RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2015 جولای 8 - 2:27 ق.ظ بازدید: 41,533 کد:8948
 
6 حساب بانکی نخست وزیر مالزی مسدود شد/ ارتباط فساد مالی نخست وزیر با قتل بانکدارایرانی

مالزی: طرح اتهام سوءاستفاده مالی نخست وزیر مالزی این روزها فضای سیاسی و اقتصادی این کشور را در نوعی التهاب سیاسی فرو برده است .

به گزارش پایک نیوز ، امروز کمیته ویژه رسیدگی به اتهامات مطرح شده در خصوص انتقال 700 میلیون دلار از پول های دولتی به حساب شخصی  نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی ، طی بیانیه ای اعلام کرد این کمیته شش حساب  بانکی مرتبط با پرونده را مسدود کرده است . این کمیته اعلام کرده است علاوه بر ضبط اسناد مرتبط با این موضوع در بانک مرکزی ، اسناد مربوط به 17 حساب مشکوک دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده است .

 این کمیته که دادستان کل ، رئیس بانک مرکزی ، رئیس پلیس و رئیس کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مالزی در آن عضویت دارند با تاکید بر ادامه تحقیقات در این زمینه از همه طرف ها خواسته است در این زمینه همکاری کنند.

در همین حال یک مقام ارشد حزب مخالف دولت مالزی خواستار بازگشایی پرونده قتل رییس ایرانی ‌الاصل AM Bank به دلیل احتمال ارتباط آن با اتهام فساد مالی به نخست‌وزیر مالزی شد.

به گزارش رسانه های مالزی، لیم کیت سیانگ، از اعضای ارشد حزب اقدام دموکراتیک (DAP) که از احزاب مخالف دولت به شمار می‌رود، از پلیس این کشور خواست تا پرونده قتل حسین احمد نجدی، رییس ایرانی‌الاصل AM Bank در سال 2013 بازگشایی شود.

او گفت که این امر می‌تواند به شایعاتی در خصوص احتمال ارتباط این قتل با فسادهای مالی در طرح موسوم به 1MDB پایان دهد.

سیانگ با اشاره به گزارش اخیر روزنامه وال استریت ژورنال در خصوص انتقال صدها میلیون دلار به حساب‌ شخصی نجیب تون رزاق، نخست‌وزیر مالزی در AM Bank، گفت: پلیس باید بفهمد که آیا حسین احمد نجدی از انتقال چنین رقم بزرگی به این حساب اطلاع داشته است یا نه.

وی تصریح کرد: من در این خصوص با تان سری خالد ابوباکار، رییس پلیس مالزی تماسی داشتم و و از او خواستم تا پرونده قتل احمد نجدی دوباره بررسی شود.

 حسین احمد نجدی، رییس ایرانی الاصل AM Bank روز 29 جولای سال 2013 در یک پارکینگ خودرو به ضرب گلوله به قتل رسید و همسرش نیز به شدت مجروح شد.

ماه سپتامبر سال گذشت دادگاه عالی مالزی فردی به نام کونگ سویی کوان را به جرم قتل حسین احمد نجدی مجرم شناخته و به اعدام محکوم کرد.

از سوی دیگر و در نتیجه بی ثباتی سیاسی  ناشی از طرح اتهامات مالی علیه بالاترین جایگاه سیاسی کشور یعنی نخست وزیر ، ارزش پول ملی مالزی به پائین ترین میزان خود در 16 سال اخیر رسید و امروز هفتم جولای در تابلو صرّافی ها در کوالالامپور، هر دلار آمریکا  3.8  رینگیت فروخته شد که از سال 1999 به این سو بی سابقه بوده و برای بسیاری یادآور سقوط ارزش رینگیت در جریان بحران مالی بزرگ منطقه در سال 1998 است . در واکنش به این رویداد شاخص های بورس مالزی نیز امروز 3/1 درصد کاهش را نشان داد . 

در حالیکه ائتلاف مخالفان در مجلس خواستار تشکیل جلسه اضطراری پارلمان و استعفای موقت نخست وزیر تا به نتیجه رسیده تحقیقات در این زمینه شده است ، دولت و شرکت های دولتی مرتبط با این پرونده  اتهامات مطرح شده در گزارش روز جمعه گذشته وال استریت ژورنال مبنی بر انتقال 700 میلیون دلار از سوی چند شرکت دولتی به حساب شخصی نخست وزیر در سال 2013 را رد کرده  و آن را خرابکاری و توطئه سیاسی دشمنان علیه نخست وزیر قلمداد کرده اند .     

در این زمینه بیشتر بخوانید:  لرزه وال استریت ژورنال در مالزی: افشای فساد مالی نخست وزیر،   قاتل بانکدار مشهور ایرانی-عرب مالزی بازداشت شد،   ترور یک بانکدار مشهور ایرانی-عرب در مالزی، پلیس مالزی تصاویر قاتل حسین احمد نجدی را منتشر کرد، طراح اصلي ترور بانكدار ايراني در استرالیا متواری است

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>