This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Fri Jan 18 20:57:25 2019 / +0000 GMT

تلویزیون اجتماعی: 15 نکته درباب آینده تلویزیون در عصر اینترنت پهن باندمالزی: در آینده نه چندان دور در کشورمان - و در حال حاضر در بسیاری از کشورها - به مدد ورود اینترنت پر سرعت و پهن باند به عرصه زندگی نحوه مصرف محتوای رادیو و تلویزیون به سرعت تغییر کرده و میکند و کلیت این تغییرات را میتوان در چارچوب مفهوم «تلویزیون اجتماعی» یا social TV » به شرح ذیل خلاصه کرد. در این نوشته 15 نکته را درباره آینده تلویزیون از نگاه نحوه مصرف محتوای رسانه تلویزیون از سوی خلاصه‌وار گزارش می شود  .

Active user (مخاطبان فعال هستند)

زمان آن گذشته که مخاطب منفعل در برابر مانیتور تلویزیون بنشیند و محتوای رادیو – تلویزیون را تماشا کند آن‌ها عناصری فعال، انتخاب‌گر، مشارکت‌کننده، متعامل و خود حلقه‌ای از زنجیره ارسال و باز ارسال محتوای تلویزیون و رادیو هستند. آن‌ها خود آنتن‌های دوکاره دریافت، مصرف و بازنشر هستند و حلقه ارسال پیام از طریق آن‌ها ادامه پیدا می‌کند. درحالی‌که درگذشته با آن‌ها به پایان می‌رسید.

re- socialized users: مخاطبان دوباره «اجتماعی می‌شوند»

زمانی تلویزیون دیدن مخاطبان را دورهم جمع می‌کرد و اصطلاحاً اجتماعی می‌کرد افزایش گیرنده‌ها مخاطبان را از هم جدا و آن‌ها منزوی کرد اما اینک دوباره در پارادایم و دوره «تلویزیون اجتماعی» بار دیگر مخاطبان دورهم جمع می‌شوند و باهم به تبادل و تعامل می‌پردازند. با یک تفاوت و آن اینکه این دورهم جمع شدن در فضای مجازی و به برکت اینترنت و شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد، به‌بیان‌دیگر تلویزیون با مخاطبانی همبسته و مرتبط با یکدیگر و داری یک «روح جمعی» واحد طرف است.

 Second screen: (صفحه‌نمایش‌های دوم و سوم در کنار تلویزیون فعال می‌شوند)

آمارها نشان می‌دهد اغلب (گاهی بیش از 70 درصد) بینندگان تلویزیون در کنار دیدن صفحه‌نمایش اول یعنی تلویزیون چند صفحه‌نمایش دیگر هم در برابر خود دارند، آن‌ها به صفحه تلویزیون خیره نمی‌شوند بلکه گاه‌گاهی صفحه‌نمایش موبایل، تبلت و لپ تاب آنلاین خود را چک می‌کنند، آن‌ها از این طریق ضمن تعامل با دوستان گاهی مطالبی مرتبط با آنچه در حال نمایش از تلویزیون است را به دیگران توصیه و درباره محتوای آن تبادل‌نظر می‌کنند. آن‌ها گاهی هم اطلاعاتی تکمیلی را در فضای وب درباره پیام پخش‌شده از سوی ما جستجو می‌کنند؛ بنابراین مخاطب شش‌دانگ در خدمت ما نیست و نیم نگاهی به صفحه ‌نمایشهای دیگر دارد.

TV everywhere: (تلویزیون همه‌جا و همه‌وقت در دسترس خواهد بود)

به برکت اینترنت پرسرعت در موبایل‌ها و تبلت‌ها زمان و مکان در تماشای تلویزیون سیال شده و همه‌کس در همه‌جا و در همه‌وقت امکان بهره‌گیری از محتوای تلویزیون را خواهد داشت مخاطبان آینده تلویزیون خود زمان و مکان دیدن برنامه تلویزیونی را در صفحه‌نمایش متحرکشان تعیین خواهند کرد و برای خود کنداکتور دارند چنین تحولی از نگاه برنامه ریزان تلویزیونی انقلابی در تشخیص زمان و مکان دسترسی به مخاطب و کنداکتور نویسی و تشخیص زمان پیک پخش و غیره ایجاد خواهد کرد.

