paycnews.com
http://paycnews.com/?p=8885
Export date: Fri Jan 18 20:58:53 2019 / +0000 GMT

روایت زن ایرانی از پنج سال اسارت در زندان مخوف مالزیکوالالامپور: اشک دور چشمانش حلقه زد. از باندهای قاچاق مواد مخدر سخن گفت که وی را در چاهی سیاه فروبردند تا پنج سال از فرزند 10 ساله اش دور بماند. رنج سلول های تاریک و توهین پلیس مالزی را به جان خرید تا بتواند رشد فرزند ببیند، اما از این دیدار هراس دارد.


به گزارش پایک نیوز به نقل از ایرنا، پنج سال در 'کجنگ'، زندانی که زندانیان ایرانی معتقدند آخر دنیا است و از بی مرامی اش درد دل کرده اند.


'اکنون خالی و با هزار امید به ایران می روم. به امید زندگی دو باره در کنار فرزند، اما به جوانان بگویید بدون تحقیق اعتماد نکنند. دام های سیاه در کمینند و رحمی درونشان نیست. حرف آخرم این است اعتماد نکنید، هوشیار باشید، هوشیار.'


این درددل زنی 40 ساله از ایران است که پس از پنج سال در دادگاه مالزی تبرئه شد و از زندان کنجگ خلاصی یافت. به همراه عمو به مالزی آمد و در کنار دیگر همسفر با ساکی 10 و نیم کیلویی مواد مخدر در فرودگاه بازداشت شد.


این زن ایرانی که نامش محفوظ است روز دوشنبه در نخستین روز آزادی پس از پنج سال حبس در زندان های مخوف مالزی و دریافت حکم تبرئه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، نسبت به اعتماد بی دلیل حتی به نزدیک ترین اعضای خانواده در سفرهای خارجی هشدار داد.


وی که سال 2010 به درخواست عموی خود به عنوان مترجم و با هدف یافتن کاری در مالزی عازم این کشور شده بود، در فرودگاه کوالالامپور به همراه عمو و همسفر دیگر در حالی که سه کیف با مواد مخدر داشتند بازداشت شد.


وی مدعی شد که هرگز از محتویات سه کیف شامل 10 کیلو و 500 گرم مواد روانگردان شیشه خبر نداشته است و پس از آنکه عموی وی قادر به پاسخگویی به زبان انگلیسی نشد، وی را تنها به جرم همراه بودن با عمویش و یک فرد دیگر دستگیر کرده اند.


'ج.خ' عموی این زن مدعی شده بود این مواد برای دندانپزشکی استفاده می شود و برادرزاده خود را در جریان قرار نداده بود.


این زن که از سال 2010 دوبار دیگر حکم آزادی دریافت کرده بود، هر دفعه پس از دریافت حکم توسط نیروهای اداره مهاجرات مالزی بازداشت و بار دیگر به زندان بازگردانده شده بود.


نیروهای اداره مهاجرت مالزی به رغم حکم آزادی زندانیان از سوی دادگاه های این کشور، خود را مجاز به دستگیری این افراد می دانند و پرداخت رشوه به این نیروها و یا فرار از دست آن ها تنها گزینه کسب آزادی نهایی محسوب می شود.


این زن ایرانی که سال های مهمی از عمر خود را در اتاقی شش متری با حضور هشت زندانی دیگر در 'کجنگ' که از مخوف ترین زندان های مالزی محسوب می شود، گذارنده است، گفت در دو سال گذشته تنها دوبار آسمان را دیده ام، دلم برای هوای ایران هم تنگ شده است و بار دیگر اشک ریخت.


وی گفت ایرانیان باید هوشیار باشند و گول قاچاقچیان را نخورند. شرایط سختی در زندان های اینجا حاکم است. درهای سلول مانند گاوصندوق بود، از آب و بهداشت خبری نیست. هر 24 ساعت تنها نصف سطل آب برای هشت زندانی. نمی دانی آن را صرف خوردن کنی و یا مصارف بهداشتی و دستشویی و حمام. حمام و توالت در اتاق است و پوششی ندارد.


'بسیاری از زندانیان ایرانی لحظه به لحظه آرزوی مرگ می کنند، خودزنی برای خلاص شدن از این درد و رنج. درد و رنجی که پایانی بر آن نیست و در خاطراتمان نقش بسته است. مجبوری فضولات را در کیسه کنی و از پنجره به بیرون پرت کنی، تازه وقتی پلیس می فهد جلو پنجره را هم می گیرد. باید به بو عادت کنی، همین'


 'نبود وسایل بهداشتی ما را مجبور می کرد غذای خود را به زندانیان مالایی بدهیم و به ازای آن وسایل بهداشتی ضروری دریافت کنیم. خوردن مارمولک نیز در بین زندانیان خارجی و ایرانی به عنوان داروی بیماری های پوستی باب است. نبود دارو و ممانعت از انتقال بیماران به بیمارستان باعث می شد بیماران پوستی برای کاهش درد خود راضی به خوردن مارمولک شوند.'


پیش از این نیز برخی زندانیانی که موفق به دریافت حکم آزادی خود شده اند، از خوردن مارمولک به عنوان داروی بیماری های پوستی خبر داده بودند.


این زن ایرانی یک بار موفق شده است برای درمان بیماری سخت خود به بیمارستان منتقل شود. اما سختی روزهای بیمارستان همچنان آزارش می دهد.


