This page was exported from paycnews.com [ http://paycnews.com ]
Export date: Fri Jan 18 20:39:38 2019 / +0000 GMT

لفاظی های ضد شیعی عامل گرایش مالزیایی ها به داعش استپایک نیوز: یک تحلیلگر مالزیایی معتقد است فعالیت های ضد شیعی و لفاظی هایی که علیه این گروه دینی در مالزی صورت می گیرد،  یکی از فاکتورها و عوامل اصلی گرایش مالزیایی ها به گروه تروریستی داعش است و این واقعیتی است که مسئولان مالزیایی حاضر به اذعان آن نیستند.

به گزارش پایک نیوز، ورا پاندیان، ستون نویس مشهور روزنامه های انگلیسی زبان مالزی  در این زمینه می نویسد: مالزی اگرچه هنوز قطب تروریسم جهانی نیست، اما در حال تبدیل شدن به آن است. مالزی هم اکنون به مرکز و منبعی برای جذب نیرو برای داعش و انتقال آنها به اندونزی برای کسب آموزش های لازم تبدیل شده است.

نویسنده هندی الاصل مالزی با اشاره به افزایش بازداشت ها و دستگیری تعداد زیادی از وابستگان به گروه تروریستی داعش در مالزی می افزاید: اخیرا تعداد 130 نفر در ارتباط با همین گروه بازداشت شده اند، اما شکی نیست که این یک تکه کوچک از یک کوه یخ است.

ورا پاندیان در ادامه با اشاره به فرار دوتن از اساتید دانشگاه یو.ام، بزرگترین دانشگاه مالزی، و پیوستن آنها به گروه تروریستی ابوصیاف در فیلپین، می افزاید: جالب آنکه در بین بازداشت شدگان، افسر بلندپایه، استاد دانشگاه، نیروهای امدادی، خییر، دانشجو و جوان بیکار نیز دیده می شود.

به گفته وی، احمد زاهد حمیدی، وزیر کشور مالزی اوایل سال جاری در پاسخ به چرایی گرایش مالزیایی ها به گروه تروریستی داعش گفته بود که خانواده ها، فقر مالی، و هیجان و وسوسه ای که گروه داعش در بین برخی ها ایجاد کرده، عامل گرایش مالزیایی ها به این گروه تروریستی است.

وی ادامه می دهد: اما واقعیتی که در این بین گفته نمی شود و مقامات معمولا آنرا کتمان می کنند، فعالیت های ضد شیعی و لفاظی ها علیه شیعیان در کشور عمدتا سنی مالزی است. این لفاظی ها و فعالیت های شیعی  باعث ایجاد توهم "جنگ مقدس" داعشی ها علیه بشار اسد شیعی در سوریه در ذهن مالایی ها شده است.

این تحلیلگر مالزیایی با اشاره به سخنان هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی مبنی بر تلاش داعش برای ربودن سه تن از رهبران مالزی ، تاکید می کند: "اکنون هسته های فعال وابسته به داعش خطر فوری و جدی را متوجه کشور می کند و صدای آن واضح و روشن به گوش می رسد.

پایک نیوز می افزاید: در ماه های اخیر جنجال زیادی برسر نفوذ گروه تروریستی داعش در مالزی و نیز موفقیت آن در جذب بسیاری از اتباع این کشور صورت گرفته است.

اگرچه هنوز آمار موثقی از تعداد اتباع مالزی که به گروه تروریستی داعش وجود ندارد، اما کارشناسان و تحلیلگران تعداد آنها را بالای 1000 نفر عنوان کرده اند که بسیاری از آنها نظامی، تحصیلکرده و مسئولین رده پایین بوده اند.

ضمن آنکه علاوه بر اتباع مالزی، اتباع سایر کشورهای منطقه  نیز از طریق مالزی جذب گروه تروریستی داعش شده و در یک فرایند پیچیده برای کسب آموزش های لازم به اندونزی رفته و سپس از آنجا عازم سوریه و عراق می شوند.

هسته های فعال وابسته به داعش در مالزی فعالیت آن لاین بسیار زیادی دارد و این کشور به مرکز فعالیت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی اینترنتی وابسته به این گروه در منطقه تبدیل شده است.

 

 


Post date: 2015-12-03 01:52:36
Post date GMT: 2015-12-02 17:52:36
Post modified date: 2015-12-03 01:56:56
Post modified date GMT: 2015-12-02 17:56:56

Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com