Content on- demand and time shifted (تماشای محتوی تلویزیون درخواست محور می‌شود)

دیگر «همه» «همه‌چیز» را در تلویزیون نخواهند دید، مخاطبان انتخاب می‌کنند و می‌بینند، «درخواست محوری» در تماشای تلویزیون شرایطی فراهم خواهد کرد که بینندگان تلویزیون دسته‌بندی و کلاسه‌بندی شوند، در چنین فضایی تلویزیون خطی و استریم‌لاین مخاطب مؤثری نخواهد داشت، مخاطبان برنامه‌های خاصی را درخواست می‌دهند و پس از عضویت،حق اشتراک و پرداخت وجه آن از بنگاه ارائه‌کننده، در زمان و مکان مناسب آن را تماشا خواهند کرد در چنین وضعیتی ساخت برنامه‌های با هدف‌گذاری ر برای مخاطب خواص می‌تواند ضریب نفوذ بالایی داشته باشد.

Mobil TV on use: (تلویزیون در موبایل‌ها پخش می‌شود)

تماشای تلویزیون در موبایل از دیگر روندهای جاری است که بدون تردید تغییرات عمده‌ای در نحوه تماشای تلویزیون در آینده ایجاد خواهد کرد، مصرف‌کننده محتوای تلویزیونی از طریق موبایل با توجه به دسترسی همزمان به امکان ارتباطی تلفن همراه، بیننده به‌مراتب متفاوت و عمدتاً فعال‌تری بوده و از قدرت مانور بالایی در گزینش، ارزیابی و توصیه برنامه به دیگران برخوردار خواهد بود، «موبایل تی‌وی» شرایطی را فراهم خواهد کرد که مقوله «تلویزیون همه‌جا» تحقق عینی‌تری یافته و مخاطب از جایگاه حلقه پایانی پیام‌رسانی خارج شود و حتی با بهره‌گیری از امکانات ویرایش و بازنشر محتوای تلویزیون در اسمارت فون‌ها کنونی از طریق فرایند موسوم به user generated content خود به‌وسیله ای برای بازنشر پیام تلویزیونی تبدیل شود.

User voice chatting and texting about TV content (چت متنی، صدایی و تصویری مخاطب همزمان با تماشای تلویزیون فراگیر می‌شود)

امکانات ارتباطی موازی با تلویزیون در دست مخاطبان تلویزیون با توجه به امکانات اسمارت فون‌ها، آن‌ها را قادر ساخته است که هنگام تماشای تلویزیون با سایرین در ارتباط و تبادل پیام متنی، صوتی و تصویری باشند. آمارها نشان می‌دهد حدود 40 درصد محتوای این پیام‌ها مستقیم و غیرمستقیم به آنچه در آن لحظه از تلویزیون پخش می‌شود ارتباط دارد. در چنین شرایطی می‌توان از وجود نوعی تبادل‌نظر همه‌جانبه و همزمان بین مخاطبان تلویزیون هنگام پخش سخن به میان آورد. این فرایند درگذشته در قالب گفتگوها درباره «سریال دیشب» در بین مخاطبان شکل می‌گرفت اما در آینده این تبادل‌نظر و فرایند موسوم به «water cooler» مخاطبان همزمان با پخش پیام تلویزیونی اتفاق می‌افتد نه پس از آن.

User voting.rating, commenting, recommending, tagging and liking (مخاطب به برنامه‌ها رأی می‌دهد، رده‌بندی می‌کند، یادداشت می‌گذارد، به دیگران پیشنهاد می‌کند، تگ می‌کند و لایک می‌زند.)

در پارادایم جدید تماشای تلویزیون، یا همان «تلویزیون اجتماعی» مخاطبان از امکانات به‌مراتب بیشتری برای قضاوت درباره برنامه‌ها برخوردار خواهند بود. دسترسی به امکان اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای رده‌بندی و امتیازدهی به برنامه‌های تلویزیونی شرایطی را فراهم خواهد کرد که مخاطبان علاوه بر مشارکت فعالانه‌تر در برنامه‌ها تلویزیونی به برنامه‌ها رأی دهند، آن‌ها را امتیازبندی کنند، ذیل آن‌ها یادداشت بگذارند به دیگران توصیه کنند و با قرار دادن لایک و یا دیسلایک برنامه‌سازان تلویزیونی را از ذائقه خود مطلع کنند؛ و این قدرت قضاوت مردم با صدای بلند به‌راحتی اعتبار یک رسانه را بالا و یا پائین خواهد آورد، لذا لزوم مخاطب شانسی در آینده حیاتی خواهد بود.

