This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Fri Jan 18 20:09:27 2019 / +0000 GMT

تنور داغ سیاست در مالزی؛ از کشمش سیاسی درهیات حاکمه تا فروپاشی ائتلاف مخالفانمالزی: تحلیلگران تحولات سیاسی مالزی در ماههای  گذشته را  در چارچوب تشدید بحران مقبولیت در بخشی از هیات حاکمه و افزایش کشکش های سیاسی در درون  حزب حاکم  از یک سو و ائتلاف مخالفان  از سوی دیگر ارزیابی  می کنند.


به گزارش پایک نیوز، طرح بی سابقه ترین انتقادات از سوی ماهاتیر محمد پدرمالزی نوین از عملکرد حزب حاکم و درخواست وی از نخست وزیر نجیب تون رزاق برای استعفا تنها بخشی ازاین کشمکش در درورن هیات حاکمه مالزی در ماه گذشته بود . بروز مشکلات گوناگون در عرصه های مختلف بخصوص در عرصه اقتصادی طی ماههای گذشته باعث شده است تا ماهاتیر محمد در همراهی با اکثریت افکار عمومی در مالزی ، به انتقادات خود از دولت نجیب تون رزاق شدت بیشتری  بخشیده و در اظهار نظرهای مختلف از نخست وزیر مالزی بخواهد تا به دلیل عملکرد ضعیفش برای نجات کشور و حزب حاکم استعفا دهد.(روزنامه استار  11 می 2015).


ماهاتیر اظهار نظر کرده که عملکرد نخست وزیر کنونی مالزی ، حتی از نخست وزیر بعد از او یعنی عبدالله احمد بداوی نیز بدتر بوده  و حزب حاکم را در وضعیت بدی قرار داده است ماهاتیر هشدار داده  اگر حزب آمنو می‌خواهد نجات پیدا کند و کشور را از وضعیت فعلی خارج کند باید رهبر خود را عوض کند.ماهاتیر گفته است که او مرحله سکوت را پشت سر گذاشته و در حال حاظر احساس می‌کند که باید صریحا اظهار نظر کند زیرا تحت مدیریت نجیب تون رزاق شهرت مالزی در سطح جهان در حال خراب شدن است و  کشور مالزی دیگر مانند گذشته  به داشتن مدیریت و دولت خوب مشهور نیست .


این اظهار نظر ماهاتیر محمد که در چارجوب  نوعی ایجاد  شکاف در درون هیات حاکمه مالزی و از سوی تحلیلگران نوعی کاهش مقبولیت و کارآمدی دولت کنونی مالزی ارزیابی می شود با واکنش نخست وزیر این کشورمواجه شده و نجیب تون رزاق گفته است آشفتگی امروز مالزی نتیجه کار خود ماهاتیر محمد است ( خبرگزاری برناما 23 می 2015). اعتراف به آشفتگی در اظهارات نجیب اشاره ای درست به گزاره ای دارد که از اوج گیری تدریجی کشکمش های سیاسی در مالزی حکایت میکند .. در این راستا کار تا به جایی پیش رفت که پلیس مالزی در اقدامی بی سابقه چند دقیقه پس از آغاز سخنرانی ماهاتیر محمد در همایشی که قرار بود ابعاد پرونده سواستفاده حزب حاکم از اموال عمومی در انتخابات سال 2013 مورد بررسی قرار گیرد از ادامه سخنرانی وی ممانعت به عمل آورد. بر اساس پرونده موسوم به MDB ا ادعا شده است که از محل واگذاری شرکت بزرگ دولتی "ام دی بی " میلیون ها رینگیت به کمپین انتخاباتی ائتلاف حاکم مالزی کمک مالی شده است (وال استریت جورنال 19 ژوئن 2015) نکته قابل توجه اینکه در پرونده این شرکت موضوع  پولشویی، کمک  به گروههای تروریستی و افراط گرا و ارتباط آن به شرکت ها نفتی سعودی از جمله پتروسعودی هم مطرح شده است (همان ). این موضوع باعث اوج گیری انتقادات از دولت مالزی در بین افکار عمومی شده و شخص ماهاتیرمحمد از نجیب خواسته تا با استعفای خود اجازه دهد به این پرونده  در شرایطی عادلانه رسیدگی شود ،در پی  افزایش موارد مربوط به فساد اقتصادی چندی پیش ماهاتیر دولت مالزی را به عنوان یکی از فاسد ترین کشورهای جهان قلمداد کرد (مالیشیا آنلاین 4 آوریل 2015 ).


