paycnews.com
http://paycnews.com/?p=9005
Export date: Fri Jan 18 20:36:14 2019 / +0000 GMT

رفتارهای زشت اجتماعی ما ایرانیان از کجا نشات می گیردمالزی: ما ایرانیان همواره خود را میراث دار یکی از کهن ترین، درخشان ترین و متمدن ترین ملل تاریخ  بشری می دانیم، ادعایی که با مروری به تاریخ ملل و تمدن هایی که ظهور و افول کرده اند، اغراق آمیز به نظر نمی رسد.


اما گاها، همین ما ایرانی ها به خصوص در مواقع خاص که ممکن است کمی نفع، ولو نفع مادی ناچیزی، نصیبمان شود، رفتارهایی از ما سر می زند که با هیچ عقلی هیچ توجیهی برای آن نمی توان یافت، به خصوص اینکه ما همیشه مدعی داشتن بهترین ها نیز هستیم و به آن می بالیم.


چند روز پیش فروشگاه زارا، یکی از مشهورترین برندهای تجاری، در مجتمع تجاری میدولی طبق برنامه همه ساله "فروش فوق العاده" گذاشته و بازهم طبق معمول با استقبال همگانی مواجه بود. اما انچه در این بین بیش از اندازه بسیار زننده و درخور سرزنش بود، رفتار برخی از ایرانی ها بود که نه تنها تعجب همگان را در پی داشت، بلکه وجهه بسیار بدی برای آبرو و حیثیت وطنمان برجای گذاشت.


یک نمونه از این رفتارهای زشت و ناپسند، علاوه بر همه رفتارهای غیر عادی دیگری که همه ما همه روزه شاهد هستیم از جمله عدم رعایت صف، رفتار پرخاشگرانه، سر و صدای زیاد و ....،  این بود که تعدادی از ایرانی ها با مراجعه به غرفه ها، ابتدا تمامی وسایل در معرض حراج گذاشته را داخل کیسه ریخته و سپس با انتقال آن به گوشه ای از فروشگاه، به صورت انحصاری یک به یک وارسی نموده و سپس هرکدام مورد پسند واقع می شد را جدا و سایر وسایل را به گوشه ای پرت می کردند. این حرکت به قدری زشت و زننده بود، که برخی از مشتریان خواستار برخورد رسمی خدمه فروشگاه و جمع آوری این افراد از گوشه و کنار فروشگاه شدند که علاوه بر رفتار نادرستشان، موانع زیادی بر سر راه سایرین ایجاد کرده بودند و نمای بسیار زشتی ایجاد کرده بودند.


قضاوت در مورد مذمت این حرکت، آنهم در محیط خارج از کشور و در یک محیط شلوغ همچون فروشگاه و وجهه ای که برجای می گذارد، چندان سخت نیست. اما اینکه چرا این رفتارها، به خصوص بیشتر از ما ایرانی ها سر می زند، جای سئوال دارد.


یک قاعده کلی در علم رفتار شناسی وجود دارد که می گوید "طرز تلقی هرکس از خودش زیربنای رفتاری او را شکل می دهد". حال مشخص نیست این طرز رفتار مشخصا منعکس کننده کدام طرز تلقی از خودمان است؛ یا ما دچار "خودفریبی در طرز تلقی از خود هستیم" یا اینکه مشکلی در قواعد شناختی رفتارهای اجتماعی مرتبط با ما وجود دارد.


Post date: 2015-08-29 19:55:14
Post date GMT: 2015-08-29 11:55:14

Post modified date: 2015-12-03 01:58:47
Post modified date GMT: 2015-12-02 17:58:47

Export date: Fri Jan 18 20:36:14 2019 / +0000 GMT
This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com