Mobil TV application on use: (اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای موبایل در کانون قرار می‌گیرند)

با توجه به نقش تعیین کننده اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها و لپ ‌تاپ‌های آنلاین و متصل به اینترنت همراه، این ابزارها بخصوص دو مورد اول نقش بسیار مهمی در دریافت و پخش برنامه‌های رادیو تلویزیونی ایفا خواهند کرد از این ‌رو این روزها شاهد گسترش قارچ گونه اپلیکیشن‌ها مربوط به موبایل تی‌وی هستیم که متناسب با سیستم‌ عاملها گوناگون نظیر آندروید، ویندوزفون ، آی او اس و غیره ساخته و در فروشگاههای مجازی عرضه میشوند. هر بنگاه تلویزیونی حداقل باید یک نرم‌افزار و اپلیکیشن خاص خود در هرکدام از این سیستم‌های عامل یادشده داشته باشد تا بتواند در این بازار مکاره بهترین خدمت را به مخاطبان خود بدهد. ازاین‌رو باید در این زمینه زودتر دست‌به‌کار شد و با حمایت از ساخت چنین اپلیکیشن‌هایی در این رقابت نفس‌گیر حضور مؤثری داشت.

User content sharing: (مخاطبان محتوای تلویزیون را به اشتراک می‌گذارند)

همان‌طور که اشاره شد در فضای جدید و در پارادایم تلویزیون اجتماعی مخاطب حلقه پایانی ارائه پیام و محتوای تلویزیونی نیست بلکه وی نقشی گسترده در بازنشر این محتوا دارد، در فضای جدید هر مخاطب خود یک فرستنده بالقوه هم هست و در کنار فرستنده‌ها، آنتن‌ها و دکل‌ها، مخاطبان هم به فرایند بازنشر محتوای تلویزیونی مبادرت خواهند کرد. ازاین‌رو با توجه به محدودیت‌های موجود در ابزارها و امکان ارسال محدود محتوا از سوی کاربران، کوچک کردن پیام و تلاش برای انتقال پیام برنامه تلویزیونی در چند دقیقه می‌تواند از فرصت موجود بهره کافی را نصیب بنگاه تلویزیونی کند. ازاین‌رو حمایت از ساخت کارها و برنامه‌های چنددقیقه‌ای می‌تواند قدرت اثرگذاری رسانه را به مرتب ارتقاء بخشد.

TV social gaming: (بازی‌های اجتماعی تلویزیونی مخاطبان را به هم متصل می‌کند)

اسمارت تلویزیون‌هایی که این روزها بازار را قبضه کرده‌اند امکانات زیادی را برای مشارکت مخاطبان در بازی‌های جمعی آنلاین (برخط) فراهم کرده‌اند. ازاین‌رو در «تلویزیون اجتماعی» مخاطب تلویزیون ما در عین دیدن برنامه در گوشه‌ای از صفحه عریض خود در حال بازی با دوستان خود و درعین‌حال تماشای برنامه تلویزیونی است. چنین وضعیتی تا حدود از حواس شش‌دانگ مخاطب به برنامه تلویزیونی می‌کاهد و ما تنها به چند درصد از تمرکز مخاطب بر روی برنامه دسترسی داریم حال باید اندیشید که چگونه پیام ساده‌سازی و حرفه‌ای و با استفاده از هنرهای چندرسانه‌ای ارائه شود که بتواند از همین سه دانگ حواس مخاطب بهترین بهره‌برداری را بنماید.

Browsing internet while watching TV: (اینترنت گردی همراه با دیدن تلویزیون باب می‌شود)

آمارها نشان می‌دهد با فراهم شدن امکان دسترسی به اینترنت بسیاری از مخاطبان تلویزیون هنگام تماشای برنامه‌ها همزمان چرخی در اینترنت هم می‌زنند چنین وضعیتی بیانگر این است که این مخاطب دیگر کاملاً در اختیار جعبه جادوی ما نیست و منبع دیگری از اطلاعات هم در دست دارد و می‌تواند اعتبار و درستی پیام تلویزیونی ما را در آن واحد چک و بررسی کند. لذا تأکید بر اعتبار و صحت و قوت پیام از اهمیت بالایی برخوردار است. در تلویزیون اجتماعی مخاطب دیگر آگاه است و می‌تواند درست را از نادرست تشخیص دهد و در بیان محتوا در تلویزیون نمی‌توان همچون گذشته به محابا سخن فرسایی کرد. به تعبیری در این فضا دیگر امکان پیامبرگونه ایراد سخن کردن برای پیروان کمتر وجود دارد و پیام‌رسانان کوچک امکان رسیدن صدای ما را به مخاطب کم کرده‌اند. در اینجاست که نه‌تنها باید سخنی گفت از جنس حقیقت بلکه این سخن را خوب و گیرا بیان کرد.

