RSS Feed tweeter facebook

تاریخ :2015 جولای 12 - 12:18 ق.ظ بازدید: 37,966 کد:8968
 
پشت پرده حمایت مالزی از عربستان در حمله به یمن

مالزی: یک روزنامه مالایی به نقل از یک نماینده پارلمان مالزی نوشت: رئیس شرکت پترو-سعودی نقش مهمی در دیکته کردن سیاست های عربستان به نخست وزیر مالزی ، به خصوص در جلب حمایت در حمله به یمن، ایفاء می کند.

به گزارش پایک نیوز، روزنامه ساراواک رپورت هفته گذشته در گزارشی از فعالیت های شرکت MDB1، نوشت: “لو تایک جو”، عضو این شرکت حتی متن بیانیه نخست وزیر مالزی در حمایت از حمله عربستان را از رئیس شرکت نفتی پترو-سعودی دریافت و نخست وزیر مالزی نیز دقیقا همین متن را قرائت کرده است.

در پی این افشاگری، دکتر اونگ کیان مینگ نماینده منطقه سردانگ در پارلمان این کشور از نخست وزیر خواست درباره نگرانی ها در خصوص دیکته شدن سیاست خارجی مالزی از سوی عربستان پاسخ دهد .

این قانون گذار مالزیایی اعلام کرد اسناد نشان می دهد که تاجری بنام “لو تایک جو” که با شرکت 1MDB  مرتبط است سیاست های عربستان به نخست وزیر مالزی را دیکته می کند.

این نماینده پارلمان مالزی با اشاره به گزارش رسانه ها از جمله “ساراواک ریپورت ” گفته است این تاجر نقش مهمی در تهیه پیش نویس نامه حمایت مالزی از حمله عربستان به حوثی های یمن داشته و قبلا رئیس پترو- سعودی پیش نویس بیانیه حمایت از حمله عربستان به حوثی های یمن را تهیه و برای این تاجر ایمیل کرده است تا نخست وزیر مالزی آن را به عنوان بیانیه رسمی دولت مالزی اعلام کند .

اخیرا “ساراواک ریپورت” در گزارش های مختلفی اعلام کرده هزاران سند در دست دارد که ازکمک ها کلان پترو- سعودی  به شرکت  1MDB یعنی همان شرکتی که پول های کلانی را در اختیار کمپین انتخاباتی نجیب تون رزاق در سال 2013 قرار داد حکایت دارد.

این کمک ها، از جمله کمک نقدی به میزان 700 میلیون دلار به شخص نخست وزیر مالزی هم اکنون افشاء شده و جنجال زیادی در این کشور برپا کرده است.

با افشای این کمک ها، هم اکنون ژست سیاسی وی دینی نخست وزیر مالزی در سفر به عربستان در روزهای آغازین حمله به یمن بیش از پیش آشکار می شود. گفته می شود وی در زمان سفر به عربستان، چند شب از شب های اقامتش را در مسجدالنبی خوابیده با این توجیه که اگر حوثی ها به مدینه حمل کنند، دوست دارد در مسجد النبی شهید شود!

در روزهای آغازین حمله عربستان به یمن، مالزی ضمن اعلام حمایت از عربستان، در حدود 500 نظامی به همراه چندین فروند جنگنده به کمک نیروهای عربستانی اعزام کرد. هرچند مالزی در توجیه اعزام این نیروها، مساله حمایت از دانشجویان خود در یمن را مطرح کرد.

مالزی قبل از این نیز در اشغال بحرین توسط نیروهای عربستان مشارکت کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید: 6 حساب بانکی نخست وزیر مالزی مسدود شد/ ارتباط فساد مالی نخست وزیر با قتل بانکدارایرانی،   لرزه وال استریت ژورنال در مالزی: افشای فساد مالی نخست وزیر،

diggfacebookmyspacestumbleupontwitter
 

نظر شما

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>