paycnews.com
http://paycnews.com/?p=8942
Export date: Fri Jan 18 20:38:31 2019 / +0000 GMT

لرزه وال استریت ژورنال در مالزی: افشای فساد مالی نخست وزیرمالزی: این روزها فضای سیاسی و رسانه ای در مالزی بیش از هر چیزی تحت تاثیر طرح اتهام سوءاستفاده مالی نخست وزیر این کشور قراردارد . ماجرا از انتشار گزارشی در روزنامه وال استریت ژورنال آغاز شد که در آن با استناد به برخی شواهد و اسناد بانکی موجود از سوءاستفاده مالی نجیب تون رزاق در جریان انتخابات سال 2013 خبر داده شده است . بر اساس گزارش وال استریت ژورنال مدارک و اسناد بانکی موجود نشان می دهد که در جریان انتخابات سال 2013 حدود 700 میلیون دلار معادل 2 میلیارد و هفتصد میلیون رینگیت مالزی به حساب شخصی نجیب تون رزاق نخست وزیر این کشور واریز شده و شرکت  دولتی 1MDB  نقش اساسی را در واریز این مبلغ غیر قانونی به حساب نخست وزیر ایفا کرده است .


وال استریت ژورنال درباره اینکه این پول ها از طرف چه مرجعی واریز شده  نوشته است این مبلغ از بانکی خصوصی مستقر در شیخ نشین ابوظبی به حساب نجیب تون رازاق نخست وزیر انتقال یافته است . این روزنامه درباره چگونه مصرف شدن این مبلغ اظهار نظری نکرده و تنها اعلام کرده  که در صحت واریز شدن این مبلغ به حساب شخصی نخست وزیر مالزی شکی ندارد .


در شرایطی که گزارش وال استریت ژورنال فضای سیاسی و اجتماعی مالزی را تحت تاثیر خود قرار داده بود انتشار گزارش دیگری  از سوی نشریه ساراواک ریپورت مستقر در انگلیس بر دامنه نگرانی ها از وقوع یک سوءاستفاده بزرگ مالی در راس هرم قدرت در مالزی افزود.  طبق گزارش ساراواک ریپورت حدود 682 میلیون دلار معادل 2 میلیارد و ششصد میلیون رینگیت از سوی یک بنیاد مستقر در شیخ نشین ابوظبی درست 2 ماه قبل از انتخابات سراسری مالزی در ماه می سال 2013 به حساب شخصی نجیب تون رزاق نزد یکی از شعب  AMBANK  در کوالالامپور واریز شده است .


ساراواک ریپورت نوشته است این مبلغ دقیقا پس از آن به حساب شخصی نجیب تون رزاق واریز شده است که مالزی و سلطان نشین ابوظبی قراردادی موسوم به "همکاری راهبردی" را به ارزش 3 میلیارد دلار به امضاء رسانده اند . سراواک ریپورت می افزاید علاوه بر مبلغ فوق الذکر اخیرا مبلغ 42 میلیون رینگیت  دیگر هم از طرف شرکت SRC  که مرتبط با شرکت 1MDB   بوده به یکی دیگر از حساب های شخصی نخست وزیر مالزی واریز شده است .


نکته جالب توجه این گزارش ، اشاره آن به ایمیل هایی است که از سوی یکی از کارکنان بخش آی تی شرکت پترو- سعودی   منتشر شده  و در آن ها از رابطه مالی 1MDB  مالزی  با پترو- سعودی  خبر داده و از اعمال نفوذ برخی محافل مرتبط با شرکت های نفتی در کشورهای عربی بر سیاست های  منطقه ای دولت مالزی پرده برداشته است .این شخص در حال حاظر بوسیله پلیس تایلند دستگیر شده و دولت مالزی خواستار دسترسی و بازجویی از وی شده است  .


بر اساس پرونده موسوم به MDB 1 ادعا شده است که از محل واگذاری شرکت بزرگ دولتی میلیون ها رینگیت به کمپین انتخاباتی ائتلاف حاکم مالزی کمک مالی شده است (وال استریت جورنال 19 ژوئن 2015) نکته قابل توجه اینکه در پرونده این شرکت طح موضوع  پولشویی و کمک احتمالی به گروههای تروریستی و افراط گرا هم مطرح شده است و این موضوع باعث اوج گیری انتقادات از دولت مالزی در بین افکار عمومی شده و به عنوان مثال شخص ماهاتیرمحمد از نجیب خواسته تا با استعفای خود اجازه دهد به این پرونده  در شرایطی عادلانه رسیدگی شود.   در این راستا کار تا به جایی پیش رفت که پلیس مالزی در اقدامی بی سابقه چند دقیقه پس از آغاز سخنرانی ماهاتیر محمد در همایشی که قرار بود ابعاد پرونده سواستفاده حزب حاکم از اموال عمومی در انتخابات سال 2013 مورد بررسی قرار گیرد از ادامه سخنرانی وی ممانعت به عمل آورد.


در مقابل ای اتهامات موضع دولت مالزی تا کنون تکذیب هر گونه سو استفاده مالی بوده است.نجیب تون رزاق یافته های این گزارش را نادرست اعلام کرده و آن را در راستای تلاش مخالفان وی برای به زیر کشیدن یک دولت منتخب و دمکراتیک اعلام کرده است . نجیب تون رزاق در اظهار نظر دیگری ضمن تکذیب دوباره این گزارش خود را قربانی توطئه دشمنان اعلام کرده و اظهار داشته اگر قصد سواستفاده از چنین پولهایی را داشت آنها را به خارج از مالزی منتقل می کرد .


در پی نادرست خوانده شدن و تکذیب گزارش سواستفاده مالی از سوی دولت مالزی وال استریت جورنال اعلام کرد  این گزارش بر اساس اسناد غیر قابل خدشه تهیه شده و منابع این گزارش کاملا مورد اعتماد و طمینان هستند و هیچ گونه انگیزه سیاسی در پس این گزار ش وجود نداشته است و حتی اسناد موجود برای برخی مقامامات مالزی از جمله خود نخست وزیر هم ارسال شده است .


گزارش وال استریت ژورنال در خصوص فساد مالی نخست وزیر مالزی اظهارات و ادعاهای اخیر تون ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق این کشور را تایید می کند که اخیر با افشاگری در این زمینه خواستار کناره گیری وی از قدرت شده بود.


فارغ از اینکه گزارش سوء استفاده مالی در میان دولتمردان و شخص نخست وزیر مالزی تا چه اندازه وجود خارجی داشته باشد ، کشکمش بر سر این موضوع قطعا فضای سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و جنجال بر سر این موضوع مالزی را آبستن تحولات جدیدی خواهد کرد .


در این زمینه بیشتر بخوانید: بحران بدهی ها در مالزی/ شبح بحران یونان بر سر دولتمردان مالزیایی،  تنور داغ سیاست در مالزی؛ از کشمش سیاسی درهیات حاکمه تا فروپاشی ائتلاف مخالفان


Post date: 2015-07-06 04:54:50
Post date GMT: 2015-07-05 20:54:50

Post modified date: 2015-07-17 01:01:49
Post modified date GMT: 2015-07-16 17:01:49

Export date: Fri Jan 18 20:38:31 2019 / +0000 GMT
This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com