. به نظر می رسد بروز اختلافات در هیات حاکمه بیش از آنکه ریشه در نابسامانی اوضاع داشته باشد به علت رقابت زیر پوستی رهبران این ائتلاف در بدست گرفتن جایگاه  رهبری در آن است .فشار افکار عمومی و از دست رفتن اعتماد عمومی به این ائتلاف از یک ظرف و روند سریع جوانگرایی در میان ائتلاف مخالفان  باعث شده است تا این ائتلاف هم نوعی جوان گرایی را در دستور کار خود قرار دهد  )نیو استیت تایمز جون 2015 ( این جوان گرایی باعث شده است نوعی رقابت اعلام نشده بین  جناح های مختلف شکل گیرد. (مالای میل آنلاین 14 آوریل 2015)  از این رو انتظار می رود درانتخابات آتی درون حزبی که اخیرا بوسیله نجیب تون رزاق به تا خیر افتاده است این رقابت ها بیشتر ابعاد خود را نشان دهد .در مجموع حزب حاکم آمنو در معرض نوعی واگرایی قرار گرفته و برخی اعضای حزب در خصوص تاثیراین کشمکش ها بر نتایج چهاردهمین انتخابات سراسری در سال 2018 هشدار داده و گفته اند حزب حاکم با این سطح از کمکش ها نمی تواند بر چالش های آینده فایق آید.  (آستروآوانی 9 می  2015 )


فروپاشی ائتلاف مخالفان


اما در سویه دیگر عرصه سیاسی مالزی یعنی در میان ائتلاف مخالفان نیز اوضاع چندان تعریفی ندارد . هرچند به هم ریختگی اوضاع و اجرای قانون مالیات ها فضایی برای عرض اندام ائتلاف مخالفان در مالزی در طی ماههای گذشته ایجاد کرده بود اما فروپاشی این ائتلاف در خرداد ماه سال جاری نشانگر این واقعیت است که ائتلاف مخالفان که رهبر آن یعنی انور ابراهیم در حال حاظر به علت پرونده فساد اخلاقی در زندان به سر می برد هم وضعیتی بهتر از ائتلاف حاکم ندارند. اعلام فروپاشی ائتلاف مخالفان از جمله تحولات سیاسی مهم مالزی در ماه خرداد بود . این ائتلاف که متشکل از سه حزب مخالف شامل حزب سوسیال- لاییک  "دی ای پی " متعلق به چینی تبار ها ، حزب اسلام گرای "پاس " و حزب عدالت به رهبری انور ابراهیم موسوم به   (پی کی آر ) بود از سال 2008 شکل گرفت و توانست در انتخابات 2013 کرسی های به مراتب بیشتری را در پارلمان این کشور بدست آورد .


هر چند علت فروپاشی این  تصمیم حزب اسلام گرایی پاس به قطع همکاری به این ائتلاف به علت عدم موضع گیری حمایت آمیز حزب چینی ها  در جریان اجرای طرح حدود اسلامی در برخی ایالت ها از جمله ایالت کلانتان اعلام شده است ( مالیشین اینسایدر 19 جون 2015 ) اما تحلیلگران معتقدند آنچه به فروپاشی این ائتلاف انجامید در کنارخلاء رهبری ناشی از زندانی شدن انور ابراهیم ، نشات گرفته از عدم انسجام ایدئولوژیک بین این سه حزب  به خصوص تقابل ایدیولوژیک حزب لاییک "دی ای پی" و حزب اسلام  گرای پاس بوده و دیر یا زود این فروپاشی می بایست اتفاق می افتاد . هرچند برخی نسبت به احتمال مصالحه مجدد این احزاب در چارچوب ائتلاف مخالفان ابراز امیدواری کرده اند اما به نظر می رسد عدم انسجام ایدئولژیک همواره عامل واگرایی در این ائتلاف خواهد بود .


