This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Thu Feb 21 17:01:24 2019 / +0000 GMT

دانشگاه های مالزی برای پذیرش دانشجو موظف به استعلام از ایران شدند مالزی: دانشگاه های مالزی پس از سه ماه پیگیری رایزنی علمی ایران در شرق آسیا برای پذیرش دانشجوی ایرانی و به منظور تضمین کیفیت تحصیلی و ممانعت از هرگونه سوء استفاده موظف به استعلام از سفارت ایران در کوالالامپور شدند.


به گزارش پایک نیوز به نقل از ایرنا، هم اکنون در کنار حدود پنج هزار دانشجوی ایرانی در مالزی، تعداد زیادی نیز با نام دانشجو و ویزای دانشجویی در این کشور حضور دارند که عمدتا فریب خوردگان موسسات اعزام دانشجوی غیرمجاز و آژانس های سودجو هستند که با بهانه های مختلف از جمله مهاجرت به یک کشور سوم، می باشند.


ارائه روادید دانشجویی در مالزی خارج از برخی چارچوب های قانونی مشکلاتی نه تنها برای جریان دانشجویان اصیل ایرانی، بلکه برای دیگر شهروندان کشورمان نیز ایجاد کرده است.


وزارت علوم مالزی روز سه شنبه پس از سه ماه مذاکرات رایزن علمی ایران در شرق آسیا با مسئولان و مقامات آموزش عالی این کشور با صدور بخشنامه ای به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور از آنها خواست قبل از پذیرش دانشجوی ایرانی، نسبت به تضمین کیفیت تحصیلی آنها و جلوگیری از هرگونه سوء استفاده، از رایزنی علمی ایران در مالزی اطمینان حاصل کند.


شرکت های پذیرش دانشجو و موسسات غیرمجاز طی سال های اخیر به صورت سازماندهی شده صدها ایرانی را فریب و آنها را با نام دانشجو و به بهانه مهاجرت به اروپا و استرالیا به مالزی کشانده و اقدام به کلاهبرداری کرده اند.


همچنین برخی از کالج ها و موسسات آموزش عالی تازه تاسیس و فاقد کیفیت این کشور با دور زدن قانون اقدام به پذیرش دانشجو نموده و سپس با گرو گرفتن پاسپورت آنها اقدام به اخاذی می کرده اند.


حدود 30 ایرانی هفته گذشته با مراجعه به کنسولگری کشورمان در کوالالامپور مدعی شدند مدیر یک شرکت به بهانه برخی آموزش ها و انتقال آن ها به استرالیا با دریافت مبالغی حدود 300 میلیون ریال متواری شده است.


جالب آن که تمامی این افراد ویزای دانشجویی مالزی را دریافت کرده اند در حالی که دانشجو نیستند.


افراد بسیاری با ویزای دانشجویی که برخی موسسات برای گرفتن آن اقدام می کردند در مالزی زندگی می کنند که این روادید نه تنها برای پلیس مالزی، بلکه برای اتباع کشورها و یا مراکز دیپلماتیک مشکل ساز شده است.


هم اکنون ده ها نفر از اتباع برخی کشورهای آفریقایی با این روادید غیرمجاز اقدام به قاچاق مواد مخدر می کنند که انعکاس خبر دستگیری آن ها برای دانشجویان خارجی جنبه منفی دارد.


پلیس ویژه مبارزه با تروریسم مالزی خرداد ماه امسال نیز یک جوان تروریست 31 ساله از شمال آفریقا را که در فهرست افراد تحت تعقیب بود بازداشت کرد که با روادید دانشجویی در مالزی رفت وآمد می کرد.


رایزنی علمی ایران برای حل این مشکل رایزنی های مختلفی با مسئولان و روسای دانشگاه ها و نیز مقامات ادارای مهاجرت مالزی انجام داد و براساس بخشنامه جدید وزارت علوم مالزی، دانشگاه ها قبل از صدور روادید دانشجویی به وسیله اداره مهاجرت مالزی موظف شدند نسبت به اخذ تاییدیه از رایزنی علمی ایران اقدام کنند.


این بخشنامه خطاب به تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی صادر شده و شامل دانشگاه های دولتی نیز می شود.


رایزن علمی ایران در مالزی از سه ماه پیش در دیدار با مسئولین دانشگاه ها، مقامات وزارت علوم مالزی و اداره مهاجرت در خصوص این معضل و نیز تعداد زیاد 'سفرهای دانشجویی ناموفق' شدیدا ابراز نگرانی کرده و رایزنی هایی در خصوص حل این معضلات انجام داده بود.


با بخشنامه جدید وزارت علوم مالزی خطاب به دانشگاه های این کشور؛ نظارت رایزنی علمی بر فرآیند ورود دانشجویان ایرانی به مالزی اجرایی و از اقدامات سازماندهی شده برای فریب ایرانیان با عنوان دانشجو جلوگیری می شود.


'عباس قنبری باغستان'، رایزن علمی کشورمان در شرق آسیا در این راستا قرار است روز پنجشنبه در جلسه ای با حضور رئیس دپارتمان آموزش عالی وزارت علوم مالزی، رئیس سازمان خدمات جهانی آموزش مالزی و برخی از روسا و مسئولان دانشگاه های این کشور نحوه اجرایی شدن این بخشنامه را نهایی کند


Post date: 2015-09-15 17:22:40
Post date GMT: 2015-09-15 09:22:40
Post modified date: 2016-01-26 03:21:26
Post modified date GMT: 2016-01-25 19:21:26
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com