Smart TVs at home: (تلویزیون‌های هوشمند به خانه‌ها می‌آیند)

واضح و مبرهن است که نه در آینده بلکه در حال حاضر به‌طور بی‌سابقه‌ای تلویزیون‌ها هوشمند وارد خانه‌ها شده‌اند، حتی تلویزیون‌های کمتر هوشمند هم به برکت یک فلش‌مموری که معروف‌ترین آن‌ها «گوگل کروم کست» است هوشمند می‌شوند، ویژگی تلویزیون هوشمند دسترسی به اینترنت، فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب اسکایپ و موتورها جستجو است. در چنین فضایی برنامه‌های ما تنها یکی از ده‌ها محتوایی است که چشم‌ها را به‌سوی تلویزیون خیره خواهد کرد. اینکه این دنیای رفاقت است یا رقابت بستگی به ما دارد. در حالت منفعل همه این‌ها رقیب‌اند و مخاطب ما را می‌دزدند، اما در صورت ارتقای کیفیت کارها و محتوای ما این امکانات خود به ابزارهای برای نشر و بازنشر برنامه تلویزیونی ما تبدیل می‌شوند. در حال حاضر بدون تعارف این ابزارها و امکانات برای ما رقیب محسوب می‌شوند اما در آینده باید با ارتقای کیفیت و تناسب محتوای برنامه‌ها تلویزیونی با نیاز مخاطب این امکانات بالقوه در اسمارت تلویزیون‌ها به پیاده‌نظام‌های بنگاه تلویزیونی ما تبدیل شوند و نقشی هم‌افزا برای رسیدن صدای ما به مخاطب ایفا کنند.

Social media and social TV: (رسانه‌های اجتماعی در خدمت تلویزیون قرار می‌گیرند)

هرچند در حال حاضر محدودیت‌هایی در برابر دسترسی به شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی وجود دارد اما این تلاش‌ها بیشتر هر ناظری را به یاد ویدئو پلیرهای پنهان در زیر کت برای دیدن وی اچ اس می‌اندازد. درستی و غلطی این کار جای بحث ما نیست تنها این سخن به گمانه‌زنی با توجه به مشاهدات و تجربیات گذشته و قابلیت غیرقابل کنترل فضای مجازی برمی‌گردد. به‌عنوان مثال فیس‌بوک این روزها به‌عنوان یک شبکه اجتماعی مطرح است. فیس‌بوک فقط بخشی از یک کوه یخ متشکل از هزاران شبکه اجتماعی است که یکی پس از دیگری متولد و مردم را در فضای مجازی به هم مرتبط می‌کنند؛ بنابراین شبکه‌های و رسانه‌های اجتماعی چه بخواهیم و چه نخواهیم هستند و خواهند بود. برای تلویزیون این رسانه‌ها ابزاری بسیار ارزشمند و قابل استفاده خواهند بود تا جائیکه می‌توانم بگویم در صورت تداوم محدودیت دسترسی به شبکه‌های اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین بازنده‌های میدان تلویزیون خواهد بود. چراکه به دلایلی که از حوصله این نوشتار خارج است تصور برنامه تلویزیونی در آینده بدون جک شدن هشتک توییتر، آدرس فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی مانند گوگل پلاس، پینترست و این و غیره بر ذیل برنامه‌ها غیرقابل تصور است و در این بازار رقابت اگر این شبکه‌ها به کار گرفته نشوند رسانه در رقابت شکست‌خورده است، هراندازه محتوا جذاب و درست باشد ابزار ارسال مهم است، پس باید فکری اساسی برای محروم نماندن از موهبت شبکه‌های اجتماعی برای تلویزیون کرد...

IPTV at home: (تلویزیون مبتنی بر پروتکل اینترنتی فراگیر می‌شود)

قطعاً آینده تلویزیون به‌صورت آی‌پی تی‌وی خواهد بود که ویژگی اصلی آن انتقال محتوای تلویزیونی از طریق اینترنت پهن باند، تقاضامحور شدن تماشای برنامه‌ها، تأمین مالی از طریق هزینه حق اشتراک مخاطب و غیره در قالب آی‌پی تی‌وی خواهد بود که باید این موضوع هم جدی گرفته شود.

نکته پایانی : هر کدام از این تحولات و پدیده‌های نوین ذکرشده که همگی ویژگی‌های اصلی «تلویزیون اجتماعی» هستند، نیازمند درک درست، بررسی همه‌جانبه و تلاش برای تبدیل آن‌ها از چالش به فرصت از سوی مدیران رادیو - تلویزیون برای اثرگذاری بهتر و بیشتر بر روی مخاطبان است.

نویسنده: نویسنده : جعفر خوشروزاده؛ دانشجوی دکترای ارتباطات دانشگاه یو پی ام مالزی*

 

 


Post date: 2015-05-23 21:26:27
Post date GMT: 2015-05-23 13:26:27
Post modified date: 2015-07-02 00:46:32
Post modified date GMT: 2015-07-01 16:46:32

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com