از سوی دیگر تحولات اخیر در کادر رهبری حزب اسلامی پاس نه تنها در وضعیت ائتلاف مخالفان بلکه در عرصه سیاسی مالزی موثر خواهد بود.حزب اسلامی مالزی (پاس) که از سال 1951 فعالیت خود را آغاز کرد در این دوره از انتخابات درون حزبی خود شاهد تغییری اساسی بود چراکه  'عبدالهادی آونگ' رییس پیشین حزب توانست با پیروزی بر رقبای خود از جمله 'احمد آونگ ' 79 ساله معاون پیشین حزب اسلامی مالزی و 'محمد سبو' معاون دیگر حزب اسلامی بار دیگر رهبری این حزب را بر عهده بگیرد. نکته مهم این است که برخلاف  احمد آونگ و محمد سبو که خواستار ادامه مخالفت با ائتلاف حاکم مالزی در قالب ائتلاف مخالفان هستند، عبدالهادی آونگ درپی همکاری نزدیک با حزب حاکم مالزی و تشکیل دولت وحدت ملی  به منظور حفظ منافع مالایی های مسلمان است. از این رو پیروزی عبدالهادی آونگ در این دوره از انتخابات احتمال همکاری بین حزب اسلامی این کشور و حزب حاکم آمنو را تقویت کرد ه است ، به طوری که نجیبت تون رزاق نخست وزیر مالزی که ریاست حزب آمنو را نیز در اختیار دارد از آمادگی خود برای همکاری با حزب اسلامی مالزی براساس رهبریت جدید آن خبر داد.


تحولات در کادر رهبری حزب پاس باعث ایجاد نوعی دو دستگی بین اعضای این حزب شده بطوریکه که برخی خواستار حفظ اتحاد با احزاب مخالف دولت یعنی اقدام دموکراتیک و عدالت مردم و برخی دیگر نیز خواستار پیوستن به حزب حاکم هستند،  بر اساس پیش بینی تحلیلگران، این احتمال وجود دارد برخی از اعضای فعلی پاس از جمله احمد آونگ، محمد سبو و همفکران آنها با جدایی از حزب اسلامی مالزی (پاس) به رویه سابق در اتحاد با ائتلاف مخالفان ادامه دهند و عبدالهادی آونگ نیز سیاست نزدیکی به آمنو را پی گیری کند .


فارق از تاثیر تحولات درون حزبی در حزب پاس بر تضعیف ائتلاف مخالفان ، این ائتلاف با چالش های دیگری هم مواجه است که از میان این چالش ها می توان به مواردی چون بزرگنمایی بیش از حد جایگاه چینی ها در این ائتلاف با طرح ایده سونامی چینی در انتخابات 2013 به عنوان علت پیروزی این ائتلاف ، وجود مشکل در ساختار و سیستم انتخاباتی و باز بودن راه خرید آراء توسط حزب حاکم ،  استفاده کم رنگ تر این ائتلاف از شبکه های اجتماعی نسبت به حزب حاکم علیرغم اقبال بیشتر جوان به این ائتلاف ؛ ضعف ارتباطی ائتلاف مخالفان با مالزیایی های خارج نشین ، عملکرد ضعیف درایالت هایی که استانداری در اختیار این ائتلاف است مانند ضعف در مدیریت بحران آب در ایالت سلانگور ،عدم دسترسی به رسانه های بزگ و رسمی ، در اختیار نداشتن ابزار ها لازم قانونی و استفاده حزب حاکم از قانون ضد اغتشاش برای سرکوب مخالفان اشاره کرد .


در مجموع تحولات سیاسی مالزی در ماههای اخیر را می توان  نمونه کوچک شده از رقابت های سیاسی در این کشور دانست که در سه ساله  باقی مانده به انتخابات سراسری در این کشور به تدریج با شیبی تند تر جریان یافته و جزیی جدایی ناپذیر از حیات  سیاسی در این کشور استوایی خواهد بود. 
Post date: 2015-07-05 00:56:57
Post date GMT: 2015-07-04 16:56:57
Post modified date: 2015-07-12 00:19:56
Post modified date GMT: 2015-07-11 16:19:56
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com