از مدتی به شکل تیره وخشک تبدیل شده و بایستی توسط متخصص خارج گردد. اما آنهایی که خود از گوش پاک کن یا وسایل مشابه استفاده می کنند، طبیعتا بدلیل شکل مجرا وباریک بودن آن ،عمده جرم به قسمت عمقی تر گوش هدایت می شود وپس از مدتی رطوبت خود را از دست داده وخشک می شود در این حالت با ورود آب به گوش بخصوص در هنگام شنا در استخر مجددا خیس خورده وحجم آن زیاد میشود ،که در این حالت باعث گرفتگی گوش، احساس کم شنوایی وگاهی هم درد شدید می شود.

لذا توصیه می شود افراد هرگز شخصا و با استفاده از ابزارهایی همچون گوش پاک کن، کلاهک خودکار، کلید و … اقدام به خارج کردن جرم گوش نکند این عمل کاملا غیر بهداشتی است. بگذاریم گوش خو بطور طبیعی پروسه تولید و سپس تمیز کردن مجرای گوش را انجام دهد!

در مجموع می توان گفت:

1-      جرم گوش ماده ای مفید است

2-      جرم گوش به دلیل اسیدی بودن ،ضد قارچ وباکتری می باشد

3-      جرم گوش از عفونت های گوش خارجی جلوگیری میکند

4-      جرم گوش از ورود اجسام خارجی وحشرات جلوگیری میکند

5-      جرم گوش از پای موها تولید وخود بخود دفع میشود!

6-      استفاده از گوش پاک کن و دیگر وسایل مشابه برای دفع جرم گوش باعث انسداد بیشتر آن میشود.

*استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشجوی دکتری نورو ادیولوژی در دانشگاه یو اس ام مالزی

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>