This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Fri Jan 18 19:35:11 2019 / +0000 GMT

وعده بالاترین مقام امور ویزای دانشجویی در مالزی برای حل مشکلات ایرانیانمالزی: بالاترین مقام مسئول در امور ویزای دانشجویان خارجی مالزی وعده داد با اقدامات صورت گرفته در خصوص تسهیل ویزای دانشجویان خارجی، از پس این دسته از دانشجویان با مشکلی به نام ویزا مواجه نشده و دغدغه اقامتی در این کشور نداشته باشند.

به گزارش پایک نیوز به نقل از روابط عمومی رایزن علمی ایران در شرق آسیا، دکتر قنبری صبح امروز، پنج شنبه، با حضور در مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی، با محمد یزید بن عبد الحمید، رئیس این مرکز دیدار و در مورد مشکلات ویزای دانشجویان ایرانی مقیم مالزی بحث و تبادل نظر کرد.

در ابتدای این دیدار، محمد یزید بن عبدالحمید ضمن استقبال از حضور دانشجویان ایرانی در این کشور گفت: مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی (Education Malaysia Global Services) موسوم به  EMGS از سال 2013 متولی صدور ویزای دانشجویی برای دانشگاه های خصوصی مالزی بوده و از آپریل سال جاری (2015) نیز مسئولیت صدور ویزا و نیز تمدید ویزای دانشگاه های دولتی و تمامی موسسات آموزش عالی این کشور نیز به این مرکز واگذار شده است.

رئیس مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی در ادامه و در پاسخ به سئوالات دکتر قنبری در خصوص مشکلات عدیده ویزای دانشجویان ایرانی با تبیین  دقیق جزئیات کامل پروسه صدور ویزای دانشجویی و نیز تمدید آن در یک بازه زمانی مشخص همراه با قیمت آنها، مسئولیت طولانی شدن دوره صدور ویزا برای دانشجویان بین المللی  و سایر مشکلات جانبی آنرا بر عهده دانشگاه های این کشور و یا خود دانشجویان دانست.

وی در عین حال یکی از دلایل احتمالی تاخیر در صدور ویزا را ارائه دیرهنگام پاسپورت برای تمدید و یا دریافت ویزا دانست و از دانشجویان خواست تا مهلت تعیین شده از سوی این مرکز برای به جریان انداختن پروسه دریافت و یا تمدید ویزا را جدی گرفته و به موقع اقدام کنند، در غیر این صورت با مشکلات عدیده ای مواجه خواهند شد.

وی گفت: ارتباط دانشجویان خارجی با این مرکز از دو حالت خارج نیست: یا برای گرفتن ویزا برای اولین بار است و یا برای تمدید ویزا. در حالت اول، کل پروسه مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی 6 هفته یعنی 30 روز کاری است  که این پروسه در زمانی است که دانشجو در کشور خود حضور دارد و هزینه آن نیز در حدود 1200 تا 1300 رینگیت مالزی است.

از زمان ورود دانشجو به مالزی نیز 30 روز زمان لازم است تا پروسه دریافت پاسپورت، بررسی و کنترل آن، نصب استیکر ویزا به طور کامل انجام شود و این دقیقا معادل همان دوره زمانی ویزای موقت دانشجویی است که در سفارت خانه های ما در سایر کشورها و یا به هنگام ورودشان در فرودگاه به آنها داده می شود. لذا دانشجویان باید به محض ورود به کشور سریعا به واحد ویزای دانشگاه مراجعه و نسبت به اخذ آن اقدام کنند.

وی همچنین تاکید کرد که براساس قانون، دانشجویان خارجی زمانی که برای اولین بار برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام می کنند، نباید در کشور مالزی حضور داشته باشند، به خصوص اینکه این ویزا ویزای توریستی باشد.

محمد یزید بن عبدالحمید در خصوص حالت دوم که تمدید ویزای دانشجویی می باشد نیز گفت: در خصوص تمدید ویزای دانشجویی کل پروسه مورد نیاز دو هفته است و هزینه آن نیز در حدود 300 رینگیت می باشد. البته دو هفته مشروط به این است که دانشجو 6 هفته قبل از پایان اعتبار ویزای دانشجویی خود برای تمدید آن اقدام کند.