'اگر چه قرار بود یک ماه بستری شوم، اما رفتار مقامات بیمارستان و همچنین سایر بیماران و پلیس در بیمارستان به گونه ای بود که تنها پنج روز پس از بستری شدن خواستار بازگشت به زندان شدم. نگاه ها، دستبند و تخت و توهین هایی که نثارت می شد قابل تحمل نبود. مرگ بهتر از این روزها است'.


وی گفت: تعداد زیادی زندانی ایرانی را در زندان کنجنگ دیده ام. اکثر آن ها در دام باندهای مواد مخدر گرفتار شده اند. از مجموع این زندانی ها پنج یا شش نفر به طور واقعی در قاچاق مواد مخدر دست داشته اند که آنها هم با پرداخت پول های زیاد آزادی خود را به دست می آورند، اما بقیه زندانیان تنها کسانی هستند که از روی سادگی قربانی مواد مخدر شده اند.


'این قاچاقچیان و سردسته باندها همچنان در دوران محاکمه با اینکه محکوم به اعدام شده اند با تلفن همراه در زندان خرید و فروش مواد انجام می دادند و پس از مدتی نیز آزاد می شدند. اما افرادی مثل ما گرفتاریم'.


'البته برخی افراد نیز خود اقدام به اینکار کرده و از سر نیاز و مشکلات مالی خود را در دام انداخته اند. تعدادی از زنان بودند که می گفتند چاره ای نداشتم، اما اکنون گرفتاریشان قابل حل نیست، شاید به روشی دیگر می شد مشکل قبلی را حل کرد'.


این زندانی آزاد شده ایرانی، گفت فشارهای روانی ناشی از سیستم پیچیده دادگاه های مالزی به نحوی است که به تازگی یکی از زندانیان زن ایرانی که موفق به دریافت حکم آزادی نشده بود، با مهتابی اقدام به خودزنی کرد.


وی که به امید پرواز به سوی ایران لحظه شماری می کرد، گفت: تنها آرزویم بازگشت هرچه زودتر به ایران و دیدن تنها پسرم است. امیدوارم بتوانم در ایران کاری پیدا کنم و در آرامش فرزندم را بزرگ کنم.


وی هنوز در ابهام است که چی فردی در دام گرفتارش کرده است. عمو و یا فرد دیگری. می گوید نمی دانم، اما به هیچکس اعتماد نکنید، بخصوص پیشنهادهای عجیب، چون پیامدهای عجیب دارد. گرفتاری در سلول هایی که نمی توانی پایانش را حدس بزنی. تنها در سلول با آرزوهای برباد رفته و آرزوهای پیش رو نفس می کشی به امید اینکه روزنه ای باز شود.


وی می گوید 'حال نور را دیده ام، دیگر در تاریکی نمی روم'.


این زن ایرانی در حالی از سلول های کجنگ جان سالم بدر برد که اخیرا دو ایرانی مرتبط با مواد مخدر در زندان و فرودگاه بین المللی کوالالامپور به صورت مشکوکی جان خود را از دست دادند.


'وان جنیدی تونکو جعفر' معاون وزیر کشور مالزی هفته گذشته شرایط مخوف زندان های این کشور که تعدادی از ایرانیان از زندان های مالزی گزارش کرده بودند را به نحوی تایید کرد و گفت که 259 نفر در زندان های مالزی از سال 2000 تاکنون جان خود را از دست داده اند.


مالزی به کشور برخوردهای سخت با جرائم اجتماعی گردشگران، قاچاق مواد مخدر و زندان هایی با بدترین شرایط شهرت دارد و برخی زندانیان مالایی نیز این وضعیت را به رسانه ها کشانده اند.


 'عباس رنجبر' کنسول جمهوری اسلامی ایران در مالزی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ضمن اعلام این مطلب که آزادی 'ف.خ' با تلاش و پیگیریهای بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور صورت گرفته است، خواستار هوشیاری مسافران ایرانی در قبال باندهای قاچاق مواد مخدر شد.


کنسول ایران در کوالالامپور به مسافران هشدار داد نسبت به پیشنهادات اغفال کننده برای سفر به خارج هوشیار باشند تا در دام قاچاقچیان که اثری از خود بجا نمی گذارند، نیفتند.


بیشتر اتباع ایران زندانی در مالزی در دام باندهای قاچاق مواد مخدر گرفتار شده و دستگیر می شوند. برخی از ایرانیان با پیشنهاد سفر رایگان به مالزی و حمل وسایل تجاری، فریب باندهای قاچاق مواد مخدر را خورده و بدون درنظر گرفتن این که وسایلی که حمل می کنند امکان دارد حامل مواد مخدر باشد، در فرودگاه های مالزی گرفتار می شوند.


رنجبر گفت که هم اکنون حدود 227 ایرانی شامل 30 زن و 197 مرد در زندان های مخوف مالزی بسر می برند.


براساس برخی اطلاعات حدود 70 مرد و هفت زن از این زندانیان به اتهام حمل مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، اما تاکنون احکام آن ها اجرایی نشده است.


Post date: 2015-06-30 02:50:06
Post date GMT: 2015-06-29 18:50:06

Post modified date: 2015-07-08 02:30:55
Post modified date GMT: 2015-07-07 18:30:55

Export date: Fri Jan 18 20:58:53 2019 / +0000 GMT
This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com