 وی با تاکید بر اینکه وی تضمین می کند که پروسه صدور ویزا و یا تمدید آن به هیچ عنوان فراتر از این دوره زمانی نیست، تاخیر دانشجویان در شروع به اقدام برای اخذ ویزا و یا تمدید آن و یا سهل انگاری دانشگاه در تحویل به موقع آن به این مرکز را از جمله مهمترین دلایل تاخیر در پروسه های ویزای دانشجویی دانست که مسئولیت آن از عهده مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی خارج می باشد.

رئیس مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی در ادامه و در پاسخ به گزارشات دریافتی از دانشجویان خارجی در خصوص مزاحمت های پلیس در برخی از مناطق به دلیل به همراه نداشتن پاسپورت گفت: این مشکل از سال 2013 و همزمان با آغاز به کار این مرکز برای دانشجویان دانشگاه های خصوصی با صدوی کارت الکترونیکی دانشجویی (iCard) حل شده و الان نیز ما تمام تلاش خود را بر روی دانشگاه های دولتی متمرکز کرده ایم تا مشکلات آنها نیز حل شود.

وی ادامه داد: براساس برنامه مرکز تحت مدیریت وی قطعا تمامی دانشجویان بین المللی مالزی حداکثر ظرف یکسال آینده صاحب کارت دانشجویی الکترونیکی خواهند شد و از آنجایی که این کارت حاوی کلیه اطلاعات دانشجویان می باشد، این مشکل آنها برای همیشه رفع خواهد شد.

وی در عین حال تاکید کرد که در حال حاضر نیز تمامی ایستگاه های پلیس مالزی به سیتم اطلاعاتی این مرکز دسترسی دارند، لذا اگر دانشجویان با مزاحمت هایی از سوی پلیس و یا هر مرکز دیگر مواجه شوند، مصرانه از آنها بخواهند تا از طریق این سیستم وضعیت ویزای دانشجو را کنترل کنند.

محمد یزید بن عبدالحمید در خصوص اطلاع رسانی این مرکز در خصوص شرایط و پروسه دریافت ویزا گفت: ما در زمینه ویزا بسیار شفاف عمل می کنیم و هیچ ابهامی وجود ندارد.  تمامی اطلاعات مربوط به پروسه ویزا بر روی وبسایت این مرکز موجود است، ضمن آنکه دانشجویان می توانند با دانلود اپلیکشن (EMGS Mobile App) مرکز ما به طور مداوم وضعیت ویزای خود را دنبال کنند. این اپلیکشن با شماره پاسپورت دانشجو وضعیت ویزای وی را نشان می دهد و با شماره کارت دانشجویی الکترونیکی خدماتی جانبی دیگری ارائه می دهد که در نوع خود بی نظیر است.

در پایان این دیدار رایزن علمی ضمن تقدیر از زحمات مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی از رئیس این مرکز خواست تا نظارت بیشتری بر دانشگاه های این کشور، بویژه دپارتمان های ویزا، داشته باشند تا اینگونه مشکلات و مسائل مربوط به ویزا بوجود نیاید.

دکتر قنبری همچنین تاکید کرد از این پس از نزدیک موضوعات و مشکلات ویزای دانشجویی دانشجویان ایرانی را مورد به مورد با وی ریاست مرکز خدمات جهانی آموزش مالزی در میان خواهد گذاشت تا در اسرع وقت حل شود که محمد یزید بن عبدالحمید از این ایده استقبال کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید: اساتید ایرانی دانشگاه های مالزی؛ انتظار برای بازگشت ، معاون وزیر علوم در مالزی: پیشبرد دیپلماسی فعال علمی پس از توافق هسته ای ، بررسی مشکلات دانشجویان ایرانی در مالزی با حضور معاون وزیر علوم

 

 


Post date: 2015-08-06 22:00:16
Post date GMT: 2015-08-06 14:00:16
Post modified date: 2015-12-03 01:57:25
Post modified date GMT: 2015-12-02 17:57:25

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com